Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de iunie-iulie 2003 (58)


Recommended Posts

Buna fetele, hai sa deschid eu subiectul ca poate imi poarta noroc si reusesc sa redevin activa pe aici (si implicit sa mai scap de job [:D]) 02 iunie Selina si mami AdynaB 07 iunie Vanessa si mami Renisor 13 iunie Denisa si mami Calina73 13 iunie Vlad si mami Martta 13 iunie Tudor Mihai si mami Anamaria, plus Bogdan 14 iunie Ruth si mami Lya 14 iunie Alex Victor si mami Marox, plus Julia 16 iunie Daniel si mami Doinna 18 iunie Flaviu si mami Pojogam si tati Pojogao 18 iunie Anne Marie si mami Iselin 19 iunie Vlad Teodor si mami Danacaltan 22 iunie Marius Cristian si mami Romana, plus Alin 24 iunie Tudor Andi si mami Bobi 25 iunie Luca si mami Andra 25 iunie Rares si mami Mirunaa 27 iunie Maria si mami Adi 27 iunie Stefania si mami Kehleyr 02 iulie Maria si mami Cornelia, plus Stefan (4 mai 2005) 04 iulie Matei Andrei si mami Romana_74 05 iulie Matei si mami Madishor, plus Ana 06 iulie Cindy si mami Catan, plus Rayan 06 iulie Denisa si mami Addiana 07 iulie Maya Alexia si mami Carmenutza 08 iulie David si mami Bibi 08 iulie Tudor Stefan si mami Crisotexa 08 iulie Teodora si mami Nicol74 10 iulie Alexandra si mami Amik 13 iulie Stefan si mami Cgaby 18 iulie Taisia Eliana si mami Gio 19 iulie Razvan Petru si mami Magdone 21 iulie Alexandra Maria si mami Alinuta 21 iulie Mihai si mami Elena_ltd, plus Oana 22 iulie Alexia si mami Crixia 24 iulie Jasmina si mami Adinag 24 iulie Briana Gabriela si mami ana_radu 25 iulie Emma Maria si mami Claudya 27 iulie Paula si mami Maria_m_m, plus Miruna 28 iulie Tiberiu si mami Bychi 28 iulie Maria Ianina si mami Madic 29 iulie Mara si mami Ama (Pufulet) 29 iulie Maria Catalina si mami Ioana Sora 30 iulie Irina si mami Aditzu 31 iulie Alexandru Eduard si mami Magda LA MULTI ANI, TAISIA! Sa ramii la fel de frumoasa si desteapta, dar sa fii si cea mai cuminte fetita (a mamei)!!! [bis] Eu am avut un week-end plin de Luca, ca tati a fost la serviciu si ieri si alaltaieri. Copilul meu e un obraznic si zapacit, am si uitat de Luca ala cuminte cu care ma laudam. Face crize cind nu-i dai ceva, loveste jucariile sau pe mine (dupa care se executa spre camera lui ca stie ca asta-i procedura), nu intelege ca nu-i frumos sa lovesti oamenii sau animalele, e o intreaga problema. Simbata am fost la ziua unei fetite, Natalia, si erau vreo 12 copii intre 1 an si 6 ani, n-am rezistat mai mult de 2 ore acolo. Luca isi facea non-stop inventarul la jucariile cu care venisem (galetusa si un excavator) si tabara pe copii sa si le recupereze, dar in schimb adunase si tot ce putuse dintre jucariile altora disponibile. Singurul mai mic decit el era un baietel de 1 an si 3 luni, pe care l-a imbrincit si l-a trintit ca sa-i ia un carucior. Apoi a descoperit un morman de pietris in curte, o vreme s-a jucat cumintel, apoi a inceput sa adune pietrele si sa le arunce pe catelul care minca linistit linga cusca lui (si care e si surd amaritul). De fiecare data ii explicam ca n-are voie sa faca aia sau ailalta, il amenintam ca plecam... ash!!! il durea fix in cot. Pina la urma l-am luat de o aripa si am plecat, ca nu mai stiam ce sa-i fac. Oricum m-am oripilat de cind am ajuns, vazind cum fetitele imbracate diafan si cu codite/ bentite/ clamite stateau linga masa si se uitau prin cadourile primite, iar baietii alergau prin curte, se impuscau cu pistoale, se bateau cu crosele de golf [box] etc. Dar, lasind copii deoparte, sa revenim la intilnirea noastra: ce ziceti, ne vedem joi, pe 21? pup u, Andra [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/mc_andra/album?.dir=/9f13&urlhint=actn,ren%3as,10%3af,0"]Luca Pitu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Neatza fetele,

 

Andra mi-ai luat-o inainte cu partea 58, ma pregateam eu [:D].

