Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de martie - aprilie 2005 (14)


Recommended Posts

Asta e listuta. Mai astept inscrieri! [copil] Mihai Alexandru [mamica] Ninocikap (n.17 februarie, 4 kg., 52 cm., APGAR 9) [copil] Stefan Catalin [mamica] Cameron (n.23 februarie, 3 kg., 48 cm.) [copil] Stefan Costin [mamica] Ellinia (n.25 februarie, 2,9 kg., 50 cm., APGAR 10) [copil] Alicia [mamica] Caramella (n.1 martie, 2,8 kg., 50 cm., APGAR 9) [copil] Sonia Mara [mamica] Ariadnabr (n.2 martie, 3,580 kg., APGAR 9) [copil] Alexia [mamica] CatXO (n.5 martie, 4,3 kg., 54 cm.) [copil] Melissa Ioana [mamica] Claudia_2803 (n.7 martie, 3,180 kg., 51 cm.) [copil] David Emil [mamica] Erix (n.9 martie, 3,850 kg., APGAR 10) [copil] Rares Andrei [mamica] Andrruzza (n.10 martie, 3,5 kg., 53 cm., APGAR 9) [copil] Alessandra [mamica] Giuliatm (n.10 martie, 3,050 kg., 51 cm., APGAR 10) [copil] Brien Constantin [mamica] Dariaevelin (n.10 martie, 3,7 kg., 51 cm., APGAR 10) [copil] Vlad Antoniu [mamica] Coco (n.11 martie, 3,4 kg., 52 cm., APGAR 9) [copil] Eva Maria [mamica] Ana71 (n.13 martie, 3,3 kg., 51 cm., APGAR 9) [copil] George Alexandru [mamica] Simonnete (n.13 martie, 2,750 kg., 47 cm., APGAR 9) [copil] Bianca Ecaterina [mamica] An-k (n.14 martie, 2,975 kg., 48 cm., APGAR 9) [copil] Ema Ioana [mamica] Anca Micaela (n.17 martie, 3,280 kg., 48,5 cm., APGAR 9/10) [copil] David Andrei [mamica] Smmiha (n.18 martie, 3 kg., 50 cm., APGAR 8) [copil] Alexandros Xenofon [mamica] Zuzunaki (n.19 martie, 3,820 kg., 52 cm., APGAR 9/10) [copil] Rares Mihai [mamica] Carmenduta (n.21 martie, 3,7 kg., 52 cm., APGAR 8) [copil] Mara [mamica] Rp (n.22 martie, 3,5 kg., 49 cm., APGAR 9) [copil] Ioana Alexandra [mamica] Rrox3 (n.23 martie, 3,3 kg., 48 cm., APGAR 8/9) [copil] George [mamica]coral (n.24 martie, 3,4 kg., 53 cm., APGAR 9) [copil]Nicola Adriana [mamica] Raluk (n.26 martie, 3,350 kg., 48 cm., APGAR 9) [copil] Julia Diana [mamica] Marox (n.29 martie, 3,110 kg., 48 cm., APGAR 10) [copil] Karen [mamica] Hiroral (n.30 martie, 3,148 kg., 51 cm.) [copil] Iosif [mamica] Kathywsha (n.31 martie, 3,8 kg., 52 cm., APGAR 9) [copil] Rada Valentina [mamica] Carmissis (n.2 aprilie, 2,6 kg., 49 cm., APGAR 9) [copil] Stefan [mamica] ClaudiaH (n.3 aprilie, 3,4 kg.) [copil] Gabriel-Stefan [mamica] Gabrianah (n.5 aprilie, 3,8 kg., 54 cm., APGAR 9/10) [copil] Adina Nicoleta [mamica] Giliutza (n.7 aprilie, 3,450 kg., 49 cm.) [copil] Thomas Daniel [mamica] Gabrielaveres (n.8 aprilie, 3,230 kg., 49 cm., APGAR 10) [copil] Thea Ioana [mamica] Crangutalil (n.9 aprilie, 3,5 kg., 50 cm.) [copil] Daniel [mamica] Corrinutza (n.9 aprilie, 3,3 kg., 50 cm.) [copil] Emilia Alexandra [mamica] Geta Sava (n.11 aprilie, 3,6 kg., 51 cm., APGAR 9) [copil] Jenny [mamica] Simmypo(n.13 aprilie, 3,1 kg., 49 cm., APGAR 9/10) [copil] Irina Ana-Maria [mamica] Andira (n.14 aprilie, 3,950 kg., 51 cm., APGAR 8/9) [copil] Alexandra [mamica] Adela 20 (n.14 aprilie, 3,310 kg., 50 cm., APGAR 10) [copil] Ioan Rares [mamica] Oanamaria Luiza (n.14 aprilie, 4,180 kg., 53 cm.) [copil] Alexandra [mamica] Adseana (n.15 aprilie, 3,6 kg., 53 cm., APGAR 9/10) [copil] David [mamica] Ocrainic (n.17 aprilie, 3,750 kg., 51 cm.) [copil] Mihai Cosmin [mamica] Danuta t (n.20 aprilie, 3,250 kg., 50 cm., APGAR 8/9) [copil] Antonia Maria [mamica] Teodora Racz (n.20 aprilie, 3,450 kg., 52 cm., APGAR 9/10) [copil] Vlad George [mamica] Shumi (n.20 aprilie, 2,860 kg., 48 cm., APGAR 10) [copil] Letitia Medeea [mamica] Oanamc (n.21 aprilie, 3,7 kg., 51 cm., APGAR 9) [copil] Adela Maria [mamica] Cristinatwo (n.22 aprilie, 2,550 kg., 47 cm., APGAR 9) [copil] Rares Ionut [mamica] Cristinatwo (n.22 aprilie, 2,950 kg., 48 cm., APGAR 9) [copil] Radu [mamica] Ligia 13 (n.22 aprilie, 3,6 kg., 52 cm., APGAR 9) [copil] Alexander Christian [mamica] Lantana7 (n.22 aprilie, 3,720 kg., 52,5 cm., APGAR 9/9) [copil] Cezar Georgian [mamica] Adrianafedorca (n.23 aprilie, 3,850 kg., 56 cm., APGAR 10) [copil] Dalia Larisa [mamica] Lauradaria (n.24 aprilie, 3,1 kg., 52 cm., APGAR 10) [copil] Alexandru [mamica] Mamacita (n.25 aprilie, 3,6 kg., 52 cm., APGAR 10) [copil] Delia [mamica] Loreen (n.26 aprilie, 2,8 kg., 49 cm., APGAR 9) [copil] Miruna Ioana [mamica] Miska (n.28 aprilie, 3 kg., 48 cm., APGAR 9) [copil] Sara Narcisa [mamica] Danna J (n.29 aprilie, 3,990 kg., 53 cm., APGAR 8/9) [copil] Vladimir [mamica] Sibip (n.30 aprilie, 3,2 kg., 50 cm.) [copil] Delia Melissa [mamica] Mamanati (n.30 aprilie, 3,7 kg., 49 cm.) Acum suntem 29 [fetita] si 27 [baietel] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48054"] Aici am asteptat sa soseasca in viata noastra [/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48283"] Aici am inceput[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48498"]2[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48896"]3[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49250"]4[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49659"]5[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49997"]6[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50554"]7[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50895"]8[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51300"]9[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51708"]10[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52007"]11[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52286"]12[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52593"]13[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns

[hia]salut fete dragi!

vad ca deja am ajuns la un nou capitol!

 

noi am fost azi la primul vaccin, la 3 luni si 1 saptamina, facut cu intirziere, dar e ok.I-a facut si eco la rinichi, si inca mai are staza pe rinichiul sting [:(]... am intrebat dr. de o posibila infectie urinara, mi-a zis ca poate face in cazul in care gradul de staza e mare, dar el are grad 0-1 deci mic. am vrut si eu sa ii cer

sa ne faca test de urina, dar cu graba si cu siguranta si linistea lui ca bebe e ok, am lasat-o asa. in plus de asta, am avut niste emotii azi la dr. cit carul. saptamina trecuta fiind cu nathan la control, ne-a spus ca azi urmeaza sa ii ia singe pentru teste. eu il si vedeam imobilizat si urlind saracutul, insa a reactionat neasteptat de bine, daor cu ceva suspine, el care la celalalt dr urla de cum intram in sala. se vede ca ii place de dr- nou, care e foarte rabdator si blind, si are intotdeauna timp sa povesteasca cu copiii , sa ii laude, si apoi sa le dea cite o surpriza mica dintr-un borcan imens plin. ce sa zic.. nathan astepta urmatoarea vizita la el ca sa vada ce mai primeste:))

