Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

in pragul nebuniei


Recommended Posts

Pai daca iti spui oful si vezi ca nu se prinde nimic de capul ei, de ce nu o lasi in pace o perioada, sa nu-i mai acorzi nici o atentie?

Iar cu sarbatorile in familie...poate o vrea, dar nu trebuie sa se "infoaie" ca un paun daca nu le faceti atata timp cat stie cate ti-a facut in ultimii 4 ani, si mai ales stie si pozitia sotului fata de aceasta situatie.

 

Sau si-ar dori sa ii inghita si el cum ii inghiti tu toate?

 

Eu una nu as sta dupa fusta mamei nici in ruptul capului. Am atatea activitati de facut, incat ma duc pe la ea o data la 1 luna sau doua (desi sta tot in Bucuresti). Nu se supara deloc pe mine, dar vorbim la telefon destul de des, insa nu in ideea de a sti tot ce fac eu, ci pur si simplu sa ma intrebe daca suntem bine, sanatosi. Iar pe la soacra-mea sotul meu trece numai cand are drum in delegatii.

 

Avem o gramada de prieteni...iesim in oras, in vizite, la mare, la munte, avem si o bebelusa care ne acapareaza pe amandoi cand ne prinde (desi are numai 4 luni si jumatate). Abia avem timp de noi, dara-mi-te sa ma mai duc sa ii tin companie mamei, doar asa...ca vrea ea...sau ca se simte singura...

 

Nu poti sa impaci pe toata lumea: si pe tine, si pe sot, si pe mama, si serviciu, si casa... Inainte de toate trebuie sa te gandesti la tine. Restul lumii e undeva in spate... Cel putin asta e parerea mea. Ideea de a vedea cum parintii stau asa, atarnati de copii, si fara sa fie in stare sa aiba o viata a lor, independenta, mi se pare total deplasata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul răspuns

ramonika:

 

[flo] depinde poate ce golan(daca e insurat si cu 2 copii in alt oras orice mama l-ar vedea golan) , pt ca pt o mama unii sunt golani dar altii pot fii feti frumosi pt fiicele lor...

ramonika, eu cred ca o judeci prea tare pe mama ta.o fii ea la menopauza, o fii ea rea de gura, dar sunt convinsa ca pe undeva, poate are si ea niste nevoi.am un fost coleg, caruia ii decedase tatal cand el avea 11 ani, mama a stat singura pana cand copilul a terminat facultatea, apoi in nici 3 luni s-a mutat si s-a maritat cu un domn din cartier, si el singur.

ce-ar fii sa incerci sa te muti cu prietenul tau si gata.la o vreme trebuie sa faci si pasul asta.sau nu-l iubesti?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Ramonika

deh... m-o indoctrinat bine daca am ajuns si eu sa gandesc asa. [alcool]maica-mea mai zice ca tre sa tin cu ea, nu cu "un golan"... [alcool] (adeka barbatu), ca daca se intampla ceva, barbatu te lasa balta si unde te intorci? tot acasa, la mama... [alcool]


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz Tigrutz [pis] Alina Bubulina [pis] Fetitza Maritza [pis]Cei trei muschetari [colegi] Bebelusii [bibe]Omul traieste pentru bunastarea pisicii...
id="quote">id="quote">Ramonika, esti tu indoctrinata. Apoi ea pune problema ca sa te lase dependenta de ea. Contra-argumente: 1. un sot (prieten) nu e neaparat golan ! (de ex. o poti intreba suav : "bine da' tata nu era golan ?"2. chiar daca relatie cu sotul/prietenul nu merge, poti trai si singura !Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik, in ceea ce o priveste pe Ramonika(si ramonika sa nu te superi pe mine caci stii ca eu te plac) ea NU are viatza de familie.Traieste cu mama.Din punctul asta de vedere, parerea mea, este ca nu are nici un drept sa se planga ca mama e asa si pe dincolo.Mama-sa probabil ca e o femeie care a facut sacrificii enorme sa o creasca singura, nu-i de mirare ca probabil o lasa nervii acu la batranete sau are spaime de astea si da in mintea copiilor.

Ramonika, ai prieten, ai salar, ti-a propus sa traiti impreuna, cum de altfel fiecare o face la un moment dat, barbat/femeie.Ce te opreste? Nu-l iubesti ? poate de asta il face mama ta "golan"? Stie ea ce stie?

