Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de nov-dec 04 (60)


Recommended Posts

Simonaid="red">, la cat de zvapaiat e David e normal sa se mai loveasca. Si de acum incolo sa stii ca o sa tot patesti asa. Nu are rost sa te invinovatesti de fiecare data [pup]. Mai citeste la mamicile mai mari sa vezi ca la fiecare pagina mai cade cate un puiutz.

Mie nu mi-e groaza de cazaturi, mi-e groaza de lucrurile pe care le-ar putea baga in gura!

 

Eliza si [bibe] Alex (15 nov. 2004)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 152
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by simonacip

A cazut iar...Doamne, cit de nu stiu cum pot sa fiu!!!!!!! Imi vine sa mor...Lui i-a trecut repede, dar cit a plins tremuram toata. Nu-mi dau seama unde s-a lovit. Merit batuta zdravan.


id="quote">id="quote">YO nu v-am mai zis,[xx(] da si Mihai a cazut azi dimineatza... Nu m-am ingrijorat rau ca am canapea si e mica de inaltime, covor gros si am fost la pediatra cu alta problema, i-am zis si de cazutul din pat, l-a pipait si mi-a zis ca nu are nimic...id="purple">id="Comic Sans MS">Felis si [copil] Mihai-Cristian (06.12.04)Ce mai face Mihai!..."Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic"id="green"> Cicero
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar mai, imi aduc aminte de copilaria mea si-mi dau seama ca eu sau fratii mei am avut destule episoade de loviri/cazaturi urate de tot. Sora mea si-a spart capul de nenumarate ori.. Peste mine a cazut vitrina cu totul (stiti voi, vitrinele in care se pun bibelouri, pahare, etc..). Ma bataiam pe o usita a vitrinei si mi-a cazut in cap de m-a ingropat sub sticla sparta. Daca ar fi trecut vreun ciob pe la carotida..

Sora mea s-a asezat cu fundul pe o plita incinsa.. Tot pe sora mea, o tinea fratele meu de picioare cu capul in jos si a scapat-o in cap.

Deci lucrurile astea chiar se intampla si asta nu inseamna ca parintii sunt neglijenti. Tine de ... normalitatea copilariei cu toate incercarile prin care trebuie sa treaca un copil in drumul spre maturitate.

Doamne, ce filosoafa sunt azi :-)

 

Eliza si [bibe] Alex (15 nov. 2004)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa va citesc, ca sa ma linistiti. Imi fac reprosuri.

Da Elizaid="red">, ai dreptate. Dar privirile alea cind plingea...si reprosul pe care mi se parea ca-l ghiceam in ochii lui mi-au dat titulatura....Sunt cu el in brate...cred ca o sa ramin cu bubuitura de la cazatura in cap....

Data trecuta cind a cazut eram la un metru de el. n-am putut sa-l prind. mi s-a parut ca a sarit usor ca o mingie si a mai cazut o data.

offf, puiul meu.

Eliza...cu vitrina pe tine...sper asta sa n-o patim niciodata....

 

Simona si David (10 nov)

 

http://community.webshots.com/user/simonacip

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceciliaid="red">, e groaznic ce s-a intamplat cu nasa Alexiei. Of, nici nu ne putem imagina asa o suferinta, intr-adevar micile noastre probleme palesc total in fata unei astfel de tragedii.Dumnezeu sa le dea putere sa treaca peste nenorocirea asta si sa o poata lua de la capat.

 

Adrianaid="red">, imi pare rau ca sunt probleme cu biencuta scumpa, dar sper sa nu fie nimic grav. Felicitari pentru Tudor, uite sta deja in picioare!

 

Simonaid="red">, imi pare rau ca a cazut David, dar bine ca nu a patit nimic, lovituri si busituri o sa tot fie de acum incolo... Eu pana acum am reusit sa ma feresc de asa ceva, sper sa pot si in continuare...

 

Elizaid="red">, mai , dar ce copii nebunatici erati si voi[:D]!

