Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

casnicie sau simulacru?


Recommended Posts

Espiritu inca o parere? Sotia ta sufera de vreo boala? Diabet sau ceva? Ma gindesc ca poate fi deprimata (adica depresie cronica, in care caz comportamentul ei ar avea o justificare). Nu cred, sau cel putin eu nu cunosc nici un caz in care o femeie dupa ce a nascut sa-si neglijeze sotul sau sa se simta mai stiu eu cum. A avea un copil nu inseamna sfirsitul vietii tale ca femeie iar daca se intimpla asa ceva inseamna ca ea are o problema psihica.

 

cruise:http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by adrienne12

Nu cred, sau cel putin eu nu cunosc nici un caz in care o femeie dupa ce a nascut sa-si neglijeze sotul sau sa se simta mai stiu eu cum. A avea un copil nu inseamna sfirsitul vietii tale ca femeie iar daca se intimpla asa ceva inseamna ca ea are o problema psihica.


id="quote">id="quote">

 

cel putin pe forumul asta mai toate proaspetele mamici acuza o pierdere in dorinta sexuala, imediat dupa nastere. e foarte normal, nu e nici o problema psihica la mijloc. este o etapa absolut normala dupa nastere, se datoreaza schimbarilor hormonale in primul rand si apoi responsabilitatilor cresterii unui copil. primul an, dupa ce am citit pe aici, e un an de tranzitie, de revenire la ce-a fost in relatia de cuplu, de ajustare la noua situatie.

 

Espiritu, ii dau dreptate Alinei, sotia ta are o problema cu relatia voastra intima si numai de la ea poti sa afli ce si cum. de la noi primesti doar confirmarea ca se poate intampla ce vi se intampla si voua in casnicie, cauzele difera insa de la cuplu la cuplu. daca o iubesti, pune iubirea asta la munca in mod inteligent si incearca sa afli cu rabdare ce o macina pe sotia ta de nu mai reactioneaza sexual. ea te respinge, deci e clar ca e ceva care o nemultumeste la tine. pana nu afli ce e, n-ai cum sa rezolvi, asa e, ca nu esti mama omida. cumva trebuie sa reusesti sa o cointeresezi ca la inceput in succesul relatiei voastre intime. aminteste-ti cand a inceput departarea asta, ce ar fi putut-o cauza, ce s-a schimbat in relatie, ce e cu sotia ta, cu tine? vorbeste cu ea, continua sa discuti problema asta cu ea pana afli un limbaj comun la care sa reactioneze. daca te iubeste, ar trebui sa vina si ea in intampinarea efortului tau de a rezolva problema, eu asa cred. poate ca ea isi imagineaza ca e in stare sa traiasca fara sex, dar nu are dreptul sa iti impuna si tie acelasi lucru. bafta multa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu din nou!

 

Sunt o proaspata mamica (de aproape 5 luni) si chiar daca se spune ca dupa o nastere dorinta sexuala a femeii este mai scazuta, NU a fost si cazul meu. Ba din contra: trecusera cred ca vreo 3 luni de cand nu mai facusem dragoste cu sotul meu (luna 9-a de sarcina si inca 2 luni dupa) si clocoteam in mine. Abia asteptam sa ma duc la control, sa imi spuna ca e totul ok, ca sa pot sa vin acasa, "sa ma dau la sotul meu" [il].

 

La un moment dat am avut si noi un hop de vreo jumatate de an, in care faceam dragoste cam 1 data la 3 saptamani, insa eu eram cea nemultumita. Iar stilul meu NU este sa tac, mai ales cand nu imi convine ceva, asa ca l-am luat pe sot de-o "aripioara" si mi-am spus la el tot oful (fara ocolisuri, fara menajemente).

