Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de Aug-Sept 2003 (59)


danat

Recommended Posts

Na ca iar a picat netul asta, si tocmai cand incarcam poze de la gradinita. Dar le reiau acuma, numa' sa spun cateva cuvinte. O iau cu sfarsitul:

STERILET - m-am tot gandit si eu, si azi am reusit de mi s-a montat unu. Ce concluzii am tras: O fi el bun Mirena ala, da' e al naibii de scump, n-o sa dau niciodata 6 milioane pe asa ceva! Asa ca am ales varianta clasica Coopper T, a costat 142 de mii si gata. Ceea ce nu am stiut pana de curand: se monteaza in ultima zi de ciclu, ca sa fie colul mai deschis. Eu terminasem cu ciclul de vreo 3 zile, si poate ca de asta nu a vrut sa se fixeze din prima, si a trebuit sa imi dilateze putin colul, deci a durut putin, dar nu insuportabil. Mi-a zis sa trag aer in piept [:D]. Tot azi mi-a recoltat si de analize, Pappanicolau, intr-o saptamana am rezultatele, si mi-a facut si o echografie, ca sa vada cum se prezinta ovarele si ce-o mai fi pe acolo. Peste o luna merg la control, sa vada cum merge treaba cu steriletul.

INJECTIE de 3 luni - nu as face

PILULA - am luat pana acum, si tot o uit....

PLASTURII - asta se pare ca e o chestie desteapta, da' vad ca nu prea stie nimeni nimic precis, cica e metoda noua, ca nu a trecut inca proba timpului, etc.

Eu una sper ca steriletul sa isi faca datoria, si sa nu imi mai fac probleme ca sunt uituca si nu iau pilula...

Asa ca Iuliana, nu iti face griji, nu e dureros. Bine, eu inca simt ceva (mi l-a pus acum 4 ore) - e ca o durere de menstruatie, dar probabil ca e din cauza faptului ca nu s-a fixat din prima. Mi-a zis sa pun Diclofenac supozitoare, eu am luat pastila. Si inca ceva... no sex for two or three days...

POZELE DE LA PARIS de oana_noemi... Si mi se facu un dooooor!!!!

Cel mai minunat oras din lume! Foarte frumoase poze, da' cam putine! V-ati dat in roata mare? Mai puneti poze, dom'le!!!

Flo.... ce spaima! Pupici mititelei Ioana si sa se faca bine bine de tot repede!

Rodica - ce sa ne mai miram cu copiii astia ca acu' sunt langa tine si acu' ii aduni de pe jos!!! Bine ca a fost mai mare spaima, si nu buba!

Dana _Ene - vorba Cristinei... acu' o sa inceapa tumbele, si o sa preferi greturile! [:-)))]

Evenimentele noastre - la care voi pune poze

- un an de gradinita aici - sunt poze pe care le-am primit de la gradiita, pe un CD, la serbare - si acolo puteti vedea cam ce activitati fac copii la gradinita

- putin plaja la Mamaia aici - al doilea an cu Eliza la mare.. Anul trecut a fost mai complicat, ca inca nu mergea (avea 10 luni) - acum nu o mai scoti din apa! Nu are nici o frica! Plus ca ne-am intalnit cu Silvi si Diana!!!

- serbarea de la gradinita incepand de aici - am pierdut inceputul si dansul piticilor, ca fi-mea nu s-a trezit... Am prins insa SALATA - le-a adus la copii un castron mare cu fructe curatate, si au facut pentru mamici si tatici o salata de fructe. Sa ii vedeti cum taiau ei pe un funduc mic de lemn.. Deasupra au pus si frisca, si asa am mancat prima data in viata ceva preparat de fata mea!

- apoi avem poze de la intalneala din 16 iulie - in IOR

- apoi avem cateva poze cu camera Elizei, pe care am invartit-o astazi (eu singura!) si i-am pus si florile de prin casa, ca la ea e mai soare! Sa vedem cum o sa se comporte bietele flori cand o veni Eliza acasa...

 

 

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Eliza mea

Eliza de 2005

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Neatza fetele! Iaca furam si noi la tzara sa vedem pui scump si ne-am intors aseara.

