Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici/tatici din Timisoara (11)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Salut mey banatancelor,

Iar scrisera-ti mult,mey!

Miro,imi pare rau ca esti dezamagita si suparata.Nu mai fi!trece si poate luni vei afla vesti bune!

Doris,cum te-ai distrat azi?Cum s-a simtit mama ta la schimbare de prefix?

Iar cu ....ghidusiile de vineri seara dupa intalneala...te scoti tu,recunoaste!Las-o naibii de tehnica.Sti faza cu aia care dupa revolutie si-a luat si ea vibrator?dar era de la americani adus si functiona pe 110V,nu pe 220V ca la Romania....Si l-a pus femeia la lucru,l-a bagat si in priza si in cealalta "priza" si a "explodat" obectu' in "priza".Asa ca ai grija mare cu tehnicile astia.....

Lili,bun venit pe DC....

Albi,deci ne vedem vineri?Cool!

Simina,pai de pleci taman luni....vii la fantana in Unirii,da?Ce mai face Deian?

Gabi,te pup si sa ne revedem cu bine!

Silvana,sper din tot sufletul sa ne vedem si sa stam la taclale...Eu inca nu am puncte de titulatura,am doar vreo 650 de puncte...Le fac eu ,yavas-yavas,cum zice turcu'!

Giulia-Alina,ce mai faci?Ce face bebelina?Ce filme ai mai vizionat?Cum merge treaba la casuta?

Mai fetelor,va pup!Hai ca mai vb.Maine e joi....iuhu!!! Mai e putin si ne vedem!

 

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Albi, mai ai chef de barfe?

Ana, am ras cu lacrimi de aia cu priza...

Vezi poate nu te tii de cuvant sa ma distrezi dupa atata curs 2 zile..., mi-e groaza maine,nu voi putea lua legatura cu voi decat seara putin, cand ajung acasa...

 

DORISid="red"> siid="purple">[comoara]INESid="red">

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

 

Pid="blue">Oid="orange">Zid="limegreen">Eid="red"> Cid="purple">Uid="teal"> Nid="red">Oid="green">Iid="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, am uitat sa-ti spun, de, oboseala, am citit povestea vietii tale si cum l-ai cunoscut pe Marius.

Tu chiar esti o femeie de admirat, cata putere si curaj!

Bravo, sa fiti fericiti pana la 200 de ani...

Auzi, a postat una dupa tine, isterizata de modul cum v-ati cunoscut voi, mama, ce-i mai raspundeam...nu mai stiu de unde era, dar parca simt ca din Bucuresti...

 

DORISid="red"> siid="purple">[comoara]INESid="red">

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

 

Pid="blue">Oid="orange">Zid="limegreen">Eid="red"> Cid="purple">Uid="teal"> Nid="red">Oid="green">Iid="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetele

 

Abia am apucat sa vad si eu pozele de la intalneala ca eu am ramas cam mult in urma si incerc pe cat posibil sa recuperez tot ce am pierdut numai sa vad cum imi permite timpul si fetita. Incerc sa o pacalesc un pic sa vedem daca o sa mearga. O sa revin si cu detalii legate de cum a venit Alisa Talida pe lume. Acum o tin intr-o mana si cu cealalta incerc sa scriu cateva randuri ca mi-a fost cam dor de voi. Asa ca mai vb.

 

Va uram o noapte linistita.

 

 

Amutza + Talida[copil]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doris,si eu am ras cu lacrimi de tipa cu vibratoru'....Tu!Nasol ,ca treaba asta a aparut in ziar,in Constanta,ca obectu' a luat foc in "priza" si s-a lasat cu arsuri nasoale.Deci treaba asta e pe bune,nu-i vrajeala!

Io o sa incerc sa te fac sa razi,da' tre' sa dea si gagicile astea o mana de ajutor....

Te pup!

 

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amutza, ne bucuram ca sunteti acasa si mai ales ca sunteti bine...

Si noua ne e dor de tine, dar acum Talida stim ca iti ocupa tot timpul e normal...

 

Fetelor, ATENTIE!!!id="size5">id="red">

 

Am descoperit ceva socant!!!

MIHI,id="size4">id="red"> timisoreanca noastra, care nu a mai dat pe la noi cam de mult, se confrunta cu o problema foarte grava, daca stie cineva cum o putem ajuta, haideti sa dam dovada inca o data, ca banatencele stiu sa fie de folos...

