Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai-iunie 2005 (3)


Recommended Posts

Multumesc de urari fetelor! Multumesc Salisa, ChrisDunid="size3">

 

Monicicaid="red">, eu am pompa de la AVENT si este extraordinara, etanseizeaza foarte bine sanul si laptele curge cu presiune, iar cat despre san este normal ca unul sa produca mai putin si altul mai mult, deoarece unul este mai mic si unul mai mare dar si datorita faptului ca mastita reduce volumul de lapte, datorita canalelor infundate care pe masura ce se desfunda incep sa dea mai mult lapte. Asa a fost la mine. Acum cel la care a fost mastita da lapte cam 80 ml pe cand celalalt 125 ml. S-a schimbat situatia... Doctorul zice ca cu cat se desfunda canalele si cu cat folosesti pompa des si bine, adica la 3 ore cu atat creste si cantitatea de lapte la sanul afectat de mastita...id="blue">

 

Mami de [baietel] Alex mancacios

 

pozici

 

Povestea nasterii micului Alex

 

Evolutia lui Alex:

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/2;10717;28/st/20050522/n/Alex/k/70e9/age.png

 

 

Beatrice

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Gabitzamid="size3">id="red"> multumesc si tie de urari!

 

Si bebeii vostrii sa creasca mari si sa fie sanatosi!

 

Bubitele de pe fata copilului sunt defapt hormonii din laptele mamei care trec singurele. Ale lui Alex au trecut de la sine fara sa le fac ceva... Asa ca nu-i dati cu nimic copilului pe fata ca trec...

 

Mami de Alex mancaciosid="blue">

 

pozici

 

Povestea nasterii micului Alex

 

Evolutia lui Alex:

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/2;10717;28/st/20050522/n/Alex/k/70e9/age.png

 

 

Beatrice

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

beatriced , La Multi Ani numai bucurii si toate dorintele sa ti se implineasca.

 

Multumesc ChrisDun, Gabitzam si beatriced...da' mai am eu o mare nedumerire: cum pot eu sa stiu daca bubitele sunt acneea asta de nou nascut sau altceva? La Robert au aparut cum ziceam acum o saptamana si erau asa mici si rosiatice...sunt multe la un loc, pe ambii obraji si in cateva zile le-a disparut roseata au ramas asa ca niste puncte albe...daca il mangai se simte "zgrumturos"... si e o saptamana si mie nu mi se pare ca au mai disparut.Marti o sa mergem la doctor dar ma gandeam poate trebuie sa fac ceva mai repede.

 

Pompa asta de la Avent pe care voi o laudati e manuala sau electrica?...ca am impresia ca am vazut de ambele feluri..si cum eu am un talent deosebit sa cumpar fix ce nu trebuie, va intreb sa fiu sigura.

 

Vroiam sa va intreb, ce metode aveti voi de a opri plansul bebelui. Noi avem asa: suzeta, luat in brate, dat in leagan, feon-ul (pe care il iubeste cel mai mult...) si cam atat...daca nu functioneaza nici una cam intram in panica amandoi si nu mai stim ce sa facem.

 

Monica [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monicaid="size3">id="red">, multumesc mult! Bubitele albe de care zici vor disparea cu timpul. Al meu le avea de cand s-a nascut! acum i-au mai disparut... Pe masura ce creste ele dispar, ca si petele rosii, bubitele de pe fata... Cum iti spuneam sunt de la hormonii mamei...

 

Pompa care om am eu este manuala si este extraordinara. Cea electrica are un furtun ciudat si cand a vazut-o sotul meu nu a cumparat-o si am fost tare fericita cand mi-a adus-o pe-asta pentru ca este grozava. In 10 minute sunt gata 2 biberoane de lapte.

 

Pai eu il linistesc pe Alex vorbindu-i... Adica pana acum i-am zis de cateva ori cum s-a nascut, cum o sa fie cand o veni cu fete acasa si lucruri din astea. Si ma urmareste atent, pret de o ora... Apoi daca mai plange il iau in brate si-i cant. Si tace instantaneu...

