Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai-iunie 2005 (3)


Recommended Posts

sa va traiasca CRESTINII!!![bis][bis]

felicitari sarbatoritilor si la mai mare!!!!

 

am citit tot ce ati scris, dar nu prea am avut timp de scris. ne chinuim inca cu colicii, adormim in brate leganati si cu cintat.

in ceea ce priveste colicii cred ca medicamentele date des nu-si mai fac efectul, asa ca eu am adoptat de ieri schema, schemelor, citeva zile gripe si debridat de 3 ori pe zi fiecare si zilele urmatoare SAB cu Colib baby, de cite 2 ori pe zi. am observat ca apar colicii dimineata 10-11 si apoi dupa ora 4, cind se urla sanatos ore in sir, ca sa fiu mai precisa pina la 10-11 noaptea. si plinge in somn, tot de la colicii. Androix poate si la baietelul tau este la fel!

acum citeva nopti s-a treezit din ora in ora si a vrut de mincare.

in rest sa raspundem la intrebari: folosim pampers nr.3, servetele umede Sanosan cu care m-am impacat super bine, eu nu am uns copilul nici o zi cu nici o crema ptr iritatii (pina acum), si de asemenea sapun, sampon si crema de corp tot Sanosan. am incercat si nivea si bubchen si am revenit.

nu as vrea sa redeschid o discutie destul de sensibila (si eu dau copilului mixt): alaptat vs. formula, dar m-am tot gindit daca sa va povestesc ce am patit eu, poate unora le este de folos (nu prea cred, da poate la urmatorii copii): dupa cezariana eu nu am avut lapte imediat, am pus copilul la sin de a doua zi din 2 in 2 ore da degeaba, si in spital l-a hranit cu glucoza cu seringa, dupa 3 zile eram epuizata, copilul urla de foame eu nervoasa si am hotarit sa vb. cu doctorita, doctorita a hotarit sa-i de-a lapte praf, pina cind voi avea lapte. eu continuam sa-l pun la sin. cind am iesit din spital m-am oprit la prima farmacie si am luat Humana si pompa avent. si din seara aia am inceput sa folosesc pompa,m-am chinuit 3 zile, TOATA ziua, ma dureau miinile, puneam copilu la sin dupa care cu pompa si nu scoteam mai nimic, dar ma chinuiam, si uite asa incet, incet laptele a inceput sa apara. cind a venit pediatrul a spus ca odata ce i-am dat biberon copilul va refuza sin, la fel si maica-mea si soacra-mea, toata lumea imi spunea ca va refuza sinul. si discutii, nu o sa aiba anticorpi, fiecare sfaturi,copilul nu va fi alaptat, UAUUUU etc.

ce se intimpla acum la aproape 2 luni: copilul suge la sin linistit, uneori mese intregi (noaptea, si uneori ziua), dar sunt mese unde mincam de la biberon mult. si nu refuza sinul, si bea si ceai (100 ml/zi). si uneori bem de la biberon si apoi de la sin, si in acest caz sinul este desert.

probabil nu va dura mult alaptarea, dar.. am incercat si pina la urma iata a mers 2 luni, de unde in primele zile a mincat numai biberon, ca de la sin de abea simtea ceva. asa ca... uneori se poate alteori nu, fiecare copil este unic in felul lui, fiecare organism al mamei este de asemenea unic, si nu cred ca tine de virsta sau de marimea ...[:D]. si sa va mai spun ce mi-a spus doctorul pediatru cind i-am spus ca pun copilul la sin des sa creasca productia: beti cit mai multe lichide ca alea sporesc productia nu copilu pus des la sin! si acum cind stau sa ma gindesc ar fi trebuit sa am un sentiment de vinovatie ca i-am dat formula???? ei bine, nu-l am! am preferat sa fie copilu satul!

referitor la Galactogil, am baut aproape o luna, si este adevarat ca daca bei mult nu-si mai face efectul, eu beau lichide, ceaiuri, ciorbe de legume, care se pot minca si reci, apa plata multaaaaa.

aaaaaaaaaaa, si am mai constatat ceva:se spune ca daca vrei sa slabesti sa bei multe lichide. stiti cite kg. am dat jos de cind am iesit din spital??? o,5 kg.!!!!!

referitor la exluton,ptr.fetele care iau:medicul mi-a spus sa iau cel putin 10 zile inainte sa trec la treaba, pentru siguranta. si sa nu va speriati ca poate o sa va doara capul, greturi sau singerari, medicamentul este vinovat, nu apar intotdeauna, dar apar.

hai ca am scris ptr. o saptamina!

si azi am pitici pe creier (ce inseamna sa nu dormi!): ma mai iau de un mit: ceaiul indulcit sau nu!

eu dau copilului ceai indulcit 5%, si eu am crescut la fel, si cred ca si voi! si am patit ceva? eu cred ca nu! si daca va intrebati mamicile, de la o luna ne dadeau si o lingurita de apa pe zi, sa ne obisnuim!

ca o concluzie: credeti in primul rind in instinctul vostru de mame, el va ajuta atunci cind nu stiti ce sa faceti!

