Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (35)


Recommended Posts

Continuarea discutiilor de [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50032&whichpage=10"]aici[/url] ~Otilia&[url="http://community.webshots.com/user/laadelita"]LaAdelita[/url]~[url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia"] [fetita][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Mama lui Codrut,nu iti fa probleme ,exista si aici lapte praf de la Nestle!Iti recomand sa iei o cutie de Nan cu tine,si cind ajungi aici sa incerci sa ii combini laptele,sau eventual ii dai Nan,mai putin si completezi cu noul lapte sa vezi cum reactioneaza.Daca ii place si e Ok poti sa maresti treptat cantitatea noului lapte pina ajungi la doza normala.Bafta si sa ajungi cu bine in Franta!!!

 

Simona,nu stiam ca esti din Brasov!!!Si eu sint brasoveanca! In ce cartier ai locuit?

Pupici

 

 

Corina si Anna nazdravana!![fetita]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am si io o intrebare din partea soramii care e in Frantza. I s-a umflat piciorul, pulpa, si nu poate sa-l mai miste (noi in famile avem istorie de varice de la varste timpurii) si nu stie ce sa ceara in farmacie.

 

multumesc,

 

Freia si [copil] Alexa

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, sanatate multa lui Smart, sotului Mariei si viitorului sot al mamei lui Codrut.

Mama lui Codrut, din cate stiu eu, Nan se gaseste si in Franta.

Corina, eu stiam ca tu esti brasoveanca. Parintii mei locuiesc in Steagu aproape de biserica de la "Micsunica". Tu unde ai locuit? Ai rezolvat cu transcrierea casatoriei? Noi vom ajunge acasa exact peste o luna si ma voi ocupa si eu de asta.

Luminita si Oana, spuneti-mi va rog, daca cunoasteti un pediatru bun la Cannes sau Cannet. Eu mergeam la una la spital care a ramas in concediu de maternitate, iar apoi, am fost la alta, recomandata de prima, care e o mare catastrofa.[:(]Cineva mi-a recomandat un medic din spital la care am reusit sa iau rdv pentru 29 septembrie[:(]!!! Noroc ca nu mai avem de facut vaccinuri pana la 1 an!

Cum suportati caldura? Eu una, nu mai pot. Noaptea dormim cu geamurile deschise, iar temperatura in camera nu scade sub 27°.

O zi buna la toata lumea![pup]

 

Simona si [bibe]Olivia Maria (06.12.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trec si eu sa va dau binete la toti si toate! Nu va mai iau pe rand... transmit un gand special celor care au probleme de sanatate in familie, si alt gand special viitoarelor mamici (sa nu sufere prea mult din cauza caldurii).

 

Vesti nu am. Astept vacanta. Anca la fel, e tare obosita... si mai are scoala pana pe 6 iulie! Iar pe 10 pleaca in Romania!

 

Vinerea trecuta a fost serbarea de sfarsit de an: avem poze noi in album (pentru cine n-o stie, in poza cu clasa, Anca e in mijloc, cea mica-mititica, imbracata in maieu alb si pantalon negru. In dreapta ei, imbracat la fel, Jason, "son amoureux"!!!).

 

Simona, eu nu am pediatru de loc, fiindca pe Anca o duc la doctorul nostru "de adulti" (cand o duc... adica mai niciodata).

Stiu ca fetele sotului meu merg la o pediatra buna (se pare).

uite, am cautat in pages jaunes si este vorbe despre

 

Cabinet des Docteurs Gauthier Régine - Terrisse Michèle - Dupérier Patricia

Bât 5, 44 avenue Franklin Roosevelt 06110 LE CANNET

Tél. 04 93 94 71 72

 

E pe undeva prin spate pe la Centre Leclerc Rocheville (jardin de l'Etoile, daca stii).

 

Acum 5 ani cand am venit cu Anca aici am fost cu ea la o dr. care locuieste langa mine, am pus-o la punct cu vaccinurile. Cineva ne-a recomandat-o, dar in afara de vaccinuri n-am avut nevoie sa apelez la ea. In orice caz, e plin de lume si la ea si tot cu greu prinzi RDV, cel putin asa era acum 4 ani. Stiu ca e doctor "de scolari", deci copii mai maricei (face vizite regulate in cabinetele scolilor din Cannet)... O cheama Gazan-Villar, o gasesti in Pages jaunes, Le Cannet pe Bd. Carnot. Si daca te duci la ea, te invit la o limonada rece...