 

[pup]

Roxana&Co

 

http://f2.pg.photos.yahoo.com/roxanaserbanescu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim Felisid="red">. Pupici pe nasucuri lui Mihaita. O sa mai pun niste poze facute azi-dimineata in patut sa vedeti ce lungan am eu acasa. Maine-poimaine trebuie sa-i iau pat de o persoana ca-i ramane mic patutul [:D]. Iar daca o fi sa vina repede bb nr. 2 o sa scape alex repede de patut. Acu' ca mi-a venit si ciclul pot sa ma apuc de treaba, nu-i asa? Doar vointa de ambele parti sa existe.

 

"Try, mie Alex mi se pare ca seamana mult mai mult cu tine decat cu tati.. Oricum, voi doi - tu si sotul tau - faceti o combinatie foarte interesanta"id="blue">

Pai nu vezi, Elizaid="red">, ce combinatie interesanta a iesit Alex? S-o vezi pe Mara ce combinatie o sa iasa...[:D][:D][:D]

 

Vioid="red">, n-am reusit sa citesc din urma de acum 2 capitole si nu stiu care anume e problema cu care te confrunti (o sa ma duc in urma), dar Bianca n-are nici o vina. Te rog din suflet sa nu-ti casuneze pe ea. Mi-au dat lacrimile cand te-am auzit ca te rastesti la ea. Ea chiar NU ARE NICI O VINA pentru ce se intampla cu noi parintii. Stiu ca sunt momente grele cateodata, stiu ca rabdarea are limite si cateodata nervii ne joaca feste, insa cel mai nociv e sa ne descarcam pe micutii astia care nici macar n-au cerut ei sa fie adusi pe lumea asta. Nu uita ca perceptia ei despre lume si viata se va forma in mare parte pe baza exemplului nostru ca parinti. Daca in casa se tipa, copilul va invata ca e normal sa se tipe, daca in casa se loveste, i se va parea normal sa fie violent cu ceilalti, daca in casa se spune multumesc si cu placere, copilul va invata ca e natural sa folosesti aceste 2 expresii in mod usual si exemplele continua. Ei sunt reflexia in oglinda a imaginii noastre.

Stiu ca e greu cu mancarica la bebelusi si nu modul cum gatesti tu e de vina. Fiecare bebelus are propriile gusturi. Aceeasi mancare poate sa fie mancata cu mare placere de un bebelus si scuipata de un altul. Sunt si ei indivizi unici. Dar eu consider ca repetitia e mama invataturii. Lui alex nu i-a placut nimic de la inceput in afara de cereale. In rest la toate se stramba si facea grimase de voma. Insa n-am cedat in fatza strambaturilor lui si i-am dat in continuare, am insistat (nu in sensu lca i-am indopat pe gat, ci in sensul ca zilnic am incercat sa-i dau si nu m-am lasat) si la un moment dat s-a obisnuit cu gustul noilor mancaruri si acum imi mananca orice. Cel mai mult m-am luptat cu legumele pasate, asa-zisa supa. Mi-au trebuit vreo 3 sapt. pana a acceptat fara probleme primul piure de legume. Si atunci a fost pentru ca am pus smantana in el. Apoi cu timpul am renuntat si la smantana din el si acum il mananca si simplu.

Daca simti ca nu mai poti si ca cedezi, iesi din camera. Las-o pe Bianca acolo unde e (doar sa ai grija sa fie in siguranta, sa nu se raneasca) si tu du-te intr-o alta camera si varsa-ti nervii, plangi. Schimba activitatea ca sa te ajute sa-ti muti atentia de la ceea ce te-a enervat. Fa un dus, imbrac-o si iesi afara cu ea in aer liber, chiar si numai pentru un sfert de ora. Te rog din suflet sa fii calma cu ea.

Agitatia ta si nervii manifestati in momentul in care ii dai sa manance o fac pe ea probabil sa asocieze momentul mesei cu o imagine neplacuta. Daca problema s-a repetat de mai multe ori consecutiv, cu siguranta ea intra intr-o stare de refuz de cand o pui sa manance. Iar starea ta de neliniste i se transmite automat si ei. Totul pentru ei acum e la nivel instinctual, iar daca ei instinctul ii spune ca momentul mesei e ceva neplacut, nu va coopera. Instictul lor le spune sa iasa sau sa se apere de situatiile care le sunt ostile, neplacute. Si singurul mod in care reusesc ei sa se apere acum e sa planga. Iar speranta ta ca de data asta va decurge totul bine se duce pe apa sambetei.

