Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de martie - aprilie 2005 (14)


Recommended Posts

Buna fetelor!

Nu-mi vine sa cred ce se intampla in tara tocmai am vazut si eu stirile de ieri.Dumneazeu sa-i aiba in grija pe toti acei oameni napastuiti si sper ca toate fetele sa fie bine si sa va fereasca Bunul Dumnezeu de astefl de necazuri!

Catxo felicitari Alexiei pt primul dintisor si la mai multi dintisori fara dureri!!

Sunt deprimata rau cu vestile astea din tara uffff...Insa sunt un pic bucuroasa pe de o parte,astazi am auzit-o pt prima oara pe Karen razand cu sunete,pt ca am pupat-o pe burtica si pe gatut si cred ca se gadila..are o voce asa de nostima..si un ras asa de dragut [olala][olala]ce mai sunt innebunita dupa ea,ca de altfel toate mamicile dupa puiutii lor.

Va las ca ma striga ,e cam agitata in ultima vreme si baga tot ce prinde in gurita..poate ne trezim si noi acusi, acusi cu un dintisor[:p]

Pupici la bebici si mamici!!

 

 

 

 

Raluca&Karen(30 martie 2005)http://community.webshots.com/user/hiroral

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 146
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna fetele!

 

Am disparut pentru ca sunt ocupata pana peste cap cu botezul! [:D] Mai sunt cateva zile pana sambata...o sa postez poze cand o sa le am.

 

Catxo felicitari Alexiei pt primul dintisor!!!!id="red"> [pup]

 

Am vazut ca pe toate ne streseaza greutatea bebeilor. Am gasit urmatoarele informatii.

 

 

 

"Notiuni de nutritie in cresterea copilului

 

 

autor:Cristina Popescu

 

Rezultanta unei alimentatii normale este dezvoltarea armonioasa a copilului. Ca repere pentru dezvoltarea (fizica) copilului sunt greutatea, inaltimea, tonusul muscular, luminozitatea ochilor, aspectul pielii.

Luarea in greutate (aprecierea sporului) lunara se poate face dupa urmatoarea schema:

pentru lunile I, II, III, IV acesta trebuie sa fie in jurul valorii de 750g/luna, fapt care duce la un calcul de genul: greutatea la nastere + 750 g x numarul de luni ale copilului.

pentru lunile lunile V, VI, VII, VIII acesta trebuie sa fie in jurul valorii de 500 g/luna, fapt ce duce la un calcul de genul: greutatea la 4 luni + 500g x numarul de luni peste 4.

lunile IX, X, XI, XII acesta trebuie sa fie in jurul valorii de 250g/luna, fapt ce duce la un calcul de genul:greutatea copilului la 8 luni + 250g x numarul de luni peste 8.

Dupa varsta de 1 an, copilul ia in greutate aproximativ 250 g/lunar.

Cresterea in lungime este expresia cresterii scheletului. In timp ce greutatea poate fi modificata de cea mai mica tulburare digestiva, cresterea in lungime este mult mai greu influentata. De aceea se spune ca sugarul are varsta taliei si nu a greutatii sale.

 

La nastere:Baieti: 3110-3790 Lungime:49,5-52,5 id="blue">Fete:2840-3760 L:48,9-51,7 id="red">

1 luna B:3610-4730 L:51,7-56,7id="blue">, F:3450-4510 L:50,9-56,3id="red">

2 luni B:4500-5700 L:55,1-60,5id="blue"> F:4010-5570 L:53,8-59,8id="red">

3 luni B:5130-6650 L:57,9-63,9id="blue"> F:4790-6090 L:56,6-62,2 id="red">

4 luni B:5820-7260 L:60,6-66,4id="blue"> F:5460-6860 L:58,9-64,7 id="red">

5 luni B:6230-7970 id="blue">L:62,5-68,7 F:5780-7550 L:60,4-67,4id="red">

6 luni B:6830-8670 L:64,0-70,4id="blue"> F:6450-8157 L:62,4-69,2 id="red">

7 luni B:7250-9150 L:65,7-72,7id="blue"> F:6870-8590 L:64,1-71,1id="red">

8 luni B:7730-9570 L:67,5-73,5id="blue"> F:7260-9080 L:65,6-72,66 id="red">

9 luni B:7960-9800 L:68,4-74,2id="blue"> F:7600-9480 L:67,0-73,8 id="red">

10 luni B:8360-10320 L:69,8-76,2id="blue"> F:7900-9840 L:68,6-75,2 id="red">

11 luni B:8530-10510 L:71,7-76,9id="blue"> F:8270-10110 L:69,5-75,9 id="red">

12 luni B:8900-11100 L:72,5-78,8id="blue"> F:8470-10610 L:70,8-77,6 id="red">

Datele aflate in tabel sunt in cf. Institutul de Igiena si Sanatate Publica Bucuresti

