Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum e cu epidurala?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna ancaloredana ,eu am nascut cu epidurala si iti pot supne ca este foarte bine(din punctul meu de vedere).Ginecologul meu ma intrebat cum vreau sa nasc ,am spus cu epidurala iar la nastere ,dupa controlul asistentei si a ginecologului cind aveam dilataie 3 mi-au facut epidurala.Trebuie sa te lasi intr-o parte si sa te faci melc dupa care anestezistul iti face o mica injectie in coloana unde baga un furtun micut si care este legat la o seringa mare unde se afla anestezicul.Este ca o perfuzie .Dupa citeva secunde nu mai simti nimic ,o simpla amorteala a picioarelor .Asistenta iti spune cind sa impingi pentru ca tu nu mai simti contractiile.Ele sunt nu te speria .Esti legata in permanenta la un monitor care masoara bataile inimii bebelusului sa contractiile tale.Dupa nastere eu am mai avut o ora partea de jos amortita.Apoi nu ai nimica,te poti ridica din pat fara probleme.Asa a fost la mine.In spital iti dau si apranax pentru calmarea durerilor.Nastere usoara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut si cu si fara anestezie si pot spune ca este o diferenta ca de la cer la pamant. In prima faza trebuie sa vorbesti cu ginecologul care te va pune in legatura cu anestezistul. Iti va lasa in spate un cateter pt. a-ti injecta din nou solutie daca mai este nevoie pt. ca in general anestezia tine cam 2 ore. Oricum este mult mai bine si nu ai de suferit nici tu, nici copilul.

Iti doresc nastere usoara!

 

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga

Miha&Sorin&Bogdan&Vlad

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie la cezariana nu mi-au facut anestezie in coloana ci mi-au pus o masca pe fata.Cand m-am trezit nascusm ,dureri foarte mici.A doua zi m-am dat jos din pat si m-am dus la copil ,l-am schimbat si asa am avut grija de el pana la plecare pt ca asistentele nu se interesau prea mult de copii daca tu te simti bine.Nu sta cu frica ,depinde de fiecare ,poate ca tu o sa te simti ok si nu o sa ai probleme.Nastere usoara si multa sanatate tie si copilului tau.

 

Ramona

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut cu epidurala si pot sa-ti spun ca a fost excelent. E drept ca mie era cat pe ce sa nu mai apuce sa mi-o puna, am ajuns seara la spital, travaliul l-am avut noaptea, pana sa vina medicul meu m-a supravegheat o rezidenta nu prea priceputa, asa ca aveam dilatatie cam 6-7 cand mi-au pus-o si am avut ocazia pana atunic sa simt dureri la greu. Teama cea mai mare a fost cand mi-a pus cateterul in coloana, stiam ca voi avea cel putin o contractie sai ca imi va fi aproape imposibil sa nu ma misc din cauza durerii de la contractie. Am avut chiar 2 contractii cat timp mi-au fixat cateterul, noroc cu sotul meu care ma tinea strans in brate si eu m-am agatat disperata de el sa nu ma misc. Dupa ce mi-au pus-o, travaliul a mers si mai rapid, asa ca in 40 de minute am nascut, fara dureri, fara probleme, o mandrete de fata.

 

Andra,[mamica]de printesa [fetita](15 noiembrie 2004)id="teal">id="Verdana">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot cu epidurala am nascut. Super! Si contrar gurilor rele care sustin ca epidurala ar putea duce la ingreunarea nasterii si poate face necesara folosirea forcepsului, eu am nascut foarte usor si repede. Eu am simtit contractiile si dupa anestezie, dar nu mai erau dureroase, semanau cu acele contractii false care mai apar uneori in timpul sarcinii.

Si eu am avut emotii la punerea cateterului, stiam ca este interzisa orice miscare, dar am rugat-o pe anestezista sa astepte trecerea unei contractii si a reusit sa rezolve totul inainte de urmatoarea.

 

Aura

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
quote:Originally posted by aurelia1278

Si contrar gurilor rele care sustin ca epidurala ar putea duce la ingreunarea nasterii si poate face necesara folosirea forcepsului, eu am nascut foarte usor si repede. Aura


id="quote">id="quote">Tu ai nascut foarte usor si repede dar asta nu e o regula generala. Iar "gurile rele" nu sunt chiar rele, trebuie luat in calcul si acest risc. O mamica care a nascut inaintea mea cu epidurala n-a mai putut impinge din cauza anesteziei. Au folosit vacuumul si bb a fost ok.Si eu aveam contractii in momentul in care s-a montat epidurala (eu am stat in fund) si ii spuneam medicului care se oprea in acel moment si continua dupa terminarea contractiei. La mine a fost necesara introducerea a unei alte doze inainte de momentul nasterii pentru ca trecusera cele 2 ore si isi pierduse din efect. Iar eu am nascut foarte usor pentru ca bb coborase foarte mult si a iesit de la a doua impingere (iesea el din prima dar n-am siut eu cum sa imping). Cristina si bebe Alexia Maria Uimireaid="blue"> (02.10.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ancaloredana, sa nu-ti fie teama este super ok cu epidurala.Sa stii ca mie mi-au montat-o la dilatatie aproape de 2...dupa o noapte in care mi-au pus pastile de dilatatie la greu si eu nimik.Dupa ce mi-au montat epidurala am inceput sa ma dilat si in 5 ore am ajuns la dilatatie max,iar durere nu am simtit absolut deloc.Sa stii ca nici eu nu am fost in stare sa imping si atunci doctorul a utilizat vacuumul.A fost ok,relaxeaza-te si incarca-ti beteriile pentru ce va fi dupa ceea ce nasti.Sarcina usoara si bebe sanatos!

[pup][pup][pup]

 

 

 

 

 

Monica si Yasmeen 30 octombrie 2004

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...