Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de martie - aprilie 2005 (12)


rrox3

Recommended Posts

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns

[flo][flo][flo] Va multumesc mult pentru gandurile frumoase si ma bucur ca nu v-a deranjat ce v-am povestit.Eu cred ca prietenia asta la distanta ne apropie mai mult decat daca am fi toate in acelasi oras.

Ellinia, nu trebuie sa te intristezi ca te muti.E minunat ca ati petrecut acolo clipe frumoase, dar amintirile iti raman pentru totdeauna, nu le pierzi si in casa noua vei avea parte de alte clipe minunate.

Andira, sa stii ca am profitat material de faptul ca vorbesc atatea limbi straine, de pe la 16 ani am inceput sa predau engleza in particular si apoi am gasit mici joburi unde mi-am valorificat si celelalte cunostinte lingvistice.Acum sunt angajata la o companie italiana unde se vorbeste italiana in proportie de 85% si in delegatiile prin Italia colegii de acolo nu credeau ca am invatat limba de la televizor, erau convinsi ca am studiat la facultate.Din pacate actualul job ma solicita atat de mult incat nu am mai avut timp de ceva extra, nici nu mai era cazul dpdv financiar.

Zuzunaki, ma alatur si eu fetelor si iti spun ca nu trebuie sa te superi atat pentru invitatii.Eu nu mai tin minte ce s-a intamplat cu invitatiile de la noi de la nunta, caci nu am pus mare pret pe ele(atunci nu aveam atatia bani incat sa investim mult in invitatii), dar acum,la botezul Letitiei am luat cele mai frumoase si mai scumpe invitatii pe care le-am vazut firma unde le-am comandat[alcool].Bineinteles ca in situatia asta ne-am comportat ca niste snobi si nu prea ne sta in fire.In plus, cei mai multi dintre invitati nici macar nu s-au sinchisit sa scoata invitatia din plic sa se uite la ea sau sa o citeasca.Ne-am pomenit ca ne suna sa ne intrebe ora si locul unde se desfasoara petrecerea [bang].Asa ca stai linistita, asta sa fie singura problema.

Ma laud si eu putin cu bebelina mea si ii raspund lui Hiroral;Letitia a inceput sa isi tina capusorul la exact doua luni,bineinteles ca parea beata,dar era asa de dulce si incerca cu indarjire sa il tina cat mai drept si sigur.Acum nu mai are probleme, e destul de sigura pe ea, chiar se ajuta cu capusorul si umerii cand vrem sa o ridicam.

Va amintiti ca am intrebat acum doua zile pe forum daca stiti de ce se trezeste bebelina mea noapte si se zvarcoleste si geme si plange...Am chemat pediatrul si ce credeti???? COLICI! Cu toate ca am scapat de colici de vreo luna, se pare ca au revenit sub forma unor crize scurte, ca niste crampe, de la caise.Cu toate ca Leti nu a mai avut colici in ultima luna, eu tot nu am mancat orice, am fost atenta si am introdus treptat alte alimente.Am mancat fara probleme capsuni,rosii,piersici, dar am dat-o rau in bara cu caisele si nici nu imi era tare pofta.Mi-a spus sa nu mananc nici vinete si chiar cumparasem sa fac o salata.Se va bucura sotul ca nu o imparte cu nimeni[:D].Acum facem iar tratament cu Debridat si vad ca s-a mai linistit bebelina.OFFFF!Azi a fost o zi tare grea.

Va pup si merg la culcare ca sunt rupta de oboseala, azi noapte am facut masagel la burtica toata noaptea.

[pup]

Oana

 

http://community.webshots.com/user/oanamucenicu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dariaevelin - am exagerat un pic legat de prietenia cu soacra[:D], dar intentionat, ca sa scot in evidenta in evidentza ca relatia e buna.

 

zuzunaki , am vazut pozele de la nunta. Frumoasa costumatie ai avut. Si la noi au inceput sa se poarte din nou fustele in colturi. Eu abia acum realizez (se vede ca citesc pe diagonala uneori) ca voi ati vost si cu bubu la nunta. L-ati tinut in cosuletul de masina mereu? Pare ciudat cu bebe asa mic la nunta.

Eu pana acum am cam evitat sa merg cu bebanu in locuri cu aglomeratie, tot mi-a fost frica sa nu ia ce stiu eu ce microbi. Adica pana acum nu piata, nu supermarchet, nu petrecerei . Dar vazind la voi ce curajoase sunteti incep si eu sa prind curaj. Sa ma intelegeti, nu vreau sa-l tin intr-un glob de sticla, dar tot am teama de unele lucruri.

