Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai-iunie 2005 (3)


Recommended Posts

Buna,

Fetelor in primul rand pentru faptul ca nu am mai reusit sa va mai scriu de cateva zile imi cer scuze si urez bebelusilor care in intervalul asta de timp au implinit una sau doua luni La Multi Aniid="red">.precum si crestinilor care astazi au sfantul botez.

Mie m-i s-a intamplat ceva groaznic si acum cand va scriu imi vine sa plang.Incerc sa-mi revin si nu reusesc.

Intr-o seara ianainte de baita am vrut sa o cantaresc pe micutza mea si ce credeti ca s-a intamplat.Am cantarul pus pe un dulapior,am pus-o pe Timeea pe cantar si in timp ce fixam greutatea s-a zbatut ca un peste si mi-a cazut de pe cantar,a alunecat tavita si intr-o fractiune de secunda a venit cu capul in jos.Intr-un final am prins-o pana sa ajunga la sol .Incercam sa o prind si nu reuseam,pana la podea cred ca este distanta de aprox.un metru,am avut noroc ca in locul unde a cazut erau niste sacose cu ceva in ele si s-a proptit tavita in ele si abia atunci am reusit sa o prind ca lumea.Avea cateva dare rosii pe burtica,pe spate si pe tampla,cred ca in momentul in care eu incercam sa o fixez in maini s-a julit.Am simtit ca fuge pamantul de sub mine.M-a linistit faptul ca nu a plans absolut de loc si dupa ce am pus-o pe pat mititica a inceput sa rada si sa gangureasca ,parca incerca sa ma linisteasca, sa-mi spuna ca nu a patit nimic dar de atunci nu mai sant om,m-am speriat foarte tare, imi revine imaginea in minte si ma apuca plansul.

De ce oi fi asa de neatenta?De ce m-i se intampla lucruri asa de neplacute.Ma intreb oare nu oi fi o mama buna.Simteam acut nevoia sa va povestesc intamplarea asta, este a doua chestie de genul asta care n-i se intampla, am mai patit intr-o zi ceva asemanator ,eram cu ea afara , eram cu ea in brate,ma intreptam spre masina sa urc, sotul era inaintea noastra sa ne deschida usa si in momentul ala ne-a salutat o persoana, am intors capul sa raspund la salut si pasul urmator m-am impiedicat de borduram daca nu era sotul inaintea noastra cadeam cu copilul pe burta ,si asa am presat-o de el pentru ca el a sarit sa ne sprijine.

Oare sunt neatentii sau ghinioane, abia astep sa vina si botezul nostru poate n-o sa ni se mai intample asa ceva. Asta ca sa ma mai linistesc eu pentru ca de fapt sunt constienta ca eu sunt vinovata.

Si este un copil asa de bun si cuminte si nu merita toate neatentiile astea.Ne-a ajutat Dumnezeu,pentru ca ea mereu vorbeste cu el, acum nu exagerez dar pe perete deasupra patului nostru am o icoana maricica, cand o pun pe pat mereu intoarce capul si rade si gangureste la icoana, nu stiu ce vede ea acolo dar in mod sigur este atrasa de imagine.

Nu am vrut sa va impovarez cu intamplarile mele, voi dezbateti niste subiecte foarte interesante in folosul bebelusilor nostri si eu am venit cu povesti triste dar sincer cand v-am scris am simtit ca ma mai eliberez putin, nu stiu cat va dura sentimentul asta ca sunt totusi socata si sotul meu este tare suparat pe mine pentru cele intamplate,nici familiei nu am povestit nimic din toate astea, nu am avut curaj inca.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Felicitari celor trei crestini! SERGIU MIHAI, STEFAN, CARINA EMILIA sa cresteti mari si frumosi, sa va faceti parintii fericiti! [bis][bis][bis]id="red">

Fetele da ce logoree ati avut... Abia am reusit sa citesc tot ce ati scris.

 

Deci am fost in Cora: tzeapa servetelele Fixies sunt 75.000. Eu cand am luat data trecuta erau la oferta cu 40.000, d-aia ziceam io ca-s la juma de pret fata de pampers. Cred ca am luat insa o tzeapa de proportii cu pachetul de scutece pampers ca am luat nr. 2 si fiind 80 de bucati cred c-o sa ne ramana mici in curand, mai ales ca mai am si happy, deci ori unele ori altele o sa-mi ramana. Era sa luam insa o tzeapa si mai mare cu niste amarate de sticle de ice tea ce ne-am luat ca sa bem in masina iar casiera in loc sa bata 2 sticle a batut 22id="size4"> de ne-a luat fro 500.000 in plus iar noi ne-am prins cand deja plecasem. Intoarce masina, alapteaza copilu pe bancheta din spate ca era deja tarziu, asta in timp ce tati s-a dus sa recupereze prejudiciul... O zi plina de aventuri ce mai...

