Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de mai-iunie 2004 (50)


Recommended Posts

Nicoleta,imi pare tare rau sa aud ca Bia mica are inca probleme...Intreaba la [medic],despre noile produse aparute pentru cresterea imunitatii(sa o fereasca si de alergii)...Noua ne-a recomandat Ribomunyl pentru ca avea sensibilitate la infectii respiratorii.E un tratament de lunga durata(7 luni),si nu pot sa-ti spun inca nimic despre rezultate...

In ceea ce priveste Netul,daca e pe cablu-s-ar putea sa fie probleme cu modemul...care trebuie restartat din cand in cand(si pe mine m-a invatat sotzul sa fac chestia asta...ca altfel,stateam si ma uitam la computer ca la mobila)

 

Madutza,sa va traiasca finii si sa va distrati SUPER la nunta,pe 23!

Meniul lui Victor arata cam asa:ora 8--lapte( 180 ml)

11--fructe(caise/piersici)

12:30-13--legume multe(morcov,cartof,ceapa,conopida,broccoli,fasole verde,chiar putina mazare,ardei,rosii fierte impreuna cu carnita-de obicei de pui,si apoi mixat totul pana obtin un fel de piure mai subtire-nici supa crema,nici prea gros)--cam 200g si apoi un desert-iaurt cu fructe(mai nou Danette cu ciocolata)

16:30-17 soldatei de paine cu unt si ceva(branzica topita sau gem sau sunca) si completare putin lapte(50 ml)

20-20:30--gris cu lapte(cutii cu praf instant,care se fac cu apa---noi am incercat multe ,pana am gasit unul care sa-i placa:Hero-Ulker,multicereale)(cam 150 g)

Dar de cate ori mancam noi ceva,ii dam si lui sa guste putin(ii plac cartofii prajiti!,dovleceii pane...cozonacul...smecherul!)

 

Laureta,unde ai pus piscinutza? in casa?...ma tenteaza si pe mine sa incerc chestia asta...da' noi stam la bloc...oof

 

Lili,aseara cand am mancat telemea,ne-am gandit la voi...ti-a adus mama ta telemea?

 

BebeBeca-Rebeca este cea mai frumoasa papusa!e dulce foc!

 

Grate,concediu placut in August;speram sa te relaxezi si sa te odihnesti ,pentru micul explorator Patrick!

 

Fetele,pupici la toate si la copilasii scumpi-care sunt cei mai frumosi din cati exista!


Nu fac nimic da'mi ia toata ziua!id="Comic Sans MS">id="purple">

 

Simona-mamica de Victor scump si Roxy-printesa

 

cius22

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna dragele mele,

In sfarsit reusesc sa scriu si eu (ca de citit sunt la zi).

 

Am vazut toate pozele. SUPERBEEEEEEEEEE!!!!!

Sa va traiasca copilasii !!!!!!

 

In primul rand vreau sa-i urez Gratei : LA MULTI ANI, cu scuzele de rigoare.

Lili, bine ai revenit !!!

 

Cius22, ce mandra trebuie sa fii cu o fata asa frumoasa si un baietel atat de scump.

 

Madutza, ai fost o nasa superba (de fapt toti trei). Asa cum ti-am mai spus ai o frumusete aparte [pup][pup]

Referitor la meniu, si eu sunt cam bulversata. Nu stiu ce sa mai prepar, nu stiu ce sa fac mai repede cand ajung acasa . Si pt. noi si pt.Amy.

In general mananca cam de toate.

Duminica am facut ardei umpluti cu carne de curcan si ciuperci. Totul preparat cat mai dietetic, fara prajeala si condimente. Au iesit super si a mancat Amalia unul intreg, de mi-era si teama...dar plangea daca nu-i mai ofeream inca o lingurita.

Oricum se serveste singura domnisoara. Nu mai vrea sa-i dau eu.