Nu-mi place deloc felul in care vb despre mama ta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by slakje

ramonika:[flo] depinde poate ce golan(daca e insurat si cu 2 copii in alt oras orice mama l-ar vedea golan) , pt ca pt o mama unii sunt golani dar altii pot fii feti frumosi pt fiicele lor...ramonika, eu cred ca o judeci prea tare pe mama ta.o fii ea la menopauza, o fii ea rea de gura, dar sunt convinsa ca pe undeva, poate are si ea niste nevoi.am un fost coleg, caruia ii decedase tatal cand el avea 11 ani, mama a stat singura pana cand copilul a terminat facultatea, apoi in nici 3 luni s-a mutat si s-a maritat cu un domn din cartier, si el singur.ce-ar fii sa incerci sa te muti cu prietenul tau si gata.la o vreme trebuie sa faci si pasul asta.sau nu-l iubesti?


id="quote">id="quote">pai decide-te breh... ori cu insuratul, ori cu prietenul... [alcool] [:D]ai citit la subektu "La ce varsta te-ai maritat?" la sfarsit ce am scris? PS. Scuze Cami, ca ne-am bagat asa pe sub tau...[pup]
Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz Tigrutz [pis] Alina Bubulina [pis] Fetitza Maritza [pis]Cei trei muschetari [colegi] Bebelusii [bibe]Omul traieste pentru bunastarea pisicii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by slakje

Nu-mi place deloc felul in care vb despre mama ta.


id="quote">id="quote">

mi-ar placea sa cred ca nu o barfesc pe mama. e mama si o iubesc sincer, dar asta nu inseamna ca tre sa fiu super multumita de tot ce face. asta e adevarul si nu vad nimic rau daca spun asta pe forum. mai auzi una alta, o parere, am primit sfaturi de la fete... [flo] si pe unele le voi pune in aplicare in curand, nu se poate asa, peste noapte. acuma fac pregatirile necesare... [:I]

te mai tin la curent [;)]

 


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz Tigrutz [pis] Alina Bubulina [pis] Fetitza Maritza [pis]

Cei trei muschetari [colegi] Bebelusii [bibe]

Omul traieste pentru bunastarea pisicii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramonika, tocmai fiindca stiu ca esti fata buna imi permit sa fiu sincera.La fel cum tie nu-ti plac unele apucaturi ale ei, la fel probabil nu-i plac ei unele de-asle tale.Pe undeva e cam natural sa se intample asa, pana si cateaua la un moment dat isi arunca puii afara din cuib.

Poate vrea si ea sa vada ca esti la casa ta, iti spun SINCER ca oriunde, si in orice casa, la un moment dat, nu mai merge convietuirea asta parinti/copii, si la un moment dat trebuie sa vina clipa despartirii.

Mie mi se pare ca o barfesti pe mama ta, nu cred ca ai facut eforturi serioase sa stai la discutii sincere si sa incerci sa ti-o apropii, sa-i dai de inteles ca apreciezi faptul ca a trait prin tine(si inca o face de aia e asa disperata).Stie ca va trebui sa pleci, se poarta urat inconstient ca sa-ti dea piciorul in fund care sa te faca sa-ti iei zborul, si in acelasi timp i-e frica ca telul si sensul vietii ei a luat sfarsit odata cu plecarea ta.Nu o invinovatzi si revin-o la sentimente mai bune.

Nu-ti compara mama cu cazul mamei din topicul acesta, (inca nu e cazul zau) si cu nici o alta mama.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Ramonika
quote:Originally posted by slakje

ramonika:[flo] depinde poate ce golan(daca e insurat si cu 2 copii in alt oras orice mama l-ar vedea golan) , pt ca pt o mama unii sunt golani dar altii pot fii feti frumosi pt fiicele lor...ramonika, eu cred ca o judeci prea tare pe mama ta.o fii ea la menopauza, o fii ea rea de gura, dar sunt convinsa ca pe undeva, poate are si ea niste nevoi.am un fost coleg, caruia ii decedase tatal cand el avea 11 ani, mama a stat singura pana cand copilul a terminat facultatea, apoi in nici 3 luni s-a mutat si s-a maritat cu un domn din cartier, si el singur.ce-ar fii sa incerci sa te muti cu prietenul tau si gata.la o vreme trebuie sa faci si pasul asta.sau nu-l iubesti?


