Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vreau putina liniste


Recommended Posts

Draga Silvana, cred ca adrienne are dreptate.Spune-i sotului tau ca nici parintii tai nu sunt obligati sa va tina, cum nu este nici mama lui.Ca daca nu vrea sa cumpere nimic, o sa trebuiasca sa inchiriati o casa pentru voi.

Cateodata pe barbati nu ii poti intelege:Nu vrea cu soacra-sa dar nici fara ea.

Numai bine si multa putere de convingere cu sotul tau.[bis]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Silvana,

Imi pare rau de situatia ta....Nu ai zis nimic pana acum....

Nu ai cum sa pleci cu Paul,nu-ti dai seama?iti va fi greu fara sot,iti spun din experienta ca sa cresti singurica un copilas,fara nici un ajutor....e foarte greu!

Singura posibilitate e sa faci o "masa rotunda",sa aduni partile beligerante la tratative si sa isi puna cartile pe fata.

Sotul tau,bag seama,e cam comod si nu prea ii plac responsabilitatile.Spune-i cumva ca te vei ingriji singura de plata ratelor la un credit...Ce nasol:voi puteti face rate,dar nu vrea sotul tau,eu cu Marius vrem rate,dat nu ne aproba nici o banca credit ipotecar din cauza veniturilor mici.

Incearca sa mai vorbesti cu sotul tau.Intraba-l:el nu s-a saturat de conflictele astea duse la nesfarsit in care tu esti prinsa la mijloc?

Ii place situatia?Si voi puteti sa va cresteti copilul singuri,fara bunici,nu?

Eu am stat cu tatal lui Alex, in casa de chirpici,cu pamant tasat pe jos si acoperis pe care il reparam dupa fiecare ploaie si eram atat de fericiti.Fericirea s-a dus ...pe apa sambetei cand au inceput sa ne vina in vizite prelungite soacra-mea,cumnatii,rudele cumnatei mele....si asa mai departe.

Cel mai bine e sa fiti voi trei,familiuta voastra.

Lupta,Silvana,draga,pentru familia ta,cat mai poti si cu toate fortele.Mama si tata sunt parintii tai,dar te-ai maritat cu un strain pentru ei si niciodata,indiferent ce ar face sotul tau,poate sa le sufle si in fund,el va ramane un strain ,iar tu vei avea mereu dreptate.Tot din experienta vorbesc...Stiu cat patimesti...Pana nu plecati la casa voastra,una mica,mare,urata,cum va fi ea,in chirie sau nu....te vei chinui.Atat timp cat stai cu ai tai,nu vad zau cum ai putea sa te impui in fata lor,dat fiind faptul ca stati in casa lor.

Hai sa mai stam de vorba pe 8 iulie,vrei?Daca vrei te astept la o discutie sincera si ,daca crezi ca te va ajuta cu ceva,am sa iti povestesc si eu din aventura statului cu parintii...

Sa iti dea Dumnezeu putere si minte luminata,sa treci cu bine de necazuri si sa gasesti calea de a rezova cu bine problemele!

Multa sanatate si mai vb.!

 

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri.

Am sa incerc sa va raspund la intrebari. Cu sotul meu am stat de vorba de nenumarate ori, i-am spus ca daca vom continua sa stam la ai mei vom ajunge la divort numai din cauza lor. De fiecare data spune ca nu va fi asa si ca totul va fi bine. Este un tip foarte comod. Nu este de acord cu un credit ipotecat pentru ca se teme ca nu vom putea face fata cu ratele, iar de mutatul in chirie spune la fel. E obisnuit sa aibe tot timpul bani, sa cumpere ce-i place lui, mie si copilului.

I-am adunat pe toti la discutii, dar ei nu pot purta o discutie civilizata, imediat incep reprosurile si tipetele.

Cateodata am impresia ca nici nu il intereseaza ce se intampla cu mine. M-a vazut de n ori plangand, tremurand de nervi, l-am rugat, l-am implorat sa plecam de la parinti si ...

E un om cu care se poate discuta orice, niciodata in cei 10 ani de cand suntem impreuna nu ne-am certat, chiar si cand discutam despre relatia lui cu ai mei o facem cu calm, dar nu pot intelege nici in ruptul capului de ce nu vrea sa plecam. El nu pune la suflet ce spun ai mei, comenteaza pe moment dupa care pentru el totul intra in normal. Dupa care mama vine la mine si incepe ... I-am spus si mamei sa nu-mi mai spune mie toate astea, sa ii spuna lui. Cateva zile tace, nu-i spune nici lui nimic, dupa care iarasi vine la mine si incep din nou discutiile.

Mi-e frica ca imi voi schimba sentimentele fata de el si atunci chiar ca va fi prea tarziu sa mai faca ceva.