Hai ca va pup ca vad ca a inceput sa caraie. A dormit o ora, ajunge nu?[:D]

 

[biz][biz] am zburat, ca vrem sa mergem afara, am o multime de rezolvat, sa merg la banca pt ca am depus un cec si tanti aia a uitat sa mi-l dea sa semnez pe spate[bang][bang], sa platesc niste rate, sa-mi fac o poza la o masea, ca doare si aseara am fost la dentist si de afara nu se vede nimic. Noroc ca toate le am la noi in cartier si pot merge pe jos, cu caruciorul, nu tre sa mai scot masina.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neatza!

cam liniste...vad ca doar eu cu ligia ne am trezit[:D]

ligia,

ma bucur ca ti a placut costumatia.rochia n a fost luata pe criterii de moda neaparat ci mai degraba sa nu mi arate splendoarea de sunculite[:D]la fel si chetia din dantela de deasupra.[:I]

cat despre iesit cu bubu...eu il scot cam de la o luna jumate la supermarket,la plimbari prin magazine si acuma A TREBUIT-daca l puteam lasa acasa il lasam- sa l iau ca socrii nu puteau lipsi nici ei de la nunta.si n plus, am prins curaj cand le am auzit pe fete ca bebeii au stat cuminti pe la botez.n a stat numai in cosluet,maxim 3 ore in el,in rest in bratica si la local in carut-unde a si adormit pana la urma-.oricum a fost ca o repetitie inainte de nunta noastra si botezul lui sa vedem cum se comporta.eram si eu stresata la inceput sa nu l scot sa nu ia microbi sau altele dar mai ales dupa vaccinuri am prins mai mult curaj.

pupicei la mamici si bebei.am o groaza de treaba azi...tre s o termin pana pleaca tati la munca .dup aia n am cum sa fac nimic.decat numai cand doarme bubu.

 

Nicole si micul printz (19.03.2005)http://pg.photos.yahoo.com/ph/nezdravana/my_photos

 

People see God every day, they just don't recognize him.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pupici mamicilor si bebelusilor !

 

Am revenit si eu dupa o pauza lunga. Sper sa ma pun la curent cat de repede cu ultimele noutati. Noi am avut o perioada foarte grea : santier in casa si vizite pe la doctori.

Desi nu mai vroiam sa investim nimic in apartament, am inchis acum balconul ca sa avem un pic mai mult spatiu utilizabil. Speram sa demaram constructia unei casute vara asta si la anul sa ne si mutam. In fine, mizeria mare a trecut, acum iau la rand dulapurile, sertarele, sa arunc tot ce nu mai avem nevoie. Dar si asta o fac tot in reprize dupa cum ma lasa bebe. In plus, sotul a avut foarte mult de lucru la servici, ai mei la fel nu au fost disponibili, iar dupa saptamana de vizite la doctori am tras si o cearta buna. Asta pentru ca am si eu nevoie din cand in cand de o pauza. Mihaita doarme noaptea pana pe la 6 dimineata, asa ca in timpul zilei trebuie sa recupereze mesele lipsa [:)] si din cauza asta nu pot sa plec deloc de acasa. Dar macar din cand in cand sa iasa la plimbare cu altcineva decat cu mine.

 

Si Mihaita a avut o saptamana grea, s-a dereglat complet cu programul de masa, de somn, si a fost foarte marait. Nu reusea sa adoarma si avea niste ochisori asa de tristi ca mi se rupea sufletul. Am fost sa verificam cum sta cu fierul (acum hemoglobina e mai bine, la limita inferioara, asa ca mai continuam cu Fe pana cand incepem diversificarea). Vizita la oftalmolog s-a soldat cu o programare la spital pentru desfundare de canale (avea lacrimi, dar la un ochisor avea si o secretie galbuie care n-a disparut in ciuda picaturilor care i le-am dat O LUNA !!!). Asa ca am rezolvat si problema asta (pe noi nu ne-a lasat sa asistam, dar zbieretele le-am auzit din plin). Acum continuam cu masaj si picaturi, vedem peste o luna la control daca e OK.

Pediatrul i-a facut si vaccinul (iarasi zbierete, lipsa pofta de mancare, etc). Bineinteles ca a facut temperatura, asa ca 2 zile ne-a marait de numa'.

De ieri insa, vad ca i-a revenit pofta de mancare, mi-ar manca si urechile daca ar putea. Mananca mai des (7-8 mese) si a trebuit sa introduc biberonul de supliment mai des.

 

Totusi un eveniment fericit, in 20 am sarbatorit 7 ani de casnicie si 2 luni ale lui Mihai. Asa ca am facut (a se citi comandat) un tort in forma de inima pentru toti trei. A fost tare bun.

 

Am programat si botezul la biserica, asa ca trebuie sa imi gasesc timp si pentru cumparat de toale, freza, meniu, etc. Socrela va veni la noi saptamana viitoare, asa ca sper sa am mai mult timp.

