Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de sept-oct 2004 (57)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 145
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Lorena Andreianu, cand avea 4 luni i-au luat sange din vena de la picior, undeva la glezna, pe interior, pt ca la manuta nu gaseau vena. L-a imobilizat tati si o asistenta, io incercam sa-i vorbesc si o alta asistenta l-a intepat si i-a luat sangele. S-a linistit usor dupa eveniment, nu s-a umflat sau invinetit locul, nu parea sa-l doara acolo, parea ok. Bine ca asistenta ce l-a intepat am adus-o de la un spital pediatric, deci ea toata ziua numai cu bebelusi lucreaza, altfel cred ca imi chinuiau mai rau copilul.

 

Lilia, meniul Ameliei seamana uluitor cu al lui Ianis! [bang] De ce spuneam eu ca sunt fericita ca a mancat intr-o zi in timp ce io dansam si cantam de zor in jurul tarcului??? [:D] Ce am remarcat la al meu, dupa incercari nenumarate, nu stiu daca functioneaza la fata ta: cand a inceput sa refuze piureul de legume cu carne de pui (supa dulce) i-am facut aceeasi zeama dar cu carnitza de vita f.f.bine maruntita (altfel o da afara) si am acrit-o cu putin sos de rosii, si am pus un pic de sare si un pic de smantana. Ii place mai mult asta, cel putin imi ia 100g din ea in zilele proaste, max 200g in zilele bune. Tot mai bine decat 3 lingurite... Si i-am dat de 2 ori, la masa de la 18-19 - desi nu cred ca e f.sanatos - Danette orez cu lapte si salata de fructe. I-a placut enorm, a mancat aproape toata cutia. [bis] Urmari in kk sau alergii nu au aparut... La laptele de dimineata si seara ii adaug 2 masuri de cereale (din tipul "fara lapte", cu arome de fructe diverse) - consistenta e aproape aceeasi, dar ii place ca gustul variaza.

 

Mihaela, am cumparat Peritol si Pikovit. Multumesc de info. [flo] [flo] Am sunat-o pe pediatra si i-am zis, ea nu prea e de acord cu Peritolul dar a zis totusi sa incerc, poate se da pe brazda printzul dupa 10 zile...

 

Loreema, 340g iaurt??? Wow... s-a tina tot asa! [il]

 

Anamari, vreau sa te intreb de operatia pt hernie ombilicala a Liei, ti-am dat PM.

 

Simona, al meu puradel are temperatura 37.5-37.7 (luata rectal, fara sa scad 5 puncte) cam in fiecare seara, de luni de zile, iar ziua e mai scazuta. Pediatra zice ca asa e el, si ca poate fi si din cauza ca e genul agitat si activ. [biz][biz][biz]

 

Ellen, Ianis calca cu piciorul stang spre exterior. De fapt nu numai ca asa calca, are glezna deformata, se vede cu ochiul liber. De la 4 luni a stat tot in atele, ghips si proteze, de la 8 luni poarta ghete ortopedice, face gimnastica ortopedica de 3 ori pe saptamana si speram sa se indrepte cu timpul si sa nu ajungem niciodata la bisturiu...

 

Cat despre fontanela, abia i-o mai simt, sper sa nu fie problema...

 

 

Iid="blue">aid="orange">nid="green">iid="red">sid="blue">, Mom's sunshine (14.09.04)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maaaama ce mai scrieti, fetelor!

In primul rand La multi ani fetei mele si celorlalti sarbatoriti de azi!

Ellen, la ureche sa zic ca e mai bine, dar eu nu observasem nimic pana nu i-am dat cercelul jos. Azi dimineata cand am dat-o cu crema, am simtit ca e mai micut gluduroiul, dar ii dau doar de 2 zile (si uite ca nu am retinut cat timp trebuie sa o dau [bang]) si astept inca sa vad daca scade de tot. Fetelor, e grav, ca si eu sunt in clubul celor doar cu un neuron si ala super stresat! Nu mai tin minte nimic, sunt super aiurita.....