 

La multi ani Taisia, sa fii sanatoasa si norocoasa si sa ai parte numai de bucurii in viata [s].id="red">

Gio, este foarte frumos ce faci tu la slujba [flo]. Eu urmaresc aici pe forum subiectul cu copilasi cu SD, si nu ma pot opri sa nu le admir pe mamici. Nu cred ca este corect sa ne gandim la ei ca fiind handicapati, am vazut ca daca au parte de multa dragoste se dezvolta foarte bine. Ce ma intreb eu, SD nu se poate detecta in sarcina?... Eu asa stiam...id="size1">

 

Martta, Maria, Anamaria, ma bucur tare mult ca ati mai scris [flo].

 

Martta, iti dorim multa, multa sanatate si iti tinem pumnii la operatie [grup]. Sper sa iasa totul bine. Are legatura cu ce ti s-a intamplat in primavara?...

 

Maria, distractie placuta Mirunei in Anglia si felicitari pentru examen!

 

Andra, eu zic sa stabilesti niste reguli de la inceput la noul serviciu, ca daca ii inveti prost pe sefi, apoi asa ramane. Si Stefania (care e fetita, pe cuvantul meu [:D]) are accese de posesivitate cu jucariile altora, in parc, le ia, apoi plange si trage de ele ca nu mai vrea sa le dea inapoi. Cand face asa, eu o iau de acolo pe sus cu plansete si urlete, ca nu vreau sa se invete asa.

 

Anamaria, felicitari pentru olita.

 

Crisa, tu nu te-ai intors la serviciu? Sa stii ca nici noi nu facem mari progrese cu olita, dar ma mai consult si eu cu mamici, si am inteles ca media de varsta la care invata ar fi cam 2 1/2 ani. Noi am facut greseala sa o invatam ca stat pe olita = desene animate, si acum cere olita ca sa vada "bebe", e o smechera. Asa ca schimbam tactica si punem "bebe" numai dupa ce produce ceva. Ce sa zic, cam in 40% din cazuri reusim sa facem la olita.

La planetariu?? Ce frumos! Il faci astronom pe Tudor [;)].

 

Romana, v-ati gasit apartament? Ar fi bine sa rezolvati inainte sa vina bb3, ca altfel va fi mult mai greu...

 

Mihaela, ce frumos ca v-ati intalnit cu Magdone. Inseamna ca a ajuns cu bine la Bacau [:D]. Cred ca o sa se mai potoleasca si ploile in curand. Ce mai zice Flaviu? Stefi a invatat asa: "calu", "pa buna" = noapte buna, "bugii" = blugii, "canu" = scaunul, "ale" = alee. Apropo de carti, eu citesc acum "Periplul lui Baldassare" de Amin Maalouf, este un roman de calatorie in principal, se petrece in anul 1666 cand toti asteptau sfarsitul lumii. Chiar ar trebui sa il citesti, poate iti mai trec din temeri [;)]. Nu e extraordinara cartea, dar e frumos ca e scrisa ca un jurnal, din punctul de vedere al omului sceptic care nu crede in semne si premonitii dar le intalneste la tot pasul... asa ca nu stie ce sa mai creada.

 

Noi am fost la munte, ce bine ca a fost vreme frumoasa. Sambata am facut o expeditie (fara Stefi, care a ramas cu ai mei la Bran), am urcat pe Piatra Mare, din Timis, un traseu nu prea greu, dar pentru noi, neantrenati, a fost foarte obositor. Am o febra musculara de nu mai pot [:D], dar a meritat. Sentimentul pe care il ai sus pe culme deasupra lumii nu se compara cu nimic [^].

 

Magda, voi ati mai avut accdente cu olita sau gata, ati scapat definitiv? Stiu ca stateati cel mai bine dintre toti.

 

Carmenutza, ce mai faci? Alinuta?

 

Edit: gasiti niste poze ale unor prieteni aici, in unele apare si fi-mea... in rest sunt alte personaje...


Luminous beings we are, not this crude matter.id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

LA Multzi Ani ! Taisia, sa cresti mare si frumoasa si sa ai parte de cei mai bun in viata.