In rest, supe, piure din tot felul de legume +carne de pasare/ou/ficatel, crochete de peste, de dovlecei, rosii, branzica, piure de fructe.

Mai nou, mananca mini-croissant "7 days". Asta ca desert si nu mereu, ca mi-e teama.

In concluzie, fatza de tot ce-am enumerat mai sus, ma gandesc cum sa le mai combin toate astea. Aici e durerea...ca se "plictiseste" de aceeasi combinatie si mereu trebuie sa fac"rotatie".

Am atatea retete pt. bebe si degeaba.....

Cred ca numai stresul ca nu am timp e de vina si fac acolo ce-mi vine pe moment.

Referitor la scutece,folosim inca nr.4 pt. ca am alta marca decat cea PAmpers si sunt mult mai buni. Si la noi este aceeasi problema cu pip mult noaptea. DAr astia tin f. bine.

Daca iau Pampers intr-adevar folosesc nr.5 noaptea.

 

Va pup dulce si scuze ca n-am "vorbit" cu fiecare in parte.

 

 

Mami Cristina & fetita mea dulce - Amalia (data nasterii:20.04.2004)

 

Povestea nasteriiid="red">

Poze Amaliaid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anacami,distractie placuta la nunta!...cred ca o sa gasesti ceva dragut,pana la urma...si nu-ti place tie sa umbli prin magazine???? wow...da-mi mie banii,si umbluuuuu...o saptamana daca trebuie...

 

Madutza,noi la pampers folosim 4...pana acum nu am avut probleme,dar din cauza dintisorilor a avut kk ceva mai moale si a iesit pe langa pampers...prima data am crezut ca e un accident,dar s-a cam repetat...ne-a recomandat cineva sa incercam cu 4+,dar Victor are doar 10 Kg(cu ambalaj cu tot),parca nu i-as pune ditamai pampersul

 

Acris,multumim,asemenea! sa-ti traiasca frumusetea de Amalia,sa fie sanatoasa si sa creasca mare,sa va bucurati impreuna!


Nu fac nimic,da'mi ia toata ziua!id="Comic Sans MS">id="purple">

 

Simona-mamica de Victor scump si Roxy-printesa

 

cius22

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

`Hai ca sunt la servici.

Madutza noi avem meniu de regim deocamdata. Si Bia uda mai mult ziua ca noaptea nu se mai trezeste sa pape. Oricum schimbam 5-6 pampersi pe zi ca atunci cand era bb mic.

 

Cius Pampersul 4+ nu e cu mult mai mare fata de 4. Nr. 4 e de la 7 la 18 kg si nr. 4+ de la 9 la 20. Am luat eu din viteza odata si am observat ca astia nu o mai strang la picioruse, si Bia are abia 10 kg, dar sunt mai putini la pachet doar 64 de buc. fata de 72.

 

Lili Eu am ales numele de Bianca chiar cu o zi inainte de a merge sa nasc. Alexandra i-a placut sotului si mie Bianca.

 

Nicoleta

si

[ispita] Alexandra Biancaid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Grate id="red">un pare pupic pentru mamica frumoasa te asteptam sa vi[pup]

 

Madutza id="green">noi papam in mare asa:

 

1.dimineatza laptic cu cereale si o banana(milk shake)

 

2.Fructe ,de expemplu azi o piersica si o nectarina cu putin laptic ca sa se poata mixa la blender.Dar masa asta nu i o dau tot timpul mai sar ca de multe ori nu papa pranzul.

 

3.pranzul:carnitza(pui,vitzel,peste,ficatzel)cu legume si i mai pun un iaurt in papa ca altfel nu vrea.I am mai facut ardei si dovlecei umpluti si pentru noi si pentru ea,cu un pic de smantana ,paste cu oua lapte cascaval la cuptor,brocoli cu oua si cascaval si iaurt la cuptor,orez cu pui iaurt oua la cuptor etc(asta sunt mancarurile cand vreau sa i dau oua)

 

4.branzica sau iaurt sau cereale sau orez cu lapte si fructe,sau painica cu unt cascaval si sunca de pui pentru copii(asta foarte rar)

 

5.cina :laptic cu cereale(daca nu papat bine i mai pun o piersica sau alt fruct)

 

 

Deci in mare avem 5 mese dar in majoritatea zilelor are 4 si a avut si 3 daca la pranz a papat mai mult.