 

Silvana si Paul

http://photos.yahoo.com/silvana_popovici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca pe moment, pana veti reusi sa va mutati singuri, pentru a avea liniste, le poti spune verde-n fata atat parintilor cat si sotului ca sunt majori si vaccinati si daca au disensiuni sa si le rezolve singuri.Tu si-asa esti la mijloc, incearca sa te detasezi putin si de cate ori are cineva o plangere, nu asculta, trimite-l la vinovat...In definitiv, dupa atata timp de convietuire, toti ai casei se cunosc suficient pentru a se certa fara sa te mai amestece si pe tine...iar pe sot...impinge-l putin de la spate, ia-l cu tine la banca, discutati...nu astepta sa faca el marea cu sarea sau sa te racesti de el...ar fi pacat, zic eu! Succese!

 

Claudia,soacra frumoasei Oti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvana draga, imi pare rau ca nu mi-ai/ne-ai spus mai repede...

Problema ta e destul de serioasa, iar rezolvarea ei nu va fi usoara!

Nu o sa ma intind aici, dar, iti acord, vineri, 8 iulie, la intalnire,toata prietenia mea, multe sfaturi, o inima si un umar solid, pe care sa-ti descarci sufletul si lacrimile, deoarece face bine, iti spun eu...

Fetele ti-au dat deja sfaturi, dar eu as vrea sa-mi raspunzi, dar sincer, sincer, tu il mai iubesti pe sotul tau, la fel ca inainte?

Sau problemele din ultimul timp, chiar daca nu recunosti, au afectat iubirea voastra?

Voi doi trebuie sa va regasiti.

Stii povestea mea cu psihologul?

Trebuie sa elimini, cauza, apoi efectul...

Voi sunteti un intreg, parintii nu au dreptul sa se amestece in relatia voastra!

Eventual, pot fi bunici buni, dar atat!

Daca il mai iubesti ca la inceput, daca relatia voastra nu s-a deteriorat, atunci, clar, lupta, din cate mi-ai povestit, tu esti cea cu initiativele.

Ia-le, nu poti face credit, ok.

Dar o gazda poti gasi, ia copilul, daca el nu vrea,si pleaca.

Dupa cateva zile va veni si el, ca nu va putea sta fara voi, ai sa vezi.

El e mai molcom, trebuie mobilizat.

 

DORIS id="size2">id="red">si INESid="size2">id="purple">[comoara]

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

 

Pid="blue">Oid="orange">Zid="limegreen">Eid="red"> Cid="purple">Uid="teal"> Nid="red">Oid="green">Iid="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvana, povestea ta imi suna atat de cunoscut din pacate ... [bang] relatia mea cu sotul s-a compromis foarte urat multa vreme din cauza familiei. Problemele astea sunt ingrozitor de sensibile, iar el se vede ca va iubeste ... alfel nu ar mai fi acolo. Dar trebuie sa-ti pui problema ca are si el un prag de toleranta.

 

O idee: in loc sa luati un imprumut pentru o noua locuinta, nu ati putea sa mansardati casa alor tai? Cred ca iesiti si mai ieftin, si ati avea si locul vostru si numai al vostru. Poate ca nu ar fi grozav de mare, dar ar fi locul vostru.

 

Alte solutii ar fi mai dificile, daca nu vreti nicicare in chirie ... desi pentru linistea voastra poate nu ar fi chiar o solutie rea. Nu stiu, e chiar spinoasa problema. Eu sper sa gasiti o cale de comunicare, e esential.

 

Si cel mai important este sa ii arati sotului tau ca el si Paul sunteti cei mai importanti pentru tine si ca nu ai renunta la el pentru nimic in lume! Spune-i ca ai merge cu el si la capatul lumii daca trebuie. Barbatilor asta le da curaj sa infrunte orice, ai sa vezi! Fa-l puternic si sigur pe el langa tine! Faptul ca tu esti alaturi de ai tai, esti in siguranta alaturi de ei, pentru el este o enorma sursa de frustrare, trebuie sa dovedesti ca el este sursa stabilitatii si fericirii tale.

 

Altfel risti ca intr-o buna zi sa nu mai poata suporta ...

 

Suntem alaturi de tine si te sustinem! [pup]

 

Gabi[hippi], mamikul Evei[zana] si al baietelului din burtic, 34+ sapt.[baietel]

POZE

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru toate mesajele si pentru toate gandurile bune. Sambata seara fiind singuri acasa (copilul era la sat cu parintii mei), atmosfera linistita am deschis subiectul arzator.

Amandoi am fost de acord ca nu putem scoate credit ipotecar, rata fiind mult prea mare fata de salariile noastre, in chirie sunt bani aruncati pe fereastra si usor, usor a venit si solutia.

Parintii mei au un teren, de fapt e curtea din spate a casei, unde am hotarat sa ne construim o casuta a noastra. Problema e ca momentan avem rata la masina si nu ne-am descurca cu inca un credit.

Ideea cea mai buna e sa-mi caut eu un loc de munca mai bine platit, ceea ce probabil voi face din toamna.

 

Va multumesc

 

Silvana si Paul

http://photos.yahoo.com/silvana_popovici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca ati gasit in sfarsit o solutie. Daca asa ati hotarat sa nu va lasati si sa pune-ti in aplicare ideea. Veti vedea ce bine va fi sa fiti singuri si sa aveti casa doar a voastra.

Va doresc numai bine!

 

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga

Miha&Sorin&Bogdan&Vlad

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...