Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de mai-iunie 2005 (3)


Recommended Posts

Babygirl, Exlutonul nu are acelasi efect la toata lumea, parca chiar aici pe forum era un subiect in care mai multe fete ziceau ca lor li s-a parut ok. Oricum, e singura pilula admisa pe timpul alaptarii, deci prea multe posibilitati nu raman.

Fata ta este extrem de draguta si mi se pare ca seamana destul de bine cu pitica mea. De altfel si a noastra e tot pe stilul punk, daca vrei sa te convingi iaca: http://community.webshots.com/photo/359453208/395053052yLBftX

Dragutii astia de pe strada care nu stiu sa spuna ceva frumos si nici sa taca trebuie ignorati, nu-ti face sange rau din atat. Eu nici nu-i mai contrazic, daca ma intreaba cat are "baiatul" le raspund "o luna" si gata. Fara sa intru in detalii, ca baiatu' n-are putza si ca nu scrie nicaieri ca bleu e culoare rezervata pentru un anume sex. Si eu o imbrac pe fi-mea in toate culorile pamantului si daca e sa ma pui sa aleg, roz e cam ultima culoare la care m-as decide, in timp ce nuantele de albastru au fost mereu printre favorite.

Iar pe Miruna tot baiat o considerau unii trecatori si dupa ce ii pusesem cercei... [bang]

 

Voiam sa mai zic una-alta, dar ma duc sa ma zvarl in patuc, revin maine in conditii mai bune de luciditate (sper). Somn usor la mamici si bebelici!

 

 

http://community.webshots.com/user/r0isin/id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna dimineata mamicilor!! cum ati dormit?

Programul nostru este in jur de orele 22-22.30 adormim si ne trezim pentru primul laptic in jur de 5-5.30

 

Felicitari celor trei crestini! SERGIU MIHAI, STEFAN, CARINA EMILIA

sa fiti fericiti alaturi de parintii vostri

 

La voi vaccinul din maternitate cum arata? La Bia e foarte urat s-a marit si nu mi place deloc. Azi merg la pediatra sa vedem ce putem face

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mercedes, la Andrei vaccinelul din maternitate arata foarte bine. S-a copt la un moment dat, dupa ce se marise si se inrosise, s-a spart singura bubuta si aum e doar o pata rosie pe manuta.

 

Adina, sa stii ca si eu ma mai uit dupa tine prin parc. Noi mergem alternativ, cind la roata mare, cind prin zona Expoflora. Mai rar o mai luam si pe malul lacului. Si asta a fost in fiecare simbata si duminica de citeva saptamani incoace, in general dupamiaza dupa ora 16.

Ieri am plecat si noi spre parc cind a inceput ploaia aceea turbata, dar a inceput inainte sa ajungem, asa ca am ramas in masina si am mai facut o plimbare prin oras pina s-a oprit. Ne-am dus dupa aceea, cind s-a oprit, si era o abureala ca la sauna, ieseau aburi din trotuar si arata dea dreptul straniu.

 

Gabitzaid="blue"> si bebe Andrei-Stefan [bibe] (25.05.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza!

 

Adrianaid="red">, buricul lui Alex i-a cazut dupa 5-6 zile parca si nu i-am dat cu abosulut nimic, desi de multe ori mi se parea mie ca supureaza ca avea o pojghita galbena care se usca mereu si il spalam cu ser fiziologic si s-a vindecat foarte frumos...

 

Sambata Alex mi-a dormit [nani] mai toata ziulica ca m-am speriat de cat de cuminte este. Ma gandeam ca nu o sa mai doarma noaptea, dar de unde cum l-am pus in pat cum a adormit bustean. In felul asta ne-a lasat sa petrecem ca am avut invitati printre care si un bebe de 6 luni foarte scumpicel.

 

Aseara tati dupa ce la obosit pe bebe, m-a obosit si pe mine ducandu-ma la plimbare, adica vre-o 6 km. Parca ziceai ca nu am antrenament deloc la sala asa de lesinata am ajuns acasa. Si am ajuns super franta iar chef de oaresce treburi [xinpat] pauza... Dar ne revansam noi diseara... Hm...

Voi ati inceput miscarea?id="red">[sex]

 

Acum imi beau [cafea] si am bagat o masina de rufe [spala] asta pana se trezeste bebe ca pe urma parca vad cu nu mai pot face nimic.

