Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de nov-dec 04 (60)


Recommended Posts

Buna,fetelor. Cred ca m-ati uitat de cind n-am mai intrat pe forum, dar efectiv nu mai am timp si imi pare asa de rau.

Multumesc fetelor care ne-au felicitat pe 22.

Vad ca sint multe fete noi.Le urez bun venit si sanatate bebeilor.

 

Bebelusa mea e cumintica (sper sa nu si-o ia in cap) si e din ce in ce mai scumpa.

 

Acum trebuie sa ies cu ea afara. Sper sa mai scriu in seara asta.

 

Va pup.

 

 

 

Ela2001 - [mamica] bebitzei Diana Andreea (22.10.2004)

 

 

http://f2.pg.photos.yahoo.com/mirelai2001

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 152
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ad_riannaid="red">,n-am apucat ieri sa le spun “la muuuuulti ani” gemeneilor tai,ca mi-a picat net-ul si toata seara am dat tarcoale degeaba pe langa PC.

 

Diana2004id="red">,la multi ani lui Andrei.

 

Didutzaid="red">,Radu tot mai e un pic fornait,desi ii dau deja de 3 zile Eferalgan.Sper sa-i treaca in curand si poate reincepe sa doarma noaptea fara sa se mai trezeasca din ora in ora.Sa stii tu ca Daria e indragostita si de-aia nu mai papa!!! [:D]

 

Frumoasa petrecere,e clar ca Daria si Dennis sunt sociabili si ca s-au simtit bine.

 

La capitolul mancare,eu nu reusesc sa-l conving sa pape iaurt.I-am dat iaurt simplu,pe urma am incercat cu piersica,pe urma cu caisa…nimic.Adica se stramba,papa cu greu cam 10 linguritze si gata,nu mai deschide guritza pana nu vede un biberon la orizont.O sa mai incerc in seara asta iaurt cu banana si daca tot nu vrea cred ca renunt deocamdata si mai incerc peste vreo 2 saptamani.

 

Cookieid="red">,la multi ani si nici sa nu-ti pese de varsta.Important e exact ce ai zis tu : ca ai un sot bun,un puiutz minunat si restul chiar nu mai conteaza. (Asta o zic tocmai eu,care e clar ca sunt cea mai baba din grupul nostru,asa ca poti sa ma crezi).

 

Tryid="red">,are Alex si ceva de la tati,dar tot cu tine seamana mai mult,zic eu.

 

Ioanaid="red">,ma bucur ca e totul OK cu sarcina surorii tale.M-am tot gandit la voi zilele astea,pana sa raspunzi tu.

 

Vioid="red">,categoric nu e vorba de gustul mancarii pe care o faci tu.Bebeii sunt fitzosi,au perioade in care se rasfatza la greu si daca i-a intrat in cap sa faca figuri la masa poate sa te tina asa o perioada.Nu e vina ta si nu e nici vina ei.Pur si simplu asta e situatia.Si eu am momente din astea,cand ma simt depasita de situatie,nu din cauza mancarii ci a maraielilor,plansetelor,urletelor fara motiv.Radu are zile (cam toate in ultima vreme) in care o tine numai asa de dimineata pana seara,de nu mai stiu ce sa-i fac.Si eu ma stresez,ma tot intreb daca e vina mea,daca gresesc cu ceva si nu-mi dau seama….pe la pranz ma apuca invariabil durerea de cap…dar ziua e lunga si eu trebuie sa fac fatza pana seara cand vine sotul meu de la serviciu.Cateodata imi vine sa urlu,imi vine sa-l pun in patutz,sa incui usa si sa ies o juma’ de ora SINGURA la plimbare,sa nu-l mai aud cum urla.Crede-ma ca inteleg foarte bine starea in care esti.DAR…..asta e!!!Trebuie sa ne calmam si sa mergem inainte.Eu incerc tot timpul sa ma calmez cu ideea ca asta e doar o pasa proasta,ca o sa treaca si o sa fie OK.

 

Te rog din suflet sa n-o certi,sa nu te rastesti la ea,oricat de nervoasa ai fi.Ea nu intelege ca te supara si daca tipi la ea nu faci decat sa o sperii si va fi si mai mofturoasa si mai agitata.

 

Hai,capul sus,Bianca ta va trece de faza asta .

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vio, nu te mai stresa; si eu imi fac probleme ca fata mea nu prea mananca bine, mai ales ca am impresia ca e cam slabutza pentru varsta ei; azi de ex a papat foarte putin, dar eu zic ca e iar asa de la cei 2 dinti de sus care stau sa iasa; asa s-a comportat si la ultimul dintisor tot de sus, sta cu guritza inchisa si nu vrea sa o deschida decat daca ii dau supa la bibe; asa ca i-am dat supa ce sa fac; ma mai stresez si eu, mai ales in zilele cand nici altceva nu-mi iese prea bine; o sa incerc sa ii dau biscuti cu fructe acum sau niste dovlecel cu branzica; am observat ca asta ii place; cateodata nu ma mai tin nervii; fac papica si vreau sa ii dau proaspat atunci imediat si ea nu vrea sa deschida gura.......

 

Carla-Maria

 

Poze cu toata Familia

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

VIOOOOOid="red">!!!!