Puiul e bineeee, s-a inaltzat inca putin, si a capatat oarescum alta alura, mai de baietoi. E julit in genunchi si e mai dezinvolt decat era cand a plecat. S-a acomodat cu toate de pe-acolo. Tortureaza in continuare tot ce prinde animal, gaini, pisici, cainele il ignora, dar lui Raduc ii place sa-i calce pe lantz, il distreaza la nebunie chestia asta...nu ne-am dat seama de ce...

Altfel, ii multumesc lui Dumnezeu ca sunt bine, mama si Raduc si sper sa le priasca cel putin la fel de bine in continuare!

 

Am facut si cateva poze de pe-acolo, daca vreti dati click pe link si apoi cu next le puteti vedea in continuare:

 

http://community.webshots.com/photo/361096459/403191955Gtzhau

 

Va pupam si o saptamana buna sa avem cu totii!!!!

 

P.S. Da' daca folosesti prezervativ ce are bre? [8D] Intreb si io...[biz]

 

 

 

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

 

Dana [hia] mama lu'[copil]Radu Stefanid="size3"> (Fecioras de 2003)id="Trebuchet MS">id="green">

 

[foto]Radu mamii

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Buna mamici!

 

va rog sa ma scuzati ca ma bag aici la voi[:I]

 

Pentru Ankalauraid="red"> - sa stii ca si mie dr Tutunaru, cu care am nascut, mi-a recomandat sterilet Cooper T si de cand il am n-am avut probleme[cool]

 

pupici[pup], si scuze inca o data[asia]

 

[mamica] Mami Gabriela si fetitzuca [copil] Mariuca(31 dec 2003)[:)]id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Steriletul meu e cu fir de cupru, nu stiu marca dar stiu sigur ca e americanesc si ca il pot tine 5 ani.

 

Intr-adevar, am 1-2 zile in care tre sa am tona de tampoane cu mine, dar in rest e super ok. Nu ma deranjeaza, nu il simt absolut deloc. A costat cu tot cu montaj vreo 2 milioane parca.

Asa cum zicea si Ankalaura, dupa montare no sex fro 3 zile.

 

Ankalaura, 6 milioane nu mi se pare mult avand in vedere ca e un produs f bun. Pana la urma dam atatia bani pe toate prostiile....Eu nu am pus din asta din cauza de hormoni.

 

Bre Dano, mie nu imi place prezervativele.......nu e naturale [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am tras cu ochiul prin cateva albume.

L-am vazut pe Erik parizianul...si pe Eliza la gradi/mare...F. frumoase toate, mi-au placut mult.

Anka, cu cat timp tb. sa faci inscrierea la gradinita, la anu' vreau sa-l duc si eu pe Horia la gradinita, si vreau sa ma interesez din timp ce si cum.

 

Eu deja sunt cu mintea in vacanta, duminica plecam la mare. Horia este in verva, si "se pregateste" deja. Orice apa care o vede in poze sau la TV este "maa" (mare). Geata de voiaj o taraste prin casa si cand il intrebi ce face cu ea, la fel raspunde "maa" (omul se pregateste ptr. mare, dehhh).

Vreau sa-i iau si o pereche de slipi sa fie sic....nu ca i-ar folosi prea mult, dar asa, de fitze...[:D]. Am vrut sa ma duc in Niro sa-i cumpar slipi, si alte maruntisuri (la drept vorbind m-am saturat de marfurile astea chinezesti care sunt peste tot..si de bisnitarii astia care le vand la preturi duble decat in en-gros, si am zis sa le iau direct de la sursa, mai ieftine).Dar m-am lecuit repede, dupa 5 minute de orbecait, am iesit repede...ce-i acolo frate...NEBUNIE. Am fost si cu masina, era sa nu mai ies de acolo....[:-)))]. Am facut niste manevre..de ma ia cu ameteala numai cand imi aduc aminte. Pe husbandu' l-am lasat acasa, asa cum fac de multe ori cand ma duc la cumparaturi..Si o fauna, numai tigani si dubiosi. Plus o cearta cu un mos....care era sa se lase urat.[cool]

 

Noi cu olita...mai usor...[;)], nu ne grabim. Horia face la olita daca il pun eu, si daca se intampla sa se si nimereasca atunci sa faca ceva. Altfel ma anunta numai dupa ce a "prestat"[:-)))].