 

 

Matei 21.05.2005

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cornelia ai aparut[flo]....Chiar ma gandeam la voi zilele astea...Pe la plimbareala ioc,pe forum la fel,intram la banuieli...[;)]

Bine ca ati scapat sanatosi de botez...de-acum ar trebui sa faceti ce spun babele:"maica cere botezul,maica, ai sa vezi cum se schimba copilul dupa aia...de nu-l mai recunosti"[:D]

 

Bianca nu s-a schimbat cu nimic...iar Delia doar sa inceapa sa doarma si ziua,ca altfel nu vad schimbarea...

 

L-am vazut si eu pe Sergiu in parc cu Lili...Este urias de-a dreptul...Voinic nu gluma

Oricum sa fie baietii sanatosi sa aiba grija de fetele noastre[:D]

Azi dupa-amiaza am avut programare la coafor...sa ma fac frumoasa ca grasa sunt destul...Las gaga mica si gaga mare cu taica-su...Pana sa plec a trebuit sa-i fac scheme ajutatoare cu prepararea laptelui, schimbatul pampersilor,a hainutelor in caz de nevoie,etc...Pana la urma am facut eu laptele,am schimbat si copilul ca facuse caca si pute de mori,i-am dat si sa manace si abia apoi am plecat ...Cand am ajuns acolo ca sa fiu sigura ca nu ma suna din 2 in 2 secunde am scapat bunatate de telefon in apa...Si uite asa am stat eu 4 ore fara bebita mea...La intoarcere usurata de cateva ... de lei,fara mobil am gasit-o intreaga si nu vad sa fi suferit ceva traume...

Acum pot sa ma duc linistita la botez, ca fara suvite proaspete in cap nu puteam sa ma iau de popa

 

Apropo de botez ma intreaba nasa azi cine da la popa prosopul si sapunul...la ce i-o trebui nu stiu...mama sau nasa?

 

Balute avem si noi,chiar bulbuci cu clabuci si din instinct(ramas de la Bianca) i-am pipait gingiile sa vad nu care cumva...Deocamdata pauza da'nu se stie...ca maine ranjeste incisivii la mine...

Mai nou face gargara cu lapticul in gura ... asta se aude ca ea de fapt vorbeste... gu,ghe,bu,me,aaa,eee,...si alte onomatopee pe care nu stiu cum sa le scriu.... Nu mai zic cum ranjeste gingia la mine cand ma vede...

 

Androix i-ati bicicleta ca si io am si sta pe post de umeras...Cand am luat-o am pedalat non stop cateva ore numai de drag,ca apoi nu stiam de ce ma doare intre picioare ca doar nu ma violase barbate-meu fara sa stiu...Acum imi caut scuze zilnic sa nu ma urc...de...curge lenea pe mine cand vine vorba...Da tu poate ai mai mult tupeu...In rest da bine la casa omului...

 

Na ca m-am intins ca raia...Mai e zi maine o zi...poate mai buna ca asta(sa doarma Delia macar un minutel ziua)

 

Loreen cu Bianca[zana]si Delia[copil]

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata,

azi am fost cumintele si ne-am trezit la 5.30, dar eu nu am mai putut adormi, deh batranatzea[:D].Am vazut ca discutati despre diversificare, noi am inceput de sambata cu sucul de morcovi.Il stinge dintr-o suflare, bine, Dariei cred ca as putea sa-i dau si friptura si ar manca. Chiar ma gandeam, la Mara statea 3/4ora la un biberon de 90ml, la Daria in schimb 15min la 120ml.Am intrebat pediatrul daca nu o sa se rostogoleasca, si m-a linistit ca nu e cazul deocamdata.

 

In sfarsit m-am invrednicit si eu sa fac un albumel cu fetele http://community.webshots.com/user/mamaruta105

 

Gata am fugit, va pup si mai reviu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce diversficati atat de repede? Chiar si bebelusii hraniti artificial se diversifica doar de la 4.5-5 luni incolo. Cei harniti natural de la 5-6 luni incolo. Intr-adevar sa nu se faca prea tarziu, dar nici la 2 luni, frate, ca le omorati aparatul digestiv. Si inca cu suc de portocale!!! Dumnezeule! Poate ca ar fi bine sa va mai documentati inainte. Si diversificarea incepe in tarile "cu apa calda" cu cereale de orez, nu cu suc de fructe crude.

