Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de Aug-Sept 2003 (59)


danat

Recommended Posts

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns

[bis][bis]Felicitari pentru Oana mika si scumpa si pentru Saha! Bravo mai, copii mari! Asta da realizare!

 

Rodica - [pup] lui Stefanutz! Saraca de tine...imi inchipui prin ce ai trecut! Nu ai de ce sa te simti vinovata ca sunt atat de imprevizibili.... [pup]

 

Floricico - m-am topit cand am citit cum iti zice puika mika. Cred ca nu mai poti de dragul ei![pup] Draga de ea...

 

Oana - multumim de poze! Foarte frumoase! Erikutz a crescut mult, e un adevarat cavaler! Iar de tine ce sa mai vorbesc...arati super! Se vede ca va prieste sederea![pup]

 

 

 

Mih si nazdravanul Matei

Licuriciul mamei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci...despre bairamul Emmei. De papica nu am facut cine stie ce ca au fost numai mamicile, chiar daca si taticii au fost invitati, dar astia de aici nu se prea dau la venit la petrecerile de copii. Am facut platouri cu cascaval, salam, cabanos, oua umplute, rosii, castraveti, masline...alune, minuni din astea, nimic mai mult. Pentru copii am facut sandwich-uri cu tuna si maioneza, crackers si alte feluri de biscuiti, fructe si brinzica taiata in forme de stelute, inimioare etc. Tortul a fost cu frisca deasupra, blatul de ciocolata si fillingul de banane cu vanilla custard (nu stiu cum naiba sa traduc custard). A fost ffff. bun, avind in vedere ca nici nu ma asteptam sa fie asa ca l-am facut la cofetaria unui supermarket si chiar m-au lasat masca cit de bun a fost. Eu alesesem tortul sa il fac acolo ca avea tema Tinkerbell, dar a fost o alegere pe cinste (tot noi am ales ce fel de blat, filling si chestia de deasupra). La botez o sa ma strofoc mult mai mult si o sa am noroc ca ma va ajuta si mama. Am vrut sa ii fac ziua numai cu copii ca sa se distreze ea si nu cu adulti casa ne distram noi. Si asa o sa facem in fiecare an. pai, daca e ziua ei sa o sarbatoreasca ea:)).

 

Ma intreba Sisi daca au fost numai fetite. Nu, a fost si baietelul perechii care vrem sa o boteze pe Diana si mai era invitat un alt baietel care nu a venit. Ma-sa nici macar nu a avut bunul simt sa imi spuna ca nu vine si eu pregatisem goody bag si pentru el, asa ca Alex s-a facut cu 2:)). Aici, ca semn de multumire ca au venit la petrecere, se da o punguta la fiecare copil cu chestii mici. De ex eu am pus la fetite stickere, bratara cu sclipici inauntru, un portmoneu cu un smiley face pe el, o bagheta magica mica (se pot pune si dulciuri mici), o chestie din aia in care sufli si suna si se lungeste[:D]. La baietei masinute mici, fluiere, stickere si minuni din astea. Copiii sint f. incintati de goody bag-urile astea.

 

Rodica si Floricica, sanatate la copii. Floricica, asteptam vesti imbucuratoare.

 

Anny, sa iti fie de bine vacanta. Pune si tu poze sa ne holbam si noi un pic.

 

Dana si sasha, felicitari pentru succesul cu olita. Eu o astept pe mama. Recunosc ca Emma da semne din ce in ce mai incurajatoare ca ar fi pregatita de olita, dar, cum eu sint mai tot timpul maimuta caratoare de copil mic care nu adoarmedecit la mine in brate si dureaza de la juma de ora pina la o ora sa adoarma, ma vad in imposibilitatea de a alerga cu viteza luminii sa dezbrac copilul la fundul gol si sa o pun pe olita. Asta e...o sa fim printre ultimii:)).

 

Cit despre sunci...eii, in poza nu se vad, dar daca m-ati vedea din profiiiil[bang].

