Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie - februarie (29)


Recommended Posts

am si eu o intrebare. matza asta scoate cam de la nascare un zgomot mai ciudat pe nas. ca o sforaiala. pediatra mi_a zis initial ca e infundqta sa_i pun ser fiziologic. i_am pus eu si mama sarurilor fiziologice si nimica, zgomotul il tot face. mai e cineva in situatia asta? ma intereseaza pentru ca si tata sau face la fel iar noaptea sforaie ca un cal naravas. sper ca nu_l mosteneste fata ca n_ar fi prea feminin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Oana, felicitari lui Seb pt performanta de a se ridica singur.

Leta, dar ce ai patit?

Elena si eu stiam ca si Tomasa, din multe surse, ca grasimile le sunt foarte necesare copiilor mici

Cu indemnizatia, ce sa mai zic, ca te apuca lehamitea. dupa ce au protestat cat au putut cand a micsorat psd-ul indemnizatia pt parintii cu venituri mai mari, acum o micsoreaza ei pt toata lumea[xx(]

 

mamica de trei copilasi [mamica]: Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[copil], Elena (21 mai 2003)[zana]si Antim (27 sept. 2001)[cavaler]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi vine sa cred! E un lucru bun faptul ca aceasta alocatie o va primi toata lumea, indiferent daca a lucrat sau nu pt. primii 3 copii pe care ii are in intretinere. Ce ma deranjeaza este ca cele care au lucrat si mai ales au platit asigurari si contributii proportional cu veniturile vor primi aceeasi suma ca si cele care n-au muncit o zi in viata lor, mult micsorata fata de cea prezenta (35% fata de 85%). Chiar speram sa se schimbe ceva in bine, eventual sa se faca dea lege din asta pt. incurajarea natalitatii la nivel national dar sa se revina si pt. cele cu salarii mari, care, culmea nu sunt nici foarte multe si nici genul care fac 100 de copii fiind femei de cariera, astfel incat sa nu-si permita statul sa le plateasca alocatii. Dar probabil de-aia nici nu le pasa pt. ca suntem prea putine cele pe care ne afecteaza legea asta si nu se bazeaza pe noi ca electorat. Asiguarari si contributii sunt oprite din salariu, proportional cu cat castigi iar alocatie primim toti la fel!!!!

Multumesc Bestutzaid="red"> pt. lege. Eu chiar nu o citisem. Acum chiar ca mi-am stricat ziua. E clar ca la al doilea copil voi sta si mai putin acasa.

Crinutaid="red">, acum nu ne afecteaza ca nu se aplica retroactiv, decat in sensul bun adica pt. cele care au deja copil nascut in 2005 sa zicem si nu primesc nimic pt. cresterea lui pt. ca nu indeplineau conditiile fostei legi (nu fusesera angajate 10 luni inainte de nasterea copilului). Ele vor putea solicita incepand din 2006 aceasta alocatie de 35% din sal. mediu pe economie, atat cat va fi el atunci, pt. perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei legale. Eu cel putin asta am inteles din lege. Sa-mi spuneti daca gresesc.

 

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor

baietelul meu minunat

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maggaid="red"> si Tudor sforaie si haraie si horcaie de cand s-a nascut. Nu mereu dar des. Eu ma gandesc ca ii va trece cu timpul si ca va dura pana se invata sa respire ca lumea, pana se adapteaza complet la mediul extern. Nici lui nu-i trece cu ser ba chiar e mai rau imediat dupa ce-i pun. Dupa care reintram in normal. M-ai distrat cu ce ai spus cum ca nu-i prea feminin [:D].

 

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor

baietelul meu minunat

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tomasa, eu nu pot maine dimineata[:(]Acum ma pregatesc de plecare, cu Gabi n-am vorbit, ca inca nu m-am lamurit daca are tot nr vechi de telefon

 

mamica de trei copilasi [mamica]: Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[copil], Elena (21 mai 2003)[zana]si Antim (27 sept. 2001)[cavaler]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MAiii si cica astia vor sa creasca natalitatea.[bang]

Copii vostri se uita cumva pe pereti si rad??? Al meu asa face, as vrea sa cred ca se uita la tablouri si se amuza copios ca sunt pictate de fosta proprietara a apartamentului(care nu prea are talent, da no comment).

Tomasa, cred ca io nu am inteles prea bine (ca mi-s nedormita) da nu tre sa dam iaurt la bbi pana la un an?

Crinuta, mediculmi-a zis ca dupa 7 luni putem sa le dam branzica Fagaras. Am vazut ca si mamicile de nov-dec folosesc si sunt multumite.Io de abia astept sa ii cumpar ca m-am saturat sa ii fac zilnic. Cica nu se pastreaza la frigi ca se altereaza repede. Acu parerile sunt impartite.....

pupici multi

 

gabiu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...