Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai-iunie 2005 (3)


Recommended Posts

Salut salut

Beatrice, brava mama, jos palarezu [asia] da sa stii ca nu ma rabda grasimea sa nu-ti spun ca eu oricum nu te gasesc grasa de nici un fel pe tine. Io stiu ti-o fi ramas un pic de burtica, si poate vrei sa te tonifici si sa capeti rezistenta, da grasa nu esti! Bravo tie inca o data! Da-mi si mie putina ambitie de la tine...[:D]

Loreen, asa deci pe post de umeras ramane bicla? naspa ca io am si dambla sa cumpar d-aia buna magnetica care costa ceva si parca nu mi-ar placea sa o umple praful. Eu o sa-mi dau singura un test inainte de a-mi cumpara totusi. O sa-mi fac abonament la o sala de langa mine. Daca o sa merg de 3x pe saptamana imi cumpar, daca nu inseamna ca nu am vointa si nu dau banii, mai bine ii cumpar ceva frumos lui Filip. But then again: daca merg la sala de 3x pe saptamana, la ce mai vreau bicla??? Offf, ce dilema... pana o rezolv mai bag ceva de haleala si ma duc sa ma culc nu cumva sa obosesc [:D]

Adina, si eu sunt de parere sa amani fie vizita fie vaccinul. Filip mi-a facut febra si mi-a plans toata ziua, e adevarat in surdina dar tot mi se rupea sufletul. Nici a doua zi n-a fost foarte vesel. Abia a treia zi a fost cum este el de obicei cu gura pana la urechi si vorbaret nevoie mare.

Mamaruta, ce fete frumoase ai! Sa-ti traiasca! Pe sotul tau nu-l stiu dar mi se pare ca fetele iti seamana foarte bine, mai ales cea mica.

Carolinah, de unde pot sa cumpar si eu trigonella? Ca aseara iar am avut nevoie de lapte praf, dupa ce alaltaieri seara am crezut ca gata ce a fost greu a trecut si ca voi avea iar lapte suficient pentru toate mesele. De unde? In ciuda faptului ca mananc mult si calitativ nu reusesc sa-mi umplu sanii decat peste noapte. Dimineata dau pe-afara, dar spre seara deja e nasol. E cu atat mai frustant cu cat gasesc situatia de-a dreptul paradoxala. [alcool]

 

Si eu am inceput sa-mi intind antenele in legatura cu diversificarea. Am citit aseara la fetele de ian-feb. Sa vedeti distractie cand o sa ne refuze piticii alimentele nou introduse. O adevarata aventura. Si tocmai de aceasta teama m-am hotarat sa incepem la 4 luni sau chiar mai tarziu (dar daca nu razbesc cu productia de lapte nu vad cum) cu suc de morcovi.

 

 

Andreea mamica lui [bb] Filip Stefan

Pozici cu Filip

Cum s-a nascut Filip

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Androix, asa ziceam si eu cind am luat bicicleta... N-ai sa vezi [:)] Stii ce buna e de cuier? Pe sa imi pun rufele de calcat, la perete, pe ghidon imi atarna poseta iar pe o pedala sprijin mobilul cind il pun la incarcat [:D] Am si stepper si ma impiedic de el, iar barbata-miu a vrut musai bancheta de abdomene. Sa-ti zic de cite ori a folosit-o? Sprijina un colt de biblioteca.

 

 

Am si eu o intrebare. Andrei a facut o iritatie in cutele de la git, de la transpiratie. Ce sa-i fac? Sa-l dau cu pudra? Cu vreo crema? Voi ce faceti la asa ceva?

 

Gabitzaid="blue"> si bebe Andrei-Stefan [bibe] (25.05.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna !

Iar mi-am pierdut mesajul luuung pe care-l scrisesem...

Vad ca ati vorbit de ceaiid="red">...Eu ii dau de fenicul si chimen de la Humana, cam 50ml pe zi, dar cand e cald si transpira si a baut si 100de ml. Asta e indulcit cu lactoza si cica e bun pentru cei alimentati artificial ca previne constipatia. In plus, din ziua cand am inlocuit baby drink-ul cu ceaiul asta a scapat si de ciupercuta alba de pe limba...