 

Cu lapticul stau mai bine decit la Emma. Din 800 de ml ii dau 600, ceea ce e imbucurator pentru mine. Ce m-a minunat de data asta e ca laptele e destul de gras si, spre deosebire de acum 2 ani, am avut si eu curajul sa il gust. Nu e chiar asa de rau[:D]. Diana papa bine, am noroc ca nu e colicioasa si doarme noapte cu pauze de sculat pentru papa, insa e o alintata si nu vrea decit la mine in brate sa adoarma si nu asa, ci ingramadita toata cu fata infundata in spatiul dintre sin si mina. Asta e, mi-am facut-o cu propria mea minuta...lucru manual:)).

 

Emma e si ea dezastru. Nu adoarme fara mine, noaptea se scoala si ne verifica pe rind. Cum eu ma scol de 2 ori pe noapte, ma simte de fiecare data si incepe miriiala. Ieri noaptea cred ca avusese un cosmar...eu ma dusesem jos sa scot laptic si a inceput sa urle dupa mine. A adus-o ta-su si el a dat sa plece, dar ea nu vroia asa. Acu'plingea du-pa ta-su...ne vroia pe amindoi. Pina nu am ajuns sus in pat nu s-a linistit. E din ce in ce cu mai multe figuri in cap, tavaliri si chestii din astea. Ca sa mai scap si eu de ea ii dau sa coloreze cu carioci, acuarele, culori care ies numai pe hirtie. Am noroc ca sint washable si nu murdareste tot in jur. Ma innebuneste toata ziua sa o schimb de toalete de cel putin 3-4 ori pe zi. Azi a vrut costumul de balet...inca isi aduce aminte. Adevarul e ca are o memorie f buna, mai ales a locurilor. De ex...m-am dus sa ma fac unghiile o data si ea a tinut minte locul cind am trecut pe linga el alta data, chiar daca nu m-am mai dus acolo.

 

Mai mai sa nu il recunosc in poze pe Osamel pletosul si frumosul.

 

poze 1,poze 2,poze 3,poze 4

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bey fetele, ia ziceti si la noi o treaba.

Deci: ca sa il dezvat de Pampers trebe tinut cupilu in casa cel putin fara ei.Corect?

Dar ce te faci cand cupilu (lesinat dupa apa si dupa orice lichide)face pipi pe el, curge prin chiloti, ajunge pe parchet si el e in culmea fericirii ca are in ce se balacii?pai cum il fac eu sa ceara cand e asa de frumos sa-ti produci singur o piscina in mijlocul casei.

Si cand face caca, vine instant la mine si zice "mama chimba-ma".dar nu pare prea uimit, rusinat sau deranjat ca a facut in chiloti.

Astept solutii si sugestii.PLEASE!!! (si sa nu cumva sa radeti de el, da?????)

 

Si inca ceva.Copiii vostrii ( in special fecioarele) sunt foarte ordonati?Radu nu suporta ca lucrurile sa nu stea la locurile lor ( mai putin jucariile).Hainele tre sa stea in dulap, pernele in pat, pantofii in debara,,etc.Ieri am fost intr-o vizita si aveau aia niste haine insirate prin baie.Si le-a luat baiatu si le-a pus in cosul de rufe murdare de am inlemnit si eu si ei.A fost destul de penibil ca incepusera sa se scuze ca n-au apucat sa face ordine, bla, bla.

 

Oana-noemi - e da,da domne poze la popor!Fremos Erikutz,tare,tare.

 

Irinuca & Raducu

http://community.webshots.com/user/broscutza

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, fetelor! V-am citit constant, insa timp de scris nu prea am (si acum sunt pe fuga), pentru ca pe 31 iulie plecam la mare pana pe 10 august, iar eu, la serviciu, trebuie sa dau 6 reviste in avans ca sa pot pleca. Asa ca... Va dati seama ce e pe capul meu! Sper sa reusesc sa termin treaba si revistele sa plece in tipar, ca altfel... Atat despre mine si scuzele ca nu am mai scris de multisor.

