Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai-iunie 2005 (1)


Recommended Posts

Corneliaid="red">, pediatrul il poti schimba oricand vrei tu, nu trebuie sa existe un interval minim de stat la el; cumnata mea l-a schimbat la cateva saptamani de la nastere si n-a comentat nimeni nimic.

Cat despre laptele praf, nu stiu cum e in restul oraselor, dar in Bucuresti e o procedura foarte simpla. Pediatrul e obligat sa-ti dea reteta pentru el (indiferent ce pretexte invoca sa nu ti-o dea, legal el trebuie sa-ti dea acea reteta), cu reteta, copie dupa certificatul de nastere si copie dupa buletin (eventual o imputernicire din partea parintilor daca nu ei sunt cel care-l ridica) se merge la centrul din sectorul de care apartine pediatrul si se ridica laptele praf. E o procedura simpla, si daca delegi pe cineva sa se ocupe de toata treaba asta, singurul "deranj" e sa iei acea reteta de la pediatru.id="Comic Sans MS">id="purple">

 

Mickyyyid="red"> si cele 2 fete cucuiete: [copil] Malina Ioanaid="purple"> (31.03.2004) [copil] Daria Mariaid="purple"> (22.06.2005)

 

 

id="left">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Noi n-am mai avut rabdare si am incercat[xinpat]de la 4 saptamani dupa operatie si a fost ok.Am fost un pic stanjenita de aspectul meu "sexi", dar sotzul m-a facut sa trec peste asta. Nu mai vorbesc de stangacia din lipsa de exercitiu....dar incet-incet revenim la vechile performante.La control nu am ajuns inca, sper sa merg saptamana asta.

 

Poze

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUNA,

In primul rand vreau sa-ti dau si eu un sfat,Lulukuid="red">,pentru ca vad ca tu esti cea mai necajita.RABDARE,multa rabdare.Daca tu esti agitata si copilul va fi la fel.Asa cum ti-a spus si Cornelia o sa-si faca singurica programul, nu trebuie sa te impacientezi.

Si eu la inceput ,in prima saptamana eram chiauna,eu 4 nopti si 4 zile nu am dormit nici macar 10 minute, nici eu nu am stiut cum am putut rezista, imi cadea capul de somn dar ea vroia sa suga foarte des din 20 in 20 de minute.Daca mi-ar fi zis cineva ca am sa rezist atatea zile fara sa inchid un ochi nu asi fi crezut pentru ca mie de regula imi place enorm somnul.

Si treptat si-a intrat in ritm si acum mananca la 3 ore dupa care doarme aprox. 3 ore.Si inca o chestie, verifica daca ai lapte suficient.Bafta!Or sa vina si zilele bune.

 

Franid="red">, am incercat si eu cu tetina cu orificiul mai mare dar se ineaca foarte des asa ca am renuntat.

In legatura cu molifta eu am procedat ca la carte cu toate ca nu sunt eu prea bisericoasa.La 8 zile,mi-a citit apa apoi la3saptamani m-am dus si mi-a citit preotul jumatate de molifta ca sa pot iesi afara si la fix 40 de zile m-am dus din nou si mi-a citit cealalta jumatate , atunci m-a intrebat si cum il cheama pe copil. Dar a doua oara cand am fost, ca aici vroiam sa ajung, s-a nimerit de Rusalii si am avut proasta inspiratie sa merg cu sotul si cu fetita. Ei au asteptat in masina si eu in biserica cred 45 de min. Nu m-i s-a intamplat niciodata sa ma enervez in biserica, acum da. Afara era un soare de mureai dar batea vantul, in masina erau amandoi lac de apa iar eu in biserica faceam ture pentru ca pe preot il tinea de vorba cineva. Pana mi-am facut curaj si le-am spus ca am copilul in masina si mi-a citit. In 2 minute a terminat.

 

Corneliaid="red">, si eu ii dau Milumil dar a mea nu-i pufoasa deloc ,chiar asi vrea sa o vad mai pufoasa.

La Multi Ani ! Stef ,ce nasica tanara ai.O sa poata tine in brate 5 kg? Cadou, eu zic sa-i iei o amintire ca sa-i aduca aminte de eveniment.Hainutele trec.Ceva personalizat.Sau eu stiu niste role ori CD player cu casti daca nu are.

In legatura cu medicul de familie,de ce nu treci la Dr. Munteanu daca spui ca ai mai fost la ea.

 

Mercedesid="red">, ai botezat fetita la o luna,cred ca esti singura care ai botezat bebeul asa repede.Sanatate multa. Si mie imi este teama de chestii de astea de aceea am tot evitat sa ies afara cu ea pe vremea asta, ba ploua, ba bate vantul, avem o vara capricioasa.

 

Denisa73id="red">,pentru sfarcuri iti recomand Garmastan-ul . Este super bun.Mie in 2 zile mi-a vindecat ranile.Incercasem inainte cu altceva dar nimic.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici si multi pupici la bebici.

