Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai-iunie 2005 (3)


Recommended Posts

Mercedes, imi cer scuze daca te-a deranjat tonul meu. Nu asta a fost intentia mea, evident. Si sigur ca cerealele cu orez se dau numai dupa 4 luni, ca doar diversificarea nu trebuie sa inceapa mai devreme.

 

Androix, eu am luat Trigonella de la Naturalia, ca parte a tratamentului anti-alergic al fiica-mii. Am fost la sediul lor din Voluntari. Dar au un magazin pe Calea Floreasca, undeva vis-a vis de Diagnosis. Nu stiu daca au acolo, dar stiu ca aduc anumite chestii la comanda. Dar daca vrei, ne putem intalni sa iti dau eu cateva capsule pana gasesti, ca eu am o cutie cu 70 de capsule si am luat doar 2 pana acum. Ca sa nu mai trebuiasca sa ii dai lapte praf puiului, ca e pacat.

 

Carolina, cu Alina (12.11.02) si Ana (9.05.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Beatriced, eu m-as baga, dar nu cred ca tine cu cine slabeste mai mult, ca nu stiu cat voi slabi in kilograme. Dar am sa facem o listuta saptamanala in care sa trecem timpul "sportuit" si ce anume si alte eventuale mici succese in domeniu, ca de ex centimetri in minus pe burta, kg cine scapa de ele, abtineri de la dulciuri etc. Stii ca eu faceam o lista lunara in timpul sarcinii, daca iti aduci aminte. Si treaba cu sanii asa a fost si la mine la prima sarcina. Am revenit la nmarimea de sutien de dinainte, dar blegi. Asta este. Si de slabit de tot nu am reusit decat dupa ce Alina s-a intarcat singura la 8.5 luni. Dar atunci s-a intamplat de la sine. Probabil ca organismul isi tinuse o rezerva de garsine si atunci i-a dat drumul.

 

Nefertari, ce sa fac si eu daca nu pot sa ma abtin sa ma iau dupa persoanele mai slabe decat mine. Totdeauna mi-am dorit sa fiu slaba, dar la mai putin de 58 Kg la 1.67 nu am ajuns niciodata. In medie sunt cam la 60 si inapoi acolo vreau sa ajung si acum. Deci nu ma gandesc la cele 55 Kg viitoare ale lui Beatrice, ci la cele 60 prezente ale ei[alcool]. Asta e! Si si eu am facut destul de mult sport, dar mai mult in copilarie decat la tinerete. Am facut atletism si sanie, si mi-au ramas o frumusete de muschi maaaari la picioare, care trag greu la cantar. Dar nu ma plang. Sa fiu eu sanatoasa...

 

Alina_A, am citit ca obiceiurile de somn ale copiilor se fomreaza in primele 8 saptamani de viata, asa ca ai grija cum il inveti acum. Eu am avut probleme cu Alina pana la un an si jumatate ca o leganam in brate ca sa doarma. Cu Ana nu am problema asta. Am invatat-o din prima zi cu suzi in patul ei, chiar daca se mai lasa cu urlete si isterii cateodata. Dar adoarme singura, uneori chiar si fara suzi. Vorbeste cu peretii, cu jucariile, cu lampa etc si odata se face liniste si vad ca doarme.

 

Carolina, cu Alina (12.11.02) si Ana (9.05.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza...

 

Cam tarziu pentru noi,dar am avut o zi plinuta...Delia s-a trezit la 6,30 de aseara de la 10 si apoi am maibagat impreuna un somn pana la 9 cand am tulit-o in parc cu fetele,Mygirl si Ada_74...sa mai schimbat impresii ...parca am fi atrofiate numai de copii vorbim...Da' bine ca mai vorbim cu cineva,ca pe mine singura prin casa ma ia gaia....

 

Cu diversificarea va dau dreptate ca e prea devreme doar dintr-un punct de vedere:am putina teama sa incep o noua etapa...Eu ,parca v-am mai spus,la Bianca am incercat sucul de morcovi cu mar la 2 1/2 pe care mi l-a refuzat categoric.Apoi la o saptamana am mers pe mar cu biscuite si a fost bine,si apoi la cate o saptamana interval,branzica de vaca,oua si supe cu pireuri,carnita de pui si peste...LA 4 luni am experimentat o sarmaluta cu smantana...N-am avut nici un fel de problema digestiva sau intestinala,ba as putea spune ca a crescut tare frumos si sanatos...Binenteles ca dupa fiecare masa biberonul cu lapte avea locul lui in stomac...

