Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai-iunie 2005 (1)


Recommended Posts

Mai ce mai vreme infecta a fost azi! Dimineata am fost la biserica sa-mi citeasca de 40 de zile. Si am fixat cu popa si botezul, pe 28 august.

De-abia asteptam weekendul sa mergem la plimbare in parc, dar din cauza ploii am facut doar o tura prin jurul blocului, si aia pe ploaie.

 

Gabitzaid="blue"> si bebe Andrei-Stefan [bibe] (25.05.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu ador ploaia si parca s-a facut si mai racoare in camera [:D] e perfect asa.

Babygirl eu i-am facut Iuliei gauri in maternitate si o saptamana am stat cu niste atisoare (asta pentru ca nu am avut cercei atunci ca ni-i putea pune direct, ate care o saptamana am avut grija de ele adica le-am curatat de 3 ori pe zi cu alcool alb ca sa nu se infecteze. Dupa o saptamana i-am pus cercei si e super ok nu a dat semne ca ar deranja-o.

Iulia doarme si ziua si noaptea cam cate doua trei ore legate........asta daca este satula si schimbata ca de nu [haibat]......... E cumintica nu ma pot plange. Face galagie cand o schimb si cand ii mai umblu la buricutul ala care ne da bataie de cap si acum .............sper din tot sufletul ca maine sa-i cada.

Fetele cu cezariana dupa cat timp ati fost chemate la control? Si inca o intrebare: cum a fost primul [xinpat] dupa cezariana?

 

O seara linistita va doreste Crissu si Iulia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisuuuuuuuuuuuuuuuu, ce mai faci? De ce nu pui poze sa-ti vedem si noi dulceatza?

Deocamdata eu inca nu am incercat [xinpat], mai ales ca abea de o saptamana am scapat de lohii.....cu toate ca inca mai exista ceva pe-acolo.

La control ar trebui sa ma duc peste 2 saptamani.

 

 

Ruxel

 

poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

id="Comic Sans MS">id="blue">Bine v-am regasit la clubul scutecelor.

Fetelor, voua vi se intampla sa va uitati la bebelusi si sa nu va vina sa credeti ca sunt ai vostri? Mie asa imi pare uneori, nu-mi vine sa cred ca deja am o fetita, parca mai ieri imi faceam testul de sarcina.

Acum am si eu o curiozitate. Cele care folositi apa plata: nu e periculos cu atata surplus de minerale pe care le contin apele astea? Cred ca mai degraba ar fi indicata apa de la robinet fiarta. Si mie la fel mi-a spus medicul. Asa am si facut dar dupa o vreme am inceput sa folosesc apa de masa (acea la bidoane de 5l) care nu e minerala. Atentie! Si apa plata e tot apa minerala.

Mey, nu stiu cum dorm bb-ii vostri pe burta. A mea nu sta nici 5 minute. Atata se screme saraca si apoi incepe a plange. Oare e prea mica?

Trebuie sa ne laudam si noi putin ca din piticuta seriei ( Mara a fost cea mai mica bebelusha nascuta la termen) am ajuns la 4100gr acum la 6 saptamani (de la 2270gr dupa scaderea din primele zile). Laptele pe care mi l-a indicat doctorita din spital a fost f bun. Prenan cu PUFA de la Nestle. Nu l-am gasit decat cu comanda (nu stiu de ce). Oricum in curand vom trece pe NAN. Dr de la spital zice ca spre deosebire de Milumil sau Similac, acesta nu umfla bb-ii, nu-i face pufosi. Dar cate zic medicii astia... te crucesti uneori. Mai foloseste cineva NAN?

Eu nu am reusit sa o invat pe Mara cu caruciorul. Ea si acum doarme in londoul asezat in patut si cu partea de la caputz ridicata putin. In carucior cand am pus-o s-a speriat tare si a inceput sa planga. O sa mai incerc dupa ce se termina cu ploile astea.