 

Bineinteles ca intr-una din seri am avut parte de un "tratament special", insa dupa aceea m-a luat el pe mine de-o "aripioara" si mi-a spus cum statea treaba...muncea de dimineata pana la 10 seara, chiar si 4 dimineata...mereu pe drumuri (delegatii nenorocite)...stres enorm la serviciu...etc....si nu a avut la mine decat o singura rugaminte...si acum parca il aud..."ai un pic de rabdare, "...", ca va trece si perioada asta...tu sa stai linistita, ca nu e nimic in neregula, ca eu te iubesc mult de tot, si va fi bine". Eu cu lacrimi in ochi, el la fel...cum era sa nu ascult ceea ce imi spune? Si TOTUL a revenit la normal dupa vreo luna de zile...

 

Ce vreau sa inteleaga Espiritu? Ca trebuie sa isi spuna pasul la nevasta, simplu si la obiect. Chiar daca sotia ta o sa se fofileze de discutie, nu o lasa...trebuie sa te asculte...macar atat iti datoreaza! Iar daca se da la tine IMEDIAT...mie nu mi-ar conveni...chiar denota obligatie!

 

Pana nu discuti cu ea, nu ai sa rezolvi nimic!

 

Mai spunea cineva pe aici...ca o femeie care are pe altul se transforma intr-o leoaica ce te calca in picioare (am retinut bine?)... Eu as putea sa te contrazic (NU din proprie experienta)...cunosc atatea fete care mai aveau si pe altul si se purtau cu prietenii lor ca si cum TOTUL era ok! Poate ati uitat vorba, dar FEMEIA E PERVERSA RAU! Nu stiu daca e cazul si sotiei tale, dar mie nu mi se pare ok ce aveti voi acum...

 

Atata timp cat stie (pentru ca sunt convinsa ca stie ca esti nemultumit, DAR se face ca ploua!) ca ai o piatra pe inima si te lasa asa, ca pe prost (scuze!), fara sa iti dea nici macar o nenorocita de explicatie (insa nu din alea...sunt somnoroasa...muncesc mult...bla bla...), mie nu imi suna bine.

 

Stiu...ai spus ca asta auzi de la ea...sunt somnoroasa, am de lucru, sunt obosita, muncesc mult...mai, dar da-o dracu de munca, de oboseala... 1 DATA LA 3 LUNI e chiar prea de tot!

 

Mai are si 27 ani...apropo...cate ore munceste pe zi?

 

Faptul ca adoarme in 2' pentru mine nu e asa relevant. Sotul meu iubeste somnul si nu are nevoie decat de 20 de SECUNDE ca sa adoarma dupa ce pune capul pe perna (daca vrea sa doarma).

 

In concluzie...sotia ta SIGUR are o problema...ori cu tine, ori cu altul! Iar faptul ca nu vrea sa discute cu tine, nu e de bun augur!

 

Si inca ceva: NU e normal sa te dai la sotul tau 1 singura data in 4 ani! Poate are o trauma legata de sex (poate a fost violata candva si tu nu stii)... Cunosc si eu un caz: persoana mea! Deci nu vorbesc aiurea! Insa, orice ar fi, mi se pare corect sa-ti spuna!

 

Insista sa purtati un dialog...ca doar nu ii e rusine de tine!

 

Bafta.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la ceea ce a spus ileana...Si, as adauga, incearca sa fii tu ceea ce nu reuseste ea: surpinde-o mai des, cu un buchet de flori, cu o cina romantica, cu o plimbare de mana in parc, cu complimente (spune-i mai des ca e frumoasa, ca o doresti, ca esti topit, chestii de-astea), ajut-o mai mult (poate e foarte obosita, poate munceste mult...), sarut-o tu mai des (cand va despartiti, cand va revedeti sau pur si simplu sarut-o pasional din cand in cand...), strecoara-i cate un biletel prin geanta (gen "ce ti-as face de te-as prinde!")...nu stiu, poate ai incercat deja toate astea, dar daca nu vrei s-o pierzi, mai incearca o data! Si...comunicare!!! Succese!

