Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

in pragul nebuniei


Recommended Posts

Draga Cami,

Imi pare tare rau sa aud prin ce treci.Eu, daca as fi in locul tau, m-as duce pe la mama in vizita si acolo, fara nici un preaviz, i-as spune clar, in fata, tot ce ma framanta: cum a reusit sa te imbolnaveasca, cum iti distruge casnicia, cum te-a adus in pragul disperarii...tot, tot, tot! Si as trage si un jalet pe bune, asa ca o descarcare...iar la sfarsit i-as zice ca daca nu e in stare sa aiba o relatie civilizata cu tine...mai bine sa nu aiba deloc!!!Iti doresc din tot sufletul sa fii tare si sa inveti sa te imunizezi...Bafta!

 

Claudia,soacra frumoasei Oti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cami, eu te inteleg, citeste subiectul asta:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51637

deschis de mine acum catva timp in urma. si sfaturile fetelor. situatia nu e tocmai la fel, dar cat de cat se aseamana. [bang]

 


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz Tigrutz [pis] Alina Bubulina [pis] Fetitza Maritza [pis]

Cei trei muschetari [colegi] Bebelusii [bibe]

Omul traieste pentru bunastarea pisicii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cami, io iti inteleg ingrijorarea si supararea in legatura cu mama ta. cu toate ca e exagerata. citindu-te m-am si mirat ca ai avut puterea sa te desprinzi de ea acum patru ani. poate ti-ar fi de folos sa te gandesti cum ai reusit atunci. ce te-a motivat atunci. sper ca n-a fost o actiune bazata pe impuls. sa inteleg ca ai plecat si nu ati vorbit o perioada? ("dupa aflarea vestii casatoriei") ai procese de constiinta? te simti vinovata? datoare? zici ca ai vorbit cu ea si nu aude, nu intelege. scrie-i ( e o metoda buna, in primul rand pentru ca nu te poate intrerupe si poti sa-ti spui oful pe un ton adecvat). cu fratele tau cum se poarta? la fel? dar rezultataul e altul pentru ca el se comporta altfel decat tine? vorbeste cu el, poate te poate ajuta sa-ti schimbi comportamentul.

 

daca-mi amintesc bine, esti profesoara, deci in vacanta. daca crezi ca ajuta, dute o saptamana la ea, faceti cate ceva impreuna, mergeti in vizita la prietene (iti mai iei si tu din cartile din biblioteca, daca nu iti vinzi casa) poate vrea sa se "laude" cu fata ei care e recasatorita, fericita. am inteles ca de fapt vrea sa-l arate lumii pe sotul tau, care sot nu vrea sa faca cc compromisuri si s-o viziteze (din motive intemeiate, spui tu). crezi ca ea si-ar schimba atitudinea, daca el ar colabora? sau ar fi si mai rau, gandindu-se ca acum il are si pe el sub papuc?

 

nu cred ca poti (in starea in care esti acum) sa-ti tai cordonul ombilical (cum bine a spus cineva) ci ai nevoie de ajutor. te-ai gandit la terapie? cred ca ar ajuta.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

clauditza.. crede-ma am facut asta de multe ori. Ramane impresionata pe moment iar apoi isi vede de ale ei.

Ma duc la mama de 2-3 ori pe an, cat imi permite si mie timpul. Ea duce dorul sarbatorilor in "familie" dar dorinta asta nu i-o pot satisface datorita refuzului sotzului meu de a merge acolo. I-am spus mamei sa aiba rabdare ca timpul le va rezolva pe toate. Sa-si schimbe comportamentul si sa ceara daca are nevoie. Nu pricepe. E mai usor sa faci reprosuri.

Asa ca merg singura de cate ori pot si incerc sa-mi fac sederea acolo cat mai placuta. Nu iese intotdeauna. Singura nu e pentru ca are o groaza de prietene pensionare. Are destula activitate.

Iar daca nu0si doreste sa fie singura poate sa puna mana pe telefon si sa0mi ceara sa ma duc la ea intr-un weekend. Eh, bine e prea orgolioasa sa fac asta. Am si eu viatza mea pe care vreau din tot sufletul sa o traiesc bine, asa ca mama trebuie sa fie pe locul 2,3,7 I-am oferit 27 de ani din viata.. iar acum ii ofer cateva saptamani pe an.. Atat pot si trebuie sa se adapteze. Nu credeti ca am dreptate? Ea a avut o viata frumoasa alaturi de tatal meu iar bunicii nici unii nu s0au bagat in viata lor.. Ba au fost niste oameni cu foarte mult respect si bun simt care niciodata nu voiau sa deranjeze pe cei din jur cu problemele lor.

