Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

va place lasagna?


Recommended Posts

 

postat initial de koalitza

 

 

As vrea si eu o reteta de lasagna; mai precis, cum se prepara sosul ala alb.

Va multumesc!

 

 

 

 

 

 

postat initial de andreeaatan

 

 

La barilla.com gasesti retete extraordinare. Bechamelul se face dintr-un litru de lapte, un cub de unt (eu pun ulei de masline) si vreo 2 linguri de faina. Iese un sos subtire.

 

 

 

postat initial de Freia

 

 

citeste aici:

 

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53428

 

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=30531&SearchTerms=lasagna

 

am sa va rog sa continuati discutia la primul link indicat de mine. multumesc.

 

 

Freia si Alexa

 

 

 

 

 

 

 

Freia si [copil] Alexa

 

 

"]Intram in legalitateid="blue">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

 

tocmai am executat o lasagna cu spanac si brinza si a iesit excelenta:

 

am fiert foile (verzi) in apa cu sare 12 minute, le-am scurs si lasat in apa rece;

 

in tigaie 2-3 linguri de ulei in care am calit o punga de spanac (fiert in prealabil, scurs si tocat mare)+ un catel de usturoi, 1/4 ardei rosu taiat marunt si o ceapa verde, peste care am adaugat 3 linguri de sos de rosii pentru spaghete cumparat la cutie ( cu ciuperci so oregano);

separat am batut bine doua oua cu telul, am adaogat o punga de brinza sarata razalita (250 gr)+ 200 gr brinza greceasca nesarata, mai grasa (manouri); am pus in tava un rind de foi, peste ele umplutura de spanac, alt rind de foi si umplutura de brinza, si ultimul rind de foi deasupra; peste ultima umplutura am intins pe toata suprafata sos de spaghete;

mmm, prima data cind am facut-o in casa; merge pefect cu vin rosu.

 

http://www.floriinro.ro/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lasagne cu carne

 

Eu fac asa: se iau vre-o 4-5 morcovi maricei, 1-2 radacini de patrunjel si o telina mai micuta, se dau pe razatoare si se calesc impreuna cu o ceapa taiata marunt. Fie in aceeasi compozitie, fie separat calesti carnea tocata - in jur de 500-600g. Dupa ce s-a calit adaugi pasta de tomate, dupa gust (eu pun destul de multa), sare, piper. Daca ai calit carnea separat, cand e gata amesteci compozitia asta cu legumele calite.

 

Separat faci un sos bechamel - poti face chiar dintr-un litru de lapte.

 

Intr-o tava cu inaltime de 5-6 cm, ungi cu ulei, pui un strat de foi de lasagna (eu folosesc Barilla ca nu necesita fierbere), un strat de sos Bechamel, un strat de amestec de carne cu legume, razi cascaval sau parmezan, mai pui un star de foi, inca unul de sos, carne, cascaval. La sfarsit pui un strat de foi peste care adaugi sos si cascaval si bagi totul la cuptor aprox 30 minute.

 

 

 

Ane & Raul - 17 martie 2007

filmulet Raul

 

Ajutati-o pe Sonia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...