 

In legatura cu cumintitul dupa botez: vreau sa va povestesc ceva care ma ingrijoreaza si pentru care inca nu am gasit rezolvare, dar sper sa gasesc cat de curand.

In saptamana dinaintea botezului Filip a fost destul de agitat si a inceput sa aiba reprize de plans (de fapt urlete in toata regula, urlete care baga in spaima orice mama) in timpul somnului. Deci doarme bine mersi si deodata incepe sa urle in somn. Ma duc il iau in brate se linisteste il pun iar in patut, doarme o juma de ora o ora si iar urla. Deci inainte de botez asta se intampla cam o data de doua ori pe seara (in special inainte de a ne muta si noi in dormitor, dupa ce ne-am culcat si noi nu se mai intampla ), cu o zi inainte de botez s-a intamplat de fro 5 ori de ragusise copilul iar eu am intrat in mare panica si alta explicatie nu am gasit decat ca cere botez. L-am inchinat, i-am spus rugaciuni, nimic. Am zis ca poate se potoleste dupa botez. Ei bine nu, iar aseara a fost punctul culminant, mi-a urlat in brate 20 de minute fara sa se trezeasca. Am incercat in toate felurile sa-l trezesc pur si simplu dormea tun si urla in acelasi timp. Nu pot sa-mi inchipui ce-l poate speria in asemenea hal ca urla de te sperii pur si simplu. Aseara pana nu l-a tras sotul meu de obrajori nu s-a trezit, iar eu i-am dat si cu ser fiziologic pe fata si tot nu l-am putut trezi, i-am vorbit, i-am cantat, nimic. Nu stiu ce sa fac, o sa chem preotul sa ne faca o festanie in casa. Voi ce ziceti, ati auzit de asa ceva vreodata, vi s-a intamplat, cum ati rezolvat, ce poate fi?

 

Loreen, nici eu n-am ajuns la doctor, ma tot invart in jurul cozii. Adevarul este ca nici n-am cu cine lasa copilul, si e destul de naspa ca daca merg stau destul de mult sa-l astept iar de fapt copilul trebuie luat cu mine si alaptat pe bancheta masinii ca altfel nu vad ce as putea face.

 

Apropo de sani: ieri am remarcat crudul adevar: mi s-au lasat rau de tot. Eu am avut sani frumosi, marisori dar ridicati, puteam sa ma prezint fara probleme fara sutien oricand dar acum s-a ispravit...[q]

 

Mai nou ma confrunt cu o acuta lipsa de lapte in tzitzi la ultima masa de la ora 22-23. Deci juniorul ma storce ca pe o lamaie toata ziulica, iar seara cand tre sa-l satur ca e dupa baie nu mai ramane mare lucru. Am baut ceai dar si-a facut efectul abia peste noapte cand oricum productia nu suferea. Desi ma straduiesc sa dau jos cele 10 kg ma vad nevoita sa mananc in disperare ca sa fac lapte si tot nu fac...[bang] Ma batea gandul sa iau galactogil dar vad ca este scump si nu-mi da mana sa dau 230.000 la 5 zile. Poate o sa incerc nutri natal.

 

Hai ca am scris o droaie...

 

Avem poze cu botezulid="red">

 

Andreea mamica lui [bb] Filip Stefan

Pozici cu Filip

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corni nu fi suparata si nu-ti mai fa atataea ganduri ca nu ai fi mama buna ...Asa sunt astia mici...argint viu...Eu am pierdut-o pe bianca pe plaja cand avea un an jumate in fractiune de secunda... Nici acum nu-mipot explica cum s-a intamplat ca doar eram cu ochii pe ea ,in fata mea...Altadata a cazut din mana mea direct in nas si la julit nasol...Am planmor ca eu sunt sa mor ca eu sunt de vina ca n-am tinut cpolilul mai strins de mana,soar sa-l fi legat cu catuse ...