 

La pampers suntem la 4 daca i iau mai mare nu i sta lipit la picioruse.

 

cius22id="purple"> piscina o pun in baie si e din aia pentru plaja care care se umfla da e mare adica incap si io[:D] cat de cat acolo iuhuuuu balaceala mor dupa apa.

 

Fetele au anuntat iarasi ploi pentru seara asta ooof saraci oameni[q]

 

 

Galusca micaid="red">id="size4">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor

 

Astazi cu Julia am fost la vaccinul de la care se face la un an. Nu a plans, doar a miortait putin, Dupa vaccin a facut papa la sora medicala. Dupa doua luni sa ingrasat 550g si a crescut 3cm. Acum cantareste 10330g si are 77cn. Acum trebuie sa mergem cu ea la control de rutina cu ochii, piciorusele si inimioara sa vedem daca i sa inchis, nu stiu cum se spune la acel lucru, nu este nimic grav se poate trai cu asta numai ca omul oboseste mai repede.

 

Lili- tu parca scriai ca Bianca ia toate pietrele de pe jos? Asa face si Julia. Cel mai mult ii plac pietricelele mici.

 

Anacami- distractie placuta. La toti care au nunta le urez sa se distreze mult mai bine decat mine.

 

Ciuss- si eu folosesc pampers 4+, de fapt acum folosesc Happy, si sunt multumita de ele. Sunt mai lungute decat pampers si putin mai late.

 

Bebe Beca- pot sa spun ca sunt geloasa pe voi ca ati fost la mare, eu nu am fost de 7 ani. [bang][q]Poate la anu venim in Romania si ajungem pe la mare.

 

Trebuie sa va parasesc ca sa trezit printesa.

 

Pupici.id="brown">

 

http://community.webshots.com/user/alus1

Alus+Julia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor! Pupici la nebunici! :)

 

Lili, bine ai revenit! Cum sa nu te mai stim ...

Vazut pozele, placut Biancuta! O smecherita frumusica! :) Sa-ti traiasca! Nu te supara, dar daca ar fi vazut Boby (sotu') pozele nu s-ar fi abtinut sa zica: "Un copil, care a facut cunostinta cu priza!" [:D] Rade ca al meu, cu nas cu tot :)

 

Madutzo, petrecareato, cu condusul cum mai stai?

Care a fost chestia cu meniul? Face Ana probleme la mancat? Uite, sa-ti zic ce papa Cris:

-dimineata mai nimic - de obicei ii pregatesc biscuiti cu iaurt cu fructe, sau incerc doar iaurt , insa fara mare succes, asa ca il tin pe "ciugulituri" din de toate, de la corn pana la fructe

- pe la 12-13 il culc cu ceai

- pe la 4-5 papa mancarica - daca am ceva gatit e bine, daca nu, borcan

- seara : tot cu ciugulitul, dar acum deja salamior, cascaval

- intre mese: fructe cat cuprinde ... dar cu pofta mare. Tine capsuna in mana si se manzoleste tot, ii curge sucul pe manute in jos, e tot moscolit la gura. Cand am fost la prieteni la curte a descoperit agrisele, manca cu asa pofta de nu-mi venea sa cred. De asta ma bucur, ca papa fructe.

 

Cius, frumosi copii ai. Sa-ti traiasca!

 

Alus, bine ati venit din concediu!

 

Paloma si Vanesa, se vede ca ati avut un concediu pe cinste! Frumoase pozele ... de copii nu mai zic ca stiti deja!

Vreau si eu mare ................