 

O zi racoroasa!

 

.................................................................................

[hop]Dragii de noi id="blue">

.................................................................................

« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »

La Rochefoucauld

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lu, cabinetul celor trei il cunosc caci acolo am fost la ultimele doua vizite (Dr.Duperier Patricia). Consultatia la ea dureaza max.10 minute. Intai se arunca pe copil, masurat, cantarit, vaccin, copilul incepe sa urle si-ti spune sa te grabesti ca e obosit[:(] N-are timp sa stea de vorva cu tine, daca intrebi ceva zice ca a marcat tot pe o foaie (scoate din calculator o fisa cu alimentatia pentru o anumita varsta), si "Au revoir". Mie imi pare groaznic de superficiala. Ultima oara a uitat sa-mi faca reteta si pentru vitaminele care sunt obligatorii. I-am cerut sa-mi dea ceva pentru febra, diaree, varsaturi...caci plecam in vacanta si sa am in caz de ceva pe drum, mi-a dat doar paracetamol supozitoare[:(] In schimb, imi arata pantofii ei care sunt prafuti pentru ca a lucrat in gradina...[bang] Probabil ca una din celelalte doua, o fi mai buna...

Te pup!

 

Simona si [bibe]Olivia Maria (06.12.2004)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lu, imi cer scuze, dar abia acum am vazut invitatia la limonada. Esti o draguta! Cu mare placere! [pup] Probabil, intr-n fel sau altul, reusim si noi intr-o zi sa ne cunoastem! Noi suntem mai mult acasa (sau mai bine-zis, mai mult in casa, din cauze caldurii; nu prea indraznesc sa ies cu Olivia afara decat spre seara), asa ca, daca iti face placere si ai drum in zona Cannet-ului, dau eu limonada[:D]

 

Simona si [bibe]Olivia Maria (06.12.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor de aici..Stiu ca cea mai mare parte din membrii sunt mamici dar eu nu prea ma incadrez ..asta este..vroiam sa vorbesc cu fetele care sunt pe aici in franta pentru k eu sunt venita de cateva luni si as vrea sa mai discut cu persoane care locuiesc aici mai precis in sudul frantei.vroiam sa stiu daca v-ati adaptat , cum vi se pare viata pe aici oamenii, daca actele le-ati obtinut destul de repede pentru k eu de 5luni incerc sa obtin titlul de sejur dar cum nici aici administratia nu difera prea mult de cea romaneasca dureaza si cred k va mai dura..

in speranta de a mai comunica cu voi va doresc o zi buna si pe curand..

P.S.cred ca si pe voi v-a cam toropit caldura asta..[8D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fumez o tigara in fata ordinatorului, cu voi, de parca am sta impreuna la o sueta langa o ceasca de cafea. Cafeaua cea mai buna este cea bauta cu prietenii...

Maine mama iese din spital, a trecut operatia iar complicatiile postoperatorii (pentru care mama este teribil de indemanatica) s-au mai ameliorat; acum urmeaza perioada de convalescenta in care trebuie sa stau cu batul in mana si -harst!- sa ii dau peste degete. Caci am o mama superactiva care nu suporta sa stea locului. O va tenta intotdeauna sa ridice stropitoarea plina ca sa ude "o data" (voi chiar credeti?) florile de pe terasa. Sa puna ceva la copt, prajit ori fiert. Sa curete nu stiu ce colt pierdut din vedere la ultima lustruire a casei. Sa calce un maldar inutil de camasi cu maneci lungi cand de fapt e vara si nu este nevoie.

Intr-un cuvant sa fie folositoare tuturor si nu ei insisi!

Iar eu am obosit sa o cicalesc, sa stau ca un jandarm in spatele sau si sa fac scandal - plus ca imi adaug la reputatie pe cea de melita stricata.

Asa ca ma revolt! M-am saturat de probleme!

Vreau sa uit de barbat, de copil, de pisica, de vase nespalate, de boala , de facturi de platit, de obligatii, de mine insami chiar as vrea sa uit! Sa ma las pe apa intamplarii, sa fac pluta indiferenta la tot.

Am asteptat vara ca in fiecare an cu febrilitate! Iubesc acest anotimp,oricat de capricios ar fi cu gradele Celsius. Si totusi anul asta sunt toropita! Nu am sentimente! Nu am stari! Nici nu stiu daca nu e un efort supraomenesc sa gandesc! Sa scutur un pic din cap si mi-e teama ca aud vreo doua-trei idei zburatacite, care se lovesc cu capul de zidurile craniene.