 

By the way, pediatra ne-a spus sa nu riscam sa mergem la mare anul asta, la 4 luni bebe e prea mic. Muntele este OK, dar nu la o distanta mai mare de 4-5 ore de mers cu masina. Si ne-a interzis sa il scoatem afara intre ora 12 si 17 (cica n-ar fi aerul suficient oxigenat si sunt tot felul de microbi care circula prin aer si sa nu ne alegem cu vreo enterocolita sau altceva de genul asta). Pacat, caci in parcul unde mergeam sunt niste alei asa de umbroase de-ai zice ca esti la padure si mi se pare mult mai respirabil decat in casa. Dar e drept ca pana acolo ne cam bate soarele in cap.

 

Pupici la toti si la toate,

Dana si bebe Mihai (20/04/2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, revenim dupa o absenta de vreo 2 saptamani. Nu am vrut sa scriu pana nu am citit ce ati postat intre timp. Dar nu am sa ma intorc la ce s-a discutat in urma...

Felicitari micutilor crestini!

Multa sanatate BB-ilor cu probleme. Sa se faca bine cat mai repede!

 

Ema e bine, grasa si frumoasa (ca ma-sa [:D]). Ii place foarte mult sa fie plimbata si bagata in seama. Avem zilnic program de "iubit", cand vorbim, cantam si gangurim. Mai are mici crizute de plans, mai ales seara, dar m-am prins ca sunt de foame. Ori nu ii ajunge laptele meu, ori nu trage ea cat ar trebui, ca se aduna o foame in guse seara... Si da-i tipete! DAr cu bibi de completare, se rezolva.

Ca realizari, noi am reusit sa ne luam masina; prima masina noua din viata noastra (dupa 2 second-uri, care ne-au mancat ficatii si banii). Sper sa nu mai avem cheltuieli neprevazute fo 2 ani cu masina!

Va pup si revin (ca se foieste Ema)

 

Anca Micaela, mama Emei Ioana

 

http://community.webshots.com/user/AncaMicaela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicutelor, am revenit si noi dupa o lunga perioada.

Ca noutati am inceput sa gingurim toata ziua si singura comunicare pe care mama o pricepe e ga-ga pentru mincare, restul sunt inca in faza de traducere.

Suntem crestini de 3 saptamini si tot de atunci ne uitam cu interes la imaginile din carticelele colorate( e posibil doar sa mi se para, dar oricum pentru moral suna bine, nu vorbesc ca televizorul).

Casa de piatra Zuzunaki!

Multumesc Anca pentru ajutor[;)]

Pupici dulci si revenim.

 

mami de Aschiuta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca Micaela felicitari pt Ema cea grasa si frumoasa[8D] dar si pt noua voastra masina. Ce masina v-ati luat , daca nu sunt prea indiscreta.

 

danuta_t , felicitari pt cei 7 ani de casnicie. Hmm se pare ca m=ai luat, noi am avut in iunie 6 ani de casnicie.

Cine da mai mult?[berica]

 

oanamc , chiar vroiam sa-ti zic ieri ca treaba cu colicile nu-i adevarata, pt ca am patit la fel cu Raduc, vreo 3 saptamini liniste si apoi iar am avut "spectacol" vreo saptamana.

 

an-k ti se pare ca noi avem prea multe noutati? Scriem si noi c

ate ceva, ca sti cum suntem noi femeile, tre sa vorbim. Si cum cu bebe vorbesc, da el momentan numa asculta , atunci intru pe forum[;)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adrianafedorca, Mamacita, Coral, sa va traiasca micutii crestini!

 

Ligia13, si noi tot 6 ani am facut de casatorie, da' in martie.

 

Anca Micaela, felicitari pentru masina, s-o stapiniti sanatosi!

 

An-k, de la "Poznasi..." ai citit si ispravile lui Radu, Copilul Atomic? Il urmaresc de vreo 2 ani, mama lui are un talent fantastic la scris, iar pustiul e genial!

 

Ellinia, spor la mutat si te asteptam cit mai curind printre noi.

 

Andira, ce ti-au spus doctorii referitor la analizele Irinei? Multa sanatate ii doresc!

 

Va multumesc ca ati fost alaturi de mine cind am trecut prn pasa proasta dupa plecarea lui Alex. Acuma m-am mai obisnuit, in timpul saptaminii e mai usor, si asa el era ziua la asistenta maternala. Da' ma simt ciudat sa fiu asa singura, 3 luni am fost cu mama, vorbeam, era altceva. Acuma am ramas singura cu Julia, sotul vine relativ tirziu, ma cam plictisesc.

 

Va las, ma duc la printesa, a inceput sa chitzaie

 

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...