 

Beatriced, iti multumesc ca m-ai determinat si pe mine sa fac miscare din nou. Sper sa reusesc sa fac din nou in fiecare zi, ca inainte. Esti un exemplu pt puturosul de mine. Eu nu pot sa merg la sala, ca am doi copii, dar avem acasa o camera disponibilia, bicicleta, gantere de diferite greutati, minge medicinala si multa literatura de specialitate. Ne mai trebuie o banca, dar cu cele pe care le avem ne descurcam inainte de a ramane gravida ca in fiecare zi sa facem cam 45 min de miscare sustinuta, si aratam amandoi f bine. Acum eu sunt grasa (+6.5 Kg) si celulitica si barbatu-meu slabanog si fara nici un muschi pe el. Asa ca de ieri ne-am apucat din nou de treaba si e tare bine. Multumesc, ma motivezi nespus. M-am uitat si la pozele tale (eu nu prea ma uit la poze de obicei, ca nu prea am timp) si arati f bine deja.

 

Nu mai stiu cine zicea de Trigonella pt alaptat... Eu am luat ieri si dupa 2 pastile sanii mei stateau sa crape azi noapte. Nu am mai luat in continuare, ca am citit ca se poate intrerupe dupa cresterea productiei, cu conditia ca cererea sa se mentina. Asa ca incercati cele care aveti nevoie, ca pare bun.

 

Mi-a venit ciclul[bang][bang][bang]. Ce porcarie!!! Cred ca mi-a venit de fapt de luna trecuta intr-o forma f usoara, dar nu mi-am dat seama ca e ciclu. Dar prea mi-a venit din nou dupa 4 saptamani, asa ca... asta este...

 

 

 

Carolina, cu Alina (12.11.02) si Ana (9.05.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

carolinah - acelasi lucru l-am patit si eu cu ciclul

 

babygirl - si mie mi-a fost dor de voi toate si cred ca asta e singurul lucru util pe care il fac de cand vin la serviciu - va "intalnesc" !

Intreaba-ti musafirii daca nu cumva sunt bolnavi pt ca trebuie sa feresti copilul- 2 saptamani parca . Intreaba pediatra mai bine .

 

mickyyy - merci pt rabdare ! O sa tin cont .

 

loreen - la noi prosopul si sapunul le-a luat nasa .

Eu am ramas cu o parere buna despre Similac de la Alex - acum am intrebat - ma gandeam ca poate a aparut ceva mai smecher insa nu ni

s-a recomandat altceva .

 

alina_a - dezvata copilul cat mai ai timp - pe masura ce creste e tot mai greu .

 

mamaruta - ai grija cu sucul de morcovi - din cate stiu eu constipa .

 

Deocamdata nu spun prea multe despre diversificare ca am cam uitat dar saptamana viitoare merg acasa si imi iau notitele de acum 6 ani - heheheeeeee ! Tot ce stiu sigur e ca am inceput la 2 luni jumate - incetisor - si ne-a mers foarte bine - cu exceptia meselor la care mami nimerea marul cam acru de se zguduia copilul din toate maruntaiele .

Totusi sunt de acord ca a incepe cu suc de portocale e destul de dur - din cauza aciditatii - mai adauga si colicii sa vezi ce tablou naturalist iese !!!!![bang]

 

lucas - Matei aduce putin cu Alex cand era mic . Cu o singura exceptie - al meu era mai paros .

 

Eu,el(Alex-5ani)http://pg.photos.yahoo.com/ph/abihayat2002/album?.si ea(Freya-11.05.2005)http://pg.photos.yahoo.com/ph/abihayat2002/album?.dir=4f42&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

http://pg.photos.yahoo.com/ph/abihayat2002/album?.dir=8e19

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carolinaid="red">, multumesc mult si ma bucur ca te-am facut sa te-apuci de sport. Ai sa vezi ce bine te simti dupa...

 

Nefertariid="red">, multumesc si tie de complimente, insa dupa sarcina am ramas cu 5 kg, care acum ma chinuiesc sa le dau jos si nu prea merge. Probabil, unde am facut masa musculara si se strange carnea pe mine, se intareste si probabil kg le voi da mai tarziu... Dar ma simt super in forma. Eu am facut mult sport si cand eram mai tinerica, gimnastica ritmica, tenis de masa, badminton si faceam multa miscare... De-asta parca nu mergea corpul meu cu burtica, nu se potrivea!

 

Alex al meu ieri a facu kk de 3 ori. Saracutul! Nu mai facuse de 3 zile si acuma s-a scos... Dar pe urma, ce linistit a fost!

 

Mami de [bibe] Alex mancaciosid="blue">

 

Pozici si Povestea nasterii micului Alex

 

Evolutia lui Alex:

http://lilypie.com/baby1/060522/1/15/3/+1/.png

 

 

Beatrice

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...