Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de iulie-august 2004 (80)


Recommended Posts

Multumim de complimente, intr-adevar Tudor e un dulce (am voie sa fiu subiectiva, nu?). Iar balconul reprezinta gradina noastra. In fiecare an ne mandrim cu florile noastre.

 

Andreea (philip), si eu am zis ca reduc un biberon, pt ca Tudor manca pana acum 5 pe zi [soc]. Bine, destul de putin cantitativ dar oricum....Asa ca am hotarat sa renunt la biberonul de dupa amiaza. Ceea ce ar insemna ca ar trebui sa manance mai mult la masa de pranz. Dar crezi ca mananca? Face exact ca Philip, doar ciuguleste si sunt convinsa ca daca i-as da dupa aceea lapte l-ar bea. Dar eu ma incapatanez sa nu-i dau ca ma gandesc ca poate in felul asta se prinde si el ca nu mai primeste lapte, si incet incet invata sa pape si alte chestii. Iar seara pe la 7 ii fac asa: ori branza de vaci cu iaurt si cu fructe, ori gris cu lapte si cu fructe, ori orez cu lapte si cu fructe, ori taietei cu lapte (astia mai rar). Si de obicei, mancarica asta o papa mai bine pentru ca ii e foame desigur, daca la amiaza numai a ciugulit.

 

Nicole, oare ce am gresit ieri cu pozele de linkul meu nu se vedea? E prima oara cand mi se intampla asta si am facut totul exact ca si pana acum. De aia nu inteleg.

A, si spune-ne cum e la mare cu bebe din punctul parintilor de vedere

...ati apucat sa faceti plaja sa va odihniti cat de cat?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 150
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna dimineata!

 

Si azi avem sarbatoriti asa ca LA MULTI ANI!id="Arial Black"> pentru Alexander Matthiasid="blue">, Victor Alexandruid="blue">, Mayaid="red">, Matei Stefan id="blue">si Delia-Biancaid="red">id="size3"> [s]

 

Am vazut si poze cu Tudor (este un dulce si jumatate) si cu Andrei Florin, care chiar daca este doar cu o zi mai mare ca Stefi pare mult mai mare. Si seamana leit tati [:D]

 

In legatura cu laptele, Stefi are 2 de 250 ml (dimineata si seara) si unul de 120 ml inainte de somnul de la 11-12. Dar de cand bea lapte praf mananca mai putin altfel de mancare. Are zile in care ia doar 4-5 lingurite, iar daca i-as da lapte ar bea un biberon intreg. Parerea mea este ca le place laptele si il beau de placere nu de foame. Asa ca chiar daca nu mananca eu tot nu-i dau lapte si astept pana la masa urmatoare. Nu vreau sa devina mofturoasa la mancare, asa ca daca mananca bine, daca nu la fel de bine, mananca a doua zi mai bine (sta spun acum, dar sa vedeti cum ma rog de ea sa manance si cum ma ingrijorez cand nu mananca,dar lapte tot nu-i dau, ii mai dau un biscuite sau o coaja de paine sau o grisina).

 

 

 

Pupici,

Andrea si Stefania (13.08.2004)

Stefania - printesa mea

 

[cit] O poveste despre o raza de soare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s][s] TUTUROR si din partea noastra !!!

 

Fetele, dati pufuleti la copii, ca mie mi se par sarati ... Giulia ar manca o tona cred ... [alcool]

 

Leoaicele Daria & [copil]Giuliaid="size3"> (2004 08 16)id="Trebuchet MS">id="red">

 

"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"id="navy">

 

[foto]Giulia_meaid="red">

 

 

[cit]Povestea_nasteriiid="purple">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s] Alexander Matthiasid="blue">, Victor Alexandruid="blue">, Mayaid="red">, Matei Stefanid="blue">, Delia-Bianca id="red">[s]

 

Eli, ti-am trimis un mail. [pup]

 

Am vazut poze, si de la aniversari si de la mare, toti sunt niste frumosi. [pup][pup]

 

Carolina, Felicia (15 .05.2000) si Alessia (19.07.2004)

http://community.webshots.com/user/alessiafelicia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua de la mare!Si azi este caldut!

 

Mai ,dar frumosi "colegi de grupa"(vorba Oliviei) are baiatul meu!!!!!

