Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de mai-iunie 2004 (50)


Recommended Posts

Grate, uite ce am gasit:

Varicela (varsatul de vant)este o boala infectioasa, insotita de o eruptie, si imunizanta (nu te poti imbolnavi de 2 ori!). Varicela poate aparea, in general, intre 2 si 10 ani, si provoaca mancarimi puternice. Dureaza aproximativ 12 zile.

Virusul varicelei este acelasi cu cel al Zonei Zoster (care nu este, de fapt, decat o resurgenta a varicelei).

O particularitate a varicelei este aceea ca eruptia sa nu apare intr-un anumit loc, adica puteti gasi bubite pe pielea capului acoperita cu par, precum si in palme, pe organele genitale, sau chiar si in gura…

Perioada de incubatie a varicelei dureaza in jur de 15 zile.

Perioada de contaminare (molipsire):

Perioada de contaminare este de aproximativ 8 zile dupa aparitia primelor vezicule (si nu a bubitelor). O intrerupere a scolii de 10-15 zile este obligatorie, chiar daca copilul este in forma.

 

Simptome:

Eruptia apare dintr-o data, pe tot corpul, prin puseuri, dupa ce copilul a avut febra – mai mica sau mai mare (ba chiar neobservata). Este vorba de mici bubite roz, situate la mare distanta unele de altele, si care se transforma in mici vezicule (basici). Acestea se sparg, apoi se usuca, lasand o coaja care va disparea in 10 zile.

 

 

Ingrijiri (medicale):

In primul rand, bebelusul trebuie impiedicat sa se scarpine si sa rupa cojitele, in caz contrar vor ramane cicatrice permanente. In acest scop, taiati-i unghiile in mod regulat. Medicul curant poate, de asemenea, sa va prescrie antihistaminice pentru a calma mancarimile copilului.

 

Veziculele vor fi dezinfectate zilnic, cu un antiseptic care nu irita, prescris de medicul curant, pana la aparitia cojilor.

 

In prezent, se studiaza un vaccin.

 

Complicatii:

Exista doar cu titlu exceptional. Este vorba de suprainfectii datorate scarpinarii. O simpla bubita poate sa se infecteze si apoi sa se transforme in abces (insotit de febra).

 

Pentru a evita orice risc de suprainfectare, aveti grija ca bebelusul dumneavoastra sa aiba, mereu, mainile curate, in caz ca se scarpina.

 

Mai multe detalii aiciid="blue">

 

S-ar putea sa fie varsat de vant. A avut si Amalia pe la 7 luni. Febra mare 3zile si cum au aparut bubitele a disparut si febra. E normal sa nu manance. Am inteles ca apar si pe limba aceste vezicule si in cerul gurii si ii incomodeaza pe bietii copii.

Vrei un sfat babesc? M-a invatat bunica (Dumnezeu s-o odihneasca in pace): ca sa faci sa erupa mai repede bubitele(cica stau ascunse) pui pe burtica copilului un prosopel(ceva..)ROSU inmuiat in tuica. La tine nu stiu ce sa pui ca tuica pe acolo..ceva tarie..te descurci tu. In afara de spirt medicinal.

Al noi a avut efect garantat. Si odata iesite (pe tot corpul) s-a linistit copilul.

Nu va manca, nu-l forta.

Pupici multi si sanatate multa !!!!

Cristina & Amalia (20.04.2004)

 

Povestea nasteriiid="red">

Poze Amaliaid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Alus Imi pare bine ca te simti mai bine. Stiu ca nu ai cum sa nu te gandesti si la celalt bb. Mie mi se intampla sa ma gandesc la mama si ma apuca plasul. E mormal. [pup] Jiuliei sa-i treaca bubita din gurita.

 

Grate Vad ca ti-a dat Acris despre varicela. Chestia cu carpa rosie e adevarata, a incercat-o si soramea la copii. Si e mai bine asa ca ies bubitele mai mult in locul respectiv si pe restul corpului mai putin. [pup] lui Patric sa se faca bine. Tratament nu se da in afara de mixtura mentolata pentru calmarea mancarimii data de bubite.

