Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

in pragul nebuniei


Recommended Posts

Fata draga mama asta a ta a dat in mintea copiilor sau e bolnava psihic de iti faca viata atit de amara si nu intelege ca te chinuie. Acum banuiesc ca nu vrei sa-ti distrugi casnicia din cauza ei, nu? Atunci uite ce te sfatuiesc eu: mergi TU la un psiholog si invata cum sa vorbesti cu mama ta. Atminteri te va calari pina la loc comanda si iti va distruge viata. Invata sa deosebesti motive de ingrijorare reale de cele imaginare. For God sake, mama ta e adult in putere. daca ii era rau la bai (otita e rea dar nu chiar atit de rea incit sa nu o lasa se se urce in tren), de ce nu si-a facut draga bagajele sa vina inapoi? De ce te suna pe tine? APlica si tu tratamentul fratelui caci dupa ce o refuzi sau faci pe surda o data sau de doua ori nu mai are ce face. Deci problema fata draga e la tine, nu la ea. Ea a dat deja in mintea copiilor daca nu-si da seama cit rau iti face. Si faptul de a-ti fi dat viata si dragostea pe care se presupune ca ti-o poarta nu o indreptateste sa-ti faca figurile astea. Deci du-te la psiholog sau psihiatru, unul bun, specializat in relatii parinte copil si invata cum sa0i spui NU si cum sa-i inchizi telefonul in nas. Sau nu mai raspunde la tel. lasa-l pe sotul tau sa raspunda si zi-ii sa-i inchida.

 

cruise:http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by casandra

Scuza-ma ca te intreb, dar la cat s-a straduit mama ta pentru tine si fratele tau, voi la ce ati renuntat pentru dumneai?


id="quote">id="quote">Ce simpatica esti...Inainte de a-ti raspunde, am o intrebare: de ce ar fi trebuit sa renunt la ceva pentru mama, avand in vedere ca a muncit atat?Iar acum iti si raspund: LA NIMIC! De ce? SIMPLU: pentru ca mama, tot ce ne-a facut, ne-a facut cu o SINGURA CONDITIE: sa invatam! Si-a dorit enorm ca datorita invataturii acumulate sa ajungem "departe" (adica sa realizam si noi MAI MULT decat a reusit ea sa faca pentru noi)...motiv pentru care am ajuns destul de departe pentru varsta noastra... Multumita?Pupici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cami-si eu te inteleg, pentru ca si eu am problemele mele cu mama...a mea are intr-adevar problme psihice si de sanatate mai grave decat o otita (n-a murit nimeni dintr-o otita tratata pana acum)si distanta e mai mare -ea in Ro ,eu in US

 

si eu am fost crescuta ca e de datoria mea sa am grija de mama, mai ales ca ea a fost bolnava mica si ai mei bunici si matusi si unchi au cocolsit-o si tot timpul cu "saracuta de ea" si ea e un copil mare acum, si eu trebuia sa-mi asum responsabiliatetea si sa am grija de ea...si uite ca eu m-am maritat si am plecat la mii de km. departare...si da, ma cam simt vinovata...si da, profita de sentimentele mele de culpa...si nu ca ar fi fost o mama rea, rea dar nici nu s-a omorat pentru mine cat am fost copil...mai tarziu doar, ca ma ajutat sa-l cresc pe ALex, in felul ei...si tot felul de ganduri si sentimente din acestea confuze cu care nu are rost sa mai umplu pagini dar uite am ajuns la urmatoarea concluzie:

 

1.Parintii sun in primul rand datori sa-si creasca copiii , asa ca nu ne-au facut un favor ca ne-au crescut si nici nu ne-au indatorat intr-un fel.

2. Copii sunt , intr-adevar, datori sa aiba grija de parinti cand nu mai pot avea grija de ei-asa cum pot ei mai bine-dar daca sunt parinti la rndul lor sunt in primul rand datori fata de copii si sot/sotie...(asta si de la Biblie citire)

3. Daca mama mea e "cronic nefericta" eu nici nu o pot face fericita, nici nu e responsabilitatea mea sa o fac fericita si la urma urmei nici nu sta in puterea mea sa o fac fericta.Sta insa in puterea mea sa fiu eu fericita.

4.Cum nu sunt eu cauza tutror frustrarilor si resentimentelor ei , nu trebuie sa fiu nici recipientul lor...

5.E singura si speriata ca imbatraneste, dar indepartandu-ma de ea cu vorbe rele si acuze nu va fi decat mai singura-chiar daca intr-o zi vom realiza din nou apropiere dpdv geografic.

6.si la urma urmei cand am venit cu problemele mele la ea -ea mi-a spus eu cu problemele mele si tu cu ale tale.Asa ca , fiecare cu problemele ei....

7. daca nu va mai putea avea grija de ea chair de loc, atunci voi vedea ce voi face...dar pana atunci nu are sens sa ma imbolnavesc cu "si daca..." ca sunt doi copii si al treilea pe drum care mai au nevoie de mine in urmatorii 20-30 de ani...

 

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-18+id="blue">

poze de copii cuminti

 

povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Indiscutabil, probleme mari.

Mama, slaba speranta de a se remedia.

In ce te priveste, ca sa nu fi acum si mai tirziu lovita mai mult sau mai putin crunt de sentiment vinovatie (ca nu dai / ai dat curs cerintelor mamei), opinez ca-i de vorbit cu un psiholog - ceva din bransa asta, care ti s-ar potrivi -. Treaba este si asa foarte dificila, de durata, scumpa si reclamind dese momente de deznadejde. Dar nu vad alta.

Bineinteles ca pot fi subiectiv, ca oricare, lupa personala fiindu-ne foarte aproape.

Succes!

 

mircea42

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mie mi se pare anormal.Din contra ar trebui sa fie fericita ca copilul ei e fericit.Ar fi trebuit sa_ti spuna (Fata mea ma bucur ca esti in sfarsit fericita)Orice mama normala vrea asta pt copilul ei,chiar daca se simpte singura.Dar nu e singura,;dupa spusele tatle tu o iubesti foarte mult.Succes!!![;)]

 

Rody si puiul Elodie!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...