 

Mami de [baietel] Alex mancaciosid="blue">

 

Pozici si Povestea nasterii micului Alex

 

Evolutia lui Alex:

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/2;10717;28/st/20050522/n/Alex/k/70e9/age.png

 

 

Beatrice

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi de cand a trecut Alex de 4 kg folosim Pampers nr.3. Aveam impresia ca nr.2 o strang la pulpite. Cu astea ne simtim mult mai bine, sunt mai lejere si nu am avut probleme cu "revarsarile'. Servetele tot pampers folosim si au fost ok pana acum.

Monica, si Alex are brobonele pe fata si cred ca sunt de la caldura, ca dupa baita sau cand e mai rece afara ii dispar. Chiar azi am auzit de la o prietena un sfat ptr ten frumos la bb - sa-l stergem dupa baita, pe fata, cu putin din lapticul nostru. O sa incerc, rau nu are ce sa faca. Cat despre pompe, eu am chicco dar am folosit-o doar o data, mi-e groaza sa ma mulg, mi-e si lene dar nici nu am nevoie. Alex e cea mai buna pompita. Si am laptic cat ii trebuie ei, nu-mi curg saniisi pot umbla fara sutien.

 

Oana,[mamica]de Alexandra-Elena (18 mai 2005)

Poze

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata pe la pranz si de la noi.

 

Scrisesem ieri un mesaj kilometric si n-apuc eu sa-i dau send ca se si repede fie-mea (aia mare normal) in butonul de restart [bang][bang], asa ca mi-a pierit orice chef de intrat din nou pe forum.

 

N-o sa mai reiau ce-am scris, n-are sens (mai stii, poate ca si restartul ala a fost cu motiv, cine stie ce polemici pe tema alaptatului mai nasteam cu el [:D]), dar o mica precizare pentru iulia tot o sa fac...n-are nici o legatura "dotarea" cu cantitatea de lapte produsa, iar eu sunt cel mai bun exemplu [;)].

 

Vad ca se discuta de scutece si servetele. Pampersul era cel mai bun pana acum vreo 3 luni, cand l-au scos de pe piata pe cel vechi si au introdus noul "pampers active baby" (parca asa se cheama) - o mare porcarie, mai subtire, mai putin absorbant, plus ca s-a iritat fata mea de la el ceva de groaza. Am incercat: Fixies (foarte bune, le folosesc la cea mare), Happy (bunicele), Libero (absorb bine dar s-a iritat fata mea pe spate de la elastic), huggies (proaste, s-a iritat imediat). Cu servetelele nu prea avem probleme (in general le spal la fundulet cand le schimb), am incercat mai multe, singurele la care a reactionat fata prost (cea mare) au fost cele de la Dalin la cutie (foarte umede).

 

Hai ca plange Daria...tre sa fug, dar mai am si eu o intrebare...in cat timp dispare icterul? Stiu ca la malina a disparut repede, acum mi se pare ca Daria inca mai are!id="Comic Sans MS">id="purple">

 

Mickyyyid="red"> si cele 2 fete cucuiete: [copil] Malina Ioanaid="purple"> (31.03.2004) [copil] Daria Mariaid="purple"> (22.06.2005)

 

 

id="left">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

La multi ani Beatrice, sa fii sanatoasa si fericita toata viata.

Ieri am fost la vaccin, si doctorul e indragostit de Daria, dar nici ea nu l-a dezamagit[:D]a crescut in doua luni 2,5kg si 18cm. Am facut vaccinul de 2 luni si asa cum stiam de la Mara, nu am scapat de febra de dupa.Azi a dormit toata ziua, dar parca vad ca maine nu o sa inchida un ochi.

Dupa ce ne trece vijelia vaccinului trecem la diversificare cu suc de morcov, mar si portocala(le inrtroducem pe rand). Maine mi se intoarce si fata cea mare de la Slanic, rau e cand nu ai copilul acasa, mai ales ca stateam cu inima cat un purice cand vedeam ce se intampla prin tara.

Ne-a dat voie nenea doctoru si la munte, deci in august mai facem o tura de plecare la Busteni.

Va pup si cand mai am o tzara de timp ma bag

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Beatriced, m-ati innebunit cu pompa de la Avent. Am si eu una si ori e defecta, ori sunt eu defecta. Nu trage nimic. Sau n-am montat-o noi cum trebuie? Are vreun chitibus pe care nu il stim noi? Help, please, ca o arunc la cos si am dat ceva bani pe ea.

