Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nastere Sp.Municipal


Recommended Posts

Salutare tuturor mamicilor sau viitoarelor mamici!!! As avea si eu o intrebare la voi. Stie cineva cum este nasterea in Spitalul Municipal? Aveti cumva cateva sfaturi, sau sugestii sa-mi dati? Eu voi naste la inceputul lui august si nu prea stiu exact cum se desfasoara lucrurile pe acolo. Orice sfat mi-ar fi de mare folos. Multumesc anticipat!!![bibe]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu am nascut de curand La Municipal. Maternitatea e foarte aglomerata. Cand am ajuns in sala de travaliu nu aveam nici macar pat, a trebuit sa astept cateva ore pe un fotoliu pana s-a eliberat un pat. Erau si cate doua in pat. Dar nu trebuie sa te impacientezi pentru asta gasesc ei solutii si apoi nasterile sunt in valuri poate ai noroc de o perioada de acalmie.

Asistentele, moasele, doctorii nota 10. Infirmierele niste scarbe, asteapta sa le dai, dar eu nu prea m-am grabit pentru ca la felul cum se purtau nu meritau nimic.

In salonul unde vei sta cu bebelusul poate ai noroc sa nimeresti unul cu doua paturi. Eu am stat in unul cu 5 si am avut parte de 2 nopti nedormite pentru ca plangeau copii din ora in ora.

Asistentele de la copii sunt dragute, la fel si cele care iti fac toaleta.

In concluzie, daca faci abstractie de unele neplaceri cum ar trebui sa se si intample de altfel pentru ca esti alaturi de fiinta cea mai draga vei trece si peste disconfortul fizic si psihic. In doua zile esti acasa cu mandretea si vei da sfaturi la altii asa cum fac eu acum.

Iti doresc sa ai o nastere usoara!

Cris si [copil] Anastasia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am nascut la Municipal si am batut 450 km sa ajung acolo. Mi-e mi-a placut mult, am stat intr-adevar pe A2, curatenie, asistente dragute. Am si dat ca, de, asta e. Am avut un doctor super, din toate punctele de vedere, care m-a vizitat si sambata si duminica, si de 2 ori pe zi (o data la intrare in tura, odata la iesire).

Intr-adevar aglomeratie mare, o fi cautat spitalul asta. Eu mi-am dorit tare mult sa stau pe A2 si am facut tot posibilul, nu stiu pe A4 cum o fi. Am stat la rezerva cu 3 paturi, televizor (pe care nici nu prea am avut eu kef sa il vad), mey, dar repet, mie tare mi-a placut curatenia. Asistentele erau deosebit de dragute, si de la mamici, si de la copii. Veneau la fiecare in parte si ne luau de mana sa ne duca la toaleta (intima), sa vezi cele de la neonatologie cum vorbeau cu copiii. Deosebit! Am nascut prin cezariana si am stat 5 zile, mult! Dar mi-a placut. Dupa ce am inceput sa primesc mancare adevarata, si despre asta pot spune ca era foarte buna.

Bebelusul tau sta langa tine, ceea ce conteaza foarte mult, pt ca nu pleci acasa fara sa ai habar ce sa ii faci cand te trezesti singura. Iti arata, iti explica. Am primit si o multime de pachete promotionale, pampers, tampoane sani, dero, etc.

Partea rea, cel putin pt mine, e ca sunt obsedati de PRO-ALPTARE. Mi-a venit laptele abia in a 4 zi si nu au vrut sa ii dea la bebe nimic, m-am crizat pe acolo ca imi lasa copilul sa moara de foame. Abia i-au dat glucoza de 2 ori pe zi. Oricum nu am reusit sa alaptez niciodata.

Daca mai ai anumite intrebari...

Cu ce doctor vrei sa nasti?

 

POZICI:

Omuletul_meu_drag

Omuletul_meu_drag_2

Omuletul_meu_drag_3

 

BABY_LAND id="red">

 

 

 

Rici, cea mai fericita mamica [mamica] si omuletul ei drag [copil]

 

______________________________________________________________

 

„Dumnezeu sã te tinã în palma mâinii Sale, iar îngerii Lui sã te îndrume mereu.”id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sora-mea a nascut acolo in februarie si avand in vedere ca am stat cu ea iti pot da informatii la prima mana .Da unii dr si unele moase sunt dragute prin natura lor .Majoritatea ,numai daca cotizezi in mod corespunzator .Daca ai noroc si nu e aglomerat si stai pe A2 e curat ,dar daca nu e jale .Pe sora-mea au mutat-o de 4 ori in trei zile ,ultima oara intr-o rezerva de doua paturi ,jegoasa pe a4 si cu paturi in geam ,ca sa se simta mai putin curentul .Copilul era spalat la chiuveta din baie ,unde nu era calorifer si unde am avut si eu curiozitatea si am intrat si era un frig de iti clantaneau dintii in gura . Nu iti mai spun mai multe pt ca nu vreau sa te sperii de tot .

De cotizat a cotizat la absolut toti ,inclusiv neonatolog si te asigur ca suficient .Pe mine sectia aia m-a umplut de scarba ,mai ales ca sora-mea e si ea dr si nu s-a uitat nimeni la ea pana nu a scos "lozul" ,indiferent ce era pentru o injectie cu algocalmin sau pentru schimbat un cearsaf.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult fetelor!!