 

Nici mie nu imi vine sa cred ca au trecut asa repede cele 9 luni si fiecare isi tine acuma bebelusul in brate.

Vad ca aproximativ toate fetele se confrunta cu colici la bebei ,eu pot spune ca sunt innebunita de doua zile urla cat o tine gura si nu mai stiu ce sa ii fac .Prima data am zis ca nu am laspte de ajuns da-i si fai biberon cand ajungea in gura tetina de la biberon urla de zici ca o arde ceva nu gluma ,apoi ca ii sete da-i ceai si tot un urlet.Cu capul m-am dus rau de tot sunt nedormita nemancata si nu mai stiu cu ce o pot potoli.Cer si eu un sfat la mamici si poate reusesc sa o fac sa nu mai planga.A si mai nou cand plange sa vezi ce plang si eu ca nu mai stiu ce sa ii fac.Of ce rau e sa nu ai ajutor.Si mie mi s-a pus pata rau pe tati vede ca copilul e asa si imi spune cu un calm de om prost ca nu are nimic si copilul mai trebuie sa planga ca sa iti formeze vocea.Nu va spun cand i-am intors o privire cred ca si-a inghitit si limba.Fetelor ajutati-ma cu un sfat ca sunt innebunita rau imi vine sa ii iau campii.

 

La multi ani tuturor bebeilor care azi au facut o luna sau doua

 

Va pup dulce

 

Marilena si Mara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ruxelid="red">, cum zice si Corni, e bine sa dai copilului sa manance "la cerere". E cam invechita chestia din 3 in 3 ore, musai. Mie pediatra mi-a zis sa-i dau si din ora in ora, daca vrea bb, si mananca cat vrea.

Nici mie nu-mi vine sa cred ca e a mea. Ca am purtat-o eu 9 luni de zile, si ca am nascut-o (!!!)...

Apropo de statul pe burtica sau pe spate: daca o pun pe spate in patut, in 3 minute s-a dezvelit toata si pedaleaza ca la concurs. Daca in 5 minute nu plange, in urmatoarele 5 garantat da alarma! N-ar adormi pe spate nici de frica.

 

Aurasaid="red">, si a mea fornaie cand suge, altfel insa n-are nimic. Pediatra mi-a zis ca trece aerul nu-stiu-cum prin laringe, si de-aia fornaie cand sta la san. Eu nici macar ser fiziologic nu ii pun in nasuc.

 

Beatrice si Red roseid="red">, doctorita neonato, de la maternitate, mi-a recomandat NAN pentru ca e cel mai putin dulce lapte praf, si cel mai apropiat de gustul laptelui de mama. I-am dat la inceput, cand n-am avut suficient lapte. Acum mananca numai san, si a inceput sa se implineasca, dar nu este bucalata. E mai slabanoaga, ca taica-su.

 

O idee foarte buna a avut Mickyyy, cu laptele praf: pediatrul e obligat sa dea reteta, si apoi faci ce vrei cu el, mai ales daca bb suge san.

 

gustaid="red">, ai idee de ce plange?? Banuiesc ca nu de foame sau pentru ca a facut cahi. A mea are zile mai proaste, cand nu doarme deloc in timpul zilei. Noaptea, insa, doarme, dar am avut probleme cu adormitul: seara dupa baita si supt ne chinuiam cam o ora-doua sa o adormim. Si plangea ca din gura de sarpe... din nimic. Pana am descoperit siropelul despre care vorbea gabitzam: pe prospect zice ca ajuta si la linistirea/calmarea plansului nervos al bebelusului.

 

Gabitzamid="red">, sa-ti dea Dumnezeu sanatate!!! Am luat Colic Baby si boerim !!! Pana acum ii dadeam Sab simplex, si urla de mama focului, dar de trei zile am schimbat foaia: o lingurita de Colic Baby dimineata (pe la 7.00) si una seara (pe la 19.00). Nu numai ca pare sa n-o mai doara burta, insa adoarme mai usor dupa ultima masa de seara (pana acum ne chinuiam cam o ora sa o adormim, nu putea sa adoarma si urla de oboseala)...

Multumim, Gabitza, ca ne-ai completat datele pe listuta.

 

Numai bine,

Chris

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa spun ca am gasit reteta ideala, si noi ne chinuim cu colicii. Dar pe langa siropurile uzuale, mai folosesc o metoda descoperita tot pe net, care de cele mai multe ori da rezultate.

Am adunat samburi de cirese(cam un pumn), pe care-i incalzesc la microune, ii pun intr-un prosop si apoi pe burtika Alexandrei. Cu compresa pusa o pun lipita de burta mea si o tn asa strans si ascultam cantece de leagan, ii mai cant si eu si se mai linisteste. De cele mai multe ori adoarme. Dar nu merge de fiecare data. Azi de exemplu, cand am vazut ca o apuca crizele, am imbracat-o repede si am iesit cu ea afara in brate. Era destul de frig, picura, dar am baricadat-o bine si am plimbat-o un pic. Am ajuns cu ea adormita in casa. Trebuie inventivitate in lupta cu colicii astia, ca sunt tare pacatosi. Nemernicii ce ne mai chinuie puiutii!!

