Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Care-i problema cu casatoria?


Recommended Posts

babyblue ai toate sansele sa devii populara cu tonul asta. Ne faci ignorante si alte chestii dragalase. Mai exact ce crezi ca nu stim (ca asta e sensul cuvantului)? Hotaraste-te daca ai o problema doar ca fac parada sau ca pur si simplu exista. Ai afirmat ca sunt perversi. Spune-ne studiul de specialitate. Nu o sa fortezi Bibila asupra celor care nu sunt de credinta crestina, nu? Ai afirmat ca normalitatea e data de copulatia intre barbati si femei. Spune cine? Ii acuzi ca sunt homosexuali pentru ca isi fac muschii anali varza. In biserica crestina parca se practica automutilarea. Tot o forma de suferinta fizica provocata cu buna stiinta. Daca ma intrebi pe mine, automutilarea este o tampenie. Daca raspunsul este ca asta sunt crezurile tale si tu nu vrei sa-ti "bagam in cap" crezurile noastre de ce mai insisti? Este evident ca nu ai chef de discutie ci de sarada. Te intereseaza parerea mea? Atat timp cat ei nu viseaza ca heterosexualii sa devina homosexuali(ceea ce le cerem noi) si nu-mi incalca nici un drept la fel cum ma astept de la restul oamenilor, pot trai cu ideea foarte bine. Cat despre manifestarile de dragoste in public, nici doi heterosexuali care isi dau limbi nu prea te excita daca treci de o anumita varsta[:D]. Cum poti compara homosexualitatea cu criminalii si pedofilii? "A fi de acord" iti suna vreun clopotel? Natura se schimba in continuu. Nu poti hotari tu daca ceea ce se intampla e normal sau nu, decat pentru sistemul tau de valori. You asked me if I'm happy. This is a difficult question. The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it. Ask me in another ten years. Maybe I'll be able to answer.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna fetelor, Incerc sa dau si eu un raspuns la intrebarea:de ce trebuie sa ne casatorim? Din punctul meu de vedere cu mii de ani in urma casatoria a fost o institutie impusa de barbat ca sa poata trata o femeie ca si proprietatea lui.Prin casatorie avea drepturi depline asupra femeii,rolul careia era:procreatie.Rolul femeii era sa fie supusa barbatului,sa faca copii,sa-i creasca,sa gateasca,sa aiba grija de casa si sa-i faca barbatului toate poftele. Timpurile s-au schimbat.Cum ati spus si voi,femeile au devenit independente,fac bani multi,sint egalele barbatului si fac copii,fara sa fie casatorite. Parerea mea?Nu am nimic impotriva casatoriei...Sint impotriva celor care se casatoresc din motive gresite(ca ne va fii mai usor financiar in doi,ca sint insarcinata si mi-e rusine de gura lumii,blah,blah...) Casatoria nu este un drum usor...necesita multa munca,compromisuri si de aceea de cele mai multe ori se alege praful de ea...pentru ca partenerii nu sint pe aceeasi lungime de unda. Si mai cred ca multi oameni nu iau destul timp sa cunoasca persoana de linga ei. Deci in final ca si o concluzie...ptr mine nu este necesar sa fiu casatorita cu persoana pe care o iubesc.Daca apar probleme in relatie,o hirtie nu imi va repara problemele. Va doresc numai bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, Etimologic cuvantul Casatorie in majoritatea limbilor vine de la cuvantul latin MATRIMONIO....o legatura in care exista o MAMA. Eu nu cred intr-o astfel de uniune intre homosexuali pentru ca lipsesc unele conditii de baza foarte importante pt faurirea unei familii si anume CONCEPEREA a noi fiinte in interiorul cuplului. Pe de alta parte statul poate concepe un contract special facut pt ei. Bineintelòes ca in biserica nu se vor putea UNI niciodata homosexualii.... Deci o casatorie in adevaratul sens al cuvantului poate exista numai intre DOUA PERSOANE DE SEX OPUS. Daca insa cei care au dreptul nu o fac mai mult pt acum e la moda sa nu o faca sau pt ca nu inteleg beneficiile unei astfel de uniuni...problema lor! NUmai ca de la inceput gresim cand vrem sa credem ca vorbim despre acelasi lucru cand este vorba despre cupluri hetero sau homo. Deci hotarati-va sunt doua moduri de a trai viata: diametral opuse! FATA FANTASTICA DIEGO
