Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

in pragul nebuniei


Recommended Posts

quote:Originally posted by ileanacz

 

Acest citat este pentru fetele care inca stau sub fustitza mamei, adica Ramonika si Cami.

 


id="quote">id="quote">

probabil pt mamele noastre ar trebui sa fie sfatul...

 

ma rog, eu mai am posibilitati cat de cat sa plec, ca vad ca toata lumea zice ca de la o varsta vor parintii sa scape de tine...

dar sa zicem ca as fi in alta situatie, sa zicem ca nu as avea nici un prieten, ca nu as avea salar deloc sau un salariu foarte mic, ca nu as avea posibilitatea sa ma mut nicicum, nici singura, nici cu vreun barbat. atunci ce fac? ma da afara din casa? [alcool]

stiu cateva persoane (femei) care din anumite motive stau cu parintii, desi au peste 30 de ani ... alea ce sa faca? si poate au o relatie normala cu parintii si ei nu le sar in cap toata ziua "marita-te, marita-te"... [alcool]

ce folos sa te mariti daca nu vrei? daca nu e timpul? daca nu ai cunoscut pers potrivita? numai asa, de dragul de a fi maritata si dupa aia poti sa ajungi si mai rau, ca te-ai grabit la ceva de care nu erai sigura? [alcool]

 


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz Tigrutz [pis] Alina Bubulina [pis] Fetitza Maritza [pis]

Cei trei muschetari [colegi] Bebelusii [bibe]

Omul traieste pentru bunastarea pisicii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by Ramonika
quote:Originally posted by slakjeMama-sa probabil ca e o femeie care a facut sacrificii enorme sa o creasca singura,
id="quote">id="quote">Inca una si ma duc... [:D]taica-miu a murit cand eu aveam 20 de ani si intrasem in serviciu in invatamant... asa ca nu a facut efort sa ma creasca singura.
Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz Tigrutz [pis] Alina Bubulina [pis] Fetitza Maritza [pis]Cei trei muschetari [colegi] Bebelusii [bibe]Omul traieste pentru bunastarea pisicii...
id="quote">id="quote">Si eu inca una si ma duc: atunci imi cer scuze ca vb prostii, probabil ca fiece om care sufera o cam ia razna, si mai ales o femeie la varsta ei.Ii este frica de singuratate, si nu numai probabil.Problema este ca tu ai putea sa rezolvi problema foarte simplu prin parasirea casei parintesti, alaturi de un barbat cu care sa traiesti cum trebuie sa traiasca o femeie cu un barbat dupa o anumita varsta, la o parte de privirea vigilenta a parintilor.Asta este ceva natural, si ti-am sps: nu exista casa in lumea asta, in care copii sa traiasca dupa o anumita varsta bot in bot cu parintii, in care sa nu apara probleme.La un moment dat trebuie sa-ti vezi de viatza ta.Decat sa te imbolnavesti cu nervii, stai linistita alaturi de un barbat intr-un cuib al vostru,asa e normal.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, eu am descoperit tarziu ca MAMA nu are totdeauna dreptate, ca e om cu greseli si lucruri bune.

A fost un mare soc!

Adica atunci cand eram copil stia tot, nu?

Si in timp sfaturile ei nu sunt neaparat cele mai bune, sfaturile despre viata de familie sunt uneori caraghioase, ii e greu sa inteleaga ca am o relatie buna, ea nu a avut, etc.

 

In momentul in care m-am maturizat EU am rezolvat TOATE problemele cu mama. Suntem doua femei mature, cu pareri diferite despre viata, familie, bani, etc dar care am avut o lunga perioada impreuna, vom fi mereu apropiate, o sa o ajut finaciar mereu.

 

Si apropo de santajul emotional cu bolile, asta e soacra mea.

Sa nu radeti: acum e internata!

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uneori copiii sunt dependenti de parinti...alteori parintii sunt dependenti de copii...

 

Eu nu inteleg de ce atata dependenta. Dragelor, dar nu sunteti in stare sa va traiti viata dupa regulile si placerile voastre? Trebuie ca mereu drumurile voastre sa se intersecteze cu parerile parintilor, atitudinea lor, gandurile lor?

 

Parerea mea este ca cine nu e in stare sa se desprinda de fustitza mamei e un om fara personalitate. Si vice-versa...imi e MILA de parintii care se atarna de copiii lor ca de niste barci de salvare.