 

Androix nu o fi cumva baiatu' deochiat? Eu am patit cu Bianca ,am ajuns si la spital, i-am turnat si cositor( babele...) si pana la urma ia spus bunica mea un descantec mai amplu si s-a potolit...

 

Loreen [mamica] cu Bianca(15.10.1996)[zana]si Delia(26.04.2005)[copil]

Poze cu bebe Delia

Bianca mica

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand felicitari proaspetilor crestini, sa fie sanatosi si fericiti pana la adanci batraneti!

 

Corni, nu te mai necaji atat, lucruri din astea se mai intampla, important este sa incerci sa previi cat poti si, mai ales, sa nu te grabesti! Cand ai treaba cu bebeul nu te repezi nici la usa, nici la telefon, termina-ti treaba in liniste ca toate celelalte pot sa mai astepte. De acuma trebuie sa cam avem grija, ca o sa inceapa zvarcolelile si invartelile, nu mai stau prichindeii cum ii pui.

Cu impedicatul te inteleg foarte bine, io ma impiedic de papuci in casa, pe teren neted, ca sa nu mai zic cum dau cu capul in mobila suspendata... ultima vanataie zdravana mi-am facut-o la nas dand cu el de un... scaun! [bang]. Sunt si foarte obosita de la o vreme, e adevarat, dar eu sunt de felu' meu cascata si impedicata, nu ma astept sa ma schimb, doar daca ar fi sa ma mai nasc o data.

 

Androix, m-ai pus pe ganduri cu piticul tau... noi n-am patit asa cu niciuna din fete, Miruna mai visa urat si se trezea plangand, dar asta cand era mai mare si daca era foarte obosita plangea mult si adormea foarte-foarte greu. Io zic sa vorbesti si cu un pediatru, poate o fi tot vreo manifestare a colicilor, cine stie...

 

Atatea laude am auzit vizavi de scutecele Fixies ca m-am hotarat sa incerc si eu. As fi luat si pana acum, dar n-am gasit decat la Happy Baby si stiu ca mi s-au parut cam scumpe si mi-am luat gandul de la ele. Mie Pampers mi se par beton (ba chiar modelul asta nou, active baby, as zice ca e mai bun decat cel vechi). Am mai incercat Huggies si Libero (asta mai folosim si acum, Up&Go), dar nu se compara...

 

Exluton am luat si eu, pentru ca la 6 saptamani m-am trezit cu marea bucurie din nou pe cap. [bang] Dupa vreo saptamana si ceva am renuntat, iar m-a dereglat de ajunsesem sa am ciclu infinit. Si data trecuta am patit la fel cu Exlutonul, nu numai ca nu m-a scapat de portia lunara, dar a inrautatit foarte tare simptomele... e drept ca eu de fiecare data l-am luat dupa ce mi-a venit prima tura de ciclu, poate o conta si asta.

Eu oricum sunt hotarata sa fac Papanicolau si Chlamidia saptamana viitoare si cum iau rezultatele ma prezint la pus sterilet. Pana atunci folosim cu incredere produse din cauciuc natural, ca n-o muri nimeni dintr-atat. Ba chiar o sa caut d-alea cu buline si dungulite, cine stie cand mai apuc asa senzatii tari! [:D]

 

Androix, eu iau Nutrinatal si n-as putea spune daca are vreun efect, zau. Sunt zile cand e mai mult laptic, si zile cand abia se strange cate ceva pentru portia de dimineata, si n-as baga mana in foc ca are legatura cu pastilele. Ba nici cu somnul nu mai stiu daca are vreo legatura, ca mi se intampla sa am o zi mai imbelsugata dupa o noapte cu 4 ore de somn. De curand am inceput sa iau alta duda, Trigonella ii zice, este celebrul fenugreek pe care il lauda americanii. Asta cica face minuni, sunt persoane carora le ajunge o pastila ca sa isi simta sanii explodand. Aiurea! In prima zi a avut ceva efect, de vreo doua zile incoace nu ma mai ajuta nici asta prea mult.

Galactogil am luat acu' doi ani, si nici ala n-a facut vreo minune. Sunt insa persoane care il lauda cu spor, deci e posibil ca efectul sa difere de la un organism la altul. Poate io sunt mai nesimtita (adica nu poate, sigur sunt) si nu reactionez la nici un stimulent din asta, cine stie...