 

Si eu vreau sa renunt la un biberon de lapte,v-am mai zis eu,ala de la ora sase(ca noi aveam trei bibe),si ieri i-am dat tot fructe ,ca si dimineata + un iaurt ca sa manance laptele exact cand se culca ,pe la noua si ori a mancat prea cu pofta,ori....ca a vomitaaaaat...pt.prima data...saracul avea o fata speriata ca nu stia ce i se intampla...Si eu ma cam speriasem.Cine stie?Sper sa fi fost doar o intamplare!

 

Adela,de cand tot vreau sa te intreb...ziceai ceva de un termometru de atingere(parca asa i-ai zis)...de unde il ai?Cat a costat?Ti se pare eficient?Eu am unul de la Farlin cu varf flexibil ,electronic ,dar il folosesc in fundulet(mai merge la sub brat sau in gura)...dar trebuie sa-l dezbrac de fiecare data...

 

Eu sunt obsedata cu temperatura asta....v-am zis ca la toti dintii a facut..si daca nu l-am intepat in fund .....saracul copil...una doua ii luam temperatura...

 

 

 

Simona si David Mario

 

http://community.webshots.com/user/simonarida

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata neata!

 

Mitzu, dupa ce ai pus pozele trebuia sa mergi pe albums, tu ne-ai dat link-ul direct de la my photos si din cauza asta nu se vedeau ...

 

si acum din seria "prima vacanta cu copil": pe drum a fost ok, eu fiind copilotul m-am ocupat de pitici, livram apa, pufuleti, suzete, jucarii, au maraiat, au si dormit, pana la urma am ajuns si la mare ...camera nu prea ne-a placut, era altceva fata de ce am vazut noi in brosura, in fine ...asta era!

de duminica dupa amiaza moata mea a inceput sa maraie, sa nu manance, am pus totul pe seama dintilor, noaptea a facut temperatura destul de mare (n-am avut termometru), a doua zi am fost la un cabinet din statiune si doctora mi-a zis ca e din cauza dintilor, dar ca are si putin rosu in gat, eu sa zicem ca m-am linistit putin, m-am gandit ca fiind dintii de vina e ok, dar luni n-a mancat mai nimic toata ziua, a marait continuu, a facut temperatura si mai mare, de dormit a dormit foarte aiurea din cauza temperaturii, eu eram terminata psihic pentru ca era de nerecunoscut, marti am fost iar la cabinet, alta doctora imi zice ca are rosu in gat si imi da antibiotic, pentru ca era medic generalist n-am avut mare incredere si am zis sa mergem la un pediatru, sa nu-i dau antibiotic asa aiurea, am fost in Constanta la spital ...acolo a fost acelasi diagnostic si mi-a zis acelasi lucru, sa-i dau antibiotic[bang]!

pana marti eu i-am dat numai antitermice (nurofen si efferalgan), dupa ce am inceput si antibioticul a inceput sa se vada ameliorarea, eu in schimb nu pot sa va spun cat de mult m-am suparat si m-am stresat, departe de casa cu un pui bolnavior ...tare greu a mai fost!

dupa ce si-a mai revenit a inceput sa si manance, nu ca inainte, dar macar acolo cat sa zic ca nu sta nemancata, cu laptele ne-au zapacit amandoi motii, nu vroiau sa bea laptele, asa ca am dus lupte grele cu ei, cand nu eram eu nervoasa era Adina si invers ...

in rest a fost obositor, in permanenta cu ochii pe ei, nu aveau pe unde sa alerge (de-a busilea[:D]) si ii lasam pe jos in holul de la receptie sau pe holul de la etajul unde era camera noastra ...daca vedeati chiuieli de bucurie, toata lumea se oprea sa se uite la ei, erau haiosi foc ...sa vezi doua mogaldete alergand in patru labe si tipand de bucurie, le placea ca era si ecou si tipau cat puteau de tare!

pe plaja Alex a fost in elementul lui, a umblat pe toata plaja, nu avea nici o treaba, in schimb moata a fost tare delicata si nu a vrut pe nisip mai deloc, cum se "murdarea" putin de nisip pe mana se scutura imediat,in schimb in apa le-a placut la amandoi ...din pacate am descoperit in ultima zi ca moatei ii placea pe nisip dar cu sosete in picioare[:D] sau poate i-a placut ca a venit si tati, nu stiu!

ce sa va mai zic, dupa ce si-a revenit moata au avut cam acelasi program de somn, adica dimineata dormeau pe plaja in carucioare, dupa amiaza in camera si dormeau bustean, de la 3 pana la 6, asa ca dupa amiaza nu prea ajungeam la plaja, ne plimbam sau mergeam in Constanta!

