Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de nov-dec 04 (59)


Recommended Posts

Salutis la toata lumea, de la mamici frumoase la bebei cumintzei!

 

Vai Doamne de multisor n-am mai avut vreme sa ma asez klumea la computer si sa stau de vb cu voi. Azi am putzin timp ca restul familionului doarme ca e o vreme afara [pic][pic][pic]nici catzelul sa nu-l scotzi la plimbare.

 

La petrecere de ieri a fost f. bine copilasii mei au fost f. cumintzi si se pare ca le place in compania altor copilasi, chiar daca ceva mai mari ca ei, ai mei au fost cei mai mici de acolo, da nu s-au lasat mai prejos, mama cata energie pot avea copii astia ... eu am ajuns acasa franta si numai am stat si i-am urmarit ...

o sa pun imediat niste pozici de la petrecere

 

Jasmineid="orange"> - cuscra draga mea, Daria nu mai vrea sa pape nimic de abia mai papa si juma' de Danonino Gigantino si asta ii placea de numa' , nu stiu ce sa mai fac cu ea, nu vrea nici in ruptul capului sa deschida guritza si daca insist se apuca de plans ... te pomenesti ca o fi indragostita si d'aia nu papa .... uf, uf, uf ... ce face Raducu ? pupam dulce obrajorii lui [pup] ah, Dennis a inceput sa se trezeasca tot mai rar noaptea, sper sa fim pe drumul cel bun

 

onitzaid="blue"> - eu le-am dat la bebei spanac, le-a placut f.mult; l-am fiert apoi l-am mixat fie cu carnitza de pui fiarta, fie cu galbenus de ou fie cu ficatzel ... au fost f. incantatzi ...

 

viovioid="green"> - nu uita ca aici ai un umar pe care potzi sa plangi daca simtzi nevoia, numai bine itzi doresc si curaj !

VA PUPAM si DUMINICA PLACUTA la toata lumea !!!!!

 

Pusici de la gemeneii clujeni DENNIS si DARIA (12.11.2004)!

 

 

http://community.webshots.com/user/didutza1978

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Mai apuc si eu sa mai pun mana pe taste ca sunt satula de carpe, bureti, detergenti, maturi, aspiratoare si toate cele. Ne-am mutat si a trebuit sa fac smotrul de rigoare. Inca n-am terminat, dar macar pe unde umblam noi zilnic este curat. Si apoi sa te tii ca incepe operatiunea reamenajarea. Am de lucru inca vreo 2-3 ani de-acum incolo. Dar toate la timpul lor...

 

Colac peste pupaza nu am nici internet ca lumea, doar dial-up care merge ca melcul pt. ca baietii de la "Romtelecom" (aici e Bell Canada) sunt in greva si totul se activeaza cu viteza "luminii".

 

Noutati despre noi: alex are aproape 4 dintisori (unul de sus inca nu a spart complet, dar se vede de parca ar fi o aschie sub gingie. Culmea dintisorii de sus nu-i dau cei din fata, centrali, ci incisivii secundari, cei de langa canini. O sa arate baiatul mamii ca un vampirel. E un scump, nu am ce zice. Si saracu' l-am cam neglijat de o sapt. jumate incoace. Dupa ce 2 zile l-am abandonat in patut dupa ce s-a culcat fara sa ma duc la el dupa ce se scula (si statea si cate o ora jumate singule acolo si vorbea in legea lui) incepusem sa am probleme cu pusul la culcare. Dar eram presata sa-m itermin si eu treburile prin casa. Mititelul, ii era teama ca iar il pun la culcare si il las acolo uitat dupa ce se scoala. Asa ca a trebuit sa actionez rapid si acum nu-l mai las deloc in patut dupa ce se trezeste ca nu vreau sa-si strice bunul obicei de a adormi singurel. Si-a revenit imediat, dar nu-l mai negliez atat. Dar al doilea somn din zi doarme si cate 3 ore. In schimb nu mai vrea deloc sa stea singurel. Daca il las jos si plec prin alta camera sa mai fac cate ceva, chiar daca ma vede ca trec prin dreptul camerei unde-l las, ma aude ca vorbesc, il apuca un plans frate cu jalea. Plange cu sughituri si suspina minute in sir si dupa ce se opreste din plans. Nu stiu cum sa rezolv problema asta. Faptul ca pana acum am stat in ap. cu doar 1 dormitor si tot timpul eram amandoi unul langa altul oriunde ne-am fi invartit in casa, cred ca nu a invatat sa stea fara mami sau tati. Vrea sa fii langa el tot timpul. E adevarat ca nici nu l-am mai scos pe afara de cand cu mutatul asta, ma refer la plimbarile noastre regulate cu carutul. Cert e ca nu sta o clipa fara cineva langa el fara sa planga rau.

 

In schimb doarme parca mai bine noaptea, nu mai suge decat o singura data si a doua oara ii dau doar suzeta. Intr-o noapte mi-a facut chiar surpriza de a dormi de la 9 seara la 6 dimineata. A fost de neimaginat, alexutu' meu care era campion la trezirile de peste noapte. Nu va spun de cate ori insa m-am trezit eu in noapte aia si ma intrebam oare ce mai face bebe de nu se mai trezeste.

 

Crestem mari, ce sa mai, asta-i semn ca ne facem mari. Maine poimaine renuntam cred ca si la suptul de peste zi, asa parca observ eu din comportamentul lui. Mi-a venit si ciclul...dupa 1 an jumate aproape... Sa vedem insa cat de insistent este, caci arata mai mult ca ciclul de prima zi. Insa am dureri de burta asa cum erau si inainte...si multe mamici imi spuneau ca de regula durerile de ciclu dispar dupa nastere[bang][bang][bang]. Sunt curioasa daca vine si luna urmatoare sau e numai o tentativa de reinstalare a ciclului.