 

Si io am pompa Avent Isis, la Miruna am folosit-o la greu, e foarte, foarte buna. Acuma m-am strofocat in trei randuri si abia am strans 100ml, e drept ca n-am avut nici rabdare si nici nu ma mana ceva de la spate. Acu' ma uit la ea cum sta pe raft si ma gandesc sa o pun la treaba, poate m-o ajuta la productia de lapte. Deocamdata n-a prea fost cazul, insa de data asta sunt hotarata sa alaptez fara grija copilul in parc, sau in alt loc public (eh, intr-un colt mai ferit, nu va-nchipuiti cine stie ce), pentru ca am vazut mamici care nu-si faceau nici o problema cu asta si nici nu vad de ce s-ar isteriza cineva la asa un peisaj. La o adica ii pun copchilului bluza-n cap si il urmaresc prin decolteu. [:D] Eh, macar sa aiba Fulga lapte, ca n-o muri copilul de foame nici daca e sa-l apuce in metrou.

 

Nu mai stiu cine se plangea ca nu merge pompa de la Avent. Eu am patit asa cand am pus valva aia mica de plastic alb invers, adica am bagat-o prin partea cealalta a gaurii. Cel mai bine e sa stai cu schema in fata primele dati cand montezi pompa, are destule piese si te poti incurca usor.

 

http://community.webshots.com/user/r0isin/id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roisinid="red">, m-ai speriat cu ce ai scris despre anticonceptionale! Inca nu am cumparat, dar m-ai pus pe ganduri. Gabitzamid="red">, cum sa ramai insarcinata daca faci pauza de 6 ore intre alaptat??? Ema mea a dormit noaptea trecuta neintoarsa. A mancat la 21:00 si apoi dimineata la 05:00. Pai ce ma fac; le iau degeaba?!

Androix,id="red"> Si Ema plange in somn, dar daca merg la ea si o mangai si ii vorbesc se linisteste. Greu, ce-i drept, dar se potoleste. Nu-mi explic ce o poate speria asa de tare incat sa planga in somn... Uneori rade si apoi plage, plange si apoi rade dormind. Apropos de alaptat, eu o alaptez pe ema toata ziulica, iar la ultima masa, dupa baita, pe la 21:00, 22:oo nu prea mai e lapte pe saturate. Nu mananca suficient, nu se satura, in concluzie nu-mi adormea. Asa ca (da' nu zic sa faci si tu la fel) eu inainte de culcare ii dau Milumil. Bea cam 80 ml si doarme imediat dupa. Are un efect asupra ei laptele asta de nu-mi vine sa cred. Noaptea cand se trezeste pe la 3:00 ii dau iar san. Si tot asa...Nu mai stiu cine mi-a confirmat ca pt priele 2-3 luni Milumil calmeaza si adorme bebelusul. La noi a a vut efect masa de seara. Daca peste zi trebuie sa plec de acasa si nu o pot lua cu mine, mama ii da Milumil. Atunci seara nu-i mai dau. O portie pe zi doar.

Beatrice,id="red"> ne-om fi cunoscut pe undeva..Mai stii..?:) Multumesc pt aprecieri. CHiar au venit la fix pt ca azi am fost tare suparata. Azi mi-a spus cineva ca Ema are mutrita de strumf, ca parca-i baietel, ca nu are fata de copil pe care sa-ti vina sa-l alinti verbal. Asa rau mi-a picat..:( Da, e a mea si sunt subiectiva. Eu o vad minunata. De o luna ii tot creste parutul in sus. Toata lumea crede ca i-l facem noi asa, cand de fapt ei asa ii sta, orice am face. E farmecul ei, mno. Cand o sa ii cada parutul asta poate ca nu o sa ii mai stea asa, iar noi o sa ii povestim amuzati despre parutul ei de la 1-2 luni. Pana acum n-am prea imbracat-o in roz pt ca pur si simplu imi plac mai mult celelalte culori si parca numai roz gasesti in tara asta. Toate hainele de fetite sunt roz si cu dantelute iar mie nu-mi place sa o imbrac numai in roz,fundite si dantelute. Si uite asa i-am dat pe ea o hainuta verde si am dus-o in parc, iar parul ii statea ridicat. Mi se parea mai altfel, dar in nici un caz "baietel" cum mi-a zis cineva.:(( MNo, si azi am imbracat-o in sfarsit in roz, ca deh, am o caruta de haine primite si TOATE ROZ. O sa pun poze imediat in album. Poate asa nu ma mai supara nimeni.:(((( Da' maine o imbrac in portocaliu. Da! Da!:))

 

adina

 

noi3

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

corniid="red">, nu iti fa sange rau!! maica-mea m-a scapat din brate cand eram sugar (nu stiu la cate luni) - drept in cap !!! si nu pe plase, ci direct pe jos, pe linoleum. Am terminat o facultate si sunt bine-mersi.