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. nu am facut eu pe nimeni ignorant, ci am fost facuta eu de o forumista, nu mai stiu care. 2. nu vreau sa transform nici un homo in hetero si nici sa ii bag intr-un tarc, ci doar ma declar dezgustata de parada pe care o fac...am impresia ca ocupa timpul si locul altor categorii de oameni, care prob ca merita mai multe atentie, decat un grup de oameni care au o deviatie sexuala. chestia asta cu homo mi se pare o furtuna intr=un pahar cu apa, zau asa... 3. culmea e ca eu nu am facut niciodata referire la Biblie,draga clover, ci doar la stiinta, cand am declarat normalitatea conform biologiei si anatomiei, ca si copulatia intre barbat si femeie, care pana la urma sa duca la conceptie. ca tot are site-ul asta un loc special acordat conceptiei, fertizilarii etc...bine ca ii luati in brate pe homo, cand sunt mii de femei care se streseaza sa faca copii, hai sa trimitem barbatii si baieteii sa se copuleze intre ei, ca suntem toleranti, vezi doamne. si "intelegem"... 4. clover again, nu stiu ce mutilare crestina propovaduieste biblia, ca nu am citit-o, dar parca imi suna a practicile inchizitiei la 1400 toamna, nu a citat din biblie..whatever, repet, nu folosesc Biblia ca argument ci doar stiinta. e la mintea cocosului ca in urma intromisiunii unui penis in fund, nu va iesi un copil...fara citate din biblie...ori casatoria, are la baza intemeierea familiei, ca doar de aia iti si citeste codul familiei cand te mariti. ori familia inseamna tata, mama si copilul LOR, dc se poate...homo la ce sa se casatoreasca? oricum nu vor avea un copil al lor? sa se inventeze un alt cuvant pt homo, nu casatorie, ca ii bulversam pe copii astia care traiesc in secolul asta. 5. cum de compar homosexualitatea cu pedofilia? simplu...sunt 2 practici sexuale anormale si asa cum homosexualitatea era hulita acum 50 de ani si acu se casatoresc, asta e urmatorul pas, sa se legalizeze si pedofilia. nu? ca doar mergem din rau in mai rau...si un pas duce la altul. ce sa pricep, ca in 150 de ani, nici incestul nu ar trebui sa ni se mai para asa....bad, ci ceva cool? nu? _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diego, n-ai citit ce au spus fetele mai sus despre motivele casatoriei intre homosexuali? Nu tin de parada, nu tin de a-si impune stilul de viata ci tin de niste drepturi absolut normale: dreptul la mostenire, dreptul de a imparti legal bunurile. In ceea ce priveste normalitatea din punct de vedere al inmultirii speciei, voua vi se pare normal ca toata populatia planetei sa se puiasca? Exista o selectie naturala. Unii oameni nu vor, nu pot sau nu le-a fost destinat sa aiba copii. Cu toate acestea daca un cuplu homosexual alege sa infieze un copil, sa ii ofere o viata buna, sa-l inconjoare de iubire, ce anume e de blamat in aceasta ecuatie? E de 1000 de ori mai de laudat decat cuplul de rromi care respecta legea bisericii si fac copii pana nu mai au unde sa ii puna si ii lasa pe strazi. Despre comparatia cu crimilalii nici nu merita sa comentez. Iar parada... Ca orice minoritate in care se arunca cu pietre exista o revolta. Parada gay este una din manifestarile acestei revolte. Mi se pare extrem de nesemnificativa si nu vad cu ce te afecteaza pe tine. Plus ca Babyblue ai incurcat cateva notiuni: homosexuali, transexualii si barbatii care se imbraca ca femeile doar pentru ca asa le place lor. Nu sunt toti in aceasi barca. Am cunoscut cativa membri Accept si nu aveau nici o legatura cu homosexualii de la Gay parade. Erau niste barbati in puterea cuvantului, fara gesturi feminine, decenti si absolut NORMALI. Mi se pare ca tu esti cea care trebuie sa deschida ochii. Fara nici un fel de repros iti spun acest lucru. [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/irinuka_tudose/my_photos"]Nuka[/url] si [url="http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sofia_misicu/my_photos"]Mama la Nuka[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by babyblue
mai, voi toate sunteti lesbiene? sau homosexuali pe aici? inteleg sa imi sara in cap, unii direct vizati si sa ma faca ignoranta! dar pe voi, cele mai multe,va vad cu poze de familii heterosexuale si foarte fericite. nu voi intelege niciodata oamenii care sunt in stare sa se bata, aparand pseudo-drepturile unora, cu care nu au efectiv nici o legatura, nici ei nu stiu din ce motiv, dar asa in ideea de turma indoctrinata de diverse campanii...si sa mimeze o bunatate si intelepciune si toleranta, iesite din comun...cele care aveti baieti, sper sa nu vina vreodata unul acasa, pe la 16 ani si sa va zica ca doar ce si-a dezvirginat poponetul cu iubitul lui homo! sa vedem dc veti mai avea aceeasi toleranta ca acum! dragele mele, lasati-ma va rog cu mentalitatea asta de turma! eram sigura ca dc indraznesc sa imi exprim o parere diferita fata de cea a majoritatii de aici, imi aud mustrari... pana la urma am tot dreptul la o opinie separata. va rog nu ma convingeti sa cred in "crezurile" voastre si nici nu aruncati cu piatra pt ca NU o fac. Ceea ce faceti voi se numeste Ignoranta, nu faptul ca eu cred homosexualitatea o perversiune. Bine ca sunteti tolerante cu niste perversi, dar nu sunteti tolerante cu un om care are o parere diferita fata de a voastra! Ce, eu nu sunt o minoritate pe acest forum, in ceea ce priveste parerea despre homo??? Uite nah ca lupt si eu pt dreptul asta al meu....ah, eu nu am parte de toleranta aia a voastra, nu? mai mai.... _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea."
