Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de ianuarie - februarie (30)


Recommended Posts

Am recitit mesajul Amayeiid="red">, intr-adevar, asa a fost si la mine prima menstruatie, lunga ( 10 zile), debit mare si cu multe cheaguri, insa, fara nici un fel de durere, iar tu de asta intrebai Tomasaid="red">, nu?

Eu am avut dintotdeauna cheaguri, si stiu ca e un semn bun, se curata uterul bine. Acum dupa nastere parca nu mai am atat de multe cheaguri ca inainte.

 

Referitor la sangerarea mea actuala, daca nu trece ma duc luni la Nayel, nu am ce face ca deja incep sa fabulez, sa imi imaginez scenarii care mai de care mai negre.

 

In alta ordine de idei, merge cineva in parc today afternoon?

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Crinuta, nu ii introduc mai mult de unul pe zi. De exemplu, ieri i-am dat morcovel, acum i-am dat merisor si dupa masa ii dau morcovel iar. Dar si cu lapte langa, dar vad ca nu il mai mananca tot, ii fac mai putin acum. I-a placut si merisorul, a mancat 3 lingurite. Si ieri de morcovel tot 3 lingurite mici, 6 din ale lui. Am uitat sa mentionez. Ma uimeste ca deschide gura cu o pofta, nu ma asteptam.

 

BDana, merci frumos, fiecare copil este dragalas in felul lui.[:)][pup] pe Cristi.

 

Oana si Seb [copil]

(10.01.2005)

 

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea."

 

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/oana_george14/my_photos

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/georges142004/my_photos

http://community.webshots.com/user/sebastieng10

poze noi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crinutaid="red"> sper sa nu ma doara. In rest nu ma deranjeaza cheaguri sau altele, mai ales daca in felul asta se curata uterul. Se poate sa ai tu dreptate si sa nu fi spus nimeni ca a fost dureros dupa cezariana ci doar sa fi povestit despre cheaguri si sangerare abundenta si sa ma fi gandit eu implicit la durere (sa le fi asociat involuntar). Eu inainte le aveam destul de regulate si moderate cantitativ. De durut ma durea dar nu in mod exagerat. Te pup!

Multumesc fetelor care mi-au raspuns, Oanaid="red">, Galaxyid="red">, Danaid="red"> si sper ca nu am uitat pe cineva. Faza nasoala e ca eu chiar am luat de buna chestia cu alaptatul exclusiv, in sensul ca nu are nevoie nici de apa nici de ceai, asa ca astazi pt prima data am incercat sa-i dau apa cu biberonul si nu l-a primit. S-a uitat asa de urat la mine incat mi s-a facut frica de el. Dar cum m-am saturat sa stau toata ziua cu tzatza in gura lui ca sa nu se deshidrateze i-am dat direct cu canitza. Asa bea dar mai mult curge pe langa. Si bea ciudat, ca un catzel, lipaie cu limba. Cu linguritza ma chinui prea tare si dureaza mul prea mult.

Oanaid="red">, ti-am transmis eu PM cu diversificarea mea. Dar tu nu vrei sa mergi pe mana celor din Franta? Ca ma gandesc ca poate ar fi mai bine asa.

Ana Mariaid="red">, nu ai pt. ce. Sper sa-ti foloseasca si sa-i placa mancarica lui Victor. Si pe mine ma tenteaza mult sa incep diversificarea mai devreme cu 1 sapt. dar acum chiar nu e momentul pt. ca luni plecam la mare si nu voi putea sa-i gatesc acolo. Dar cum implineste 6 luni...Uneori ma oftic ca nu am inceput la 4 sau 5 luni pt. ca si Tudor pofteste la noi de mult. Cred ca i-ar fi prins tare bine si altceva de papa in afara de lapte, pt. ca el este foarte lung si slabut, poate asa se mai ingrasa si el. Pe urma ma linistesc tot eu si ma gandesc ca or sti doctorii astia de ce recomanda asa, probabil e mai bine pt. stomacul lor, sau cine stie?

Ce fel de criza a facut Victor? Ca si eu sunt cam speriata cu deshidratarea asta, mai ales ca nu mai face pipi si asta e semn rau.