 

La rubrica Discutii generale,id="blue"> Vreau un umar pe care sa plang, id="blue">acum e inca la pagina 1...

citez:

 

Pana mai nu de mult eram ingrozita de o operatie de polipi pe care trebuia sa i-o fac fiului meu, dar azi imi simt sufletul sfasiat de durere si parca nu mai am vlaga in mine la aflarea vestii ca nepotelul meu de 5 ani are leucemie acuta. Azi a fost trimisa la Viena o mostra de maduva pt analiza si abia luni se va sti poate subtipul de leucemie(daca scriu tampenii scuze dar nu sunt familiarizata cu aceasta boala)

Sper din tot sufletul sa nu fie nevoie sa cer ajutorul disperat aici pe site.

Asa ca oameni buni rugati-va pt el si spuneti-mi cei care stiti

se poate trata aceasta boala cruda, stiti cazuri de copii care s-au vindecat?

Ma ingrozeste faptul ca o sa-i cada parul, ca va avea eruptii cutanate si din baiatul vioi care era cand pe casa cand pe masa si totodata era un baiat cuminte o sa ajunga o "leguma"

Varul meu nu cu mult timp in urma imi spunea "mai lasa-i si pe ai tai la tara ca uite ce sanatosi sunt ai mei!" si asa era ai mei copii desi sunt bine facuti aratau ca puii de gostat comparativ cu ai lui.

 

Va multumesc ca m-ati "ascultat", am simtit nevoia sa ma descarc aici pentru a putea merge mai departe, vreau sa lupt alaturi de el si aici alaturi de voi simt ca imi incarc bateriile si ca nu-i totul pierdut!

 

Mihi mami lui Lori si Arpi

 

DORISid="red"> siid="purple">[comoara]INESid="red">

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

 

Pid="blue">Oid="orange">Zid="limegreen">Eid="red"> Cid="purple">Uid="teal"> Nid="red">Oid="green">Iid="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:0] Imi pare foarte rau sa aud de nepotelul lui Mihi [q][q][q]

Nu stiu insa detalii despre aceasta boala (Slava-Domnului nu am avut si nici nu vreau sa am vreodata "ocazia" sa aflu) si deci nu o pot ajuta cu informatii.

 

Ii doresc multa sanatate micutului [pup]

Mihi, suntem alaturi de tine [flo] si speram ca nepotelul sa se insanatoseasca repede !

 

[pup]

[biz]

 

hey.. I could be wrong ! ..but at least I'm breathing..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele,

Din pacate,nu am ajuns sa va scriu desi in fiecare zi mi-am propus.Am avut o gramada de pus in ordine inainte de concediu si inca nu am terminat dar se va intiimpla in timp,util,sper.

Noi simbata ajungem in Timisoara deci nu am cum sa vin in Unirii [q].Ei dar tot o mai puneti voi de o intiilnire in iulie,nu?

 

In fine,mi-ar place sa ma intiilnesc si in afara intiilnelii de simbata cu cine are chef.Eventual seara la o terasa sau in parc,cu prichindeii.Sta cineva in apropiere de noi(Calea Lugojului,vizavi de pizzeria "Tom si Jery")?

Poate imi recomandati si o terasa faina,dar faina de tot,curata si linistita prin apropiere.Multumesc!

 

Felicitari,fetelor,pt licenta!

"La multi ani!"mamei tale,Doris-Alina!Ce tinara e!Sa-ti traiasca!

 

Am remarcat ca suntem multe Aline:

Doris-Alina

Giulia-Alina

Geanina-Alina

 

 

Va pup,

Alina

 

Noapte linistita!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doris,

Am primit PM de la tine...Am citit si imi pare tare rau de ceea ce pateste Mihi....Nici eu nu stiu,zau,despre boala asta decat ceea ce am vazut pe Discovery.Din cate am vazut, medicii din occident dau sanse de reusita in cazul leucemie.In primul rand se fac analize pentru a se determina gravitatea bolii si cat de avansata este.Aceasta boala,leucemia,este un cancer al sangelui.Nu cunosc multe date,nu am unde sa ma documentez chiar acum despre ea,asa ca scriu din ceea ce am retinut.Celulele albe ajung sa se dezvolte foarte mult,in sensul inmultirii lor in asa fel incat organismul nu le mai poate cotrola, si sa atace sistemul imunitar,inclusv celulele rosii,care sunt responsabile de transportul substantelor nutritive din organism,a mineralelor si vitaminelor necesare hranirii corpului,cu toate sistemele si organele care il compun.Aceste celule rosii sunt totodata transportoarele oxigenului din sange.In fine,celulele albe,ajungand sa atace organismul propriu si sa distruga incet sistemul imunitar al organismului,cel care se ocupa cu apararea corpului nostru impotriva tuturor factorilor exteriori,precum si a celor pe care ii introducem in organism prin hrana,organismul este asfel expus,nu mai are acel scut care sa il apere si sa il protejeze.Cea mai mica adiere de vant se poate transforma intr-o fatala pneumonie.

