Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Epidurala la cezariana!


Recommended Posts

Buna!! Am fost azi la dr. si mi-a fixat data nasterii peste o saptamana, pe 6. Am mai discutat despre anestezie, stie ca nu mai vreau generala si a zis ca-mi face epidurala! A ramas sa mai discutam cu o zi inainte. Vreau sa va intreb...trebuie sa-mi cumpar de la farmacie epidurala? Cat costa? Si lamuriti-ma si pe mine, in ce consta diferenta intre epidurala de la nastere naturala si cea de la cezariana? Difera tipul de anestezic, nu?? La cezariana tre' sa fie mai puternic...Sau difera si locul unde e facuta?? Zau, nu stiu [bang]...Si nu am apucat sa intreb dr. azi...se grabea sa intre in operatie... Ce diferenta e intre epidurala si rahi-epidurala??? UUFFF!!!!! Iar deschid subisctul....V-am tampit, nu???[alcool][bang] Sunt in ceata!!!!!![bang] Va multumesc anticipat!! [pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] din burtica http://community.webshots.com/user/emmaandreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Aha, am inteles! Mersi mult! Si ia zi...cum a fost...ai simtit ceva in timpul operatiei? A fost totul ok? Si sa-ti traiasca bb!!![bis]

quote:Originally posted by gabitzam

Eu am cumparat trusa de la farmacia 2NA de la Unirea, 681.000. N-as putea sa-ti zic diferentele, pentru ca eu am doar o cezariana la activ, nu stiu cum e la nasterea normala.Gabitzaid="blue"> si bebe Andrei-Stefan [bibe] (25.05.05)


id="quote">id="quote">[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] din burticahttp://community.webshots.com/user/emmaandreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Totul a fost ok. Simti ceva, dar in nici un caz durere. Simti ca iti umbla cineva acolo, simti cum il trage pe bebe din burtica. Nici cind coase nu simti durere, ci doar ca se intimpla ceva acolo. Sint putin ciudate senzatiile, neobisnuite, dar o a fii atit de emotionata ca gindul tau va fi doar la bebe si mai putin la ce simti tu. Cel putin la mine asa a fost. Cind l-am auzit tipind am inceput sa pling de salta camasa de pe mine [:)] Si am simtit o imensa usurare. Asta a fost mai important decit ce am simtit la burtica.

 

Gabitzaid="blue"> si bebe Andrei-Stefan [bibe] (25.05.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles...Deci sunt ceva senzatii....Am mai auzit eu....Dar daca zici ca nu e durere [alcool]....Oricum, mai bine asa decat starea aia super-nasoala de dupa generala, plus tusea aia si usturimea in gat din cauza intubarii!!

Si cand ai cumparat trusa....e speciala pentru cezariana? Epidurala pentru cezariana? Presupun ca da...

Te-ai refacut repede? Au fost mai usor de suportat durerile post-operatorii? Ca eu am simtit ca mor cand m-au ridicat din pat de la reanimare!![bang] Vreo 2-3 zile m-a durut ingrozitor!! Sau asta tine de organism...

 

[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] din burtica

 

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, este trusa normala de epidurala, nu e speciala pentru cezariana. Refacerea cred ca este la fel, tot asa cu 2-3 zile dureri puternice, la asta chiar nu cred ca e diferenta. Dar cu dat jos din pat a doua zi, miscare multa, stii si tu, incet-incet te lasa...

 

Gabitzaid="blue"> si bebe Andrei-Stefan [bibe] (25.05.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam ca trebuie sa fie anestezicul mai puternic la cezariana...De-asta m-am gandit ca sunt diferite!!![alcool] La cezariana trebuie sa te anestezieze incat sa nu simti operatia....La nasterea normala...imi inchipui ca anestezia nu e asa puternica...Scuzati-mi ignoranta, dar epidurala nu m-a interesat asa tare pana acum....De-aia sunt cam afoana!!![alcool]

quote:Originally posted by gabitzam

Ella, este trusa normala de epidurala, nu e speciala pentru cezariana. Refacerea cred ca este la fel, tot asa cu 2-3 zile dureri puternice, la asta chiar nu cred ca e diferenta. Dar cu dat jos din pat a doua zi, miscare multa, stii si tu, incet-incet te lasa...Gabitzaid="blue"> si bebe Andrei-Stefan [bibe] (25.05.05)


id="quote">id="quote">[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] din burticahttp://community.webshots.com/user/emmaandreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pisi-ella dar de ce nu vorbesti tu cu medicul, poate aduc ei trusa la inceputul operatiei....depinde de spital zic eu. Cel putin la mine asa a fost, eu am nascut la Municipal si nici nu s-a pus problema ca ar trebui sa cumpar eu trusa...

SI eu am avut cezariana cu anestezie epi- si nu am simtit absolut nimic, nici cand a facut anestezia, nici in timpul operatiei, chiar ma enervam ca-i auzeam vorbind despre ale lor pe medici in timp ce brodau de zor la burta mea dar nu stiam ce se intampla cu corpul meu...si e minunat cand il auzi pe bebe tipand pentru prima oara (chiar in timpanul meu, ca mi l-a pus asistenta pe obraz [:D]).

Poate ar fi mai usor daca ti-ar lasa o revista ceva sa citesti...ca mie una asta mi s-a parut cel mai dificil de indurat, timpul cat aia te cos si tu nu poti sa misti in front. Chiar daca nici nu ai putea...[:D]

Si eu am avut maaari dureri post-operatorii, in primele ore am cerut calmante prin perfuzie si apoi am indurat ca nu mai mergea sa-mi tot bage calmante. Cel mai mult ma durea la urcatul si coboritul din pat [bang]

Hai sanatate si-ai sa vezi ca e mai misto decat adormita total [cheers]

 

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

 

Dana [hia] mama lu'[copil]Radu Stefanid="size3"> (Fecioras de 2003)id="Trebuchet MS">id="green">

 

[foto]Radu mamii

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, anestezicul nu face parte din trusa, de aia ziceam ca nu sint truse diferite pentru cezariana sau nastere normala. Felul si cantitatea de anestezic administrata sint decise strict de medicul anestezist. E in functie si de tine, ce greutate ai, daca ai antecedente de alergie la vreu anestezic anume,etc. O sa vezi ca vei fi intrebata mai multe lucruri inainte sa inceapa procedura efectiva.

Trusa efectiv contine cateterul si acul, nu e foarte impresonanta cind o vezi. Mie mi-au lasat cateterul 24 de ore, iar din ora in ora mi se administrau calmante prin el, asa ca a fost absolut suportabila perioada de la postoperator.

 

Gabitzaid="blue"> si bebe Andrei-Stefan [bibe] (25.05.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu ca vreau sa te sperii, dar senzatia care o ai cand scot placenta este groaznica. cel putin in cazul meu simteam cum trag de continutul stomacului meu si trageau...uuuuhhhh

eu am nascut un baietel prin cezariana, nu pt ca asa am vrut eu ci pt ca nu sa intors (a stat in fundulet).

blocada este epidurala sau spinala.

la mine nu a avut efect cea epidurala si au trebuit sa-mi faca spinala.

au pompat foarte mult anesteziant in spatele meu si nu-si facea efectul, pana la urma au decis sa-mi faca anestezie spinala si intradevar nu am mai simtit nimic.

doctorii radeau si au spus ca,,,,,, cu acelasi cantitate de anesteziant amorteau si un cal, si ca normal toata operatia dureaza 45 de minute,atat cat a durat sa ma anestezieze pe mine.

nu vreau sa te sperii, nu sinti durere.

 

numai bine si nastere usoara

 

elena

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...