Despre ratusca mea... Ce sa va zic, ma uimeste pe zi ce trece! A inceput si ea sa stea pe olita (inainte aveam o mare problema cu asta), dar nu prea presteaza acolo, tot in pampars e mai placut:)))). Stie cand face, imi zice caca, pipi, duce mana la fund sau la pasarica, dar nu o pot dezbraca in timp util nici in ruptul capului! Sper ca la mare, cat stau eu cu ea (bona e cam delasatoare in privinta asta, tot eu am domolit-o si cu tipatul cand trebuia sa stea pe olita –nota unu are de la mine bona pentru asta!), sper sa reusesc sa scapam de pampers. Sper!

In rest, vorbim destul de bine (La telefon, cand o sun de la servicu, imi spune: "Mami, te ubesc , aduci bobo, da? (intotdeauna, cand ajung acasa, imi face controlul la geanta si trebuie sa am mereu ceva pentru ea, o jucarioara, un fruct, sticksuri, pufuleti) " ne intelegem extraordinar (cateodata, imi spune ce trebuie sa fac inainte de a ma apuca eu sa fac lucrul respectiv, doar ce ii zic sotului sau cui e prin preajma ca, de pilda, azi trebuie sa spal perdelele, ca ea trage scaunul din bucatarie, il cara pana la cea mai apropiata perdea, apoi vine la mine, ma trage de mana si ma impinge sa urc pe scaun, ca sa dau perdeaua jos). E doar un exemplu, dar nu-mi vine sa cred ca ma inteleg cu ea ca si cu un om mare, le stie pe toate, desi unele chestii nici nu le vorbesc direct cu ea, doar ce aude...) Ma dispera insa seara de seara sa omor tantarii, desi nu prea avem. Am alergat intr-o seara dupa unul si de atunci, cum se aprind becurile in casa, incercam sa nimicim tantarii, dar faza dura e ca mama trebuie sa sara in sus, ca sa ajunga pana la tavan, cu un prosop in mana:))) Cred ca am slabit vreo 2 kile de cand tot sar asa... Papa bine si de toate, dar e innebunita dupa ardeii copti (mananca, daca o las, si cate 3-4 o data, asa ca am invatat lectia, ii pun unu- doi in farfurie si gata, nu mai avem!), precum si dupa salatele de rosii, cu ceapa multa si ardei. A si mai nou, nu mai vrem sa papam din castronase, ci din farfurii de portelan, cum papa mami si tati, si nici cu furculitele de-alea de plastic sau lingurite, ci cu tacam de metal:))). Si fara servetel la masa, nu papam! De jucat se joaca frumos, a invatat 5 culori (rosu, verde, albastru, galben si alb), deseneaza, se uita mult pe cartile de povesti, dar nu are rabdare sa-i citesc pana la capat vreuna, ii place sa faca forme din plastilina de-aia atoxica si canta foarte, foarte frumos "Melc, melc, codobelc (am s-o inregistrez)". Are deja o gramada de prietene, dar si prieteni, cred ca sunt in total vreo 10-11 copii, unii mai mari ca ea, unii merg la gradinita din toamna, cu care se joaca seara de seara (avem langa noi un parculet cu leagane, tobogane, nisip, unde stam ca de pe la 19,30, cand ajunge mama acasa pana la... Cat credeti? 22,00! Apoi, privim Luna, o admiram vreo cinci minute, ca a venit seara si trebuie sa mergem la nani, si fuga acasa, unde ne spalam bine, papam (papam si inainte de a pleca afara), ne mai jucam pana pe la 24,00, apoi cerem lapticul si gata, sus in pat, la nani! Hai ca v-am innebunit si sper sa mai scriu pana plecam la mare. De-abia astept, mor de nerabdare!