 

Le spuneam azi fetelor in parc ca Delia parca cere si altceva de mancare, ca-mi bea o sticla de 150ml ! la 2 ore...E zic ca nu este mult ci foarte mult pentru varsta ei...

 

Nefertari asa stiam si eu de Similac ca este unul dintre cele mai bune de pe piata, insa daca am vazut peste tot numai Milumil intrasem la banuieli...Apropo de mers la munca cu program redus...Este specificat undeva cum se face...?Ma bate si pe mine gandul sa incep munca cam prin setembrie, sa mai treaca caldura, dar cum, sa -mi pastrez statutul de mama in concediu pentru cresterea copilului si sa merg de bunavoie [:D]la servici cate ore vreau eu...Asta de placere...LA bani eu nu pierd nimic,poate 1 milion ...Cei de-acolo accepta ideea ca sunt disperati dupa mine( nu ca persoana, ca lucrator)

 

Androix eu la sala n-am cum sa merg cu doi copii...asa ca voi incerca in primul rand sa folosesc bicicleta din dotare si eventual un regim de slabire mai usurel...ca drastic nu ma tin nervii...

 

Loreen cu Bianca[zana]si Delia[copil]

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai Carolina, ramane deci stabilit. Incepi sa faci listuta... Sa vedem cine se inscrie si cat de ambitioase sunt fetele care au biciclete acasa pe post de umerase...[bruta] Lasati umerasele si treceti la miscare... Hai, hai fuguta... Sa dam burtica jos... Eu sunt prima la listuta... Dau tonul... Am 60 kg, 1.65, mijloc: 74, circumferinta burtii: 89 si vreau sa ajung la 55 kg... Vai de mine... Greu va fi, dar hai ca se merita...

 

Mami de [baietel] Alex mancaciosid="blue">

 

Pozici si Povestea nasterii micului Alex

 

Evolutia lui Alex:

http://lilypie.com/baby1/060522/1/15/3/+1/.png

 

 

Beatrice

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

In primul rand vreau sa va multumesc pentru incurajarile voastre legate de intamplarea mea. Mi-au fost de ajutor.Am reusit sa ma mai linistesc un pic.

S-au discutat multe subiecte intre timp, legat de diversificare nu pot sa ma pronunt pentru ca nu am nici experienta si nici nu am consultat pediatrul.La controlul de 3 luni voi cere si eu doctorului parerea.

La noi treptat s-au redus mesele la san si acum de 2 zile chiar deloc. Din mai multe motive si anume: nici nu mai produc sanii si nici micutza nu mai este incantata de san, daca ii este foarte foame il ia suge 1-2 minute si apoi refuza cu toate ca ii este foame pentru ca apoi sa-i dau biberonul si sa-l devoreze. A inceput si ea sa manance mai bine uneori chiar un biberon de 150 ml asta la un interval de 3-4 ore nici decum ca Delia la 2 ore.Daca ii dau la 3 ore mananca binisor sa zicem dar daca o las 4 ore mananca foarte bine.Este ea mai lingava.Si mie mi-a spus doctorita ca laptele praf imita foarte bine laptele matern, are toate vitaminele singura diferenta este ca ii lipsesc anticorpii.

Loorenid="red">, cand ai botezul? Nu am retinut data.

Eu vroiam sa-l pun pe 6 august dar am fost duminica la biserica si am vorbit cu cineva de acolo, preotul plecase,si mi-a spus ca in intervalul 1-15 august este postul sf.Marii si nu stia daca se boteaza. Asa ca maine il voi intalni pe preot sa vedem ce zice si el.

Corneliaid="red">, la ce ora ai avut botezul? Noi am ajuns duminica la biserica sf. Mina in jur de ora 14,00 si am vazut vreo doi bebelusi, plecau deja si intamplator am auzit si numele tau pronuntandu-se pe acolo.Cred ca daca ajungeam mai devreme va prindeam.La ce local ati facut pana la urma?Mai da-mi si mie cateva detalii despre cum s-a desfasurat botezul la voi,ce preot a fost, asta tinand cont ca si eu vreau la aceeasi biserica.