 

Noi tot nu mergem de-a busilea, nici in picioare nu ne ridicam, nici de jos nu ne ridicam in fund...cand e pe spate, face eforturi de a se ridica in fund, insa trebuie inca ajutat, dat un mic impuls sa ajunga in pozitia de funduletz. Suntem nervosi nevoie mare si avem mici tantrumuri, numai ca nestand in picioare nu avem cum sa ne dam cu fundul de pamant, dar ne dam pe spate si ne incordam nervosi, refuzam orice in momentul ala ...Cre' ca e cam multa corconeala in fundu' lui. Mai toleram pana la 1 anisor si apoi ma pun cu metoda pe el.

Insa nu sti ucum sa procedez cu statul singurel.

Desi fizic nu facem evolutii spectaculoase, verbal insa suntem campioni. Acum zice tata corect si a inceput sa nu repete silabele la nesfarsit. Adica zice doar tata sau papa simplu, ca si cand l-ar striga pe tati. Dar si eu ii repet la fel, nu-i spun ta-ta-ta-ta-ta, ci doar tata si i-l arat pe tac-su mereu. A inceput sa fie evidente asocierile lui de cuvinte cu lucruri, persoane sau actiuni. Ii zic tata si el repeta dupa mine tata (nu mereu, dar de destule ori). Il intreb unde-i iepurasul (de pe scaunul lui de masa - Cici, vezi ca aveti si voi unul [:D]) si se intoarce sa se uite la iepuras. L-am surprins inclusiv in momente de tandrete cu el, il pupa [:D][:D].

Ii spun "papa, mami, papa" si repeta papa dupa mine. Azi dimineata cand s-a trezit a inceput sa-l spuna pe C. Un C gajait, din gat. Zicea ca^ ca un zgomot static de radio. Si i-am zis "caca, mami, caca" si el a repetat dupa mine caca. Insa nu stie ce e caca. Il astept sa invete sa pronunte mai bine si apoi ii arat ce-i aia si caca [:D][:D]. Ma tot tin sa-i cumpar olita si nu mai apuc.

Cam atat de pe la noi, ramane sa citesc din urma ce-ati scris si sa va mai vad pozitele, dar acum nu am timp.

 

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... id="red">poze cu noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor.

Nu stiu ce se intimpla, la voi va merge bine DC-ul? AM mai postat si nu a primit un raspuns de la mine.

Incerc sa-l reconstitui.

Otiid="red">, Sotul meu poarta ochelari de multi ani, iar Daviduche a avut si el putin strabism cind avea 2-3 lunisoare. Acum vad ca nu mai are. Oricum o sa mergem la un oftalmolog cu el. DAca-mi intra mie in cap...

Jasmineid="red">, incearca sa-l pui cit mai des in pozitia sezind, si incearca si carutul sa i-l pui in aceeasi pozitie. VAd ca la bebelusi cel mai important este exercitiul.Si invata foarte repede.

Didutzaid="red">, felicitari pt examen.

Am si eu o rugaminte la voi: imi puneti si mie ultima cutiuta muzicala ( silvia_simona@yahoo.com ) Mii de multumiri anticipate.

Am vazut aseara Constantine ( Keanu Reeves e preferatul meu). Infricosator. Sa nu-l vedeti noaptea, dar eu a trebuit sa-l vad ca atunci stau si eu linistita (doarme David)

Precizez ca asta este un mesaj pe care am incercat sa-l postez si de dimineata....si n-a mers....[bang]

 

 

Simona si David (10 nov)

 

http://community.webshots.com/user/simonacip

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Loreena

mamicilor pe voi va ajuta taticii cu bebe?Sotului meu ii place sa se joace cu ea, de schimbat a schimbat doar de vreo 3 ori, in ultimul timp ii zic ca am de facut treaba in casa si il pun sa ii dea si papa........el e mai comod din fire si are asa o lene in el......[bang]Carla-MariaPoze cu toata Familia


id="quote">id="quote">Welcome to the club, Loreena.Azi noapte sotul (e weekend lungde 3 zile aici sapt. asta) l-am trimis sa-i bage suzeta lui alex in gurita - se sculase la scurt timp dupa ce i-am dat sa pape deci nu era nevoie de laptic - si mi-a zis ca daca se sperie copilu' ca-l vede pe el? Ca, argumenta el, alex e obisnuit sa ma vada pe mine ducandu-ma la el noaptea. Si asta in conditiile in care fi-su spune necontenit toata ziua "tata" si se uita dupa el mereu de nici nu suge ca lumea la orele de masa daca tati e pe langa noi.Nici al meu sot nu se omoara cu schimbatul, numeri pe degete datile cand a facut-o. Iar de mancare i-a dat de vreo 2-3 ori pana acum. In schimb daca i-l pun in brate si ma duc la treaba mea, sta cu el, se joaca impreuna. Siare atributiunile lui precise. Marunte, dar precise: il dezbraca pentru baita si mi-l ia de acolo dupa e terminam, mi-l aduce dimineata la supt in pat cu noi... munca dificila, ce sa spun, dar la 35 de ani nu-l mai educ eu. Daca mamitza lui nu i-a inoculat ideea ca barbatu' e mai mult decat o prelungire a dozei de bere sau a telecomenzii, mie mi-e aproape imposibil s-o fac acum.E un om extraodinar de bun, insa la capitolul asta e dezastru."Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... id="red">poze cu noi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...