Ea nu intelege ca mami are nervi si ca se calmeaza, ea vede doar ca fiinta iubita devine agitata si se sperie de toata starea asta, ea nu-si explica lucrurile, are doar sentimente primare: iubire, teama, iritare etc.

Te rog din suflet sa fii cat mai calma cu ea. E un exercitiu de voita sa cresti un copil, e un test si pentru noi adultii. Unii din noi nu stim cat de mult ne tin balamalele la anumite faze si a creste un copil e o experienta care ne ajuta sa ne gasim propriile limite. E un proces de educare si pentru noi, adultii.

Daca te ajuta cu ceva, in momentele cand iti pierzi rabdarea, incearca sa te gandesti ca e mare lucru ca Bianca e sanatoasa, incearaca sa retraiesti momentele cand era in burtica si ardeai de nerabdare s-o vezi, s-o tii in brate, s-o atingi. Pe mine ma ajuta sa ma calmez astfel de ganduri, poate merge si la tine.

Stai linistita ca nu esti singura mamica cu nervii la pamant si a fi parinte nu e pentru toti o experienta la superlativ. Insa trebuie sa facem efortul sa fim mai buni pentru ei. Daca nici de dragul lor nu devenim mai buni, atunci ce oare ne poate face mai buni?!?!?!?!

Vioid="red">, incearca si alta metoda: nu-i schimba compozitia mancarii zilnic. Da-i acelasi gust in fiecare zi mai mult timp. Adica da-i timp sa se obisnuiasca cu noul gust. La alex asa a fost. A avut nevoie de timp sa se obisnuiasca cu gustul respectiv de piure de legume. Poate merge asa, cine stie. Ma gandesc ca daca schimbi mereu si ii dai de fiecare data altceva nu-i dai sansa de a se obisnui cu gustul.

Alex acum stii cum face cand ii dau ceva nou? Nu deschide gura ca innecatul. Ii duc lingurita la gura, el precaut se apropie usor cu gurita de noua mancare, cu buzitele usor de tot intredeschise, atinge cu buzele, mesteca de 2-3 ori pana ii simte gustul si apoi daca e OK, inhata toata lingurita. Face asta si cu obiectele noi: se duce cu nasucul si gurita aproape de ele si le miroase sau le simte sau ce-o face el. Nu le mai baga in gura ca atunci cand era mai mic, ci doar le miroase si le simte cu nasul si buzele. Zici ca e un catelus.

Auzi, ia da o raita tu prin pozele Biancai de cand era mica si pana acum si incearca sa retraiesti fiecare moment din poza respectiva, sa vezi cum te calmezi si te incarci iarasi de energie si rabdare. Noi facem des chestia asta, deschidem albumele lui alex din calculator (care sunt de vreo 4-5 ori mai multe decat ce avem pe internet) si ne uitam atent la fiecare pozita, adulmecam, pupam ecranul si ne aducem aminte amanunte de cum era ciufulici cand era mic, scump si dulce. Si acum e la fel, insa ma uimeste cat de repede uitam. Alex al meu parca n-a fost niciodata mic, parca a vorbit si a ras dintotdeauna, parca a dormit bine si a mancat dintotdeauna...Doamne ce mai trece timpul. Si ca sa vezi ca unele din noi sunt mai duse decat tine, uite-ma pe mine de unde am plecat si unde-am seninat cu subiectul asta.

 

Diana, Felis, roserb etc.id="red">, merci frumos de aprecieri, insa noi nu ne cramponam deloc cu semanatul asta, am zis-o doar asa in mesajul trecut. Mie una mi-e indiferent cu fatza cui seamana. Marturisesc insa ca-s mai sensibila/preocupata la aspectul cu cine seamana la caracter, adica ce a luat si de unde. Pentru ca imi stiu si mie si sotului minusurile si nu as vrea sa ajunga alex sa le imprumute [:D].