Teodora e Fecioara si da, cand e in casa, face tot timpul curat: hainele le scoate din dulap, dar le aranjeaza ea apoi si le pune la loc:))), pantofii in lada de la pantofi, dar dupa ce ii sterge de praf, cuvertura trebuie sa stea intinsa pe pat, rufele in cosul de rufe... Sper sa o tina chestia asta si dupa ce s-o face mai marisoara. A, acum o saptamana, si-a spalat singurica un tricou:))). Si pe mine pe cap, dupa-aia!:)))

Gata, acum va las si va doresc toate cele bune!

georgiana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pentru aprecierile la adresa noastra![asia]

 

Si eu am constatat ca Erik are o chestie care inregistreaza foarte bine, stie toate parcurile din zona, si-s vreo 5, a inceput sa repete dupa noi, plus ca ne imita in gesturi!

 

Cu olita, eu nici macar nu m-am obosit, l-am pus de cateva ori, dar zau daca ma agit, aici am fost sfatuita ca o sa am succes cu olita atunic cand Erik va fi capabil sa coboare singur cateva scari, fara sa se tina de bare , pediatrii spun ca in momentul asta copilul poate sa-si controleze singur sfincterele! Deocamdata coboara foarte bine scarile tinandu-se de bare si da semne ca ar putea si singur, asa ca cred ca peste o luna putem avea succes cu olita!

 

 

Oana&Erik

 

http://community.webshots.com/user/oana_noemi

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, salut!

 

Noi am facut astazi vaccinul de doua luni la piticel, si astept sa vad efectele, deocamdata s-a comportat rezonabil bebeshoiul, cu cateva matzaieli in parametrii normali.

 

La noi operatiunea olita a luat o pauza, desi Miruneaua a inteles rapid care-i faza si chiar reusea sa intrerupa suvoiul de pisu si sa ma traga dupa ea catre olita. Din nefericire cred ca nici una din cele 3 olite nu e suficient de buna, imi trebuie ceva cu manere si pe care sa aiba pozitie buna si pentru kk, alea gen scaun sunt prea comode si nu o "inspira" suficient. Voi ce fel de olite folositi?

 

Marea problema este insa ca Miruna a patit precum Petra, a ramas foarte impresionata de la prima experienta cu kk in nadragi (de fapt, pe langa nadragi si anume pe mocheta) si de atunci se tot tine, nu mai face nici in pampersi, abia am convins-o cu niste supozitoare, dar e tare suparata cand trebuie sa faca, se agita, se incrunta si mormaie "caca, nu!". [:(] Din acest motiv s-a constipat, cu toate perele si iaurturile pe care i le administrez, asa ca procesul de facut kk e si mai traumatizant.

 

Georgiana, de unde ai luat plastilina atoxica? Eu i-am luat ieri fiica-mii un set de plastilina dar habar n-am daca e toxica, sau nu, insa scrie clar pe ea ca nu se recomanda copiilor sub 3 ani. Si cum fiica-mea inca baga toate prostiile in gura (ii ies si ultimele masele, sper ca dup-aia sa renunte la ros orice [bang]), nu prea am avut curaj sa i-o dau.

 

Fiica-mea e fecioara si n-are nici o treaba cu ordinea, ba dimpotriva, imi imprastie prin casa in egala masura haine (de-ale ei, ale Irinei, ale noastre, curate, murdare, fara exceptie), jucarii, pantofi, cutii si cratite, orice prinde. Daca reusesc sa o rog suficient de frumos, uneori mai si pune cate ceva la loc, dar asta se intampla cu totul accidental...

Apropo de "mama chimba-ma" si fiica-mea face la fel, si asta e tot rezultatul operatiunii olita. Se invatase sa ceara schimbare cand se trezea cu nadragii uzi, si acum face asta dupa fiecare pisu, chiar daca e in pampersi. Vine la mine: "caca, ghibam papa~shi!". Caca inseamna si caca si pisu, pentru ea tot o branza. Si cu balacitul in pipi iar suntem trasi la indigo, io mi-am gasit comoara intinzand cu deshtu' pisuloiul pe parchet, sub privirea blanda si intelegatoare a patrupedului. Sper sa nu-l invete si p-ala prostii, ca asta imi mai trebuie, sa sterg si dupa el.