Daca am introdus si acest tabel in articol nu inseamna ca toti copiii intra in acest standard. Este doar un reper. Se spune ca sunt admise abateri de pana la 100-150g. Copiii, am mai spus-o si o repet, isi au ritmul lor de dezvoltare, in functie de particularitatile fiecaruia. Iar parintii sau bunicii nu trebuie sa aseze zilnic copilul pe cantar pentru a vedea daca si cat a luat copilul in greutate. Copiii care au depasit varsta de 6 luni si au o dezvoltare armonioasa, pot fii cantariti o data pe luna. Si atunci utilizandu-se (pe cat se poate) acelasi cantar."

 

Sper ca acest tabel sa ne ajute sa ne dam seama daca [copil] nostrii iau in greutate normal sau nu. [:)]

 

V-am [pup] pe toate!

 

O zi buna si fara ploaie!!

 

 

 

 

Madalina si bebe Sonia [copil]

http://www.babiesonline.com/babies/s/sonia/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ariadna, multumim frumos pentru tabel! [flo]

Cu ocazia asta am vazut ca Irina, cu toata infectia ei, are caracteristicile unui bebe de 4 luni, desi ea azi face 3 luni![bis]

 

An-k - La Multi Ani si pt fetita ta! La fel si pt OanaLuiza.

 

 

Iar tr sa fug, revin.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ariadnabr multumim pt tabel

 

fetelor pe unde sunteti?????

 

nu stie nimieni sa-mi raspunda si mie la intrebare???? sunt sau nu protejata de acum inainte daca iua pilulele cum trebuie de acum inainte????

 

http://community.webshots.com/user/cezargeorgian

 

Adriana si [copil] Cezar (n. 23 Aprilie 2005 )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adriana,intra si intreaba si tu la fmeina intim.sigur te lamureste cineva mai bine.eu un nu stiu ce sa ti zic ca e dangerous anyway.iti recomand un control gineco.cel mai bine.sigur e sigur!bafta!

 

ariadna,succes cu pregatirile si multu de tabel.

 

mari noutati n am.decat ca bb e cam carait rau zilele astea ceea ce ma termina cu nervii.si m am certat si cu barbatu meu..ce mai,azi toate merg nemaipomenit!

sper s aveti voi o zi mai buna[pup]

 

Nicole-mami de pici cu lipici (19.03.2005) http://pg.photos.yahoo.com/ph/nezdravana/my_photos

 

People see God every day, they just don't recognize him.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zuzu, m-am uitat si eu la poze: eu la nunta am avut o coafura gen nr 3, deci aia imi place, dar cred ca te-ar prinde foarte bine si nr 4.

Si-mi plac foarte mult ca incaltaminte cele "shoes", mi se par foarte fine si de efect. Despre restul nu prea ma pot exprima, nu ma pricep. Asta daca mai accepti pareri, ca deja ti-au cam spus fetele [:)]

 

fug, ca Irina urla de-a binelea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andiraid="orange">,multam de parere.orice parere e binevenita draga mea.[dual]

de ce nu mi arati si mie o poza de la nunta ta sa vad cum vine coafura3?[;)]

ai vazut pozicile cu anton?mie se pare destul de normala fatzusca numai burtica pare un pic "umflata".in rest e un bebel bestia.Sa dea >Dzeu sa fie totul bine!si daca e ceva,sa fie in cel mai rau caz mozaicism.

l am sunat pe bunelu mai devreme si dragul de el e bine,slava Domnului!a zis ca la el in sat apa e doar pana la glezna.m am uitat si eu printre picaturi la jurnal pe tvrintl si m am ingrozit.

dariaevelin,frumos gestul vostru.si eu voi dona probabil cand ajung in tara.mai devreme n am cum.plus ca mai am de dat cate ceva cand ajung in ro si pt andrei si pt fam.florescu.plus alimente pt tia.daca n ar fi fost nunta asta poate puteam mai mult...oricum eu ma simt extraordinar cand ma gandesc ca un ajutor cat de mic pt unii oameni mai putin avantajati de soarta inseamna enorm![pup]pt tine si familia ta!

ma simt mai bine,mai relaxata nitzel.asta ca mi aduse sotziorul neste crini frumosi[olala]

 

 

Nicole-mami de pici cu lipici (19.03.2005) http://pg.photos.yahoo.com/ph/nezdravana/my_photos

 

People see God every day, they just don't recognize him.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut o miscare gresita si am sters tot [bang]. Revin:

 

Zuzunaki, multumesc pentru urari!