 

Simonaid="red">, daca vrei alt nume, poti pur si simplu sa-ti creezi alt ID si pe-asta sa-l lasi de izbeliste sau sa-i anunti pe admini sa-l stearga (asta daca e posibil). Inconvenientul e ca o iei de la capat cu toate, adica puncte, stelute etc. - dar banuiesc ca nu asta e motivul pentru care activezi pe forumul asta, nu? Tu doar creeaza-ti un ID nou si anunta-ne ca de azi incolo nu mai postezi sub denumirea de simonacip, ci XXXXX.

 

Doamne, Ciciid="red">, imi pare tare rau de ceea ce s-a intamplat cu bebelusul nasilor. Viata asta e cateodata dura si noi trebuie sa fim mai duri ca ea ca sa rezistam si sa nu o luam razna. Ca nimeni nu are nevoie de noi cu mintea dusa, si ce poate fi mai important decat sa stii ca cineva are nevoie de tine si ca tu poti sa-i oferi ajutorul. Asa sunt si micutii astia, niste sufletele care au nevoie de noi, depinde de noi si noi suntem cei mai in masura sa le oferim ajutorul. uite, vezi, cate-o intamplare de-asta ma mai aduce si pe mine iar cu picioarele pe pamant si ma face sa nu mi-o iau in cap si sa nu uit de unde am venit (adica cat de mult mi-am dorit acest sot, acest copil, aceasta familie) si sa fiu mai smerita si mai putin pretentioasa.

 

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... id="red">poze cu noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Eliza5

Chiar mai, imi aduc aminte de copilaria mea si-mi dau seama ca eu sau fratii mei am avut destule episoade de loviri/cazaturi urate de tot. Sora mea si-a spart capul de nenumarate ori.. Peste mine a cazut vitrina cu totul (stiti voi, vitrinele in care se pun bibelouri, pahare, etc..). Ma bataiam pe o usita a vitrinei si mi-a cazut in cap de m-a ingropat sub sticla sparta. Daca ar fi trecut vreun ciob pe la carotida.. Sora mea s-a asezat cu fundul pe o plita incinsa.. Tot pe sora mea, o tinea fratele meu de picioare cu capul in jos si a scapat-o in cap.Deci lucrurile astea chiar se intampla si asta nu inseamna ca parintii sunt neglijenti. Tine de ... normalitatea copilariei cu toate incercarile prin care trebuie sa treaca un copil in drumul spre maturitate.Doamne, ce filosoafa sunt azi :-)Eliza si [bibe] Alex (15 nov. 2004)


id="quote">id="quote">Vai, Eliza, si la noi aceeeasi debandada era. Parca povestesti de noi. Si noi tot 4 am fost la parinti si totul era ca-n pataniile lui Creanga, poate nu la fel de strasnic spuse. Dar supravegherea permanenta era o chestiune imposibila pentru 2 parinti care lucrau. Si pe atunci nu se prea obisnuia sa vina bunica de la tara sa stea cu noi, ca avea si ea treburile ei din curte si nu le putea lasa de izbeliste. Si, intr-adevar, mare parte din patzanii erau privite cu umor, nu cu panica. Peste frate-miu a dat autobuzul cand era in clasa I, i s-a parut ca-i face semn soferul sa treaca, insa el vorbea cu un om de pe strada si gesticula. Si la atins un pic cu cotul autobuzului cand era aproape ajuns pe trotuar. Iar maica-mea, cand a ajuns la spital dupa ce a aflat, ne-a zis ca i-a venit sa-i traga o palma sa se invete minte sa fie atent pe unde merge. Acu' nu zic ca nu s-a speriat saraca si ca n-a trecut prin emotii, dar reactia ei e departe de ceea ce intelegem noi prin a fi parinti in zilele si mediul nostru. Iar eu eram geloasa pe frate-miu ca sta in spital si primeste borcane cu compoturi, prajituri si quick (sau cum naiba se mai numeai sucul ala de rahat). Cat mi-am dorit ca si copil sa am si eu statul asta privilegiat, mi se parea ca a fi la spital bolnav era o chestie de mandrie, o situatie de invidiat. Minte de copil de 3 ani (atat aveam cand l-a lovit autobuzul pe frate-miu).Si cate ar fi de povestit...dar eu n-am timp si internetul asta merge ca un melc... pana nu ne acceseaza astia hi-speed-ul cred ca nu mai intru decat pentru chestii uzuale, ca tin si linia ocupata..."Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... id="red">poze cu noi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

