Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (35)


Recommended Posts

Elena,daca poti sa ai cazierul prin ambasada e OK!pe urma va trebui tradus si legalizat de catre un traducator asermentée( lista cu traducatorii din zona ta o gasesti la tribunalul de grande instance,cel mai aproape de tine).Nu ai nevoie de cazier francez!

Lorena,condoleante!!

Sibyle,ce zici facem clubul ala? Al celor care nu reusesc sa isi ia permisul???[bang][bang][bang]

Da si cind l-om lua,facem chef trei zile si trei nopti!!![bum]

Pupici la frantuzoaice

 

 

Corina si Anna nazdravana!![fetita]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Catalina,se pare ca mai este cineva din acelasi oras cu tine!ia uite aici http://www.desprecopii.com/forum/members.asp?oras=hyeres!!!

Mirunda,fetita cumnatei mele a intrat la 5 ani in CP si este a doua din clasa!!Invatatoarea vroia sa o trimita o saptamina intr-o clasa da CM1,dar pina la urma a renuntat la idee si cred ca nici cumnata-mea nu prea e de acord!Cred ca nu e bine sa sari prea multe etape,ca la un moment dat obosesc si copiii astia !!

Pupici

 

Corina si Anna nazdravana!![fetita]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirunda, am uitat sa iti zic ce era cel mai important: felicitari Marei ca este o fetita silitoare si isteata, dar si tie, ca ai stiut sa o educi. Va pup!

 

Oana si Seb [copil]

(10.01.2005)

 

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea."

 

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/oana_george14/my_photos

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/georges142004/my_photos

http://community.webshots.com/user/sebastieng10

poze noi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut o plimbarica azi pe langa casa, daca vreti sa ne vedeti:Plimbarica 3 iulie

 

Oana si Seb [copil]

(10.01.2005)

 

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea."

 

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/oana_george14/my_photos

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/georges142004/my_photos

http://community.webshots.com/user/sebastieng10

poze noi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elenaid="red"> ,cazierul eu l-am tradus si legalizat in ro.caci a costat mai putin si l-au acceptat asa aici ,problema mare este ca el nu e valabil decit trei luni deci trebuie sa te incadrezi in timp de cind il obtii pina il depui!

Eu stiam ca exista un serviciu la Nante unde faci cerere si se descurca statul francez cu cel romin sa ti-l procure ,dar nu i-mi mai aduc bine aminte amanunte ,stiu ca la un moment dat cineva a procedat asa si a mers destul de bine!

 

Aura&Luca,3 ani!!!!

"Daca dragoste nu e nimic nu e"

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loredana, sincere condoleante!

 

Mirunda, felicitari pentru exceptionalele rezultate ale fetitei tale! Sint si eu de aceeasi parere cu tine si cu fetele, ai luat o decizie buna. E important pentru ea sa aiba prieteni in clasa si e bine ca ceilalti copii nu-i poarta pica deoarece a venit de putin timp si e cea mai buna.

 

Elena, multa sanatate! Eu zic sa incerci prin amabasada daca se poate. La Nantes mi se pare ca doar cetatenii francezi pot obtine cazierul, dar poate ca Aurelia stie mai bine.

 

Geo, chiar daca noi nu prea ne-am conversat pe forum si nu ne cunoastem, iti multumesc pentru invitatia adresata. Noi stam totusi mult prea departe ca sa putem veni.

 

Ieri l-am trimis pe Alex in România cu maica-mea. Telerabais-ul sa traiasca si sa infloreasca, profit de tariful local si-l sun de 2 ori pe zi - cum a dormit, cum a mincat, ce face, cu ce se joaca, etc. Imi lipseste tare, tare mult. Alex va sta 2 luni in Bucuresti, pina cind se duce sotul sa-l recupereze. Eu reincep serviciul peste 2 saptamini si nu-mi mai iau alt concediu pina in octombrie. Asa ca ramin cu Julia (care de fapt va fi la aceeasi nourrice ca si Alex).

 

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Salutare fetelor.

 

Mirunda, felicitari pentru fetita ! Eu zic ca trebuie sa tii cont de parerea ei. La mine lucrurile au fost pe dos : mama nu m-a lasat la 6 ani in clasa intii ca eram prea mica si slaba ! Si pe mine nu m-a intrebat nimeni nimic.

Pe de alta parte, diferenta de virste intre copii va creste treptat de-a lungul anilor si la mijlocul gimnaziului risca deja iar sa se trezeasca cu mult mai in virsta ca ea.

Pe de o a treia parte la gimnaziu (college) va avea foarte multa lume noua in clasa, chiar daca nu sare anul!

Incetez sa fiu Gica contra. Pupici si intelepciune !

 

Acusi voi avea sedinta cu profii de la anul intii, sunt invitati citiva studenti alesi si pe "aleasa" am lasat-o pe toamna fara mustrari de contiinta. Va fi o discutie sport !