Se pare ca noi halim cel mai mult Sab Simplexid="red"> de pe aici...15pic. in fiecare din cele 5 biberoane zilnice. Mie mi-a zis pediatra exact invers decat ziceti voi: Sab-ul e printre medicamentele care NU dau dependenta pentru simplul motiv ca nu se absorb... ajuta la spargerea spumei facuta de lapte (mai ales praf) si apoi se elimina complet din organism. Spuma aia e UNA din cauzele colicilor, de aia la unii are efect iar la altii ba. Singurul inconvenient e ca e dulce...Mie mi-a zis ca pot sa-i dau linistita la fiecare masa si pana la 6luni. Debridatul cica e mult mai naspa (adica mai greu acceptat de organismul copilului) si sa i-l dau doar daca face urat rau...

Loreenid="red">- pai eu am auzit ca Similac-ul e mai bun decat Milumil, da' noi asa am primit in maternitate si am ramas cu asta...suntem multumiti si cu el...

In alta ordine de idei, si la noi bicicleta e suport de haine[:D]

Da' voua la cat timp dupa cezariana va da voie sa faceti gimnastica ? Ca mie mi-a zis ca pot, sigur, pentru umeri, pentru brate...[:D]

 

Fran si Patricia Annelise (05.05.05)

http://community.webshots.com/user/annelise05

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabitzaid="red">, spala-l doar cu apa pe gat atunci cand vezi ca mai face. Si Alex al meu facea de la caldura si il spal cand vad ca este iritat. Cu un pic de apa calduta... Si-i trece!

Andreeaid="red"> pai grasa, grasa nu sunt, si nici nu am fost dar am rams cu burta si am facut cur, scuzati expresia... Ca eu nu aveam deloc...[bang] Si nu iti mai zic tzate care dupa ce o sa se duca laptele o sa se lase, cred... Si de-aia fac sport sa scap de burta, sa-mi intaresc muschii, sa nu fie carnea pe mine lasata si sa ma incapa blugii mei de pe vremea cand nu eram insarcinoasa... Adica cand aveam 55 kg.

Haideti mai fetelor, apucati-va de sport si eventual facem o listuta cu cine a slabit mai mult si la sfarsit un premiu. Va puneti o tinta la cat vreti sa ajungeti si cele care au biciclete, steppere sa se apuce...

Eu dau premiul... Surpriza din Danemarca!

 

pupici si bafta

 

Mami de [baietel] Alex mancaciosid="blue">

 

Pozici si Povestea nasterii micului Alex

 

Evolutia lui Alex:

http://lilypie.com/baby1/060522/1/15/3/+1/.png

 

 

Beatrice

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ma inscriu - ca miscarea e interzisa dupa cezariana - cel putin 3 luni . E destul ca port in brate 5 kg = Freya- poate si mai bine , ca avea acum 1 luna 4.700 .

Dupa prima sarcina au inceput sa ma incapa hainele de"domnisoara" abia dupa 2 ani - adica la ceva vreme dupa ce m-am apucat de fumat.

 

De slabit am inceput - deja am - 5 kg , dar nu ma pot abtine de la dulciuri nici sa ma bati - scap ba inghetata , ba fursecuri . In schimb nu mananc paine .

 

fran - pentru ciupercuta alba - daca mai apare -incearca glicerina boraxata .

 

Eu,el(Alex-5ani)http://pg.photos.yahoo.com/ph/abihayat2002/album?.si ea(Freya-11.05.2005)http://pg.photos.yahoo.com/ph/abihayat2002/album?.dir=4f42&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

http://pg.photos.yahoo.com/ph/abihayat2002/album?.dir=8e19

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Boooooon, deci bicla pica ca eu am destule umerase nu mai imi trebe inca unul de 4-5 milioane...[bang]

Acum revenind la lucruri serioase eu si maine mi-as face abonament la sala mai ales ca am una chia langa mine care e chiar misto, dar in conditiile in care situatia cu lapticul meu e cam incerta mi-e teama sa adaug un posibil risc de scadere a productiei. de aia ziceam ca mai aman miscarea pana pe la 4 luni cand incepem diversificarea si nevoia de laptic nu mai este asa de mare.