 

Grate, la multi ani!!! imi pare rau de intarziere! Sa ai parte de tot ce-i mai bun pe lumea asta! Te pup dulce! [cheers]

 

Noi suntem bine ... eu tot cu fierea franjuri, dar sunt pe drumul cel bun. Sambata ne-am distrat de minune, sarbatoritul a facut chiar baie in bazin, noua ne-a fost totusi prea frig ... dar ne-am simtit super!!! Am ajuns pe la 1 acasa, asa devreme ;) ptr. ca a fost vremea nasoala si mi-a fost frica sa conduc si mai chiauna decat eram ... oricum am venit pe furtuna.

Duminica am fost la alt sarbatorit ... de data asta cu Cris. Prietenii cu baietelul de 3 ani. Si surpriza, se inteleg copiii super! Acum de cand e si Cris mai baietel il accepta Christian, si asa de frumos se joaca.

Luni am continuat, am chemat si pe celelalte mamici la ei la curte si ne-am simtit super! Marea problema e ca nu-l mai accepta pe Leo ... asa s-a ratoit la el, plus ca vroia sa-l loveasca ... si doar ptr. ca i-am dat in leagan impreuna. Cu Christian a vrut, ba era chiar pe jos de ras ... asa imi pare rau! Imi pare rau ca-i Cris asa rautacios si ptr. saracutul de Leo, care tot incearca si n-are la cine incerca. L-am certat pe Cris, dar fara mare folos ... sper sa se schimbe!

 

Va pupic! Vreau s-o sun pe nasica lui Cris si acum imi vin barbatii sa ma conduca acasa! O seara faina!!!id="blue">

 

[:o)] Irinusha & [bonjovi] Cris (03.05.04)id="blue">

 

site-ul lui Cristian

poze, pozilici si poze de vacanta id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madutza, am uitat de scutec:

Cum le mai spuneam si fetelor, noua ne place marca Babylove, dar nu se gaseste la voi. Acum de cand am bonuri de la Pampers am luat si pampers (Maxi, nr. 4), dar doar ptr. zi cand schimbam des, ca noaptea nu fac fata pampersii la cat pipi face fi-miu. Ptr. noapte doar Babylove (tot maxi) si ala e plin, dar nu da pe afara ... ma mir cateodata chiar.

Eu stiam ca nr. 4 e pana la 17 kg, deci ar trebui sa fie bun. Incearca doar pe noapte cu unul mai mare, poate tine mai bine.

Pupici!

Uitai, am vazut si eu pozele ... ai fost o frumoasa! Mi-ai placut ... chiar mai mult decat mireasa! [:I]id="blue">

 

[:o)] Irinusha & [bonjovi] Cris (03.05.04)id="blue">

 

site-ul lui Cristian

poze, pozilici si poze de vacanta id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! Intru tot mai rar pe la voi da n-am tiiiimp...

 

Lili uite ca te "vad" aici, iar de telefonat inapoi n-am apucat, scuze, seara nu stiu ce sa fac mai intai si pe Danut am inceput sa il culc la 8 seara ca e tare obosit (si eu de altfel da eu mai fac cate ceva si abia apoi ma culc). Pupici si bafta la schimbat job-ul.

 

Laureta nu te supara ca ma bag, am citit in Dr Spock ca atunci cand copilul nu mai mananca bine e semn ca trebuie redus numarul de mese. Al meu mananca de 4 ori dar practic doar de 3 ca la 11:30 la gradi mereu imi spune tanti ca nu mananca bine, da in rest mananca binisor.

 

LA Multi Ani fericiti Grate,id="red"> si iarta-ma ca fac urarea cu intarziere... Sa ai parte de multa dragoste, liniste si sanatate!