 

de citeva zile citesc mult subiecte de la ajutor umanitar, si ii citesc si sotului meu cind e prin camera. sint faorte triste povestile de acolo.. seara in pat ma gindesc de multe ori la ce am citit..

 

dariaid="purple">, felicitari pentru ca ati fost alesi!

 

Ana 71id="purple"> sa iti traiasca copilasii, sint faorte frumosi, iar printesa roz.. e o dulcica![pup]

 

ocrainicid="purple">, sa ai o vacanta frumoasa acasa, cu taote ca din ce scrii, nu pare pare a vacanta!

 

fetelor, am gasit ceva interesant legat citind despre pozitiile de id="purple">alaptatid="purple">( de care s-a discutat saptmina trecuta parca). si eu il alaptez culcat, si mi-i foarte comod asa, mai ales in timpul noptii, il pun linga mine si gata :)

dati cu scroll-ul in josul paginii sa vedeti imaginile :

http://www.breastfeeding.com/helpme/helpme_images_positioning.html

 

Danna_jid="purple">si eu am trecut prin stari dintr-astea date de singuratate aici. tin minte ca cu nahtan sufeream destul de mult ca sintem doar noi 2 sa ne bucuram de el, si tinjeam sa fim impreuna cu familia mare. sau cind vedeam pe strada mamica tinara cu mama ei, imi doream sa fiu si eu cu mama mea...asa ca in ultima vreme vacantele ne-au fost tot mai lungi acasa :))si vizitele prietenilor tot mai dese :))ne-am facut prieteni si aici, si acum e mutl mai bine decit la inceput.daca vrei putem sa mai povestim cite un pic la telefon.[pup]

[pup] de la noi, ana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

catxo,Alexia este micuta,dar egratioasa si cu niste ochi vioi...Si s-ar parea ca iubeste camera,o sa iasa artista mare...Si ce frumos e imbracat;unde ati gasit o palariuta asa mica si dulce?

Eu credeam ca numai Alexutu meu isi tine buzita inferioara intre gingii,dar vad ca e moda la bebei[:D],iar eu ma chinuiam sa i-o scot,sa nu-si faca vreun reflex aiurea...

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/balcanalina/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[biz]mi-am pus scumpisorii la culcare, si mai stau putin pe aici!

gabriel vad ca mai nou pe la ora 20-21 isi incepe somnul de noapte, in general si pe nathan il punem la 19,30 - 20 in pat. aici pe la 19,30 se da culcarea la copii, sa fie odihniti pe a doua zi dimineata.la inceput mi s-a parut tare ciudat, insa am facut si eu asa, si m-am bucurat ca aveam serile libere sa stau cu sotul meu sau sa mai lucrez in casa.( insa se prea poate sa am eu parte de copii mai somnorosi:)) pentur ca nathan la aproape 4 ani inca mai daorme somnul de amiaza.

Maroxid="purple">, tu cum te descurci peste zi?

 

CAtxoid="purple">v-am vazut pozele si alexia e tare draguta. i-am vazut si sunculitele de pe picioruse, si nu mi se pare micuta deloc, dimpotriva, chiar lungutza!si eu as zice sa continui cu laptele tau, va avea vreme taota viata sa minice mincare. stiu cum e sa vrei sa ai copil grasut, ca si eu asa eram la primul , si stresata ca nu se satura, i-am dat completare, si gata mi-a fost laptele.acum la al doilea, "tin cu dintii" sa il alaptez cit mai mult, ma gindeam ca si daca va fi la limita inferioara cu greutatea tot nu ma las.copiii alaptati la sin sint in general mai supli decit cei hraniti cu formula ( bine :)... avem exceptii aici printre noi , pentru care ne bucuram!-Mamacitaid="purple">, v-am vazut si eu pozele, si sinteti tare draguti!