id="quote">id="quote">pai decide-te breh... ori cu insuratul, ori cu prietenul... [alcool] [:D]ai citit la subektu "La ce varsta te-ai maritat?" la sfarsit ce am scris? PS. Scuze Cami, ca ne-am bagat asa pe sub tau...[pup]
Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz Tigrutz [pis] Alina Bubulina [pis] Fetitza Maritza [pis]Cei trei muschetari [colegi] Bebelusii [bibe]Omul traieste pentru bunastarea pisicii...
id="quote">id="quote">Ramonika da acum am citit.Scuza-ma daca am dat o interpretare gresita topicului tau despre divortz, pe mine una nu m-ar interesa problemele conjugale ale nici unui coleg si nu le-as asculta plus ca nu s-ar apuca sa mi le povesteasca.Mi s-a parut ca esti partinitoare in povestire, de aceea am interpretat gresit.Chiar si asa, citind topicul, probabil ca in 7 ani jumate, a vazut si mama ta ceva ceva, sa stii ca o mama simte mult.A vazut ca el e nehotarat, sau cum o fii, poate are indoieli in ce-l priveste.Poate de aia il face golan, nu stiu.Si pt mama mea unii dintre prietenii mei au fost golani, altii nu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa va dau un citat despre "dragostea de mama":

 

"Dragostea de mama inseamna grija neconditionata pentru evolutia copilului, dar manifestarea suprema a iubirii materne este lupta pentru separarea emotionala de copil cand acesta creste. Aceasta implica sa accepti ca el creste, ca nu ramane un vesnic copil neajutorat, ca are dreptul sa fie independent si sa-l lasi sa "devina" adult, sa-i oferi aceasta sansa sa se dezvolte ca personalitate independenta, matura psihologic si social".

 

Acest citat este pentru fetele care inca stau sub fustitza mamei, adica Ramonika si Cami.

 

Mai meditati fetelor. Veti fi si voi candva mamici. Asa-i veti tortura si pe copiii vostri? Eu as lua-o razna sa am o asa mama, sincer. Cand eram gravida, mai ales in lunile 8-9 o apucase si pe mama "dragostea", sa-i zic asa... Ma suna nos-stop, de cateva ori pe zi, voia mereu sa vina pe la mine, nu mai contenea cu telefoanele, cu intrebarile... Pana mi-a sarit mustarul si am luat-o la trei pazesti! S-a suparat si zicea ca nu ma mai suna, ca ma lasa in pace...bla bla bla. Mie nu imi plac chestiile astea. Si i-am zis ca daca ma tot bate la cap, mai bine sa ma lase in pace, ca simt ca ma sufoc. Si m-a lasat... Si ce bine m-am simtit...

 

Voi de ce nu aveti curajul sa luati atitudine in fata lor? Ce daca va sunt mame? Si mamele sunt tot oameni, si doar pentru faptul ca sunt mame nu inseamna ca trebuie sa inghitim orice.

 

Iar cu batranetile si sanatatea...Of, fetelor, bunica mea a murit la 86 de ani. Ma rugam de ea sa vina la noi si nu voia. Avea singura grija de gospodarie. Si n-a urlat niciodata dupa copii sa vina sa stea la ei, sa o duca prin toate spitalele... A murit la ea in casa, in somn...era tot ce si-a dorit...sa moara in casa ei, in care s-a nascut si a muncit...

 

De mame din astea vaicarete e plin pamantul...e mai simplu sa cersesti...atentie, bani, mila...etc...decat sa fii in stare sa stai pe propriile picioare LA ORICE VARSTA, sa stii sa te ingrijesti, sa te menajezi, sa iti faci viata mai usoara...

 

V-ati suparat pe mine?

Pupici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by slakje

Mama-sa probabil ca e o femeie care a facut sacrificii enorme sa o creasca singura,


id="quote">id="quote">

 

Inca una si ma duc... [:D]

taica-miu a murit cand eu aveam 20 de ani si intrasem in serviciu in invatamant... asa ca nu a facut efort sa ma creasca singura.

 


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz Tigrutz [pis] Alina Bubulina [pis] Fetitza Maritza [pis]

Cei trei muschetari [colegi] Bebelusii [bibe]

Omul traieste pentru bunastarea pisicii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...