 

Soarele inca nu m-a vazut, sunt alba ca o bucatica de nuga! Intalnirea cu marea va fi atunci cand voi resimti dorinta de a sta in fata ei... De a auzi glasurile copiilor nerabdatori, de a simti pietrele calde sub talpi, de a ma lasa cuprinsa de monotonia unei zile de plaja in care sa strang sub pleoape ciobulete de visuri.

Dimineata nu am timp nicicand, mereu sunt in graba spre o directie anume si, de cand lucrez, de cand ne-am mutat, nu profit deloc de liniste! Muncesc ca o netoata 12 ore si apoi iar 12 si iar 12 apoi cand trebuie sa respir ma iau cu treburi si responsabilitati, ca sa revin acasa scursa de puteri.

Dar in dimineata aceasta am gasit putin ragaz -inainte de a pleca sa imi fac analize la spital, pentru o problema care ma chinuie de o luna incoace. Cantau cosasii, si greierii, pasarile cirip-cirip-cirip! Florile cumparate in Italia se revarsau intr-o ghirlanda de petale albe, si mov, si liliachii din jardiniere.

Gradina pe care am avut-o s-a dus, nu mai e nimic din ea : am ramas asadar cu aceste doua ghivece puse intr-o doara, care miros imbatator. Aseara am stat in capul scarilor, in intuneric, ascultand zgomotele gradinii! Broscutele si (iar) greierasii. Foile luceau la lumina felinarului si pareau mii de ochisori aprinsi, ascunsi printre tufe. Intr-un coltisor am dat peste o libelula! Ce facea ea acolo in miezul noptii, nu stiu!? Doamne,cata fragilitate si frumusete! Am admirat-o in pumn si apoi am depus-o pe o frunzulita!

Vecina canta in surdina la pian ! Dar nu ma patrundea in realitate linistea momentului nici calmul locului, sunt prea populata de angoase momentan! Incerc totusi sa ma destind privind astfel minunile pamantului, culorile, respirand miresmele verii! Momente ce se duc, ce nu vor mai venii tot la fel, ci in alte forme! Ani din viata pierduti, plini de inutil adesea si de atat de putin frumos .

Totul trece, totul trece! Dar pana sa ajung un nume sapat pe o cruce trebuie sa mai implinesc una alta, trebuie sa lupt, ca sa nu ma adaug si eu la inutilitatile vietii!

Ma gandesc la prietenul bun al lui Michel care si-a pierdut viata stupid saptamana aceasta, de Ziua tatalui. Si la turnura pe care o ia viata! Ramane o slujba frumoasa rostita de un preot, un cor gregorian, lacrimi, apoi un cortegiu spre cimitir. Trandafiri albi si o apasare de mana peste capacul sicriului. Cuvinte si priviri pline de regrete. Sirul de oameni ce pleaca spre poarta cimitirului in timp ce sicriul ramane singuratic incadrat de patru barbati impozanti ce il vor depune in maruntaiele pamantului.

Mi-a ramas aceasta imagine a sicriului lasat pe tapsanul verde, in timp ce cei dragi il paraseau inainte de sigilarea in cavou.

Si mi-am dat seama cat de singuratici si de trecatori putem fi!

Ramane dupa noi amintirea, ceea ce am faptuit, ce am spus, cat am facut pe altii sa rada, sa planga! Ceea ce am dat ori am luat! Binele si raul! Cu timpul se estompeaza pana si acestea, timpul isi face cu mestesug opera sa intocmai unui aligator care se retrage spre adancurile uitarii si isi sterge cu coada propriile urme!

 

***

 

Ruxandra merge in vacanta in Romania pentru o luna! E fericita foarte si faureste planuri, ma cicaleste, pune intrebari, viseaza cu voce tare! Imi amintesc entuziasmul din copîlarie cand faceam la fel si o invidiez! Momentele de bucurie se numara poate prin numarul de vise faurite, prin planurile facute, prin trairi interioare in care sufletul zburda ca un mielut nebunatic pe o campie smaltuita !

Nu mai conteaza ce se implineste apoi dar ramane aceasta dara de fericire in urma , atat de luminoasa .

 

 

 

 

 

Michaela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...