Cu lapticul nu te stresa prea tare, nici Biancai nu-i place. Eu ii dau laptic HN 25 de la Milupa. Asta-i place da numai lapte nu-i. Eu am luat un laptic Prima creste l-am gustat noi si e mai aromat. Cand termin tratamentul o sa incerc sa-i dau din asta. Pe mine nu ma mira ca nu-i place laptele pt ca nici eu nu ma omor dupa el.

 

Puturoasa mea s-a trezit la 9.30 si deja a facut o prostie. S-a dus in balcon si-a tras bibicleta peste ea. Acum e la mine in brate si vrea si ea sa scrie. Ne ducem sa papam si sa iesim afara.

 

[pup] la copilasi si [flo] pentru voi

 

Nicoleta

si

[ispita] Alexandra Biancaid="red">

 

Nepoteii mei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

multumim de incurajari!

sanatate multa tuturor piticiloe si mamicilor!

Sebastian este bine, ieri a mai facut de doua ori (normal), cred ca si-a revenit!Banuiesc caisa aia mare, zemoasa, pe care Sebastian a mancat-o in intregime (nu va mai povestesc ce era pe tricoul lui...).

A fost ieri doctora, a spus ca Sebastian s-a dezvoltat f. bine (in greutate nu prea a mai luat - are putin mai mult de 10 kg, da inaltime are vreo 80 cm, ceea ce este destul de bine).I-a facut si Havrixul, nici nu si-a dat seama ce se intampla, a avut un moment in care avea tendinta sa planga, dar (pentru ca tati era langa el sa-i distraga atentia) a inceput sa rada in hohote.Pana acum nu a facut febra, sper ca nici de acum inainte.

L-a studiat pe toate partile, fontanela este spre bine (i-a dat in continuare 3 picaturi), i-a scos fierul si mi-a spus sa-l dau calciu gluconic.

 

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)

Poze < 8 luni , > 8 luni

dupa 1,1 ani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acris, multumesc, se pare ca baiatul are rubeola pina la urma. Simptomele corespund iar chestia cu haina rosie mi-a zis-o si mama, am executat-o deja. Cred ca-mi voi schimba doctorita, ca misterul l-am rezolvat prin mama.

 

 

V-am pupat si am fugit ca ma pisca atunci cind scriu la calculator.

Va urez muuuulta sanatate copilasilor vostri si voua la fel!

 

Mamica de[copil]Explorator pe nume Patrick(31 mai,2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Grate scumpa de tine, pupici la puiu mic si dai lichide.Daca bea apa e bine.Si mai poti sa i dai pentru hidratare saruri de hidratare (io i am luat Inisei de la Humana sunt si bune la gust ).In loc de laptic poti sa i dai iaurt sau branzica.Pupici la mamica speriata [pup]

 

Va pupic te toate si pe bebelasi [pup]

 

 

 

Galusca micaid="red">id="size4">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Astazi Sebastian a fost plecat cu bunicii la tara,noi am ramas acasa ca in vremurile "dinainte"!Am dormit pana tarziu, am lenevit...

Sebastian a alergat toate "orataniile din curte", a dormit si el foarte mult...

Luna viitoare poate reusim sa plecam 1-2 saptamani la munte, sa "ne incarcam bateriile";vremea asta este asa ciudata, nu mai stii cum sa-ti faci programul pentru zilele urmatoare

 

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)

Poze < 8 luni , > 8 luni

dupa 1,1 ani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani mamica Christina!id="red">

 

Se vede ca e perioada de vacanta si mai e si week-end, e asa de liniste pe aici.

 

Noi suntem bine, Cristina misuna prin casa cu o viteza, ca obosim numai uitandu-ne la ea. Ii merge gura toata ziua, chiar daca nu spune prea multe chestii inteligibile.

 

Cred ca ar mai vrea la mare, ca unde vede apa pe strada vrea sa se bage in ea, plus ca si-a gasit cadita de baie si si-a luat o galetusa din aia de nisip si s-a asezat in mijlocul holului in cadita si nu mai vroia sa iasa de acolo.

 

Sanatate multa la piticii bolnaviori si multi pupici pentru ei de la Cristina.

 

Ma duc si eu la nani, ca maine am treaba ca e ziua de nastere a sotului.

 

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)

http://community.webshots.com/user/paloma297

http://community.webshots.com/user/cristina040614

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...