 

Referitor la pampers,noi trecusem de la newborn direct la nr.3 pentru ca nu gasisem nr.2 si erau buni dar dupa ce s-au terminat am luat nr.2 crezand ca trebuie sa o iau esalonat cu marimile dar am facut prostie ,sunt mici si am luat si pachet mare asa ca data viitoare luam nr. 3 chiar daca sunt mai mari un pic mie imi plac ca au aripioarele mai late.

Servetele folosim pampers(m-i se par putin mai uscate dar nu s-a iritat deloc de la ele) si mai nou am incercat Johnson's cu aloe vera si imi plac sunt mai umede decat pampers.

Gabitzam id="red">, pentru transpiratia care se formeaza in jurul gatului nu iti recomand pudra, mai mult sapa decat sa vindece, cel mai bine sa-l speli cu ceai de musetel si sa se pastreze zona uscata cat este posibil.A mea in casa cat o tin nu transpira deloc nu este rea de caldura si nici afara in aer liber dar cat am mers cu masina a transpirat mai mult la ceafa si in jurul gatului.

De la ce varsta spuneati ca este recomandat marsupiul, am intrat si eu in posesia unuia si nu stiu daca este prea devreme sa-l folosesc.

 

Apropo de Sab Simplex si eu folosesc cu toate ca bebelusa mea nu are colici dar cand vad ditamai spuma din biberon parca nu-mi vine sa il dau asa.Oare ar fi mai bine sa renunt la el,voi ce ziceti?

 

Babygirl,parerea mea este mai bine sa amani daca poti vizita, eu sunt mai prapastioasa ,poate de aceea iti dau sfatul asta, chiar daca bebelusa ta nu o sa aiba febra e mai bine sa previi agitatia din casa , mai ales ca spui ca nasii au si un copil de 3 ani si o sa vrea sa stea sigur langa Ema si nu este indicat sa intre in contact cu copii mai mari.Si la mine s-a intamplat sa se nimereasca vizita finei mele care are si ea un bebe de 2 ani si ea fiind doctorita a realizat mai bine ca nu este momentul si s-a amanat vizita.

Mie la inceput imi era rusine sa aman vizite ,sa le interzic vecinilor sa o ia in brate sau sa o pupe dar de ceva timp nu mai dau voie la nimeni sa o atinga cu exceptia celor foarte apropiati dupa ce ii verific daca s-au spalat pe maini,ii trimit la baie intai,pot sa zica ca sunt obsedata dar nu-mi pasa, imi protejez copilul.

Referitor la cura de slabire si eu ma simt grasa si nu-mi place deloc ce vad in oglinda, am 63 kg, cand am nascut aveam 70, dupa ce am nascut ajunsesem la 65 si de atunci in 2 luni am reusit sa slabesc doar 2 kg dar nici nu ma stresez prea tare, ma consolez ca in maxim 9 luni voi mai slabi, important este sa nu mai pun ca este jale si cam am tendinte.Problema este ca eu am probleme cu stomacul si daca nu manac ma cam supara si ca sa tin un regim nu prea reusesc.

Cred ca am atins toate subiectele.

A, era sa uit, am citit la mamicile de martie-aprilie ca le-au iesit la vreo 2 bebelusi dintisorii de la 2 luni, eu nu stiam ca pot iesi si de la varsta asta dupa care am tot controlat-o si eu pe Timeea sa vad daca nu are si parca n-i sa-a parut ceva sau poate este gingia tare .De ceva vreme isi tot suge mainile.

 

 

corni si bebe(Timeea)11 May 2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in sfarsit ajung si eu sa va scriu cateva cuvinte!

Miercuri am ajuns cu bine in Romania dupa un zbor foarte lung peste Ocean. Maya s-a comportat destul de bine in avion, a fost mai bine decat ma asteptam.

Greul a inceput insa de cand am ajuns acasa. Nu reusesc sa-i schimb programul. Ziua doarme cate opt ore in sir, exact cum dormea in State noaptea, iar noaptea are chef de joaca. Am noroc cu mama care ma ajuta si facem cu schimbul, o noapte ii tine ea companie ,o noapte eu.

Imi este mila de ea saracuta ca nu are nici o vina ca noi i-am schimbat programul si i-am facut din noapte zi..

