Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iulie-august 2004 (78)


polux

Recommended Posts

Buna dimineata!

 

Eu iar sunt chioara de somn, dar nu din cauza Stefaniei. Cand nu ma tine treaza Stefi, ma tine treaza tati [:D]

Stefi doarme ceva mai bine parca, in continuare cum se foieste ea ajunge la un moment dat in fund si incepe sa planga foarte nelemurita, ce caut ea in fund! Asa ca trebuie sa ma duc la ea, sa o culc si, de obicei, sa-i dau si un pic de ceai. Este vesela toata ziua, nu-i place cand vreau sa o schimb, iar ea nu sta locului si ne cam certam. Ieri am fost in parc, am stat pe patura si am mancat pufuleti, apoi am plecat prin iarba. Ce-i mai place sa mearga, sa vada, este curioasa foc.

Acum sa vad ce imi mai aduc aminte:

Mitzura, ce ti-e si cu doctori astia! Of, cred ca in locul tau m-as fi dus sa ii paruiesc un ppic! Sanatate mult si sa va treaca repede bubitele. Pupici lui Tudor!

Lia, multumesc de raspuns [flo]

Felicia, si Stefania urla cand o pun in patutul ei. Dar stau pe langa ea, vorbesc cu ea si dupa 1-2 minute se opreste, se ridica in picioare sau gaseste ceva interesant de joaca. Si stau in raza ei vizuala, ii povestesc ce fac, etc. Poti incerca.

Si Stefania are putin figura de baiatel (parerea mea, de fapt si seamana cu tati ei), dar are cercei si o imbrac in roz. Eu nu ma supar daca o confunda cineva cu un baietel.

Liliana, multa bafta in continuare! Iti tinem pumni.

Daria, si eu tot cu tai-tai o invat pe Stefi, nu cu pa-pa! Ea face tai-tai cand dispare din aria ei vizuala persoana respectiva. SI Stefi se opreste si se uita mirata la mine cand ii spun NU, dar ea continua sa faca ce nu are voie.

Olivia, uite programul de joaca al Stefaniei.

8-9 trezirea. O mai las un pic in patut unde trage de piticii de pe perete, apoi stam pe olita si povestim ce am visat in noaptea respectiva. O schimb, apoi mergem in bucatarie si pregatim micul dejun. Cu tot cu masa, terminam pe la 10-10:30. Apoi mergem pe jos in sufragerie. Ia la studiat toate dulapurile si sertarele, sacul ei de jucarii nu este deloc interesant, foarte rar il darama si se baga in el. Se ridica la canapea, trage de rucsacul meu (are fermoare si este fascinata de ele) si tot asa. Orice nu este jucarie este foarte interesant. Nu prea mai sta locului ca sa ne jucam impreuna, ea tot timpul trebuie sa cerceteze ceva. Apoi pleca prin hol si in celelalte camere, ii mai place la masina de spalat, in hol am un dulapior cu produse cosmetice si acolo ii place sa le scoata pe fiecare, in bucatie sa-mi scoata castroanele, etc. De pe la 11-11:30 face nani pana la 13:30-14. CAnd se trezeste acelasi program ca dimineata pana pe la 16:30 cand iesim afara. Afara mergem in parc sau la verisoarele mele, la alti copii, prin magazine pana la 19:30-20 cind intram in casa (masa de la ora 18 este afara). Un pic de colindat, apoi baita si nani. Stefi nu sta locului, iar eu o las sa-si bage nasul peste tot. Trebuie sa stau tot timpul langa ea, dar asta este. Acelasi program il are si cand eu sunt dimineata la servici, sta cu soacra mea, iar ea, trebuie sa recunosc acest lucru, o adora cu Stefi si sta numai cu ea.

 

Haideti ca m-am lungit o gramada! Sambata se marita sora mea, deci sunt cam ocupata, asa ca rog sa-mi motivati absentele. Pupici la toti bebelusi, fetite si baieti!

 

 

Pupici,

Andrea si Stefania (13.08.2004)

Stefania - printesa mea

 

[cit] O poveste despre o raza de soare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu ii dau inainte cu ce ma doare pe mine acum [:D].

Eram putin nelamurita ca am tot citit despre rubeola asta si uitati ce am descoperit. In romaneste rubeola este pojarel, pe cand in engleza, rubeola este pojarul (measles). De aici o gramada de confuzii in capul meu. Cred ca de aceea, mi-ai zis si tu Olivia de sensibilitatea la lumina, ca ai crezut ca ma refer la pojar. Dar Tudor are pojarel (in engleza este rubella). M-am gandit sa va zic astea si voua ca poate cautati vreodata informatii si sa stiti ce cautati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mitzura, ai dreptate, si eu m-am uitat, am citit rubeola si m-am speriat, pentru ca am citit ca la copii sub 2 ani este periculoasa. Pe cand rujeola este mai putin periculoasa (sper ca nu le-am incurcat).