Unde esti, sa ne luam de mina?[:D]Tu nu m-ai vazut pe mine! Eu sint super nasoala!! Eu urlu si tip si arunc si zdrancan! Sint complet denaturata! [alcool]Am luat-o razna de-a binelea! Sotzul meu vrea sa ma trimita la tzara sa-mi revin...:)Inteleg perfect despre ce vorbesti..ti-am trimis un PM.

Pupici multi. Bianca e o frumoasa [il]si tu esti o mamica fara ajutor!

 

Siminna si Maria (1 nov 2004)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor, sunt atat de banale lucrurile pe care le spunem noi aici in comparatie cu altele....sanatatea bebelului este cea mai importanta si aici cred ca Felisid="red"> stie ce spun.

 

Nu conteaza ca nu mananca bebele....o sa manance el pana la urma, nu conteaza ca plange din cine stie ce motiv pana la urma reusim sa-l calmam si sa se simta bine, ceea ce conteaza e sa fie sanatos si sa fie in viata

 

Sa stii Vioid="red"> ca te inteleg perfect ce spui, si Alexia mea are perioade si perioade dar cand nu vrea sa manance ceva ii dau lapte pur si simplu si gata..nu ma mai enerevez si nu mai strig la ea ca nu rezolv problema asa.

 

Va spun toate astea pentru ca eu inca sunt in stare de soc de ieri si nu imi gasesc locul si nimic nu poate sa schimbe ceea ce s-a intamplat ieri cu nasa Alexiei.

 

Era gravida si trebuia sa nasca peste 2 saptamani, duminica dimineata la ora 5 i s-a rupt apa si normal ca a plecat la spital. Cand a ajuns acolo l-au controlat repede pe bebe si au vazut ca nu are puls si au inceput cezariana, in mai putin de 5 minute l-au scos pe bebe afara dar PREA TARZIU....de-abia pot sa scriu si scriu toate astea ca sa stim ffff bine sa tinem de ce avem si sa iubim bebeii si sa nu-i certam indiferent ce s-ar intampla.

Cand au scos bebele afara nu avea nici o functie vitala, l-au pus repede la aparate sa vada ce se intampla....saracutul de el s-a sufocat cu cordonul ombilical...era de 3 ori infasurat cu cordonul, E O ADEVARATA TRAGEDIE SI SUNT DISPERATI SARACII DE EI.

L-au lasat la aparate dar doctorii le-au spus ca daca v-a trai va fi handicapat pentru tot restul vietii pentru ca creierul nu s-a oxigenat timp de cateva ore.....am inteles ca e destul doar 10 minute sa nu fie oxigenat creierul si sa fi o leguma pentru tot restul vietii.

Asa ca l-au deconectat de la aparate si i-au injectat adrenalina si asa au asteptat sa vada ce se intampla, dar copilul nu avea nici un reflex nimic, nici macar nu a apucat sa-si deschida ochii si sa vada lumea asta mare. Timp de 10 ore l-au tinut in brate si au fost cu ochii in lacrimi, da de se intampla un miracol, dar dupa 10 ore adica ieri dupa-masa, bebele s-a transformat intr-un ingeras care o sa ne priveasca de sus si o sa ne poarte de grija in special la mamica si taticul lui.

 

Si acum cand scriu plang si stiu ca nu exista durere mai mare decat sa-ti pierzi un copil.

 

Acasa erau toate pregatite pentru bebe doar asteptau sa vada cand se intampla evenimentul, au venit si bunicii din Romania si erau foarte fericiti.

 

A..si joi a fost mamica la control si a fost totul in regula...nu stiu ce s-a putut intampla dar e O TRAGEDIE SI NIMIC NU-L MAI POATE ADUCE PE BEBE INAPOI.

 

Din nou spun ca am scris toate astea sa vedeti cat de banale si cat de neinsemnate sunt povestile noastre, ca nu mananca bebele...LA NOI CEL MAI IMPORTANT E CA IL AVEM PE BEBE, E VIU SI E AICI CU NOI....pe cand altii sunt distrusi....

 

Nu mai am ce sa spun altceva decat sa ne bucuram ca-i avem pe bebei langa noi si nimic altceva nu mai conteaza....sa fie sanatosi, asta e cel mai important

 

 

Cici si Alexia ( 22.12.2004)

 

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CECILIA...id="blue"> imi pare f rau ... Intr-adevar ... e cumplit...

Nu exista cuvinte care sa aline o asemenea durere!...id="purple">id="Comic Sans MS">

 

Felis si [copil] Mihai-Cristian (06.12.04)

Ce mai face Mihai!...

"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic"id="green"> Cicero

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da fetelor, e cumplit si ingrozitor si nici nu-mi dau seama ce e in sufletul mamicii, numai ea stie prin ce trece.

 

Asa ca eu spun inca o data ca noi nu trebuie sa ne plangem de nimic, doar sa ne bucuram ca-i avem pe bebei alaturi de noi.

 

Dumnezeu sa-i intareasca pe parinti si sa le dea multa multa putere sa treaca peste aceasta grea incercare.

 

Cici si Alexia ( 22.12.2004)

 

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...