Si nu stiu ce s-a putut intampla ca de cand am venit acasa are crize de plans, ceea ce dincolo nu a avut niciodata. Se vede ca o doare burtica, se incordeaza, se inroseste de plans.... Oare este posibil sa fi aparut colicii asa de tarziu? Am sunat pediatra si ne-a spus ca este posibil sa fie din cauza ca am schimbat eu alimentatia insa eu mare schimbare in alimentatie nu am facut... Am observat insa ca de cate ori a facut kk a iesit ca o gelatina, nu mai era apos ca inainte. Aveti idee ce poate fi?

 

Roisin - te rog mult imi poti da din nou detaliile legate de centrul unde se fac gauri pentru cercei - nu am apucat sa-mi notez cand ai postat tu iar acum netul merge foarte greu si imi este imposibil sa iau toate paginile la rand sa caut...

As vrea sa-i fac undeva unde se pun direct cercei si nu ata in urechi...

 

Dupa cum vedeti eu postez tot in toiul noptii....nici eu nu pot dormi, imi este greu sa ma adaptez schimbarii de fus orar!

 

Va pupic pe toate!

 

 

 

 

Tina si [bibe] Maya

pozele noastre

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

FlorentinaG- felicitari pentru curajul care l ai avut de a veni cu avionul

Despre somnul lui bebe eu zic sa l lasi asa deoarece in momentul cand veti pleca inapoi vei avea din nou probleme - parerea mea

Gabitzam - eu zic sa lasi liber gatul copilasului, ajunge sa i faci baie si bineinteles ceaiul de musetel ajuta .

Apropo de ceaiul de musetel- Bia cand a iesit din maternitate avea la ochisori conjunctivita ( avea pe gene ceva secretii galbene - saraca abia isi deschide un ochisor din cauza acelor secretii) La indemnul pediatrei am luat Tobrex( picaturi in ochi)dar doar l am luat si nu l am folosit deoarece intre timp o spalam pe pleoape cu ceai de musetel si ia trecut in cateva zile.

carolinah - ceea ce scriu eu si ma gandesc ca e valabil pentru toate fetele este ori experienta ori documentatia - eu de data trecuta am avut la baza ambele

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Florentina G, bine ati venit in Romania.Chiar ca sunteti curajoase,numai voi doua ati venit sau ati fost insotite?

M-am uitat mai bine la pozele cu Maya si sa sti ca mie mi se pare ca seamana foarte bine cu tine si i-ai pus si clamita in par, ai o adevarata domnisoara.

Timeei a inceput sa-i cada parul dar totusi se vede la radacina cum ii creste altul.

Sa fiti sanatoase si sa va bucurati de revenirea in tara.

 

 

corni si bebe(Timeea)11 May 2005

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata !

 

loreen - teoretic sunt inca in concediu , platita cu 85% dar nu stiu cum se calculeaza ca am ajuns luna trecuta la aproape 100% ( mi-au explicat la contabilitate dar mi-a intrat pe o ureche si mi-a iesit pe alta )- practic vin la serviciu -program redus - 8.30-13 .

Nu stiu ce zice legea ca eu merg la mica intelegere scu sefu' - si , slava Domnului , nu ies in pierdere .

 

corni - de unde vine numele Timeea ? Imi place foarte mult cum suna .

Am inceput sa pierdem si noi din podoaba capilara prea bogata - un fir ici , unul colo ....

Imi aduc aminte cum ii adunam parul lui Alex din caciulite - cu periuta de dinti [:D]

 

Plecam si noi saptamana viitoare cu toata gasca la Braila, unde vom sta o saptamana .N-am mai fost de la Craciun si tare mi-e dor .

 

Mutra mea a fost agitata toata ziua ieri - abia a prins un somn de pe la 15 la 17 - n- a vrut nici san nici biberon nici suzeta . Nu stiam ce sa ma mai fac cu ea . Ma gandesc ca e de la schimbarile astea de vreme .Nici peste noapte n-a dormit cum obisnuia .

 

Voi ati observat daca ai vostri tineri reactioneaza la starea vremii ?

 

Eu,el(Alex-5ani)http://pg.photos.yahoo.com/ph/abihayat2002/album?.si ea(Freya-11.05.2005)http://pg.photos.yahoo.com/ph/abihayat2002/album?.dir=4f42&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

http://pg.photos.yahoo.com/ph/abihayat2002/album?.dir=8e19

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...