 

Mama, Andra , ce nebunie a fost acolo ! Ok cu intalnirea joi. Te ocupi ? Ca mie mi-a picat entuziasmul dupa ce n-a iesit saptamana trecuta.

Martta - multa sanatate si curaj.

Noi sambata m fost la Saftica la nasii nostri si s-o sarbatorim pe mamaie. A fost foarte frumos, Irina s-a intalnit cu verisorul ei Andrei de un an jumate si s-au inteles relativ bine mai putin in momentele cand se certau pe jucarii. Noroc ca Andrei e blajin, nu e posesiv cu jucariile si cedeaza repede, asa ca si-a facut de cap fi-mea.

Am pus si poze in albumul Vara2005

http://photos.yahoo.com/irinuca03

 

Pupici, Adi

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana am sa caut cartea de care spuneai insa in ce priveste 2012 nu e vorba de Apocalipsa ci doar de anumite modificari care o parte din ele au explicatie stiintifica si sunt destul de alarmante. personal nu ma sperii ci doar am numite convingeri legate de anumite modificari la nivel spiritual si uman...

Flaviu = mutulica

cuvinte noi, ba, acum spune mereu "asha" si astefl am constatat ca e shashait tare; mai spune "taci" si duce degetelul la gurita ; "stai"; "hai tati" "babi"=gabi -mama mea si asta e tot tot tot!

 

 

Mihaela si [copil] Flaviu

Poze Flaviu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI, TAISIA, SA CRESTI MARE, SANATOASA SI NOROCOASA, CA FRUMOASA SI DESTEAPTA ESTI DE-ACUMA id="size2">id="red">[;)].

 

Buna fetele,

 

MARTTA - iti doresc si eu sanatate multa si sa dea Domnul sa nu fie situatia asa de neagra cum spui tu. Iti tinem pumnii...

 

GIO - te admir pentru ceea ce vrei tu sa faci, eu una n-as putea sa ma ocup de copii cu deficiente, pur si simplu pun prea mult suflet in ceea ce fac si cred c-as lua-o razna.

 

DANA - Stefi e o scumpa. Apropo de alpinism, eu n-am mai fost "sus, deasupra lumii" de nu mai tin minte. Poate spre toamna sa mergem si noi o sapt. la munte.

 

Si noi am avut un w-e dedicat cupilului, sambata am fost la mama mea si la socrii, i-a topit pe toti ce copil destept si frumos avem (si mamica modesta), le-a spus "cutu, cutu na Grivei", "bate vantul frunzele" si am dansat "alunelu" (ca asta face parte din programul artistic de fiecare seara in parc, unde ne adunam o gasca de 12-13 copii, plus parintii aferenti, si dansam "alunelu" [cool]).

 

Ieri am fost cu ea in parc la groapa cu nisip si era un baietel cam de 3 ani care cara nisip cu un camion si am asistat la urmatorul dialog intre el si fie-mea, atunci cand Mariuca incerca sa puna si ea mana pe camion:

(baietelul) - nu pune mana acolo, pleaca de aici! (pe un ton mai ridicat)

(Mariuca) - nu tipa, baietelu'! (cam tot asa)

(baietelul) - nu mai pune mana, nu intelegi?

(Mariuca) - nu inteleg.

moment in care am luat copilu' de-acolo, ca risca s-o ia pe coaja.

 

In rest, si ea e destul de obraznicuta, se tine scai de mine cand sint acasa, dar ii iert multe, ca e si ea un fufetsel (= sufletel, asa cum i-am spus eu de florile pe care le rupe fara mila).

 

V-am pupat.

 

Madi si Mariuca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, si in primul rand multumim pt felicitari!!

 

Eu ii spun la multi ani si lui David, copilul Salinei, poate ne citeste astazi[bis].

 

Deci, Andra, ne luam de mana cu copilasii [:D] care e mai obraznic si neascultator ...

 

 

Fetelor, eu tare ma intreb adca voi face fata la noul job...sper ca da, ca doar pt asta m-am pregatit toata facultatea...nu stiu daca e ceva de admirat sau nu cand lucrezi cu copii cu deficiente. Eu tin minte un singur lucru, ni l-a spus un profesor la cursuri: daca iti e mila nu poti lucra cu acesti copii; mie nu-mi este, chiar la practica imi placea sa merg ff tare, ramane de vazut cum e cu vrutul ....Sper sa fiu zi capabila...