 

Va pupic!

 

 

 

Tigresa si tigrisorul Horia

http://horia.photoart.ro

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

TIGRESA... PAI DE CE CU MASINA?? ca pana gasesti loc de parcare... apoi mai si tremuri sa n-o gasesti sparta...

si nu trebuia sa te duci printre tarabe... ci direct in spate, in dragonul rosu... ca ala e ordonat si curat, zici ca e IDM.

 

printre tarabe nu prea merita... decat la culoarul cu jucarii.. unde gasesti tot ce vand tiganii in parc la pret triplu. mai gasesti si jucarele interesante...

 

Cristina [gravi]21+id="red"> si [copil]Andrei-Razvanid="blue">id="Comic Sans MS">

http://www.andreirazvan.home.ro

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetili mele!

Vin si io dupa o lunga absentza, dar din motive de neavut ce povesti. Copilul meu este la tzara, la aer curat. Speram sa i se deschida apetitul pentru mancare, dar se pare ca nici o sansa...

Asa ca toata ziua alearga, construieste, pleaca in vizite...

Sambata am fost pe neanuntzate la tzara, sa vedem cum au evoluat lucrurile..

Si "Surprize, Surprize!!" Dupa ce copilul meu cerea olitza si nu mai aveam decat unele accidente noaptea, soacra-mea, draga de ea, a invatzat-o sa poarte pampers!!![bang][bang][bang] Sa-mi vina sa mor cand am vazut-o "echipata". Si noaptea la fel, cu pampers pe ea, ca cica face-n pat!!! Mai, sa nu-mi vina sa cred!

Imi spune, ca ele se plimba toata ziua si doar nu era sa care olitza. Cum naiba??? Pai eu eram in mijlocul orasului si puneam olitza la "mergator" pentru cazuri de extrema urgentza, la tzara nu se poate??

Iar noaptea, mie-mi facea in pat o data la 1-2 saptamani. Cum naiba acolo face in fiecare noapte???

 

Inca o chestie care ma doare...Andra vorbeste destul de bine si stia deja cateva cantecele si poezioare, nu chiar cap coada si nu chiar toate cuvintele, asa cum poate ea la varsta ei. Ei, vine soacra-mea si-i face educatie, vreo 15 poezii si cantecele in 2 saptamani [bang][bang][bang] Dar ea-i de cantecele si poezii in fiecare zi????? I-am explicat sotului meu ca ar trebui in primul rand sa o invete sa-si dea pantalonii jos, sa si-i traga si sa lase poeziile la vremea lor. A sarit de fund in sus ca n-o las pe maica-sa sa se ocupe de "intelectul" copilului.

 

Ei, m-am racorit un pic!!!!

 

Va [pup]

 

 

 

Liliana&[copil] Andra-Maria

 

poze Andra Ghiberdica

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bey, am murit de ras!!! A invatat-o cu pampers! Biata Ghibi ce deruta pe capul ei!!! Soacra-ta, Liliac, face ca soacra-mea... lasa draga ca creste copilu' ce daca ii dau parizer!! io revolta mare! CUM PARIZER!! Abia ma abtineam! Ma miram ca nu mananca fata, pai pentru ca i se dadea crema de la tort, nuci cu zahar! Si eu innebuneam[bang][bang][bang]

Anny - mai, mie 6 milioane mi se pare super mult! O fi ea "investitie".. da' e prea mult. Ma rog, sanatatea e cea mai importanta - da' cand nu-i ai, nu-i ai si gata! Asa, vorba lu Dana, treceam la prezervativ! [:D]

Sper sa functioneze asta cum trebuie - am sondat eu opinia publica si vad ca sunt cu mult mai multe persoanele multumite decat celelalte.. n-oi avea tocmai eu ghinionul sa nu functioneze....