 

Ieri am facut o prajitura cu visine, cu fructe culese din spate, adica din gradina. Ca danezii astia nu culeg nici macar una, iar eu care sunt moarta dupa fructe am cules aproape 1 kg de visine si am facut prajitura... Yami, ca-mi ploua si acum in gura! [papica]id="blue">id="blue">

 

Hai [pup] la voi multi si la bebeii aia scumpi cu par mult care este uscat cu feonul... Ha, ha... ce m-a amuzat asta!

 

Mami de [copil] Alex mancaciosid="blue">

 

Pozici si Povestea nasterii micului Alex

 

Evolutia lui Alex:

http://lilypie.com/baby1/060522/1/15/3/+1/.png

 

 

Beatrice

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca mi-am facut temele - am citit tot! Si eu care credeam ca toata lumea e ocupata cu bebelushii si nu mai scrie nimeni !!!

 

blackpanterro - pentru buric ne-a recomandat doctorul crema Panderm - mi s-a parut foarte bun .

Noua buricul ne-a cazut la 2 saptamani - pt ca a venit asistenta si l-a dat cu nitrat .

 

babygirl - nu mai apleca urechea la toate comentariile stupide - ai un copil extraordinar !

Sa vedeti ce infoiata e mutra mea - ca o usuca tati cu uscatorul dupa baie si tot el e responsabil de freza .

Cat despre culori - o imbracam in toate culorile care ne plac .Eu prefer verde si rosu .

 

Androix - plansul s-ar putea sa fie de la colici . Nu stiu remediu .

 

Bun venit printre crestini celor botezati de curand ![flo]

 

Se zice ca botezul schimba copilul insa la noi nu s-a potrivit - de data asta . De fapt totul e diferit acum fata de ce s-a intamplat la Alex. Freya a fost si a ramas cuminte . La botez a plans doar putin cand au bagat-o in scaldatoare . Dupa botez a dormit bustean vreo 5 ore - am tinut-o cu noi la restaurant - in aer liber .

 

Sa va zicem ce folosim noi - scutece pampers , servetele pampers , biberoane nuk - alea hoate cu tetine mari ,sapun Nivea baby , sampon Johnson fara lacrimi lapte - Similac + mami( in cantitati reduse ) , Sab Simplex la fiecare biberon cate 15 pic si daca e nevoie 10 pic inainte de culcare .

 

E ADEVARAT CA POATE DEVENI COPILUL IMUN LA SAB ?????

 

Acum incep seria de intrebari -

- mai are careva bale de zici ca acum ii dau dintii ?

- ce ceai folositi ? - cu zahar sau fara ?

- de cand incepeti diversificarea si cu ce ?

 

 

 

 

 

 

Eu,el(Alex-5ani)http://pg.photos.yahoo.com/ph/abihayat2002/album?.si ea(Freya-11.05.2005)http://pg.photos.yahoo.com/ph/abihayat2002/album?.dir=4f42&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

http://pg.photos.yahoo.com/ph/abihayat2002/album?.dir=8e19

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc, dragele mele, pt instructiunile legate de pompa Avent. Se pare ca acum merge, dar nu mi se pare ca trage f bine. Nu am avut rabdare, poate, ca nu am reusit sa scot decat cateva picaturi, de altfel dupa ce a terminat Ana de supt. Ma rog, mai vad eu.

 

Mi-am cumparat Galactogil si am luat incepand de ieri de la pranz si mi se pare ca are efect, ca am avut sanii tari azi dimineata la 4 si la 9, cand a supt Ana. Dar mi se pare cumplit de dulce. In schimb taie pofta de mancare si mai ales de dulciuri, asa ca e bine. Eu am Trigonella in casa ca parte a tratamentului homeopat antialergic si de crestere a imunitatii pe care il face Alina. E interesant daca ziceti ca stimuleaza si lactatia, ca evident ca nu pt asta i l-a dat fiica-mii[alcool]. Voi incerca sa iau si Trigonella, sa vedem.

 

Poate ca in felul asta reusesc sa mananc si eu ceva mai putin si sa mai dau jos, ca degeaba am zis eu ca m-am impacat cu gandul sa fiu grasa vara asta, ca nu e asa.

 

Beatriced, de cate ori pe saptamana mergi la sala si ce faci acolo aerobic sau aparate? Ca eu am inceput sa fac acasa niste super exercitii pe care le-am mai facut si inainte cu mare succes, dar m-am lasat de ele sa mi s-a parut ca scade lactatia!!! Stupid, probabil. Azi ma apuc din nou, desi sunt racita ca naiba. Apropo de [xinpat] noi am inceput de la 5 saptamani si merge taaaaaaaare bine[olala].