Tratamentul este costisitor si dureros,atat fizic,cat si financiar,dar si psihic.Primul pas este,ca in orice boala canceroasa,tratamentul intravenos cu anumite medicamente care stopeaza inaintarea bolii.Acest tratament este asociat cu radioterapiesau cobaltoterapie,nu stiu nici eu bine.Urmarea este stoparea bolii,dar pacientul este slabit,sistemul imunitar e aproape de zero,parul cade...Este cumplit!Urmatorul pas,cred eu,in functie de gravitatea bolii este transplantul de maduva de la un donator compatibil.Extractia de maduva se face din coloana vetebrala.Este un procedeu dureros si riscant,atat pentru donator,cat si pentru receptor.Exista anumite analize care se efectueaza posibilului donator pentru a se verifica compatibilitatea.Cei mai buni compatibili sunt fratii sau surorile ,chiar si rudele de gradul I.Daca nu exista compatibilitate,cel care va primi donatia va fi pus pe o lista de asteptare pana se va gasi un donator compatibil.Treaba asta costa bani si nervi.Dupa donare exista riscul,cu toate ca maduva a fost compatibila la analize si in functie de gravitatea bolii,ca maduva sa fie respinsa de primitor,de organismul lui.Asta inseamna sa o ia de la capat cu donatori,liste s.a.m.d.Daca maduva e acceptata de primitor,atunci urmeaza o perioada de 30 de zile sau mai mult de izolare,cand primitorul sta in mediu steril,fara a avea nici un fel de contact cu exteriorul,timp in care celulele albe primite fac treaba buna ,se dezvolta noi celule albe,care regleaza problema cu cele vechi,se regenereaza organismul ,iar sistemul imunitar isi revine.Tratamentul continua pentru primitor si va trebui toata viata sa se cotroleze pentru ca exista riscul ca boala sa recidiveze.Important este ca exista cale de vindecare si sunt sanse mari,in functie de cat de grava e boala,ca cel bolnav sa se vindece sau cel putin sa i se amelioreze boala prin stoparea inaintarii evolutiei ei.

Nu stiu cat ai inteles,Doris,din ce am scris...am scris la repezeala,din ce imi amintesc ca am vazut si am mai citit.Poate am mai si gresit,nu stiu.Sunt furioasa si amarata ca nu face Dumnezeu dreptate asa cum trebuie pe Pamantul asta.

Nu stiu cum as putea s-o ajut pe Mihi....Imi pare tare rau pentru suferinta ei si a nepotelului ei.Daca comunici cu ea,cumva,sa ne spuna cum o putem ajuta si,in limita posibilitatilor mele si cum voi putea voi incerca sa o ajut.Macar cu o vorba buna,daca nu altfel.

In alta ordine de idei...Saru-mana de aprecieri,ca ai citit povestea...Multa lume ,chiar cand povestesc,nu crede ca e posibil sa gasesti pe Fat-Frumos pe internet.Iar cu aia de nu a vrut sa fie malitioasa...Doris,mama,sti vorba aia?Daca te pui cu prostu' esti mai prost ca el?!Las' ca i-a raspuns alta si pentru mine...Nu-i bai!

Amalia,ma bucur ca esti bine....Zici c-o inveti pe Talida de mica cu internetu'?!Bravo tie,mama moderna!Sa fiti sanatoase!

Albi,gata cu examenu?Pai tre' s-o pui de chef acu',sa iti scoti parleala cu atata invatatura!

Alina,eu stau prin zona de care vorbesti.O terasa faina in zona nu stiu.Majoritatea celor pe care eu le-am vazut si intalnit sunt doar bodegi.In afara de "Tom si Jerry" si cea de la hotelul construit langa pizzarie,adica la "Strelitia",altele nu-s.Astea arata cel mai bine.

Fetelor,sa auzim vesti bune!Va pup!

 

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...