Olivia, am uitat sa-ti spun ca si mie mi-au placut jucariile lui Luca, si eu de fiecare data cand ma intreaba verisoara mea ce sa-i trimita Stefaniei ii spun jucarele (sunt si mult mai interesant, colorate, educative decat ce gasesti in Romania).

SimanaR, nici Stefi nu sta locului, in schimb cand merge la restaurant mergem numai la terase, cineva o plimba pana vine comanda, apoi cit mancam rontaie si ea la un biscuite sau o bucata de paine.

 

Pupici,

Andrea si Stefania (13.08.2004)

Stefania - printesa mea

 

[cit] O poveste despre o raza de soare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Auoleu imi plezneste capul de nervi si de durere....io nu stiu ce sa ma fac cu copilul asta.... nu am unde s-o mai pun ca sa-mi fac si eu treburile.A trebuit sa-i fac mancare, a plans continu, a plans vre-o jumatate de ora pana a adormit...doarme ca o broscutza cu nasul turtit de plasa tarcului...of of...

 

ma duc sa citesc din urma

 

Felicia si [bibe]Andreea

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olivia, are jucarii, ii pun de toate felurile(ursuleti din plus, carticele cu animale, linguri de lemn, bile colorate, castroane, orice...).Ma joc cu ea, adica ma aplec peste tarc si vorbim cu maimutzoii, ne uitam pe carticele...in momntul cand ma ridic sa-mi indrept si io spatele incepe sa intinda mainile s-o iau in brate.O pun si pe covor dar nu sta...o ia in 4 labe la trap si nu pot s-o las peste tot ca eu am gresie in toata casa...daca ii interzic sa nu se duca in directia care o vrea incepe sa faca crize.Cand vreau sa fac putin treaba, tarcul o asteapta ca in alta parte nu e in siguranta.Il iau dupa mine ca sa ma vada, nimic...plange cu mainile intinse s-o iau in brate.A trebuit s-o las sa planga azi ca sa pot face mancarea...a plans mult si tot ii repetam ca sunt langa ea , ca am putin treaba si pe urma ne jucam( nu cred ca intelege ea ceva din ce-i spun dar vreau sa zic ca vorbeam cu ea)...intr-un final a adormit.Eu nu prea obijnuiesc s-o las sa planga dar nervii mei irau la pamant.

 

Felicia si [bibe]Andreea

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor...e 4.45 si eu sunt treaza de la 3.15 da, v-am zis eu ca nu zic hop...ei, bine, a inceput plansul. de atunci plange cu pauze cand ma duc eu la el. si poti sa ma tai ca nu stiu de ce, ca doar nu s-a intamplat nimic deosebit ieri care sa nu-l lase sa doarma. eu sunt terminata. nu atat de somn, cat de faptul ca trebuie sa-l aud plangand. si plange asa in reprize, ca zici ca se linisteste si cand colo el o ia de la capat. nici in pat cu noi nu vreau sa-l iau ca n-am rezolvat nimic. asa ca stau aici chioara de somn in timp ce tati se chinuie sa doarma ca doar acusi se trezeste sa plece la munca.

deci, la 3.15 a inceput sa planga. l-am lasat putin, vazand ca nu se linisteste m-am dus la el. calmat, plecat. urlat si mai si. dus iarasi. depistat ca a trecut pipi pe langa pampers si e ud. schimbat, dat apa, plecat. iarasi. dupa ceva timp i-am dat niste ibuprofen, m-am gandit ca poate il dor dintii. nimic. se pare ca daca ma duc la el il fac sa planga si mai tare. mai si tace cateva minute, de crezi ca s-a terminat si poti sa te culci. ei, vezi sa nu.

MI SE RUPE INIMA!!!!!!

mai vorbim

 

philip[pk]&andreea[usa]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrea crede-ma ca sunt langa ea atunci cand plange.Am tarc cu rotile asa ca il iau dupa mine oriunde m-asi afla in casa.Nu vrea si pace!Lipesc tarcul de mine ca sa stie ca sunt f. aproape de ea, ma poate atinge....dar tot urla.Mai si inainte asa de mult ii placea in el...se juca minute intregi.

 

Simona zici ca David nu prea a stat in bazinul ala din plastic....?Ca noi vrem sa-i luam ceva asemanator...tot in ideea sa stea in el prin casa si cand o sa mergem la plaja.

Nici Andreea nu sta o clipa cand iesim la vre-o terasa.Tati n-are nici o treaba, are berea lipita de mana ....in schimb eu...curg apele de pe mine.

 

Felicia si [bibe]Andreea

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...