 

Apropo, nu simtiti ca va sufocati de atata mamosenie?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by slakje
Originally posted by Ramonika
Originally posted by slakjeMama-sa probabil ca e o femeie care a facut sacrificii enorme sa o creasca singura,
id="quote">id="quote">Si acum ce ar trebui? Sa o creasca si ea pe maica-sa? Chiar nu pricep! Nu de asta sunt parinti? Ca sa ne creasca, sa ne educe, sa ne ajute in viata, sa faca tot ce e mai bine pentru noi? Din cate stiu NU copiii cer sa vina pe lume! Si mai stiu ca atunci cand dai nastere unui copil iti asumi o RESPONSABILITATE. Se traieste oare dupa principiul: "te-am crescut...acum ma rasplatesti"? Ce conceptii...nu-mi vine sa cred!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

subiectul este mai mult decit interesant, iar Cami demna de toata simpatia.

Am sa-i raspund maid etaliat dupa ce voi citi cu atentie materialul ei.

 

Pina atunci, stau si ma intreb daca si altii au fost crescuti - asemeni mie si, se pare, lui Cami - in ideea ca batrinii, maturii sint oameni la locul de lor, de treaba, care trebuie respectati, onorati etc.

 

Pe cit inaintez in viata realizez ca de fapt mare parte a batrinilor sint niste fiinte departe de aceste descrieri. Mai exact sint egoiste, rele, invidioase, in procente care evident variaza. Si mai ales doritoare, ca orice fiinta slaba, sa manipuleze.

Cine a avut interesul sa ni le toarne in minte, intreb retoric.

 

mircea42

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by ileanacz
quote:Originally posted by slakje
Originally posted by Ramonika
Originally posted by slakjeMama-sa probabil ca e o femeie care a facut sacrificii enorme sa o creasca singura,
id="quote">id="quote">Si acum ce ar trebui? Sa o creasca si ea pe maica-sa? Chiar nu pricep! Nu de asta sunt parinti? Ca sa ne creasca, sa ne educe, sa ne ajute in viata, sa faca tot ce e mai bine pentru noi? Din cate stiu NU copiii cer sa vina pe lume! Si mai stiu ca atunci cand dai nastere unui copil iti asumi o RESPONSABILITATE. Se traieste oare dupa principiul: "te-am crescut...acum ma rasplatesti"? Ce conceptii...nu-mi vine sa cred!!!
id="quote">id="quote">tu citesti pe sarite? mai citeste odata si abia apoi da-ti ochii peste cap.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by slakje

Mik, in ceea ce o priveste pe Ramonika.......ea NU are viatza de familie.Traieste cu mama.Din punctul asta de vedere, parerea mea, este ca nu are nici un drept sa se planga ca mama e asa si pe dincolo.Mama-sa probabil ca e o femeie care a facut sacrificii enorme sa o creasca singura, nu-i de mirare ca probabil o lasa nervii acu la batranete sau are spaime de astea si da in mintea copiilor.


id="quote">id="quote">Mii de scuze...intr-adevar, am citit printre randuri...[bang][bang][bang]...nu se va mai repeta, DAR...De ce sa nu ai viata de familie? Ca nu a intalnit pe cine trebuie? Daca ar fi singura, la casa ei, fara mami, sigur si-ar face mai curand o viata de familie. Nu stiu cati ani are Ramo, insa indiferent de varsta, daca vrei, poti sa stai si fara mami si tati...Eu am stat fara parinti, singura, la casa mea, de la 18 ani si mi-am intemeiat o familie la 26 ani. Puteam sa stau si eu cu "mami", care nu ne-a crescut singura, insa tot ce a facut pentru mine si fratele meu, a facut fara tata (ca el nu era de principiul sa faci casa la copii...trebuia sa ne facem singuri!). Mama muncea de cand eram in clasa a VI-a (si acum la fel munceste) de la 6 dimineata la 9 seara si nu a dat in mintea copiilor, cum spui tu. Si a muncit sa dea cat mai multe AMBILOR copii!De ce nu as avea, ma rog, nici un drept sa ma plang daca mama ar fi "nu stiu cum"? Chiar sunt curioasa... Zici ca "nu e de mirare" sa o lase nervii la varsta asta? Pai nervii te pot lasa la orice varsta daca nu sti sa te controlezi... Iar "spaime"...ce aiureli mi se par... Imi pare rau, dar poate eu ma mir pentru faptul ca am vazut oameni muncind pe branci zi si noapte pentru copiii lor si fara sa o ia razna de la o anumita varsta...Iar singuratatea NU este un motiv de luat razna, de facut spaime si alte dracovenii din astea pe care ar trebuie sa le suporte copiii.Daca gresesc, va rog sa ma corectati...Si, inca o data, imi cer mii de scuze daca am suparat pe cineva... NU asta mi-a fost intentia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ileana, fata vorbea de mama ei, nu de mama ta.[^]

Felicitari mamei tale pentru puterea de munca si sacrificiu.

Dar nu suntem facuti toti pe acelasi tipar.

Scuza-ma ca te intreb, dar la cat s-a straduit mama ta pentru tine si fratele tau, voi la ce ati renuntat pentru dumneai?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...