Adela nu cred totusi ca e vb de cordonul ombilical... pentru ca eu cu mama nu m-am inteles nici in copilarie, ce sa mai vb acum. Cred ca e altceva. Teama de viitor, de ce se va intampla mai tarziu, de cum va fi responsabilitatea mea sa am grija de ea, dar din cauza neintelegerilor dintre noi si al orgoliului ei asta va fi o problema extrem de dificila... Poate ca ma tem sa nu se imbolnaveasca cu adevarat si atunci sa fiu nevoita sa o aduc la mine sau sa ma duc acolo.. Pentru ca nu vrea sa accepte sa fie multumita ca ambii ei copii sunt oameni realizati, cu cariera, cu familie cu tot ce isi doresc ei. Ar putea sa accepte situatia si sa fie fericita cu clipele pe are i le putem oferi.. Ea vrea modele. Se crede ea insasi un model de viata, si cine nu actioneaza ca ea e impotriva ei. Trebuie sa ai grija cum i te adresezi sau ce faci in prezenta ei, ca sa nu inceapa sa te "judece".

In plus e f razbunatoare. Daca pana la urma l-as convinge pe sotzul meu sa mergem acolo, stiu exact ce s-ar intampla. Pentru ca el merge pe principiul ce gandesc aia spun, si i-ar spune in fatza toate off=urile, dar nu cu perdea asa cum fac eu.. lucru la care mama s-ar criza. Pai cand i-am spus ca e egoist... aproape ca m-a blestemat....

 

La fratele meu in Australia a fost f nemultumita ca nora ei ( care e de origine indiana) nu a fost in stare sa invete 5 vorbe in romaneste ( de parca ar avea vreodata nevoie de lb romana) , ca fratemiu nu-i traducea tot si ca nu i-au cumparat nimic de mancare ( fratemiu e plecat din tzara de 15 ani si e vegetarian, de unde sa-i cunoasca gusturile mamei?). Mi se pare normal sa ceri daca vrei ceva anume. Ca nu-i traducea fratemiu tot ce vb cu nevasta-sa si ca nu au plimbat-o mai pe nicaieri ( si fratemiu si nevasta-sa au cate 2 job-uri dar cu toatea astea si-au facut timp pentru cateva mici excursii). Ca e lenesa si ca nu face nimic ( lui fratemiu ii place sa stea in bucatarie)... Figuri peste figuri. Cand dupa 2 luni i-a expirat viza , a venit acasa si evident ca s-a suparat ca de ce nu i-a prelungit viza sa mai stea ( desi mi-a marturisit ca a doua zi s-ar fi urcat in avion sa vin acasa). Totul ca sa faca reprosuri.

 

A fost o mama buna, recunosc. A facut sacrificii petnru noi si a muncit mult mai ales dupa moartea tatei ca sa ne asigure un trai decent. Dar asta nu inseamna ca i-ai crescut conditionandu-i sa ramana langa tine, si torturandu-i apoi ca nu ti-au indeplinit dorinta...

 

cami

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai imi pare rau sa o sun dar dc tu te complaci in situatia asta, asa ca primeti pe masura...cred ca tu nu vrei cu adevarat sa iesi din situatia asta (de fapt spui si singura ca nu ai cum sa te vindeci); cred ca vrei doar sa te compatimesca cineva, si cum sotului i s-a luat...

 

apropos cred ca sotul ta a fost mai mult decat rabdator cu tine si cu fazele ref la mama ta...

dc situatia era inversa si sotul era cel cu dependenta fata de mama ar fi sarit toata lumea in sus ca nu si-a taiat cordonul ombilical; ca e dependent de mama si asa o sa ramana toata viata; ca sa te gandesti bine dc poti avea un copil cu el etc...

in schimb tu esti sfatuita sa il rogi pe el sa coopereze ...[alcool]pe tine dc te faceau albie de proci ai lui, dc il vedei pe el ana de an termiant psihic din cauza lor, pe punctul sa itidistrugi si casnicia, ai mai fi acuv chef de amabilitati cu el?

 

din puntul emu de vedere tu esti cea care are o problema si dc tii la tine, la sotul tau, la casnicia ta ar fi xcazul sa te tratezi... dc nu peste ceva timp parca vad ca postezi pe aici ceva gen"m-a parasit...cu ce am gresit?"

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Porumbitzo recunosc. Poti sa=mi spui orice ca nu ma supar si ai dreptate 100%. Dar sincer nu vreau compatimire pentru ca stiu altii carora le este mult mai greu. Cred doar ca sunt o fire mai slaba in punctul asta. In cele mai multe situatii sunt o persoana cu foarte mult control si autoritate. Nu uitati ca sunt cadru didactic si am de-a face cu sute de personalitati in formare pe care daca nu le controlezi ti se urca in cap si te-ai nenorocit in meseria asta.