 

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor

baietelul meu minunat

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci, Tomasa, pentru diversificare. Am vazut ca trebuia sa incep de la cate o lingurita, si eu i-am dat direct trei. Sper ca nu e nici o problema, o sa il tin 3 zile cu 3 acum, dupa care trec la 4. Si laptele o sa i-l scad, pana nu ii mai dau decat biberonul de dimineata si pe cel de seara.

 

Oana si Seb [copil]

(10.01.2005)

 

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea."

 

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/oana_george14/my_photos

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/georges142004/my_photos

http://community.webshots.com/user/sebastieng10

poze noi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tomasa, am uitat sa o intreb pe dr cat sa ii dau, mi-a zis doar ce (ea cred ca credea ca stiu de nu mi-a zis) si din cauza asta incerc sa vad in toate partile sa stiu si eu cat sa ii dau.

 

Oana si Seb [copil]

(10.01.2005)

 

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea."

 

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/oana_george14/my_photos

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/georges142004/my_photos

http://community.webshots.com/user/sebastieng10

poze noi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi.iid="red">, incerc eu sa vin la rond in jur de 18.30 dar nu promit nimic pt. ca am musafiri si nu stiu exact cand pleaca, iti dai seama ca nu pot sa-i dau afara! Eu o sa ma imbrac in roz (culoarea verii [:D]) ca sa fiu usor de recunoscut si am un carucior mare albastru inchis, in patratele. Probabil ca o sa stau pe o banca. Daca totusi nu o sa pot ajunge te rog de pe acum sa nu te superi ca nu depinde de mine. Tu sa-ti vezi de programul tau si sa-ti mai arunci cate o privire prin rond [;)].

Oanaid="red">, cica noile idei in ale diversificarii spun ca nu ar trebui sa incepi progresiv cu 1, 2...etc. ci direct cu cat primeste copilul. Poate ca din cauza asta nu ti-a spus cat sa-i dai. Eu nu stiu cum e mai bine si eu ezit, dar am inteles ca asta e noua tendinta. In cazul asta nu ai gresit de loc dandu-i 3 lingurite.

 

 

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor

baietelul meu minunat

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crinuta am uitat sa zic si de scaune...nu sunt tocmai normale.Inainte facea de 3-4 ori pe zi dar acum doar o data.Apoi culoarea e cacanie,nu galbena si consistenta ca o pasta fluida.

Tomasa si mie mi s-a intamplat sa gasesc pampersul nu tocmai plin cum ma asteptam.Cred ca are legatura cu caldura totusi.De ce nu suni medicul pentru o intrebare scurta?

Azi i-am dat fetei supa iarasi..dar iar ghinion nu o vrea si pace.Am fiert cartofi,morcov,dovlecel,o ceapa mica si niste telina.Am pasat cartoful,morcovul si dovlecelul,am amestecat cu apa din supa,am pus putina sare si cam o lingurita de ulei de masline.Nu a vrut.Am dres-o apoi cu exact 3 picaturi de lamaie dar nici asa nu am avut succes.Nu stiu ce sa mai fac.Maine sa incerc doar apa din supa,sa incerc sa fac ca la carte,cu apa din supa amestecata cu orez instant???Ca lapte praf nu am si doar nu ma duc sa cumpar o cutie doar pentru supa fetei.E super scump anyway.Sa ma mulg,nu-mi surade ideea.Dar fata mea nu manaca orez instant,doar cereale cu fructe..Daca ii dau orez instant in supa oricum nu o sa-i fie familiar gustul...E grele,ce mai!

Timp nu prea mai am s-o lalaiesc,fata are 5 luni si jumatate.Incep sa ma panichez....[bang]

Hai pupici la mamici!

 

Lavinia si Natalia(17.01.05)

http://community.webshots.com/user/lavinia171

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, mamici

 

Aseara m-am intilnit cu Adita id="red">si azi dimineata cu Tomasa id="red">ca sa iau de la ele lucrusoare pentru bebeii abandonati. Pe la prinz am fost cu Megg la Municipal sa ducem pachetelele cu hainute si laptele praf.

