Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sa-l iert si de data asta?


Recommended Posts

Laura, parerea mea este ca ar trebui sa te gandesti mai serios daca "el este alesul". Poate nu ai sa poti sa-i fii dadaca toata viata. Poate o sa va casatoriti, o sa vina un copil sa zic, el va simti ca nu face face fata si va fugi de responsabilitati.

 

Mi se pare destul de grav ca bea, chiar si la doua saptamani, din moment ce poate ajunge in momente ca cele descrise de tine in primul post si tu trebuie sa ai grija de el. Daca mai zici ca e si violent... te cred ca il iubesti dar poate ar trebui sa te gandesti mai profund daca merita sa te sacrifici pentru el.

 

"Wisdom doesn't automatically come with old age. Nothing does - except wrinkles. It's true, some wines improve with age. But only if the grapes were good in the first place."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns
orice as zice acum ar fi ca o scuza pe care incerc sa i-o gasesc... Jocelyn a intuit exact care este sitiatia si care este teama mea cea mai mare... Ne-am apucat sa ne facem o familie. Il vad langa mine, se lupta, ma sustine si dintr-o data, bum, pleaca, are o iesire de genul asta... Cel mai teama mi-e sa nu ma trezesc cu bebe mic (ca dupa ce iti ti copilul in brate cred ca abia atunci poti sa spui ca stii cu adevarat ce vrei de la viata ta) si sa constat ca nu-l suport... Isi doreste atat de mult un copil, dar constat pe zi ce trece ca el este un copil (ma rog, la 1,90 si 100 de kile)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu regret si eu pot spune ca viciul bauturii se trateaza greu(am nenumarate exemple pe langa mine).daca are iesiri de genul acesta in care bautura primeaza si nu RESPECTUL fata de tine e de rau.eu nu sunt adeptul bauturii si poate de aceea sunt mai acid.

 

espiritu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, fetele ti-au zis ce era de zis... acuma numai tu stii ce e in sufletul tau si daca dragostea pentru el te indeamna la sacrificii de genul asta. Poate ca trebuie sa te gindesti si la viata lui in general, daca e o persoana imatura sau daca are o problema cu alcoolul, sau daca e doar o toana de "copil mare", care vrea sa bea 200 vodka si nu tine la bautura etc, etc.

Gindeste-te inainte sa te mariti, ca barbati sint gramada, slava domnului....

 

La liberté de chacun s'arrête là où commence celle des autres.

 

[roker]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am puterea sa ma despart de el, chiar daca as ajunge la concluzia ca nu este nici o sansa pentru noi... Avem prea multe vise impreuna... sunt prea atasata de el... Nu stiu cum as putea sa fiu cu altcineva... Si acum ne pregatin sa ne facem o familie... Nu stiu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cauta variante prin care sa-l determini sa renunte definitiv la bautura... De ex, poate incerca un tratament homeopat sau dezalcoolizare. Inteleg ca nu e alcoolic, dar oricum daca trebuie sa-l aduni de prin carciumi o data la 2 sapt... nu e deloc placut. Mai ales daca vrei si familie.

Din ce inteleg oricum a avut probleme cu bautura inainte sa fie cu tine, iar chestia asta revine cand te astepti mai putin. Daca vrei sa ramaneti impreuna, trebuie sa te inarmezi cu rabdare ca sa lupti mult timp (poate toata viata) cu "pasiunea" lui.

Tata a baut ca un tembel toata copilaria mea (baute seriose, in fiecare seara litri intregi de bere, ni-l aduceau vecinii acasa) si nu s-a lasat decat cand a facut al 3-lea accident cerebral si n-a mai putut vorbi clar...

E mult de munca, dar daca va iubiti o sa reusiti. Vorbeste cu el cand e treaz si nu accepta promisiuni: trebuie sa faca tratament si gata! Promisiunile or sa tina pana cand o sa dea din nou cu nasul de bautura. Iar dupa aceea o sa-i para din nou rau... si o sa-ti promita din nou ca nu se mai imbata...

 

 

Optimistul e mai aproape de Adevar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai mare grija la ce te inhami !! Sa nu iei nici o decizie fara sa stii exact daca are o problema cu bautul sau nu... kiar daca este acum una minora, ea se poate agrava cu usurinta !!!!

 

Tatal meu, desi cand era tanar nu avea o problema cu bautura, adica nu se imbata, a ajuns sa fie alcoolic, iar comportamentul lui in perioadele in care era numai beat nu erau deloc de dorit... In rest este un om minunat, il apreciez f mult si cateodata ma mir cat poate sa fie de calculat si sa nu se hazardeze in afirmatii, sau sa dea cu bata in balta... [ups]

 

Este cu totul alt om... Multumesc lui Dumnezeu ca acum are mai bine de un an de cand nu mai bea si ma rog sa-l tie asa Dumnezeu in continuare... dar asta vine dupa ani buuuni (poate zeci de ani)...

 

Iti doresc sa clarifici acesta situatie si sa nu fie defapt nici o problema... dar ai mare grija sa vezi daca kiar exista sau nu !!! Asta nu este un defect pe care il poti trece cu vederea !!!

 

[pup]

 

--------------------------------------

fericirea nu este sa ai ce-ti doresti, ci sa doresti ceea ce ai

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca eshti dispusa sa il iertzi o viatza intreaga..IARTA-L SI acum..DAR sa fi sigura ca BAUTURA/ALCOOLISMUL este boala grea si FARA LEAC!

maica mea tot asta a facut..l a iertat de fiecare data...el a murit baut si batut de unii pe care nimeni nu i a trimis dupa gratii nici dupa 12 ani, ea a ajuns sa bea. Eu inclin sa cred ca sufar cel mai mult in toata povestea asta. Am scris toate astea ca sa vezi cam ce se poate intampla, eu am ramas fara tata la 9 ani si ea a ajuns sa sufere ca ultimul om, sa isi inece amarul in alcool...si sa nu mai vrea sa isi refaca viata.

 

Decizia e a ta.

 

[flo]

 

[pup]

 

Nu uita sa zambeshti macar o data pe zi..sa te bucuri..shi sa speri!

 

danna2002

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fata draga acum ai cu el numai vise, dupa cum spui. Nu aveti casa, nu averi nu copii si responsabilitati. Daca acum iti vine sa urli, cind esti foarte tinara si indragostita, cind vei avea ceva ani de casnicie la activ si nu va mai fi dragoste intre voi ci numai responsabilitati din partea ta si iresponsabilitati din partea lui ITI VEI SMULGE PARUL DIN CAP si te vei lua la palme.

Spui ca nu e alcoolic dar ca ii place sa bea in asa fel incit isi poate neglija serviciul de dragul bauturii. pai e la un pas de alcoolism. Stii macar care sint stagiile alcolismului? Dupa ce sa te uiti? Eu cred ca e in stagiul intii. Fa o cautare pe google dupa alcoolism sau alcoholic anonymus si ai sa vezi.

Gindeste-te FOARTE BINE inainte de a face pasul cu el daca el e alesul. Viata cu alcoolici e cumplita.

 

cruise:http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...