Intreba cineva daca e bine sa porti corset dupa nastere. Se pare ca cel mai bine e sa lasi muschii liberi sa lucreze, sa fie in tensiune tot timpul.

Pe curand

Fotografii noi cu bebe Mara la

http://community.webshots.com/user/redrosemara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Va multumesc mult pt. urari!

 

De doua zile (cat au tinut petrecerile pe la noi [:D]), Stefan e f. cuminte. Mai avem mici probleme cu adormitul (cred c as-a invatat in brate) si ceva dureri d eburtica, dar plange mult mai putin. Azi mi-a "vorbit" o groaza si a fost tare vesel. Maine face 2 luni!!! Sa deam Dumnezeu sa fi trecut perioada de colici. Doarme f. bine noaptea, adica se trezeste pe la 5 dimineata. Sunt multumita de programul lui, chiar daca nu pot sa nu ma uit cu jind in carnetelul Mariei: la varsta asta avea 5 mese pe zi si dormea de la 9-10 seara la 9 dimineata! Vad ca intr-o zi s-a trezit la 11! Stiu c anu trebuie, dar mereu fac comparatie intre cum era Maria bb si cum e Stefan.

 

Red Rose, Mar a aluat f. f. bine in greutate! S-ar putea s aai dreptate cu laptele. Maria a crscut cu milumil (singurul lapte pe care l-a acceptat) si lui Stefan i-am dat direct Milumil. Totusi, ma gandesc ca as fi putut incerca alt lapte. Stefan a capatat deja aceeasi "textura" [:D] pufoasa. E adevarat ca a crescut f. mult (are cam 62 cm si ~5,4 kg), dar nu mai e asa "vanjos", este un pufulet [:D].

 

Mai, si Maria e iubitoare tare cu fratiorul ei [:D]. Ii arata o groaza de jucarii si i le indeasa in carucior langa el sau in cap, daca nu sunt pe faza! Mai nou i se adreseaza cu "mai Stefan, te bat!" (oops!!! ma intreb cand i-om fi zis noi ei asa) si cand ma uit urat la ea, se corecteaza: "mai Stefan, te cert!" [:D] A, si a avut vreo doua zile in care spunea ca ea e baiat, Stefan si are ochi albastri si cheliuta, iar Stefan e Maria, fetita si are doi ani!!! O dragalim tare mult pe ea dar se pare ca nu suficient ca sa nu isi mai doresca sa faca schimb de identitate cu fratiorul,

 

Va pup,

Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uitasem: Corni, caciulitele le-a facut buni. Vazusem si eu asa ceva prin poze si i-a aratat modelul [:D]. Au fost bune in primele 2 saptamani, cand la noi era inca rece.

 

Androix [flo], tu erai si mai ocupata pe 13 mai [:D].

 

Pupici!

Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici cu bebici!!!!

Am avansat la Clubul scutecelor !!!!

Noi suntem bine. Bebe Catalin a scapat finalmente de icter (dr. a zis ca a avut icter prelungit inhibator de lapte matern, prin urmare mananca si de la san dar si Humana 1).

Cat priveste ceaiul, eu i-am mai dat Baby Calm - 50 ml. neindulcit

Laptele il prepar cu Bucovina plata, fiarta si racita. Normal, trebuia sa-i dau san + 50 ml. lapte, dar uneori este asa fometos ca mananca si 75 ml. lapte. Doarme linistit si ma iau dupa instinct sa nu mai trezesc baiatul la 3 ore sa manance, ci cand se trezeste el.

 

Acum avem o intrebare: ce facem cu nasucul fornaitor? Nu fornaie decat cand este la san sau la biberon. Cand doarme sau gangureste nu fornaie. Nu are muculeti (am pus ser fiziologic si am folosit para, dar nu iese nimic-nimic) si totusi fornaie. Dupa ce ii pun 2 picaturici de ser fiziologic in nasuc, se mai linisteste. Ce sa-i fac???