 

zuzunakiid="purple">voi ce mai faceti, sinteti bine?

 

va doresc noapte buna si odihnitoare[pup]ana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va mai scriu cate ceva:

 

In primul rand multumesc pentru incurajarile fetelor si va multumesc ca v-ati gandit o clipa la mine [pup]. Cu toate trecem, sint sigura prin diferite stari si eu chiar m-am simtit bine dupa ce v-am mai spus despre starile mele din ultimul timp.

 

Maroxid="red"> nu stiu daca aici exista o astel de intalnire intre mamicile cu noi nascuti, insa se prea poate stiind cate activiati sociale se fac aici in Belgia si multumesc pentru idee am sa o intreb pe asistenta care vine sa ne cantareasca luna asta. Pupici Juliei.

 

Dariaevelinid="red"> ai dreptate o scurta vizita pe acasa mi-ar mai stinge dorul de familie si as putea si eu sa ma laud cu micuta minune si sa le-o prezint celor dragi, chiar am discutat azi cu sotul de aceasta posibilitate, din pacate el are concediu doar in septembrie si ni l-am programat deja, dar cine stie poate reusim sa facem ceva in sensul acesta. F E L I C I T A R I pentru intalnirea cu Teo, am uitat sa-ti spun sa-i dai un pupic si din partea mea, eu o admir, e o fata superba chiar daca imi place mai putin cum se imbraca, dar asta stie si ea insa are mult mai multe calitati si acest mic amanunt trece cu vederea. Ii urmaresc emisiunile pe PROTVinternational si e o dulce! Sa ne mai dai amanunte cand poti despre cum a decurs intalnirea si ce ti-a spus!

 

An-kid="red">, multumesc de telefonul tau si multi pupici, stiu ca tu ma intelegi si ma bucur ca ne-am intalnit si ne intalnim mai des, pacat ca nu stam mai aproape, poate ne luam si noi o casa pê langa voi sa putem sa ne vedem mai des, pupicei Biancai si sa se faca bine pe cand mergeti in ro.

 

mamacitaid="red"> multumesc de incurajari si sa stii ca am noroc cu Narcis ca altul cred ca de mult imi facea bagajele (glumesc, nici chiar asa :) ) si cu iubita de Sara la care ma uit mirata si nu imi vine sa cred ca este a mea si care ma ajuta sa trec peste momente mai dificile.

 

Pe de alta parte eu aici departe n-am nici o soacra care sa vrea sa-mi acapareze copilul sau sa-mi dea lectii de crestere, si asa ori de cate ori sun in ro sunt intrebata daca ii dau ceai sau chestii de exemplu sa o pun sa doarma noaptea pe burtica, chestii invechite de la persoane dragi cu care nu stau eu prea mult sa le fac update in domeniu si eu sunt multumita ca existati voi si acest forum si parca ma simt si eu mai in siguranta ca mama cand vad ca va confruntati cu aceleasi probleme.

 

Gabrianahid="red"> ma bucur ca Nathan a rezistat eroic luatului de sange, nu e simplu nici pentru un adult dar mai ales un copil plapând si pentru faptul ca nu-l mai sperie vizitele la doctor, iata ce important e un dr profesionist si sufletist in acelasi timp care isi face munca cu pasiune si daruire. Multumesc de cuvintele frumoase si incurajarile si sigur ca mi-ar place sa mai conversam mai ales ca pleaca an-k in vacanta (glumesc) o sa-ti las telefonul si ne putem suna, sa stii ca sentimentul asta il am ca Sara creste si bunicii nu o vad asa mica si bebe sa se bucure si mama mea de ea si sa-si mai aduca aminte de vremea cand eram eu mica si sa o intreb cum ma ingrijea. Se pare ca in viata nu le putem avea chiar pe toate! pupici [pup] Sa stii ca si eu o alaptez pe Sara seara inainte de a o culca si dimineata tot in pozitie culcat si pentru mine e foarte comod la fel si pentru ea pentru ca sta intinsa in pozitie predat si trage cu zor, nu prea stam noi burtica la burtica ca in carte dar e important ca ne hranim.