DanaT - cum mey prezervativ! Asta e metoda de liceu mey! N-o sa zic ca unii ca simt eu cauciucul, ca as minti... Da' nu mi se pare prea misto cand ti-e lumea mai draga, sa cauti pliculetul, sa-l rupi cu dintii, sa il potrivesti... hmm.... Mai o ia la vale, mai o ia la deal... :)) Hai ca a trecut atata timp ca nici nu l-am mai stii potrivi! :))))

Ma duc acuma sa vad poze de Raduc. Mai sunt restanta cu poze de Emma sarbatorita....

Tigresa - mai, inscrierile s-au inceput.. Udne vrei sa-l duci pe Horica? Sunt gradinite unde deja nu mai sunt locuri, mai ales la grupele de 3 ani... procedura de inscrierei - la gradi private nu iti cere catastiful de analize.... Asta e un mare plus din punctul meu de vedere...

In seara asta sper sa mai apuc sa pun ceva poze.

Pupici

 

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Eliza mea

Eliza de 2005

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tiiiii, e frumusica Emma de ziua ei.. Ce sa-i faci, si eu cu intarziere![pup]

 

Intrebare - cerere de ajutor - Mai, vineri vin la noi vara-mea cu sotul ei neamt de la mama lui... Nene pretentios, cu staif de neamt, dar simpatic, ma rog.

Ce sa le dau mai de mancare??? Da-ti idei romanesti aicea...

Pentru mese mici - telemea de oaie cu rosii, salata de vinete (am inteles ca le place... ca la ei branza de oaie e scumpa, e?)

Pentru mese mari - ar fi 2 sau 3 zile, ma gandeam sa variez, cam asa:

- o zi ciorba de perisoare + sarmalute cu foi de varza dulce si rosii deasupra, facute la cuptor, si umplutura cu carne amestecata de vita si purcel / mamaliguta si simpla si cu branza dupa ciorbita?;

- o zi ciorba de peste amestec, cum se face la Dunare... cu putina stiuculitsa (vorba lui Flo...), cu putin crap, cu niste peste maruntel... felul doi tot un peste, plachie ceva... Da' aici dati o sugestie. FLO: da si tu reteta ta cu stiuca... Da sa nu fie de-aia umpluta, de tre' sa o dezbraci de piele, sa faci cu legume si apoi sa o cosi ca n-am timp soro!

Intrebare grea: unde a disparut FISH MARKET de la Ritmului??? As vrea peste proaspat, nu congelat. Si as prefera NU din Carrefour...

ce le mai dau seara si dimineata?

HELP!!!!

 

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Eliza mea

Eliza de 2005

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raduc are de la un timp (cca 2 sapt) la trezirea din somn, cand inca mai leneveste putin in patutz, niste miscari ritmice de bazin, ca si cum s-ar f*** cu saltelutza [^]

Mi-a spus si mama (mirata si nedumerita!) ca l-a observat si ea la tzara facind uneori asa, cand e spre trezire din somnicul de dupa-amiaza. Eu nu am intervenit brutal sa-l intrerup, si am sfatuit-o si pe mama sa-l ignore.

Ziua nu l-am observat facand in vreun context ceva de genul asta. De obicei, am vazut ca se mai trezeste cu putzulica in erectie, probabil asa e normal (din spusele pediatrei) si probabil, zic eu, asta i-o da si apucaturile de mai sus. Insa treaba cu miscarile ritmice de barbatzel nu am apucat s-o discut cu pediatra.

Am citit si ras-citit ca pina spre 3 ani isi tot descopera corpul si senzatiile legate de el...deocamdata m-am gandit sa nu intervin, sa vedem si dupa inceperea cresei ce se mai intampla! Sper sa se rareasca episoadele...poate o fi normal, da' mi se pare asa ciudat ca "bebelusul" meu sa aiba deja "apucaturi" de-astea [8D]

Vroiam sa intreb mamicile de baietei daca au observat ceva de acest gen la ei?!

 

 

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

 

Dana [hia] mama lu'[copil]Radu Stefanid="size3"> (Fecioras de 2003)id="Trebuchet MS">id="green">

 

[foto]Radu mamii

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...