 

 

Aurasa si [bb]Catalin

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fran- <<izv minunilor>> este fabricat la mine in judet- numai izv minunilor nu e

Corneia la multi ani cu intarziere

Noi ieri am avut botezul a fost super dar si obositor. Bineinteles ca tb sa avem si peripetii. Inainte de a merge la biserica am avut fwebra f mare 38.5 , am chenmat pediatra .... am trecut pe ospamox si panadol . Asdta e

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza

 

Red roseid="red">, eu folosesc NAN pentru ca aici nu am vazut si altceva, defapt am mai vazut un lapte care se numeste NADINA dar nu am luat si nici nu cred ca voi lua. Lui bebe vad ca ii place NAN-ul desi am senzatia ca este un pic cam gros, dar e normal ca e lapte praf pana la urma!... Bea cu mare placere din el la fel cum bea si lapte de la san...

Al meu doarme foarte bine pe burtica, dar partea proasta este ca ma dor sanii de la laptic si trebuie sa am grija cum il pun sa doarma...

In rest crestem si am inceput sa gangurim mai mult decat inainte... Ne-a cumparat tati carusel cu muzicuta si suntem fericit nevoie mare, ca se uita foarte atent cum se invart jucariile...

 

Mami de [baietel] Alex mancaciosid="blue">

 

Povestea nasterii micului Alex:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49885

 

Evolutia lui Alex:

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;0;31/st/20050522/n/Alex/k/7a10/age.png

 

foto: http://photos.yahoo.com/piticii2003

 

Beatrice

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici si bebici!

Corneliaid="red">, la multi ani pentru Stefan! [bis] Acu tre sa dai alte doua zile de petrecere! [:D]

 

Mai fetelor, Franid="red"> ai avut dreptate cu baita mai tarziu. De cand i-am mutat baia lui Filip la 9:30 doarme neintors pana pe la 5-6. Nu-mi vine sa cred. Astept cu nerabdare ziua cand se va trezi si el la un 8 decent...macar, daca nu chiar 9, hai ca sunt deja obraznica...[:D]

 

Vremea asta ma distruge [bang] Pe langa faptul ca nu pot scoate copilul in parc nu pot sa-l scot nici la cumparaturi [:D] ceea ce este un pic mai dureros chiar. Avand in vedere ca duminica este botezul io nu mai incap in nimic deci tre sa-mi cumpar ceva, dar cand sa merg pe ploaia asta? Asa ca aman pana cand o iesi soarele... sper sa nu fie asta tocmai duminica ca ma duc in trening la biserica.

Mie o sa-mi citeasca popa chiar inainte de botez. vroiam sa merg ieri ca tot trebuia sa fixam botezul si la biserica dar iarasi vremea mi-a facut in ciuda asa ca eu am stat cu cupilu in casa si barbatu s-a dus sa aranjeze la biserica, iar io am ramas tot necitita. Dar preotul a zis ca nu-i nimic, o sa-mi citeasca atunci.

 

Mercedesid="red">, sa va traiasca crestina! Of, aveti grija, multa sanatate micutei!

 

A si acum la pies de rezistans: stiti ca ma vaitam acum fro 10 zile ca mi-a venit ciclul... Ei bine [:0][:0][:0] nu mai sunt asa de sigura ca acea sangerare a fost menstruatie. A durat o saptamana in cap, s-a oprit 2 zile timp in care mi-am facut debutul in pat, apoi a doua zi dimineata am avut cateva pete (am zis: e normal cine stie ce mai tre sa se aseze p-acolo...), iar spre seara iar sangerare in toata regula, la fel ca presupusa mentra. Acum situatia este neschimbata cu deosebirea ca seara dupa dus se opreste pana a doua zi cand iar o luam de la inceput. Nici nu pot merge la control in conditiile astea. Nu ca ar sta ploaia...[bang] Dar oricum...[b)] [?]: ce dreq fac?

 

Andreea mamica lui [bb] Filip Stefan

Pozici cu Filip

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...