 

Irinuca (sau Ina bulina, cum o alinta sora-sa) s-a facut tare cuminte, de unde nu voia sa doarma ziua decat cu taraita acum are doua reprize de 2-3 ore, cateodata ma duc eu s-o trezesc ca e in stare sa doarma in nestire. A inceput sa zambeasca zdravan, de vreo saptamana rade cu hohote (mai ales daca o gadili), si scoate in continuare niste "eee!"-uri guturale - asa vorbeste ea. [:)]

E tare draguta, creste frumos, s-a lungit mult si ne e draga rau de tot. Imi amintesc ce temeri aveam ca n-o s-o pot iubi la fel de mult ca pe sora-sa - aiurea, nici nu incape discutie!

 

Eu cred ca incep sa dorm mai bine noaptea, dar mai am mult de recuperat, din nefericire am slabit cam tare si sunt nemultumita de cum arat, trebuie sa-mi iau cate ceva de imbracat pentru noua silueta ca in alea vechi arat cam aiurea.

Mai nou ma chinuie iar spatele, dupa ce a avut barbata-miu vreo 10 zile de dureri de spate si am incercat sa-l menajez acum m-a pocnit pe mine... si cum nu reusesc sa ma abtin de la ridicat copila cea mare si nici nu stau dreapta de felul meu, cred ca o sa ma mai tina o vreme. [:(]

 

Saptamana viitoare (sau chiar asta) iar imi pleaca Miruneaua in delegatie, eu is tare tuflita, dar imi dau seama ca pentru ea e mai bine la aer curat decat in Bucuresti, asa ca am sa strang din dinti. Sa vad cum o sa mai pot iesi cu pitica in oras, ca s-a facut cam grea si imi e tot mai greu sa o car in marsupiu.

 

N-am reusit sa vad nici o poza, si acum vad ca-mi merge netul ca naiba, sper sa reusesc sa-mi arunc un ochi.

 

PS Floricico, ce m-ai speriat cu povestea voastra! Sa ne dai vesti despre voi imediat ce va intoarceti acasa!

 

PS2 Rodica, pupici pentru Stefan cel frumusel si nazdravan. Sper ca i-a trecut zbenghiul din cap...

 

http://community.webshots.com/user/r0isin/id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trecut, trecut cum sa nu, cred ca dintre noi doi mie mi-a fost mai rau si cum au zis fetele ma simteam asa de vinovata! Insa vreau totusi sa il duc si la pediatru sa vad ce zice.

 

Stefan e Leu si la fel ca Miruna insira toate hainele prin casa pe care insa le chiteste in felul lui adica le mototoleste bine in brate, sa nu mai zic de jucarii iar locul biberonul gol e sub mobila, in schimb aduna scame si le duce la gunoi. Curatenie face si el adica da cu lucrurile insirate prin casa, pe ferestra [:D].

 

quote:pai cum il fac eu sa ceara cand e asa de frumos sa-ti produci singur o piscina in mijlocul casei.
id="quote">id="quote"> [:-)))] Irinucaid="red"> stiu stiu plus balaceala la pisaloiu din olita daca nu il iau imediat cum se ridica.

 

Oana Noemiid="red"> ce sa zic de cind coboara scarile fara sa se tina de nimic a trecut ceva timp si la olita tot nu cere [:D].

 

 

 

Rodicaid="red"> si [copil] Stefan-Danielid="blue">id="Script MT Bold">id="size4"> [i]

poze o-1 an , poze , Poze noi! id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, da avem cateva povestitoare de exceptie printre fete: Floricica soarelui si Roisin sunt printre cele mai iscusite! Nu ca celelalte ar fi de lepadat, dar parca as citi povesti cand le citesc pe ele doua....sa nu se supere celelalte mamici! Pliiiiz! [flo]

 

Pupilici la bebici!

 

 

 

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

 

Dana [hia] mama lu'[copil]Radu Stefanid="size3"> (Fecioras de 2003)id="Trebuchet MS">id="green">

 

[foto]Radu mamii

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...