 

Azi totusi ma simt mai bine. Diseara plec la Cluj la prietena mea, si de acolo voi merge la mama o saptamana.

 

Poate doar viitorul asta incert ma sperie uneori. Nu mama, nu dragostea fatza de ea. Mi-as dori sa fie toate la locul lor si sa pot controla orice situatie. Ignoranta e buna nu? Atunci cand a vazut ca nu apar in tren..asa cum promisesem, s-a ingrijorat ea si a sunat. Deci se poate nu? ....

 

Poate e mai usor sa inteleaga cei care si-au pierdut unul din parinti.. Eu mi i-am pierdut pe toti cei dragi si nu tocmai in conditii normale. La 14 ani tata mi-a murit in brate, la 15 ani fratele meu care mi-era un model de viata a plecat in "tari straine", la 24 bunicul pe care il astpetam in fiecare dimineata la cafea nu a mai venit pentru ca a dat o masina peste el si s-a dus si el....toate astea zic eu iti lasa urme adanci in suflet..

 

cami

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mey fetelor, nu va repeziti asa, ca nu e asa de usor... mama e mama, suntem sange din sangele ei, nu putem sa o lasam asa balta, ce Dumnezeu...[bang] daca Doamne fereste e intr-adevar bolnava si moare va dati seama cu ce mustrari de constiinta ar trebui sa traim noi... [q][q][q] si pe mine ma freaca la cap mereu (am scris despre asta intr-un subiect, am dat linkul mai sus), dar tot e mama mea si tot o iubesc. [flo]

imi dau seama ca nu face bine ce face, si de fapt gandul meu si cred ca si al lui Cami e un regret profund ca s-a ajuns la situatia asta, ca de ce nu se putea sa fie altfel, sa fie totul bine, cum e si in alte familii. [pic]

sa nu intelegeti gresit, nu sunt de acord cu ce face mama ta Cami si nici a mea nu procedeaza corect, dar nici atitudini din astea extremiste, ca sa o excludem de tot din viata noastra, [audinti]

problema aici este ca fiecare crede ca are dreptate si nimeni nu cedeaza. noi majoritatea suntem in situatii asemanatoare cu Cami, ma refer de varsta ei sau pe aproape, cu barbati, cu copil mic sau nu, dar nu e nici una in situatia mamei, sa spuna si pct ei de vedere.

nu o apar pe mama, ci vreau sa spun ca ea e convinsa probabil ca face bine ce face si nu isi da seama sau nu vrea sa-si dea seama ca ii face rau fiicei ei. [blabla]

offff greu mai e cu mamele astea [V]

 


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz Tigrutz [pis] Alina Bubulina [pis] Fetitza Maritza [pis]

Cei trei muschetari [colegi] Bebelusii [bibe]

Omul traieste pentru bunastarea pisicii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Cami, bine ai revenit pe forum.

 

Am citit tot si am ramas putin trasnita. Inteleg si nu inteleg reactiile tale, la fel cu mama ta.

Par contre, il inteleg pe sotul tau. Dupa cite spui a fost 'tratat' in fel si chip cu tot soiul de etichete si asta el nu o va uita, chiar daca se da la pace cu soacra.

Sfatul meu : discuti cu sotul de ceea ce ai vrea tu sa faci. Explic : iti fixezi un program clar dupa care sa o suni, nu mai des de 2 ori pe saptamina, daca toate sunt bune. O saptamina, maxim doua de vizita pe an in carne si oase, dar incerci sa te duci cu sotul tau, sau macar sa-i arati poze cu el. Daca te suna sa se smiorcaie, inceraca sa fii realista si sa o aduci pe pamint.

Nu prea sunt de acord cu Ramonika : parintii au avut grija de noi si ne-au crescut, dar <red> noi nu traim pentru parinti !</red>. Nu putem sa-i lasam balta, dar nu putem admite nici macar o secunda ca ei trebuie sa ne manince viata si sa ne impuna tot soiul de timpenii.

 

Apoi, si asta in primul rind, iti fixezi cea mai mare prioritate : viata ta de familie !

 

Tre' sa reusesti si s-o scoti la capat ! SUCCES !

 

 

 

Mik.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deh... m-o indoctrinat bine daca am ajuns si eu sa gandesc asa. [alcool]

maica-mea mai zice ca tre sa tin cu ea, nu cu "un golan"... [alcool] (adeka barbatu), ca daca se intampla ceva, barbatu te lasa balta si unde te intorci? tot acasa, la mama... [alcool]

 


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz Tigrutz [pis] Alina Bubulina [pis] Fetitza Maritza [pis]

Cei trei muschetari [colegi] Bebelusii [bibe]

Omul traieste pentru bunastarea pisicii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...