 

Dr. Culcer era la consultatii in Ambulatoriu, dar ne-a primit dna dr. Arina, foarte draguta si amabila.

 

Oricum, la inceput asistentele nu prea intelegeau ce e cu noi acolo, credeau ca laptele adus a ramas de la copiii nostri, ne-au intrebat daca mai e in garantie. Le-am spus ca l-am cumparat ieri special pentru bebeii abandonati si pareau placut surprinse.

 

Singura temere si-au exprimat-o in legatura cu hainutele. Au zis ca le vor trimite la curatatorie, ca asa e procedura (chiar daca hainutele sint curate), dar se teme ca fetele de la spalatorie vor mai opri din ele [bang]

 

 

Ne-au dus sa vedem mititeii abandonati [q]. Erau 5 si erau atit de draguti! Imi venea sa ii iau pe toti cu mine [q] [q] [q]. Bietii de ei, habar n-au ca ei nu au mamici.

 

Shoboid="red">, retele tale si ale lui Megg au ramas la doctorita ei, care o va trimite pe asistenta de la aprovizionare sa ia laptele.

 

 

Leta [titanic] si un bebe

POZE DE IUNIE

 

want my life back

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Leta si Meggid="red">, bravo voua fetelor! treaba buna ati facut!!!

cit despre faza cu opritul la spalatorie nu ma mai mira nimic... mie mi-a zis d-ra cind i-am cerut retetele ca gresesc ducindu-le la maternitate ca le vind asistentele unor amarite si ca mai bine dau direct laptele unei mamici amarita pe care o stiu eu... ma rog, sa vad daca imi mai da retetele si lunile viitoare si ma orientez eu.

oricum Felicitari!

 

tomasaid="red">, nici eu nu am ascultat medicii aici si i-am dat apa plata din biberon, s-a strimbat el la inceput dupa ce tragea odata se strimba dar tot el tragea iar si iar strimbat si iar tragea si tot asa de citeva ori... si am zis ca daca totusi nu s-a oprit insemna ca e ok, ii trebuie, ii face bine. si i-am dat in mai toate serile groaznic de calde, ca si aseara - de aceea miriie asa rau mai toti bebeii, de caldura si sete. eu aici recunosc ca nu am ascultat-o pe C sa-i dau doar tzitza, ii dau si apa. ceai acum mai rar. e mai simplu cu apa. si el face kk ok, zilnic si nu vreau sa-i dau ceai sa-mi faca asa mult, plus ca e mai buna apa :). sfatul meu e sa insisti cu bibe cu apa, trebnuie sa traga totusi citeva inghitituri pinma la urma.

 

pupici

 

Mamica lui Codrin din 21.02.2005

Codrin

Camera lui Codrin

 

"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tomasa, eu inteleg din ce descrii tu ca pui scaunul lui Tudor invers, adica cu fatza catre sensul de mers? pai eu stiu ca se pune cu spatele, tocmai pt a fi protejat intre canapea si scaunel intr-o eventuala busitura, Doamne fereste! mare atentie daca il pui invers! eu nu am curaj sa-l pun invers si de aceea imi tare nasol ca nu am cul sa-l vad de la volan, desi merg cu el prin tot Buc... si el mai miriie si ma mai uit si eu la el doar cind stau peloc dar nici asa nu-l vad prea bine, fiind cu spatele la mine. eu am vazut in state oamenii aveau niste oglinzi prinse de luneta cu ventuze si se uitau in retrovizoare si asa vedeau bebeii, chiar daca acestia erau cu spatele, adica asa cum trebuie pusi. eu caut o asa oglinda si prin RO dar se pare ca nu prea gasesc, ca sa conduc si eu linistita. am sa pun intrebarea asta si la parintii intreaba sa vad ce si cum. daca as fi stiut ca nu gasesc........ imi luam din state una, dar acum... poate comand una pe net, sa vad, daca e iti zic.

 

 

 

Mamica lui Codrin din 21.02.2005

Codrin

Camera lui Codrin

 

"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...