Si de lene, nu am avut nici azi chef sa-i fac supa, asa ca dupa experimentul de ieri cu dovleacul (care vad ca nu a impresionat pe nimeni) azi fac alta mancare. I-am pus in tava unsa cu unt legumele taiate (morcov, dovlecel, cartof si ardei gras) si o bucata de piept de pui (congelat, ca asa era....nu l-am mai fiert inainte), am umplut tava cu apa (si am varsat jumatate din apa pe jos pana am ajuns cu tava la cuptor [bang]) si am bagat totul la cuptor. Sa vedem cum iese papica asta, ca m-am saturat eu de supa aia, dar ea.

 

Bun venit fetelor noi!

 

Hai ca va mai stresez si mai incolo.....[:D]

 

Cristina si [zana] Alexandra (30.09.2004)id="violet">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by LiliaToma

Fetelor, eu NU MAI POT!!! sunt toata numai nervi.Pai, de la caldura o fi, mai, dar chiar asa, nimic, nimic...Ia ascultati aici, mai maninca cineva asa putin de la cadura asta, sau dinti, sau ce o fi?...dimineata 100 g lapteamiaza 50-80 g fructe, cereale, brinza, ce da Dumnezeu sa acceptedupa amiaza( 17-18) 3 lingurite de legume... nu mai mult seara, poate da, poate nu, vreo 50-80 g cerealesi mai tirziu 100 g lapte...imi plesneste capul...Mihaela, parca Alexia ta a avut asa o perioada mai demult...Cum ati depasit-o?Lilia si printesa ei Aid="red">Mid="orange">Eid="blue">Lid="red">Iid="purple">Aid="red">id="orange"> (26.09.2004)


id="quote">id="quote">Lilia, Stefan a mancat ieri cam asa : dimineatza lapte, nu mai mult de 120 ml pe cand el bea cam 240ml, la amiaza legume, in jur de 80gr ochiometric, pe la ora 15-16 cam 100gr de iaurt cu o piersica si un pic de cereale, seara la 19 iaurt simplu cam 60 gr si seara la fel in jur de 120 ml lapte cu cereale.Pentru Stefan e putin, cam totul la jmate sau chiar mai putin de jumate........[foto]Maria Sa Stefan Speculant mic[copil] ( 19.08.2004)id="green">id="size2">id="Arial">[flo]flori din gradina meaid="red">"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor , am reusit s-o fac pe ficamea sa bea 90 ml lapte formula.

Dar nu i-am dat nimic sa pape pana nu a baut laptele,de urla de foame, ca altfel nu il voia.Dupa laptic am incercat sa ii dau legume cu carnita dar a luat numai 3 lingurite.

Nu-i asa ca e f putin?

Eu intreb pt ca nu stiu cam cat lapte ar trebui sa pape la o masa normala.id="purple">

 

Povestea Loreemeiid="red"> Site Loreemaid="red">

[cit] Ramona & [zana] Loreema (6 sept 2004)id="purple">

Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !id="size3">id="pink">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loreema, pai la varsta ei macar 180 ml la o masa. In total, toate lactatele intr-o zi sa fie in jur de 500 ml.

Azi dimineata pitica mea a papat 200 de lapte si la pranz a papat 1 piersica+1 nectarina+ 2 lingurite de cereale (ca sa se ingroase cat de cat....).

Sa vad la legume cum face.

 

Cristina si [zana] Alexandra (30.09.2004)id="violet">
id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by aissa

Loreema, pai la varsta ei macar 180 ml la o masa. In total, toate lactatele intr-o zi sa fie in jur de 500 ml.

Cristina si [zana] Alexandra (30.09.2004)id="violet">
id="right">
id="quote">id="quote">In total stiu ca 500 g dar a mea papa 250-300g iaurt+3 mese tzatzica+50 g branzica zilnic , daca ii mai dau si formula cred ca depaseste 500 g lactate.Si pe langa astea 200g cereale+200g legume cu carnita+300 g piure fructe/zi.id="purple">Povestea Loreemeiid="red"> Site Loreemaid="red">[cit] Ramona & [zana] Loreema (6 sept 2004)id="purple"> Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !id="size3">id="pink">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...