 

Adrianafedorca, trebuie sa iei pilula pina se termina placheta si sa folositi si prezervativul. In mod normal, cind se termina placheta iti vine ciclul si stii ca nu esti insarcinata. In cazul tau, daca nu vine CM in 3-4 saptamini fa un test sau du-te la medic. Sint de acord cu fetele, cum alaptezi, riscul de a ramine insarcinata este mic, insa nu inexistent.

 

Mamacita, ai spus acum citva timp ca ai fost olimpica la româna. Am tinut minte pt ca si eu am participat la olimpiada [:I] insa fara rezultate spectaculoase, mai departe de sector am ajuns o singura data.id="size1">

Dariaevelin, am citit articolul, bravo! Imi pare foarte rau ca nu va pot si eu vedea.

 

Ariadnabr, multumim pt tabel. Poate ca ar trebui sa-l punem in primul post din fiecare capitol, asa l-am avea intotdeauna la indemina pt comparatii.

 

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata!

Ieri n-am mai intrat nu din cauza inundatiilor,ci din cauza lui Alexutu.Multumim lui Dumnezeu ca noi suntem bine,sanatosi,desi s-a inundat si zona centrala a Constantei,dar noi am scapat ca prin minune;mi-e sufletul indoliat pentru toti cei care trec prin aceste crude incercari de potop biblic.Daca aflati cumva unde se pot face donatii reale(nu din cele care esueaza in curtea stiu eu carui hot),asa cum a zis si zuzunaki,as vrea si eu sa ajut.Putin cate putin se strange si poate pana in toamna acesti napastuiti vor avea un camin.

Alexutu ieri a fost atat de marait toata ziua din cauza colicilor(care s-au rarit,dar n-au disparut inca),incat seara avea fata rosie si ochii umflati de plans,indiferent cat ne-am fi straduit sa-l distram.Si atunci,dat fiind ca de-abia fusese menajera si dezinfectase cada noastra,am umplut-o ochi cu apa si am facut exercitii de inot cu el,care l-au binedispus la culme,asa incat apoi a mancat si s-a culcat.Neplacerea suplimentara a aparut datorita faptului ca mie mi-a scazut putin lactatia(nu mai produc aprox.1200ml/zi,ci cam 900),iar apetitul lui a ramas constant.Am inceput iar cu fenicul,sa vedem cum evoluam in continuare si ce decizii se impun a fi luate.

ariadnabr,multumim ptr.tabel,eu l-am printat si l-am lipit in caietul cu insemnari de la nastere pana azi privind mesele,scaunele,diureza,temp.,greutatea,lungimea,medicamentele adm.etc.

dariaevelin,am citit articolul,foarte frumos;ard de nerabdare sa va vad,sunteti niste frumosi si inca o data felicitari pentru inventivitatea dovedita in atingerea unui tel!A,mi-am amintit o nedumerire minora pe care mi-ai ridicat-o cand ai remarcat ca Teo are "accent de bcuresteanca";bucurestenii au accent,ca eu nu stiam?Noi,constantenii,avem?Stiam de accentul din Ardeal,Banat,Moldova,dar de asa-zisii regateni nu stiam.

hiroral,sa te bucuri toata viata de clopoteii rasului Karenei!

zuzunaki,stiu prea bine cum e sa cedezi nervos dupa o zi de "caraiala"si atunci sa te certi cu...cine altul decat sotul.Dar astea-s ploi de vara,intense si de scurta durata[:D]

Hai sa-ti dau si eu,tardiv dar nu chiar,clasamentul preferintelor mele:

-coafura7(daca vei avea voal)sau bbc7(fara voal)

-stii ca-mi placuse buchetul meu,dar buchetul 1 parca ar merge mai bine si cu partea de jos indicata

-buchet de masa2

-bomboniere myfavorite si bonboncrino,desi myfavorite2 sunt foarte la moda vara asta

-butterflies botez

-crinotort

-shoes sau shoes5(rochia este atat de bogata,incat cred ca sandalele s-ar vedea saracacios,de aceea eu as opta cert ptr.pantofi)

-tiara o1 sau tiara o5

Imi pare rau ca intre cei 500 invitati nu ma numar si eu[:D]Pupici.

 

 

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/balcanalina/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...