 

Multumim pentru urari! Petrecere frumoasa pentru maine, Franid="red">!! Sa fiti sanatosi cu totii !

 

Numai bine,

Christina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Babygirl vreau sa-ti spun ca fata ta este super...mai ales cu parul sculat arata de milioane...Si se vede de la o posta ca e fata...

 

Eu sunt satula de comentariile babelor de prin parcuri...De cele mai multe ori le mai arunc si o privire plina de injuraturi...Lumea imi zice :vai ce baietel frumos...a e fetita...mai aveti una,vai...e lasa maica sa fie sanatoasa...asta e...Sa le omor nu alta...

 

Cu culoare hainelor am si eu aceeasi dambla...Numai roz,bleu si alb,roz cu alb,bleu cu alb...Sa mor de ciuda cand le vad...

 

Loreen [mamica] cu Bianca(15.10.1996)[zana]si Delia(26.04.2005)[copil]

Poze cu bebe Delia

Bianca mica

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adinaid="red">, uitandu-ma la ultimele trei poze ale Emei am ajuns la concluzia ca seamana cu Filip [:D] ca si el tot cu parul sculat ca deh are cu ce... Noi avem multe hainute albastre, verzi, bleu dar si o droaie de tricouase, costumase de la verisoarele lui asa ca mi se mai intampla cate un tricou cu dantelutza, am eu unul preferat [:D] Ieri ne-a intrebat o doamna: si ce avem aici, o domnisoara? Io zic nu un domnisor care are doua verisoare si azi poarta roz banan [:-)))]

 

Mai cu laptele nu stiu ce sa mai fac. SI la mine este deja a doua seara cand il culc cu biberonul pentru ca pur si simplu nu mai am nimic la ora cinei. Nu stiu ce se intampla ca peste zi, mai ales dimineata, sunt full. Spre dupamasa pe la 4-5 incolo se nasoleste treaba, Filip imi cere la fiecare ora si jumatate de ajung la capatul zilei stoarsa de tot. Mi-e frica sa nu raman de tot fara lapte.[b)]

 

Corniid="red">, acum am citit ce ai patit. Nu te invinovati, si eu eram foarte nervoasa inainte de botez si mi s-au intamplat multe din lipsa de rabdare si din neatentie. O sa botezati si voi micuta si o sa te simti si tu mai bine apoi. Si Filip a inceput sa se zvarcole si cred ca data viitoare cand il mai cantaresc o sa pun cantarul direct pe jos. Azi am fost la maica-mea si nepoata mea de 5 ani a cazut de m-ia stat inima in loc, ca avea si o foarfeca in mana pe care i-o furase maica-mii care imi scurta mie blugii. Nu pentru cazatura ci pentru foarfeca aia a cam luat-o pe coaja de la sor-mea.

 

Gata, azi mi-am luat inima in dinti, am dat spatarul de la scaunul din dreapta cat mai pe spate, am intzepenit scaunelul lui Filip intre bancheta si spatar si am plecat la drum [bis][bis][bis] Acum nimic nu ma mai pate opri: sunt independenta!

 

Andreea mamica lui [bb] Filip Stefan

Pozici cu Filip

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, chestia cu pauza de alaptat e in felul urmator. Am intrebat-o pe doctorita daca este adevarat ca nu am cum sa raman insarcinata cit timp alaptez. Si mi-a zis ca daca alaptatul nu este frecvent si regulat, si se ajunge la pauze mai mari de 6 ore intre alaptari, se poate accidental sa ramai insarcinata chiar daca alaptezi si nu a venit inca ciclul. Asta a fost explicatia si motivatia pentru care mi-a recomandat Exluton. Deci problema era cind nu iei pilule si alaptezi, asa ca nu le iei degeaba.

 

 

Ieri prin parc venise ora mesei si micutul urla de foame, asa ca am ridicat tricoul, i-am virit tzitzi in gurita si n-am bagat de seama daca mai trecea cineva pe acolo. Surprinzator, nici nu mi-ar fi pasat daca m-ar fi vazut cineva servind masa in natura [:)]

 

Gabitzaid="blue"> si bebe Andrei-Stefan [bibe] (25.05.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...