 

Andreea mamica lui [bb] Filip Stefan

Pozici cu Filip

Cum s-a nascut Filip

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

carolinah - m am documentat si acum aprox 6 ani la celalalt copil si bineinteles si acum .... si la indemnul pediatrei.

Ca rezultat am un baietel care va avea 6 ani luna viitoare care nu a patit nimic din cauza sucului de portocale

Referitor la cereale si orez ceea ce ai scris tu se da copilasilor de la 4 luni scrie si pe cutiile respective

Nu consider ca este normal sa folosesti <<tonul>> pe care l ai folosit,este pur o sugestie

 

 

Mercedes ,Cristian 1999 si Bianca 2005

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata pe la pranz si [s] La multi ani sarbatoritei de azi, Iuliaid="red">!

 

adinaid="red">, in general copii reactioneaza diferit la vaccin, sunt unii (ca fie-mea) care n-au absolut nimic dupa, nici macar febra, si altii care fac 39 febra si's maraiti 3 zile dupa. Fiind la primul vaccin, n-ai de unde sa sti cum va reactiona cea mica, asa ca orice sfaturi ti-am da noi sunt subiective, eu de exemplu ti-as spune sa-i lasi pe nasi sa vina ca nu e nici o problema, dar e doar parerea mea, in final tot tu esti cea care hotarasti.

 

gabitzaid="red">, mie pediatra mi-a spus sa incerc sa evit pe cat posibil pudra pentru ca poate face mai mult rau decat bine, mai ales vara pe caldura, infunda porii si nu mai lasa pielea sa respire. daca chiar vrei, poti sa-l dai cu putin flocinolon sau nidoflor, dar cel mai bine e sa-l lasi cat mai mult cu gatul liber, la aer, va trece de la sine.

 

Continuartea....dupa repriza de alaptat [:D], ca Daria deja maraie id="Comic Sans MS">id="purple">

 

Mickyyyid="red"> si cele 2 fete cucuiete: [copil] Malina Ioanaid="purple"> (31.03.2004) [copil] Daria Mariaid="purple"> (22.06.2005)

 

 

id="left">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

pot sa postez ceva off topic??? imi cer scuze la toata lumea.

este vorba despre un site creat de studentii romani ptr ajutorarea sinistratilor din inundatii.

http://inundatii.advicestudents.ro/

 

am rugamintea mare sa-i ajutam si sa distribuim acest mesaj cu site-ul. sunt informatii referitoare la donatii unde ? ce? cum?

va multumesc.

 

 

 

Matei 21.05.2005

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am bicicleta dar o folosesc tot pe post de umeras si cateodata sa-mi mai iau pulsul.A costat 3 milioane si a facut banii inainte de sarcina cand am avut ambitie sa dau jos pentru nunta sau alte evenimente, dar nu am mai folosit-o din sarcina. Avem si gantere si multe exercitii pe calculator dar nu am timp in timpul zilei nici nu pot calca rufele de abia am timp sa mananc si mananc repede si nemestecat deci mult ca ma cheama repede.

 

Eu cred ca atunci cand e el pregatit o sa faca ce trebue adica o sa adoarma singur. Eu o luna de zile m-am muls si-i dadeam la biberon ca nu vroia sanul deloc, toti imi ziceau sa-l dau pe lapte praf si nu mai spara nimeni ca o sa-l fac sa vrea sanul si fara sa-l las nemnacat a inceput sa suga. Si chiar intr-o seara a adormit singurel cu suzeta in guritza. Atunci am crezut ca e pe drumul cel bun dar nu a fost decat o intamplare.[xx(]

 

Si azi iar am evoluat putin am inceput sa-l adorm amandoi culcati in pat si leganat usor cu mana, ca si la minese trezeste cam de vro 4-5 ori intre mese si daca sunt langa el sa-l linistesc e bine daca nu devin isteric si de face rosu la fata si plange cu sughitri. Cred ca viseaza cava sau il doare burtica sau pur si simplu vrea sa stau cu el.

 

Ceaiurile care le folosesc eu sunt indulcite deja adica milumil(fenicul si tei).

 

La mine Stefan sta cam cate 2-3 mese trea nu mai doarme toatte mesele si la voi la fel?

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...