 

 

Poze

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gusta, daca il alaptezi, incearca sa elimini din alimentatia ta orice i-ar putea provoca colicii; mie mi i-a terminat cand am renuntat la cana de lapte pe care o beam dimineata si la toate cruditatile. ce am mai facut si am vazut ca are efect: am inlocuit compresele calde pe burtica cu un prosop impaturit in doua peste care puneam foenul si ii incalzea burtica, tacea imediat, am avut grija sa nu i-l pun prea mult timp, dar asta o calma in general.

 

You're unique. Just like anyone else.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele si La multi ani tuturor puiutzilor sarbatoriti!

 

In sfarsit s-a oprit ploaia si am iesit si noi la plimbare...azi am scos-o pe Mariuca in port bebe-ul de la Chicco si i-a placut foarte mult...era cu ochii larg deschisi si se uita fascinata in toate directiile.

 

Aurasaid="red">, pentru fornait pediatra noastra ne-a recomandat apa de mare, produs care se gaseste sub mai multe denumiri in farmacii. Eu i-am luat Nasomer . I-am pus de max 2 ori pe zi cate 1-2 picaturi in fiecare nara si nu mai fornaie.

 

Mickyyy,id="red"> , ideea cu lapticul este excelenta. Nu stiu exact cine itzi da reteta pt lapte, pediatrul sau medicul de familie ? Din cate stiu eu, medicul de familie da retete compensate si gratuite ( la noi sunt 2 persoane diferite)...Sambata vine pediatra sa ne faca vaccinul si am sa o intreb de retzeta pt laptic. Sa imi spui si mie te rog daca ii contactezi pe cei de la fundatzia respectiva si cum faci sa le oferi lapticul praf.

 

Va pupa

 

tzumpiloi si mariuca ( 06.05.2005)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ruxel servetele de la Sanosan:

cele mai umede sunt cu musetel si aloe vera si cel mai uscate la pipait dar sunt bine impregnate cu crema, sau ceva uleios (sa zic asa!) sunt cele cu musetel si Jojoba. eu am folosit ambele.

Cornelia Matei o sa aiba nasica de 14 ani, si sa stii ca si eu mi-am pus intrebarea ce ii cumpar, ma gindeam la o bijuterie. (niste cercelusi), ma gindeam, ca altceva....habar nu am. si urmatoarea problema va fi nasul care are 18 ani, acolo chiar habar nu am!!!

Luluku bine ai venit in club!! toate am trecut prin asa ceva, exista un singur remediu: rabdare! pina va obisnuiti voi cu ea si invers. nu te stresa, ia lucrurile ca atare, dupa 4-5 nopti nedormite, sa vezi ca lucrurile nu mai ti se par atit de rele![alcool][alcool] si... zilele bune vinnnnnnn sigur, ...dupa 18 ani!

eu nu am retete de colici, habar nu am ce sa ii mai fac, afara doarme, in casa... n-ai sa vezi!! noaptea se scoala de 3 ori, la 1, la 3 si la 6, variaza de la o zi la alta orele. am decalat si baia si degeaba, in loc sa se trezeasca la 1 se trezeste la 2.

 

 

 

Matei (21.05.2005)

http://community.webshots.com/user/matei2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ruxel servetele de la Sanosan:

cele mai umede sunt cu musetel si aloe vera si cel mai uscate la pipait dar sunt bine impregnate cu crema, sau ceva uleios (sa zic asa!) sunt cele cu musetel si Jojoba. eu am folosit ambele.

Cornelia Matei o sa aiba nasica de 14 ani, si sa stii ca si eu mi-am pus intrebarea ce ii cumpar, ma gindeam la o bijuterie. (niste cercelusi), ma gindeam, ca altceva....habar nu am. si urmatoarea problema va fi nasul care are 18 ani, acolo chiar habar nu am!!!

Luluku bine ai venit in club!! toate am trecut prin asa ceva, exista un singur remediu: rabdare! pina va obisnuiti voi cu ea si invers. nu te stresa, ia lucrurile ca atare, dupa 4-5 nopti nedormite, sa vezi ca lucrurile nu mai ti se par atit de rele![alcool][alcool] si... zilele bune vinnnnnnn sigur, ...dupa 18 ani!

eu nu am retete de colici, habar nu am ce sa ii mai fac, afara doarme, in casa... n-ai sa vezi!! noaptea se scoala de 3 ori, la 1, la 3 si la 6, variaza de la o zi la alta orele. am decalat si baia si degeaba, in loc sa se trezeasca la 1 se trezeste la 2.

 

 

 

Matei (21.05.2005)

http://community.webshots.com/user/matei2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...