Am citat din tine ca raspuns la faptul ca nu ai acuzat pe nimeni de ignoranta. Iar aia cu automutilarea nu am zis ca scrie in Biblie, ci ca era o practica considerata "normala". Ok, ai zis ca te bazezi pe stiinta. Ce faci cu pestii care din cauza poluarii se transforma in femele din masculi? Stiinta ta ar insemna o teorie sustinuta de majoritatea stiintifica. Ai asemenea articol sau carte de actualitate? Intr-un singur loc sunt de acord cu tine: li se acorda prea multa atentie avand in vedere ca sunt 10%. Mai exista saracii, bolnavii, are cine sa le ia fata. Cat despre genii, sorry da nu cred ca fac 10% asa ca de-aia nu exista parada geniilor. You asked me if I'm happy. This is a difficult question. The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it. Ask me in another ten years. Maybe I'll be able to answer.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica ai cunoscut cativa membrii Accept care nu aveau nimic in comun cu homosexualii de la parada gay?Pai,sunt cu totii homosexuali!E normal ca in fruntea lor,la fel ca in orice organizatie, sa fie cei mai destepti si decenti dintre ei..Cum ar fi daca in fruntea lor ar fi fost cei mai "tari" dintre cei de la parada?I-ar mai fi bagat cineva in seama?Si,apropo, totusi ce cautau transexualii la o parada gay?sau tot cu aia de manaca?De ce le-a fost permis sa participe daca exista asa mari diferente intre ei?Sa nu generalizam si sa credem ca toti homosexualii sunt precum liderii Accept si nici invers.. Iar in ceea ce priveste adoptatul cum ar fi daca Doamne fereste copii nostrii ar ramane orfani.De ce familie ati prefera sa fie adoptati: de una clasica sau de una moderna...ia imaginati-va baietelul seara cand i se face baita spalat prin toate zonele intime si pupat de doi homosexuali...Si imaginati-va confuzia totala in care va creste,confuzie asupra propriei sexualitati, a notiunii de familie si asa mai departe...Totul e frumos pana te atinge personal! Sunt de acord sa se casatoreasca chiar si daca numai din iubire fara sa socotim cum e si firesc partea materiala,sa-si traiasca iubirea la fel ca noi care nu facem din asta ceva deosebit,deja au propriile lor cluburi,baruri,etc, daca vor sa faca parada nu au decat,schimb postul la tv sau schimb strada dar pt numele cred ca e prea mult sa le dam sa ne creasca si copii...Si in general vorbim de homosexuali, majoritatea lesbienelor cand isi doresc un copil isi fac unul prin metode clasice sau mai moderne,ele nu prea pun problema asa si au instinctele materne normale, proprii oricarei femei dar cu homosexualii..sa fim seriosi...uitati-va ce tati responsabili avem cu toate prin ograda dar doi care sunt la fel...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
[i] E de 1000 de ori mai de laudat decat cuplul de rromi care respecta legea bisericii si fac copii pana nu mai au unde sa ii puna si ii lasa pe strazi.
rromii de care zici isi urmeaza instinctul,nu legile bisericii.Biserica indeamna cuplul sa-si asume maternitatea si responsabilitatile ei in mod constient.Adica orice crestin ortodox stie ca in viata poate urma in principiu doua cai:cea a familiei,in care trebuie sa-ti asumi responsabilitatea de a naste si creste in credinta copiii daruiti de Dumnezeu,ori calea calugariei.Este mare pacat sa-ti arunci copiii in strada,cine face asa nu e crestin.Scuze de off-topic.[flo] Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) "Traim intr-un paradis al nebunilor." Serafim Rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by sofia_misicu
Mi se pare ca tu esti cea care trebuie sa deschida ochii. Fara nici un fel de repros iti spun acest lucru. [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/irinuka_tudose/my_photos"]Nuka[/url] si [url="http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sofia_misicu/my_photos"]Mama la Nuka[/url]
sa deschid ochii la ce? la o deviatie sexuala? e un prov :" o maimuta imbracata in matase, tot maimuta ramane"..asa si homosexualii, ce dc au un costum pe ei, nu tot deviati sexual sunt? nu o sa ma faca nimic sa inghit ca o gasca pusa sa inghita boabe ca sa iasa un pate bun, faptul ca homosexualii nu sunt chiar ok. nu as vrea ca si copilul meu sa ajunga sa vada in familie cum un tip ii pune mana pe fund altuia si ii susura la ureche :"o baby, abia astept funduletul tau dulce diseara"..bleah...parca si vad! ca sa i se para cool ca asa face tati, sau mami, sau ce o fi ala...asa face si el. copilul face ce vede in familie! eu caut un barbat ca tata, fara sa vreau ma port ca mama, in raport cu barbatii....ce naiba face o fetita sau un baiat crescut de doi homo??? hei...psihologilor de pe site??ati disparut?? nu oare cele mai mule traume si depresii si sechele sunt din copilarie? _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...