Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum facem cu romantismul?


Recommended Posts

fara el(romantismul, si aici numesc orice mica dovada de afectiune in maruntisurile , gesturile zilei)incet-incet s-ar subrezi relatia...el nu trebuie facut uitat din nici un motiv...nici mai devreme, nici mai tarziu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Subscriu la cele spuse de Chaton,este exact ceea ce-mi doresc si eu uneori sau cel putin cu ceea ce ma multumesc acum, avand in vedere ca plimbatul sub clar de luna a cam trecut(fetita noastra se culca pe la ora 22). Poate multe vor sari spunand ca nu am dreptate, insa asa cum a-i spus tu pote sa se sature sa astepte si sa caute in alta parte ceea ce a-ti avut voi inainte(chiar daca nu e genul).Nu dau detalii pt. ca sunt implicata insa totul se poate duce pe apa sambetei si credema, nu trebuie sa fii genul.Pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Avem timp pentru toate. Sa dormim, sa alergam in dreapta si-n stanga, sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,sa-i judecam pe altii si sa ne absolvim pe noi insine, avem timp sa citim si sa scriem, sa corectam ce-am scris, sa regretam ce-am scris,avem timp sa facem proiecte si sa nu le respectam, avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu. Avem timp pentru ambitii si boli,sa invinovatim destinul si amanuntele, avem timp sa privim norii, reclamele sau un accident oarecare, avem timp sa ne-alungam intrebarile, sa amanam raspunsurile, avem timp sa sfaramam un vis si sa-l reinventam, avem timp sa ne facem prieteni, sa-i pierdem, avem timp sa primim lectii si sa le uitam dupa-aceea, avem timp sa primim daruri si sa nu le-ntelegem. Avem timp pentru toate. Nu e timp doar pentru putina tandrete. Cand sa facem si asta, murim.

Am invatat unele lucruri in viata pe care vi le impartasesc si voua !!

Am invatat ca nu poti face pe cineva sa te iubeasca. Tot ce poti face este sa fii o persoana iubita. Restul ... depinde de ceilalti. Am invatat ca oricat mi-ar pasa mie Altora s-ar putea sa nu le pese. Am invatat ca dureaza ani sa castigi incredere si ca doar in cateva secunde poti sa o pierzi.

Am invatat ca nu conteaza CE ai in viata Ci PE CINE ai.

Am invatat ca te descurci si ti-e de folos farmecul cca 15 minute Dupa aceea, insa, ar fi bine sa stii ceva.

Am invatat ca nu trebuie sa te compari cu ceea ce pot altii mai bine sa faca Ci cu ceea ce poti tu sa faci. Am invatat ca nu conteaza ce li se intampla oamenilor Ci conteaza ceea ce pot eu sa fac pentru a rezolva

Am invatat ca oricum ai taia Orice lucru are doua fete Am invatat ca trebuie sa te desparti de cei dragi cu cuvinte calde S-ar putea sa fie ultima oara cand ii vezi

Am invatat ca poti continua inca mult timp Dupa ce ai spus ca nu mai poti

Am invatat ca eroi sunt cei care fac ce trebuie, cand trebuie Indiferent de consecinte

Am invatat ca sunt oameni care te iubesc Dar nu stiu s-o arate

Am invatat ca atunci cand sunt suparat am DREPTUL sa fiu suparatDar nu am dreptul sa fiu si rau Am invatat ca prietenia adevarata continua sa existe chiar si la distanta Iar asta este valabil si pentru iubirea adevarata Am invatat ca, daca cineva nu te iubeste cum ai vrea tu Nu inseamna ca nu te iubeste din tot sufletul.

Am invatat ca indiferent cat de bun iti este un prieten Oricum te va rani din cand in cand Iar tu trebuie sa-l ierti pentru asta.

Am invatat ca nu este intotdeauna de ajuns sa fiiertat de altii Cateodata trebuie sa inveti sa te ierti pe tine insuti

Am invatat ca indiferent cat de mult suferi, Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta.

Am invatat ca trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta personalitatea Dar ca TU esti responsabil pentru ceea ce devii

Am invatat ca, daca doi oameni se cearta, nu inseamna ca nu se iubesc Si nici faptul ca nu se cearta nu dovedeste ca se iubesc.

Am invatat ca uneori trebuie sa pui persoana pe primul loc Si nu faptele sale

Am invatat ca doi oameni pot privi acelasi lucru Si pot vedea ceva total diferit Am invatat ca indiferent de consecinte Cei care sunt cinstiti cu ei insisi ajung mai departe in viata

Am invatat ca viata iti poate fi schimbata in cateva ore De catre oameni care nici nu te cunosc.

Am invatat ca si atunci cand crezi ca nu mai ai nimic de dat Cand te striga un prieten vei gasi puterea de a-l ajuta.

Am invatat ca scrisul Ca si vorbitul Poate linisti durerile sufletesti

Am invatat ca oamenii la care tii cel mai mult Iti sunt luati prea repede...

Am invatat ca este prea greu sa-ti dai seama Unde sa tragi linie intre a fi amabil, a nu rani oamenii si a-ti sustine parerile.

Am invatat sa iubesc Ca sa pot sa fiu iubit.

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

Inca o zi(Mela)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Il pastram, caci fara el orice relatie isi pierde din stralucirea de odinioara. Romantismul este cel care iti face inca inima sa vibreze, gandul sa zboare liber, imaginatia sa o ia razna...

 

Cand simt ca s-au adunat atat de multe in jurul nostru, cand simt ca imi explodeaza capul numai de munca, de griji, de planuri, de Excel-uri, ma apuca groaza. Si atunci las totul balta. Si incep sa dau frau liber imaginatiei...

 

Si roadele ei nu intarzie sa apara...harjoneli, bai aromate, plimbari prin ploaie, o escapada la munte/mare, soapte spuse la ureche in miez de noapte, mesaje siropoase, lenjerie ademenitoare, cina la lumina lumanarilor cu muzica in surdina, mail-uri dragastoase...etc...

 

Una dintre poeziile trimise sotului meu suna cam asa:

" I picked a star to wish upon

from all the stars above...

And closed my eyes and make a wish

To send you all my love.

 

So look up in the sky tonight

And find one special star...

The one that holds my wish to you

No matter where you are.

 

And when you see that special star

My wish will come to you...

For stars were made to wish upon

And wishes do come true!"

 

Romantismul nu are varsta...iubirea nici atat... Sunt cele care ne lumineaza viata, ne insenineaza fruntile, ne usureaza sufletul, ne fac sa simtim ca traim, ca putem zambi...te fac sa simti ca viata poate fi frumoasa si merita traita din plin...

 

Iar cel mai minunat mi se pare sa ai pe cineva cu care iti poti imparti propria viata!

 

[pup].

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bis] Ileana, e tare faina poezia...

Melisanda, putina muzica buna si un pahar de vin la fel de bun pot face minuni. Am stat la un moment dat la o familie de nemti de vreo 50 de ani. In fiecare seara, cand veneam acasa, ii gaseam pe cei 2 in bucatarie, cu lumanari, cu un pahar din "vinul casei" (nu mai stiu exact ce, un vin rosu, frantuzesc, sec) si muzica intotdeauna buna. Si erau amandoi super ocupati! Dar seara isi lasau intotdeauna timp pt ei 2. Si din cand in cand mai ieseau in oras, in vreme ce fetele, de 17 si 20 de ani, ramaneau acasa si se uitau la tv. Chiar mi-au placut cei 2...

 

Optimistul e mai aproape de Adevar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...