 

Cine zicea ca mai are copilul icter? Si Ana mai avea la controlul de 2 luni, dar dr nu mi-a zis sa fac nimic in acest sens. Si Alina a avut pana dupa 3 luni si i-a trecut de la sine. Noi banuim ca amandoua au grupa de sange a lui barbatu-meu, care e diferita de a mea si am facut ceva anticorpisori in timpul sarcinii, dar nimeni nu a verificat asta atunci. Si nici acum, by the way...

 

Nefertari, bine ai revenit printre noi. Vad ca te-ai intors la birou. Si eu merg la birou din cand in cand, dar eu lucrez mai mult de acasa, unde m-au dotat cu toata tehnologia necesara acestui lucru. Voi fi ceva mai libera la sfarsitul lui august si in septembrie, ca din octombrie ma intorc la birou. Incerc macar luna respectiva doar 4 ore/zi, ca eu vreau sa alaptez cat mai mult. As vrea si noiembrie, dar nu stiu daca se poate.

 

Carolina, cu Alina (12.11.02) si Ana (9.05.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca de 3 zile tot ma chinui sa postez si nu mai reusesc!

Si aveam atatea de spus....deja am uitat.

Mi-aduc aminte ca am admirat cativa bebelusi : ciufuliciul lu' babygirl [:D], e o scumpica, n-ai de ce sa te stresezi de ce zice lumea, imbraca fata in ce culori iti plac si nu mai pune la suflet comentariile lor (Malina mea e rasa-n cap, n-are cercei si o imbrac cel mai des in pantaloni scurti, asa ca-ti dai seama ca lumea nici nu se mai sinchiseste sa-ntrebe ce-i, ma ia direct cu "ia uite ce baietel"....), si cele 2 "fete adormite" ale lui rosin (mi-a placut poza cand ii da suzeta surioarei, o recunosc perfect pe Malina, si ei-i impinge suzeta ei in gurita Dariei cum scapa nesupravegheata)....

 

si gata cu mesajul meu....plange Daria [bang][bang]. da-l trimit asa...ca iar nu mai apuc...completarea data viitoare...dupa ce-o adorm la loc!id="Comic Sans MS">id="purple">

 

Mickyyyid="red"> si cele 2 fete cucuiete: [copil] Malina Ioanaid="purple"> (31.03.2004) [copil] Daria Mariaid="purple"> (22.06.2005)

 

 

id="left">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Continuare...id="red">

Botezul l-am facut la biserica Visarion unde ne-am casatorit si noi, iar preotul paroh e un meserias daca pot sa zic asa... da' a lipsit din Bucuresti si slujba a facut-o neica asta...cred ca se si distra de chestia cu facut pipi pe nasi, ca de la inceput a zis ca ORICE se intampla in timpul slujbei sa nu vorbim, doar copiii au voie sa tipe...[bang] de balacit, i-a balacit zdravan cu capul in apa- nasa zice ca a vazut-o inghitind o gura zdravana de apa...sfintita de...iar la sfarsit i-a dat 2 lingurite mari de vin pe gat...ca la prima nu a inghitit si anafura....ma rog, bine ca a trecut...

 

Si pe noi ne-a prins ieri ploaia in Herestrau, era prima oara cand mergeam acolo- mama ce inghesuiala, la noi in parcul circului parca e mai lejer...n-am gasit nici o banca libera la umbra, am mers de nebuni 2 ore, pana a inceput sa picure si am luat-o la fuga spre iesire, ca masina era departe...De fapt sotul meu fugea cu carutul, iar eu dupa ei la ceva distanta...iar operatia mea s-a cam "suparat"...

 

Loreenid="blue">- chestia cu numele s-a intamplat si la botezul mamei mele- o cheama Cezara- si la botez s-a enervat popa ca nu e nume crestin...si i-au zis si Teodora-dupa numele nasei...da' asta se intampla acum 60 de ani- credeam ca intre timp s-au mai desteptat. La urma urmei nici sfintii nu au fost botezati cu nume sfant...nu ?

 

Corniid="blue"> zi asa , Timeea e o norocoasa- ca de fapt nu a patit nimic [:D]Glumesc, evident. Da' cred ca toate mamicile, la cat de obosite sunt, mai au "scapari" din astea...eu de exemplu, cred ca ii mai mufez cate un biberon facut aiurea- adica mai multa apa - sau lapte- proportional vorbind... pun apa pentru 5 masuri- numar 1, 2 masuri... ce faci mami, iti face mama un biberon maree.. 3,4 acu' e gata... 3 unde eram ?[:D][:D][:D]...ma rog pana acum nu s-a stricat la burtica...

 

 

Fran si Patricia Annelise (05.05.05)

http://community.webshots.com/user/annelise05

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...