 

Madutza noi folosim nr 6 de la Pampers, da nu stiu daca astia de aici or fi identici cu cei din tara. Meniu: dimineata ii dau la blender o piersica sau doua caise sau cateva capsuni...plus putin cascaval (uneori), plus ceva mancarica gatita (piure, supa...oti zice ca sunt nebuna da nu stiam ce sa ii mai dau si stiam ca la urmatoarea masa nu prea mananca bine, asa ca daca lui ii place...). La pranz si dupa-amiaz mananca la gradi, seara ii dau ciorbica (de pui, de curcan, de vita, de zarzavat cu mai multe rosii ca sa fie mai gustoasa), sau piure de cartofi cu ficatel de pui, sau spanac cu carne de pui, sau tocanita de legume cu pui... plus gris cu lapte sau orez cu lapte ... La astea evident se adauga laptele (cand se culca)-bea o multime de lapte 700-900 ml. Da nu mananca foarte mult din tot ce am zis, cand era mai mic manca mult mai mult cantitativ, da cat mananca atata ii dau...A, i-am mai dat si rosie cu branza si paine da nu se omoara (asta chiar de la tine am luat-o). A, si iaurt!!! e favoritul lui inca, i-l dau simplu, fara fructe.La tanti aia cica a mancat bine supa de broccoli (ii place si broccoli un pic facut la abur) si orez cu vegetale si pui...

 

Pupici, fug

 

http://photos.yahoo.com/irinoiu

 

Irina si [copil] Daniel (28 Mai 2004)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragele mele,

 

lili, bine ai revenit! sa-ti traiasca bianca scumpa!

 

irinel, probabil ca io am pierdut firul: daniel merge la gradi? ce faaaaaaaaaaaaain!!

 

probleme cu scutecele:). ana-maria iti da bataie de cap, madutzo?:) vezi ca daca-s scutecele prea mari, de-aia iese pe linga. lia inca e pe no. 4, ea are tzombutzele nu prea grasute. noaptea nu prea face ca nu se scoala sa bea. mai mult dimineata, dupa lapticul de la 7-8am.

ca tot sint la mincat, uite-asa face lia:

- dimineata, lapte intre 7-8 cind se trezeste. pe la 9, fructe: lebenita, cirese, struguri sau afine. astea-s favoritele ei. pe la 10, o papara cu briza si sunca dintr-un ou. o maninca toata. sau ou moale cu piine muiata in el. sau un senvici cu unt si parizer.

- la prinz (pe la 2pm cind se trezeste), un iaurt si o bucata de piine cu ceva. ceva fructe, nu prea maninca bine la prinz.

- seara (pe la 6-7pm), orice mincam noi. dar cel mai mult ii plac spaghetti cu sos de rosii, cartofi la cuptor cu patrunjel si paprika pe ei cu salata din rosii, castraveti, salata:). peste cu orez la cuptor. cremvursti si cartofi prajiti. brinze de toate felurile. secretul e sa-i dau pe furculita cantitatea numa' buna de pus in gurita ei sau pur si simplu s-o las sa-si aleaga ea cu mina ce si cit vrea. ce mai, incearca tot:), in toate felurile.

- inainte de culcare, vreo 300-350 ml de lapte.

intre mese, mai maninca cite un cereal bar, o prajitura de oatmeal sau biscuiti, fructe cind are chef. pe parcusrsul zilei, inafara de seara si dimineata, nu bea mai mult de vreo 50-100ml de lapte.

 

cam asa. nu ma agit prea tare. are 10 kile 700 grame, 85cm, arata bine. are zile cind maninca mai bine, altele cind ciuguleste, asa. cum v-am zis, nu ma mai agit. creste ea. maica-mea imi spune ca eu nu mincam nimic, spuneau toti ca cresc cu aer!:)

 

noa, ca ma bate un coleg la cap sa-l ajut cu ceva.

va pup. miine, bebemic face 25 de saptamini!!

 

mona, [copil] lia (24.04.2004) si simburica mica (24+)

 

IUNIE 2005id="blue">

BABY MAYAid="red">

site-ul nostru asa s-a nascut liaid="orange">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...