 

Sa inteleg ca ar trebui sa aleg A2 si sa fiu ¨atenta¨ cu cadrele medicale de acolo ca sa am parte de un tratament adecvat.

Eu m-am hotarat sa fac cezariana iar medicul meu este din Elias (Dr. Tutunaru). In Municipal am ajun printr-o conjunctura, pentru ca Sp.Elias este in renovare (sau ma rog, aceasta sectie).

 

Inca o data, multumesc de sfaturi`!

Sanatate multa voua si bebelusilor![bibe]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am nascut la municipal, in ianuarie. Desi am avut un dr minunat, doar de dragul lui nu m-as mai intoarce in spitalul ala pt a doua nastere. Paturile sunt groaznice, asternuturile sunt vechi, camasile lor de noapte sunt despicate pana la brau, mancarea e doar supa strecurata sau iaurt sau ceai (asta dupa cezariana), asistentele - unele sunt dragute altele sunt niste scorpii care se uita sa vada cat le-ai dat bacsis altfel te spala cu apa rece. A doua zi dupa ce am nascut mi-au pus copilul langa mine desi facusem cezariana si nu ma puteam misca. A fost un chin, nu m-am putut odihni deloc, cum inchideam ochii unul din cei trei copii din salon incepea sa planga si daca plangea a mea mi se rupea inima ca nu o pot lua in brate. Dupa doua zile si jumatate m-au trimis acasa cu copilul, si am descoperit ca desi avusesera buna vointa si imi aratasera una, alta, n-am tinut minte mare lucru, in zilele alea eram oricum cu creierul varza.

Concluzie: nu-ti recomand municipalul,decat daca te asiguri ca stai in aripa a2 - cea cu fluturasi pictati pe pereti. la mine, desi am insistat sa ajung acolo, desi dr meu era seful ambulatoriului, nu s-a putut, era plin.

 

Anda, mama Irinei

fotografiile Irinei

Buna baieti, sunt eu, Miruna...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Micha,eu am nascut tot in agugust dar 2003.Eu am fost multumita.La mine problemele au fost de ordin fizic adica ..mi-au rupt o coasta in timpul operatiei(cezariana).M-au apasat prea tare si a crapat.Dar..a trecut.

Eu n-am stat pe A2 dar am stat intr-o rezerva cu 2 paturi, decenta si am avut parte de asistente dragute si binevoitoare.

F.F.F IMPORTANT!!!! - nu uita sa-ti pui in bagaj aparat de tantari ca te mananca de vie!!!

Nastere usoara si curaj.Trece repede.

 

Irinuca & Raducu

http://community.webshots.com/user/broscutza

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut acum 3 saptamani la Municipal si-am stat in A4 (era oricum super aglomerat ca sa mai fac si mofturi ca vreau la A2, dupa ce la internare am stat 3 ore pe holuri ca nu aveau paturi libere) insa a fost super ok. Iar asistentele de nota 10, si asta fara sa cotizez nimic, sau daca le dadeam o faceam abia cand li se terimina tura, niciodata cand intrau in ea. In A4 am stat in salon cu 3 paturi, televizor si frigider in camera, baie curata. Intr-adevar, la capitolul camasi de noapte stau prost, insa dupa ce nasti iti dau voie sa te imbraci cu ce haine vrei tu, iar lenjeria de pat e chiar curata, si ti-o schimba ori de cate ori ceri (ce-i drept, la infirmiere mai trebuie cotizat, dar nu la toate, si oricum, 50.000 ajung).

Briantisid="red">, din pacate (sau din fericire) eu nu recunosc Municipalul in care am nascut eu cu cel de care povestesti tu. Chestia cu cotizatul sigur nu mi s-a intamplat, toate au fost dragute si am dat doar la unele si abia dupa ce mi-au facut ceva (niciodata inainte). Cat despre nenatolog, nu numai ca nu i-am dat, dar nici nu stiu care a fost ala! Orice am cerut sa-mi schimbe (camasa, lenjeria de pat, etc) mi-au schimbat imediat, am vrut un algocalmin, in 2 minute era asistenta (careia nu-i dadusem NIMIC la momentul respectiv) langa mine si mi-l injecta in perfuzie. Si crede-ma ca nu cunosteam pe nimeni in spital, cu exceptia doctorului care-mi urmarise sarcina si pentru care eram doar o pacienta ca oricare alta.id="Comic Sans MS">id="purple">

 

Mickyyyid="red"> si cele 2 fete cucuiete: [copil] Malina Ioanaid="purple"> (31.03.2004) [copil] Daria Mariaid="purple"> (22.06.2005)

 

 

id="left">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Din pacate , sunt de acord cu Briantis...stiu la fel de bine ca si ea conditiile...suntem de-al casei si credeti-ne...A2 e ok pentru ca e renovat in primul rand si mai sunt sanse de una de alta...da si tu o tura pe acolo, sau trimite pe cineva sa vb cu asistenta shefa de pe sectie..ea si numai ea da paturi..si crede ma ca sunt daca stii sa o abordezi..

nastee ushoara,si te rog citeste atent subiectul Vieti luate in mod inconstient...aici vei gasi ceva super inteesant pentru tine..si te vei convinge de ce zic eu si Briantis

 

pashosha mami lui Luca si Maia

 

where is a will, there is a way !!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...