cam atat asa pe scurt, concluzia e ca a fost greu cu doi pitici asa mici la mare, am fost si singure si poate si din cauza asta mi s-a parut greu, daca mergeau in picioare poate era mai bine ...zic si eu, de pe alta parte a fost frumos ca am fost la mare, anul viitor sper sa fie mai usor, atunci poate ne vom intelege mai bine, ca vor putea sa spuna ce le place, ce-i doare etc !

motii vreau sa spun ca au invatat sa faca multe prostioare, sa scuipe e cel mai distractiv, au devenit niste vorbareti, Andreea l-a invatat pe Alex sa spuna "tata", iar Alex i-a reamintit moatei sa spuna "mama", sint ca doua maimutele, cum facea unul ceva imediat facea si celalalt, au fost si faze la care noi am ras in hohote, doi moti mici si caraghiosi!

m-am lungit cam multe cu povestile ...acum sa nu va speriati si sa nu mai mergeti la mare!

 

 

Nicole & [copil] Andreea Alexandra (26.07.2004)

Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni

Andreea de la 4 luni

Povestea nasterii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza!

 

Mitzule, pupam cupil fromos si mamica blonda! [pup]

 

Ca se puneau unele intrebari:

Daria, eu ii cumpar lui Victor sandale si pantofiori din aia ieftini. Nu ii cumpar din piele, ca nu gasesc in zona si oricum mai mult de o luna nu i-a purtat pe nici unii (creste ca din apa).

 

Nu mai stiu cine, scuze, spunea ca evolutia copiilor e legata de faptul ca sta mama cu puiul acasa. Mey, io is la servici. Victor sta cu mine de seara de la 6 pana dimineatza la 8. Si atunci cam doarme. [:D] Io zic ca fiecare are ritmul lui si ca nu trebuie sa te alarmezi.

[pup]

 

O zi buna!

 

Dana si Victor Mihai (10.07.2004)pozici mai vechi si mai noi[copil]

altele, daca nu v-ati saturat

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow Nicole...ce program...Spune-mi si mie pe unde e cabinetul ala la care ai fost (si noi mergem in Mamaia ) asa...just in case...

Ce ti-a lipsit din bagaje si ti-ar fi trebuit (ca sa stiu ce car dupa mine)? Copiii au mancat mancare de la restaurant sau lapte si borcanase?

 

Ina32 & Raducu (14.07.2004)

poze Raducu

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cineva intreba de pufuleti ... Pai la noi sint pe post de favoriti, cind iesim afara si vreau ca asta mic sa nu isi bage pantofii in gura (pe care fie vorba intre noi ii linge cu cea mai mare placere, mai ales dupa ce am mers pe jos si eventual si prin noroi !!!) ... Asa ca am inceput sa avem cu noi cite o punga de pufu - pe care deja o recunoaste si daca nu ii dau din ea miriie !!! - si bagam la ghiozdanel cite o bucatica ... o ia cu mina si o indeasa in gura pe toata, odata i-a ramas unul chiar pe git si nu intelegeam de ce se inneaca cupilu !!!

Rain, am citit odiseea de la mare ... banuiam io ca e greu singura la mare cu un copil mic, si noi vrem sa mergem prin august si macar acu stiu cam ce ma asteapta mai cu precizie .. Poate "agatam" cu noi vi vreo bunica, sa fie mai simplu, dar nu sintem siguri deocamdata ca gasim una disponibila ...

 

Alice si[copil][iepu] Andrei Florin (12.08.2004)

 

http://community.webshots.com/user/alice20041

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot eu.

 

Off...Nicole..destul de nasol...eu in locul tau CRED ca ma intorceam acasa...ca tare ma mai stresez cand are copilul ceva!

 

Mai am si eu o intrebare:voi cum procedati cu copilul cand trebuie sa:pregatiti mancarea pt.el..sau pt.voi,sa spalati un vas,sa fumati,sa..pipi....etc?Ii lasati pe jos pe langa voi?(chiar si pe cei care se ridica si pleaca?),ii puneti in patut?

 

Eu il pun in premergator,pe hol ca sa ma vada dar nu pot sa stau cu orele ca se plictiseste.Am incercat sa-l las pe jos dar se ridica si pleaca la inspectie,si daca isi pierde echilibrul si da un cap de gresia aia.....

 

Simona si David Mario

 

http://community.webshots.com/user/simonarida

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...