 

 

Taisia face la olita; mai se si scapa pe ea, dar oricum o tin mai mult in chilotei. In schimb sunt nemultumita ca face moale inca si nu reusesc sa ii reglez scaunul, cu toate ca la analize nu iese nimic..ufffffffffffffffffffff.................Vorbeste ff mult, canta....acum sufera de sindrom postcalarasi[bis][:D], dupa ce avenit de la ai mei nu suporta sa fie altfel decat cum vrea ea[:D]...

 

Ne vedem...joi???

 

Va pup

 

 

 

 

If a have a bag of rocks to carry as I go

I just want to hold my head up high....id="size1">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetele, o rugaminte am!sunt cam disperata!alexandra NU VREA la olitaaa!!!!!!o tin in chilotei, spal Nspe perechi pe zi, i-am cumparat azi un scaunel cu olita care si canta, o nebunie, i-a placut foarte mult si chiar credeam ca am gasit solutia salvatoare.dar de unde???acum e cu kk in chilotei,nnu a fost chip sa stea pe scaunelul cu pricina...clocotesc de nervi si de oftica!ce sa ii fac???fata mea o sa faca in pampers pana la 5 ani???

 

 

 

 

Alexandra mare si Alexandra mica(10 iulie 2003)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexandra, poate fi prea devreme!! Unii copii nu sunt gata de olita decat inspre 4 ani, nu te speria. Nu o stresa, ca nu ajungi la nici un rezultat. Si in nici un caz nu o certa sau nu o fa sa se simta vinovata. Mai tare o indepartezi de olita daca procedezi asa.

 


Luminous beings we are, not this crude matter.id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Taisia, La multi ani!!! Sa te faci mare si frumoasa din toate punctele de vedere!

 

Martta, iti doresc multa sanatate!

 

Eu iar am tras un pic chiulul, dar intre timp am avut botezul lui Stefan asa ca am lipsit motivat.

 

Nici nu am mai avut chef de forum, vazand dezastrul din tara.

 

Dupa ce ieri Maria a mancat 3 rosii (!!!)una dupa alta, azi la micul dejun, incercam sa o conving s amanance rosie cu cascaval, dar ea il luase pe nu in brate. Vazandu-ma ca insist, m-a pus repede la punct: "mai lasa-ma cu rosia asta!", de nu am mai avut replica [:D]. Obraznicia este si la noi in floare. Ma bate, de fapt bate tot ce gaseste [:D]: pe noi, catei, flori, obiecte.

 

Crisa, i s-a parut f. interesant ca am ras de ea cand i-a spus lui Tudor "sezi!", asa ca din cand in cand isi aduce aminte si repeta: "sezi!", dupa care "e baietel, nu catel!" [:D].

 

Are proasta inspiratie sa intrebe: "cum o cheama p-asta?" sau "cine e asta" si arata si cu degetul [bang] spre diverse ...doamne. Am incercat eu sa o fac sa schimbe intrebarea, dar uita [:D].

 

Ieri, dupa ce am venit de la biserica, unde a remarcat pt. prima data cersetori, statea in patut si spune ape un ton plangaret: "m-am facut mare si nu am bani!". Cam asta a inteles ea ca ziceau cersetorii [:D].

 

La botez, s-a aratat incantata sa il lase pe Stefan la biserica! Pe drum, intreba cu o urma de speranta in glas [:D]: unde e Stefan? si a fost un pic dezamagita [:D] sa afle ca o sa ajunga si el acasa, dar cu alta masina.

 

Va pup,

Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am scris mesajul mai devreme, si abia acum l-am trimis.

 

David, la multi ani!!!

 

Amik, iti trebuie multa, multa rabdare! Oricum, nu e deocamdata cazul sa intri in panica. Maria, de cateva zile nu ami avut accidente, dar trebuie sa o urmaresc eu si sa o conving sa se aseze pe olita, ca altfel... A, cateodata crea s afaca la wc! I-am luat suport din ala special si o mai pacalim asa. Poti incerca si varianta asta: poate e incantata ca face la wc ca adultii!

 

Noapte, de cele mai multe ori ii gasesc scutecelul uscat, in schimb, la somnul (sau vorbaria [bang]) de dupa amiaza, da pe afara. Asa ca, nu am avut curaj sa o las fara scutecel la somn.

 

Va pup,

Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...