Miine tre' sa ma duc la Nimes la o sustinere de diploma.

 

Elena, acum o multime de ani am avut cazierul din Romania si l-am tradus aici. (stiu, informatia nu te avanseaza) dar eu nu puteam sa ma duc la Paris pe vremea aceea. O intrebare : ambasada ar trebui sa delivreze actele in amindoua limbile. E sau nu cazul ?

 

Mirunda, simpatica remarca fetitei tale cu publicitatile. Fiul meu cel mare numea asta : "des dames qui veulent se laver".

 

Termin cu bazaconiile !

 

Pupici.

 

 

 

Mik.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello tuturor de aici si o saptamana buna care incepe..

Corina merci pentru lien dar cred ca cine mai este de aici nu a mai intrat de ceva vreme pe site dar voi incerca sa o contactez..

 

toate cele bune fetelor

 

home is where heart is..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor,

Nu sunteti obisnuite sa tac asa de mult? Nici eu! [:D]

Condoleante, Lorena, pentru pierderea bunicii tale, si sa treci repede peste aceasta perioada dificila!

 

Elena, Vorbesti de dovlecei si salata din gradina... Visul meu e sa am o casuta si un petec de gradina, sa pun flori si 3 legume! Si sa ascult greierii si broastele, asa ca Michaela... Poate-om avea noroc sa gasim, ca oricum in cateva luni o sa trebuiasca sa ne mutam...

 

Mirunda, in primul rand felicitari pentru rezultatele Marei! E cu atat mai mult de laudat, cu cat acum cateva luni abia pasea in Franta! Daca as fi pusa in situatia ta (nu sunt: Anca e in primii 4 din clasa, cu aproape 17 media generala... nici pomeneala sa sara vreo clasa deocamdata [:D]) ... as vorbi foarte mult cu ea si as vedea in primul rand ce-si doreste. Mi-a dovedit cu alt prilej ca stie sa gandeasca, cand e vorba de propria-i piele! Pe mine m-ar tenta ideea s-o imping sa sara o clasa (repet, daca ar fi cazul), dar cum Mara e deja in avans fata de cei de varsta ei...

Auzeam adineauri la radio ca cel mai tanar candidat a luat bacul anul asta: o fetita de 13 ani, care va pleca sa studieze la o universitate din Québec. Sigur, 13 ani pare exagerat de putin pentru cineva care merge la facultate si care o sa aiba colegi de 18, dar peste 4-5 ani, ea o sa aiba 18, studiile terminate si toate atuurile de partea ei (timpul). Poate ma insel sa ma lansez asa, fiindca nu sunt interesata in mod direct; repet, daca Ancai i s-ar propune sa sara un an, am studia problema pe toate partile si as lasa-o pe ea sa aleaga (desi eu as fi pentru).

 

Mik mama, nu-ti fa mustrari cand lasi pe cine trebuie! Eu aveam asa o boala pe aia de nu faceau nimic tot anul si pe urma veneau cu milogeala in ultima saptamana... Pe unul, imi amintesc ca l-am lasat in anul I (la scoala profesionala); deci pierdea mai mult decat anul, trebuia sa dea din nou admitere. Si-a venit la mine plangand, si-a adus-o pe maica-sa, pe care de luni de zile incercam s-o fac sa vina la scoala, si pe sefa de la cantina, care era verisoara cu nu stiu cine... pana si-o profesoara de romana (care luasa dreptul, banuiesc), a venit sa-mi vorbeasca despre promisiunile pe care le facea Marcel, c-o sa se dea pe brazda la anul! In fine... amintiri...

 

Ce sa mai zic (ca prinsei ocazia)...

Oana, am tot zis ca va sun, n-am mai apucat... Pe Seb il vad crescand in poze, rusine sa-mi fie! [bang]

Simona, tare mult mi-ar placea sa ne cunoastem, dar nu stiu cand sa-mi fac timp... Am vazut-o pe Olivia alaturi de Sebastien, ce minune! Cum spunea Sybille, poza 740 e mortala, dar si 720, daca-mi amintesc bine... Toate, ce mai!

Cait, daca nu dai de cealalta romanca din Hyères nu dispera, nu stam departe, la o aruncatura de bat!

Ma gandesc la Maria, sper sa revina printre noi cu vesti imbucuratoare!

 

Astept vacanta. Pe 27 plecam si noi in Romania. Ne intoarcem spre 13 august. Daca cineva care nu merge anul asta are nevoie sa-i aduc ceva de acolo... indrazniti!

 

Dar mai inainte de vacanta, astept intalnirea de la Geo! [:D]

 

Gata !!! Am profitat de absenta sefului, iar acum trebuie sa recuperez timpul pierdut. Sau nu e pierdut ?!?...

 

Va pup pe toate!!!!!

 

 

 

 

 

 

 

.................................................................................

[hop]Dragii de noi id="blue">

.................................................................................

« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »

La Rochefoucauld

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...