 

ChrisDun, ce fel de pastile de lactatie folosesti? Ca sanii mei parca incep sa fie moi, cel putin asa mi se pare mie de cand mi-a zis dr ca Ana a luat intr-o luna doar 600 g. Si eu beau ceai de chimen si anason, dar nu pare diferenta prea mare. Voi, celelalte care alaptati, luati ceva pt asta?

 

Androix, la Cora sut servetele Fixies. Am luat eu miercuri pt Alina. La Ana nu prea folosesc servetele. De cand mi-a facut eritem fesier sever o spal cu apa. Dar cand suntem plecati folosesc Pampers. Am folosit Nivea sensitive si a facut eritemul. Nu cred ca de la ele, ca la Alina am folosit de astea la greu.

 

Scutece folosesc si eu Pampers. Tocmai le termin pe ultimele 2 si trecem la 3. Ea face kk o data pe zi (a facut si la 2 zile) o cantitate impresionanta, dar nu prea da pe dinafara daca scutecul e schimbat de curand. Noaptea nu face kk deloc, asa ca nu o schimb decat dimineata la 6, ca stiu ca pe la 7-8 face kk.

 

Seara Ana se culca singura in patut, cu suzi sprijinita cu nadejde cu un scutec facut sul, ca sa nu o scape. Nici nu am avea timp sa o adormim, ca mai este si Alina de spalat, hranit, culcat etc.

 

Carolina, cu Alina (12.11.02) si Ana (9.05.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu...

 

Mygirl imi pare rau ca nu ti-am raspuns dar am schimbat canalul de net...cu RDS numai probleme...Delia dupa ce da afara,depinde de cheful ei,ori mai vrea si ii dau ori adoarme fericita si papa cand se trezeste...Cele putin de cate ori da afara asa am facut si har domnului experienta la greu de cand o am...

 

Beatriced LA multi ani....sa fii sanatoasa si fericita...

 

Cu pampersii am si eu o boala...Cat de curand trec la 4 la 3 deja o stringe...Insa put ingrozitor de la pisu...nu mai zic cand face caca ca ma scoate din casa afara...Puteau sa-i faca mai buni,macar sa elimine chestia cu mirosul...La Bianca am avut Huggis si am fost tare multumita de ei,mai ales de cei up&go...

 

Hai ca ma ciocane Delia...mai revin ...

 

 

Loreen [mamica] cu Bianca(15.10.1996)[zana]si Delia(26.04.2005)[copil]

Poze cu bebe Delia

Bianca mica

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D]

 

In legatura cu pampersii, eu am folosit doar doua pachete nr. 1, dupa care am trecut la nr. 2 (deci de pe la 2-3 saptamani maxim). Acum, vreau sa termin si pachetul asta mare de 80 de bucati pe care il am nr. 2 si ma gandesc sa trec la numarul 3, pentru ca mi se pare ca o strang la pulpitze. Totodata, ma gandesc ca nu are decat 6 saptamani....si ar fi trebuit sa stea mai mult cu pampers numarul 2. Nu stiu cate kg are acum, pentru ca nu am cantar, dar cand a venit doctorita la noi ultima data, si ea avea 3 saptamani si 4 zile, avea 4 kg.

Nu am avut probleme cu pampersii, adik, niciodata nu m-am trezit ca ii iese ceva pe undeva....., mai ales ca pitica mea face kk doar o data pe zi, cateodata si la 2 zile, si face destul de tare.

 

Servetele umede, am folosit la inceput de la Pampers, apoi am zis sa mai incerc si altele si am luat Nivea. Nu sunt foarte multumita de ele, drept pentru care o sa le incerc pe cele de la Sanosan. Imi spunea Lucas ca cele cu jojoba sunt f.f bune.

 

In privinta colicilor, eu ii dau Colic Baby si Sab Simplex si nu pot sa spun ca au vreun efect extraordinar. O linistesc cand o pun pe burtica sau cand o iau in brate......ceea ce evit cat pot de mult, dar nu intotdeauna imi reuseste.

Noaptea doarme bine. Seara ii fac baita cand pe la 9 cand pe la 11, dar indiferent de ora....ea se trezeste sa manance in jur de ora 2 noaptea.....apoi pe la 5...si apoi pe la 8.30 - 9.

 

 

 

Ruxel

 

poze

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...