 

Claudia,soacra frumoasei Oti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Printre atatea scenarii si pareri,iti "povestesc" si eu din proprie experienta:da,au existat perioade cand sexul putea sa dispara cu desavarsire de pe fata pamantului si mi-ar fi fost egal;fara sa am probleme de cuplu si fara sa am vreun motiv medical de care sa am cunostinta.Nu era absolut deloc vina sotului,nu lipsea comunicarea intre noi,nu lipseau momentele de tandrete,da' cand venea vorba de sex se taia tot.Si nu aveam ce explicatie sa-i dau,pentru ca pur si simplu nu aveam una.Posibil sa fi fost ceva hormonal,pentru ca dupa al doilea copil situatia s-a remediat ca prin minune....ideea e sa nu disperi si sa-ncerci sa-ti pastrezi cumpatul.Daca reusesti sa comunici mai mult cu ea,ar fi ideal.Poate-o convingi sa mearga,totusi, la un medic...Mult succes![:)]id="maroon">id="Comic Sans MS">

 

Irina,veve & croko[hia]id="size2">id="violet">id="Times New Roman">

poze,poze,poze si iarid="blue"> pozeid="size1">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hmmm....adevar sau minciuna?

povestea asta imi aduce aminte de o experienta personala...nu zic ca asa stau lucrurile si aici...dar...in fine....judecati si voi!!!!!!

acum vreun an si ceva treceam printr-o perioada mai ciudata a casniciei...ca sa povestesc in trei cuvinte...hormonii mei tropaiau exact intr-o perioada mai grea pentru sotul meu....in fine, cautam o refulare...mentala, nu dati cu rosii!!!...ca nu mi-a trecut prin cap sa-l insel vreo data....il iubesc prea mult...in fine, cum ziceam hormonii tropaiu in voie si am inceput sa intru pe tot felul de site-uri de " imperecheat"...discutiile on-line care urmau cu diversi erau suficient de distractive...asa am dat peste un individ a carui casnicie meregea, din spusele lui, exact ca aceasta de fata: nevasta nu vroia in ruptul capului sa faca sex cu el...in fine am ramas ca la dentist si m-am apucat sa-i dau diferite sfaturi despre cum sa-si aduca nevasta pe drumul cel bun....hehehe...saracuta de mine...el nu si nu ca nimic nu merge, ca totul e in zadar si ca nu stie ce sa mai faca...n-as vrea io sa fiu amanta?...asa ca sa mai treaca peste necazurile care nu se mai opresc...si a inceput omul sa povesteasca e si cum mi-ar face...fetelor credeti-ma ca pe de o parte ma bufnea rasul iar pe de alta ma umplea de scarba...individul avea o personalitate extrovertita la max...ii placea sa inventeze scenariii...iar casnicia lui mergea suficient de bine...de ci totul nu era decat un basm de adormit copiii...bun de stors nitica compasiune..si poate-poate pica ceva....[zz]...

 

Andreea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu una inca am ramas blocata la faza cu ceea ce tzi se parea tzie normal, inainte de a se ajunge in situatzia actuala! O data pe luna? LA varstele voastre? Pai nu e normal! Undeva e o problema.E drept ca dragostea e oarba si tu iubind-o sa consideri normal orice, dar nu e!

Stii ce m-as intreba, dar te rog sa nu te superi pe mine, fiindca shtiu cat de sensibili sunt barbatzii in asemenea situatii: Cat de vasta era experienta ta sexuala inainte de EA? Eu cred ca si asta e relevant, mai ales cand e vorba de raportarea ta la normalitate.

Si acum ca te-am suparat, hai sa-ti spun ceva din experienta mea personala.Actualul meu prieten, a fost casatorit 5 ani cu o femeie frigida. Nu anorgasmica (cum sunt mai multe), ci frigida (rece ca gheata si scarbita de sex). Si casnicia aia a durat jalnic 5 ani. Pana cand persoana cea scarbita de sex, virgina la 25 de ani cand se casatorise, a decis ca ea mai trebuie sa caute si altceva. Deci a inceput sa insele sistematic, moment in care totul s-a terminat. Si stau si ma gandesc ca proasta, eu care acum vad ce maniac si obsedat sexual (la modul dragutz vb e prietenul meu), cum a putut omul ala sa stea 5 ani asha?

Dragostea e oarba, dar casnicie fara sex ok, nu se poate!

 

Bee

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...