URRRAAAAAAAAAA!!!!! MERGE TASTATURA!!!!!!!MA ROG, AM INLOCUIT-O!!!!id="red">[:D] [:D] [:D]

Mey, grea dependenta asta!!!! Va citeam, dar nu puteam sa raspund, ca nu mergeau 6 litere din vechea tastatura!!!!! Si pe messenger stateam "chitita" , pe invisible, ca nu puteam vb cu nimeni....[bang]

VIOVIOid="red">, offff, eu cred ca am fost prima care a inceput sa expuna problema cu nemancarea, si crede-ma, ca te inteleg perfect, si ca esti suparata si ca ai incercat tot ce e posibil. Cu speranta ca imi citesti mesajul, te rog mult sa revii, indiferent de problemele pe care le avem, noi suntem aici sa ne sfatuim, sa ne vorbim frumos, nu te gandi ca e poate, cineva care te critica, sau nu te intelege, acea persoana, nu are decat sa ramana cu gandurile ei necurate!!!![xx(] Imi place sa cred ca nu exista astfel de pers. intre noi, cred ca e cel mai urat lucru, sa razi de probleme unei mamici, sau chiar sa te amuze, chiar daca copilul ei manaca bine si e foarte cuminte.

CICIid="red">, brrrrrr, am plans si mi s-a ridicat parul pe maini, dap, e o cumplita tragedie, ne face sa ne privim copilashii in ochi si sa ne dam seama ce bine e cu ei in viata nostra!!!! cat de implinite santem!!!! Incearca sa te linistesti si tu, si sa ii arati nasei toata dragostea si prietenia voastra..in fine, sfaturile acum sunt inutile, stii foarte bine ce ai de facut!!!! [pup]

ADRIANNAid="red">, iertare pleaseeeeeee [iartama][iartama][iartama], nu am putut sa o felicit si eu pe BIANCA, a fost ziua ei!!!! Doamne, imi pare rau sa stiu ca treci prin asa ceva, sper sa nu fie ceva grav!!! Dar ce inseamna anomalia asta?????

LA MULTI ANI BIANCA!!!!!id="red">[disco] [disco] [disco] [loveyou] [majoreta] [majoreta] [flo] [flo] [flo] [s] [s] [s] [i] [i] [trombon] [trombon]id="teal">

 

pozele noastre

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adrianaid="red"> ca baiat mare ai, uauuuuuu si cu ocazia asta va spun si eu cu intarziere " LA MULTI ANI"id="red">id="size4">id="Arial Black">, sa fie sanatosi puiutii tai, sa creasca mari si sa va bucurati de ei si sa aiba mult mult noroc in viata si ii pupam de o mie de ori [pup][pup][pup][s][s]

Auzi Adriana, da-mi te rog si mie numarul vostru de telefon ca azi maine ajungem prin Cluj, de azi in 2 saptamani decolam si sa am numarul vostru sa ne intalnim, ca nu stiu cum o sa fie cu internetul in primele zile.De-abia astept sa-i cunoastem pe gemenusii cei frumosi.

A...si pe gemenusii lui Didutza id="red">abia asteptam sa-i cunoastem, sa-l vedem pe Denis cel plangacios, ha ha

 

Try id="red"> sa stii ca si eu spun ca Alex seamana cu tine, asa din ce se vede...si spune-ne, cum e la casa noua??? Alex e toata ziua afara??? il lasi in gradinuta singurel cand doarme? sa faci niste poze sa vedem si noi casuta ca abia astept. Pupam pe Alexutzu [pup][pup]

 

Cici si Alexia ( 22.12.2004)

 

Poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...