 

CatXOid="red">, imi pare rau ca te ingrijorezi de Alexia si m-am uitat si ea se pare ca a fost cred cea mai grasuta si maricica la nastere, sper sa-si revina si sa ia in greutate asa cum trebuie si sunt sigura ca asa va fi, eu te inteleg si cred ca si pe mine m-ar stresa faptul ca nu se ingrasa ca alti copilasi dar in acelasi timp fiecare bebe e unic si nu trebuie sa ne comparam bebeii intre ei. Te pup si iti doresc ca totul sa fie bine, n-am putut sa vad pozele cu Alexia, se pare ca yahoo-ul iar imi face fite, pupicei Alexiei de la Sara.[pup]

 

Ana71id="red">, am reusit sa vad pozele tale de dimineata, inainte de a mi se defecta yahoo-ul dar am uitat sa-ti spun ca ai o mandrete de familie si o bombonica de fetita la fel si baietelul, sa fiti fericiti.

 

am pierdut eu firul ca nu mai stiu nimic de Zuzunaki, e plecata undeva sau e prea ocupata cu gatitul ? :)

 

no, va tzuc si sa aveti parte de o noapte linistita si fara inundatii (pentru cele din ro), sper ca sa se sf odata catastrofele din cauza inundatiilor.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabrinahid="red">, e foarte convenabil programul de culcare al copiilor din germania, si pentru ca nu sunteti departe de noi belgienii cred ca o sa-l aplic si eu Sarei care acum doarme pe la 10-11. Voi incerca sa-i fac baitia mai devreme sau chiar dimineata si sa vad cum se comporta cu adormitul pe la 20. Ea e acum la mine in patuc acolo am lasat-o dupa ce i-am dat papa si urmeaza sa o mult cand merge eu la nani. Voi aveti satelit pentru ProTV int ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scriu si eu din ani in pasti ,de o saptamana ma chinui sa scriu si nu reuseam,tot timpul intervenea ceva,ba era compu ocupat ,ba puiuta ma chema la apel.Am reusit sa citesc tot ce s-a scris.

MAMACITA am vazut pozele ,Alex e o frumusete de baiat ca si mamicuta,mi-a placut costumul si freza.

 

ELINIA te asteptam sa revii printre noi, de la noul domiciliu.

MARY JANE bine ai revenit printre noi,ai nascut in aceiasi zi cu mine.

DARIAEVELIN sa ne povestesti cum a fost intalnirea cu Teo,super pozele.

Am fost sapt. trecuta la vaccin,a facut un pic de febra.Are 6,300kg si 65 cm destul de bine.Am schimbat laptele ,am trecut pe bebelac ca aveam vreo 10 cutii stranse,am crezut ca nu o sa ii placa dar nu a facut nazuri.Eu am luat lunar laptele de la stat ,de aia s-au strans cutiile dar de abia acum incep sa-i dau.In primele zile de la schimbare a inceput sa faca kk si de 3 -4 ori pe zi de m-am speriat,ea care facea o data pe zi sau la2 zile.Am inceput sa ii dau banana de cateva zile si ii place mult.Cu lingurita inca mai face mofturi,am inpresia ca mananca numai ce ii place cu lingurita si nu tot timpul,daca iifoame prea tare tipa ca nu are rabdare vrea sa suga.De obicei fructele le mananca cu ling.mar cu biscuite,banana,piersica dar piureul de legume nu il vrea doar daca il bag in supa si il dau la biberon.Promit ca am sa pun poze noi ca am o gramada cu dulcinea mea.Sa vedeti ce blonda e,am tuns-o,bine nu sunt prea priceputa in ale tunsului si nici nu prea a stat cu capul dar arata binisor,la ceafa am mai ciumpavit-o dar nu se vede tare.Am tuns tot parul castaniu si a ramas blonda de nu o mai cunosteam.Ce vreti suntem mari si ne-am schimbat look-ul.Mai fetelor m-a luat si pe mine panica ,ii fac si eu urocultura sa stau linistita.Ma duc ca s-a trezit desi nu e ora ei de trezire.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...