Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de iunie-iulie 2003 (58)


Recommended Posts

Salutare dragi mamici!

 

Ca de obicei in viteza, asa ca o sa raspund pe scurt:

1. Roseolla infantum, zisa si 'febra de 3 zile' sau 'exantem subit'. Incepe cu febra mare si foarte rezistenta (~40 C). Febra tine 3 zile, dupa care scade brusc (poate sa scada si mai repede) si pe urma se umple de pete rosii-rozalii care dispar in maxim 2 zile. De obicei e prost diagnosticata pentru ca in afar de febra nu ami are alt simptom. Apare pana la varsta de 3 ani.

 

2. Copilasii batausi - eu ma incapatanez sa nu intervin in certurile copiilor decat atunci cand "e groasa". Am convingerea ca in felul asta invata sa interactioneze mai repede. Partea proasta a teoriei e ca presupune ca ma voi prinde din timp cand trec partile beligerante la atac, ceea ce nu se intampla intotdeauna. A doua parte proasta e ca intotdeauna se va gasi o bunica suparacioasa care se va rasti la mine ca imi las copilul sa traga de jucaria nepotului ei, dar daca ma gandesc bine, oricum se gasesc "bunicute" d'astea frustrate sa zica ceva despre orice.

 

3. La cate saptamani am nascut. Primul copil la 41 de saptamani, iar al doilea la 42 saptamani - nastere indusa - bebe puturos. Oricum la primul semn fugi la spital, pentru ca, in general, al doilea copil vine cu acceleratul.

 

4. Aqua magic - suna minunat dar doctorita nepotului meu din Constanta spune ca a avut o gramada de ciuperci luate din Aqua Magic => mergeti cand se schimba apa.

 

5. Mihaela - in perioada respectiva ar trebui sa fim si noi la mare - daca il suportam pe taica-miu mai mult de o saptamana suntem in Constanta, daca nu fugim in 2 mai. Telefonul meu este 0724 312 001.

 

6. Invatarea culorilor - noi le invatam cu cuburile - construim impreuna si eu ii tot vorbesc despre cubul albastru/rosu/etc si i le cer pe culori. Mai sunt si carti de invatat culorile, am luat una in franceza de la libraria "Noi", dar a fost facuta praf inainte sa isi atinga scopul.

 

pe curand, madishor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Buna fetele,

 

Zic si eu "LA MULTI ANI!" id="size3">id="blue">tuturor copilasilor sarbatoriti, cu scuzele de rigoare ca n-am apucat sa-i felicit pe fiecare in parte de ziua lui, da' la mine la birou e groasa rau, ca sintem in plin proces de reorganizare, adica haos total + sedinte peste sedinte, la care concluzia e ca tre' sa ne mai gindim... Partea cea mai naspa e ca ccc cam asa o sa fie pana la sfarsitul anului asta, deci trebuie sa ma resemnez.

 

De citit am citit tot ce-ati mai scris, cu raspunsul stau eu mai prost.

Ce mi-a atras atentia e chestia cu batausii in parc. Si eu o las pe Mariuca sa mai incaseze din cand in cand cate una, bineinteles cu masura, mai ales in speranta ca va invata sa riposteze, nu neaparat tot cu bataie, dar sa nu plece ca o curca plouata la prima imbranceala. Noi avem noroc cu gasca de pitici din parc, sint toti cam pe la 1 an jumate - doi si schimba jucarii, mancare, danseaza si canta (sau macar incearca) impreuna. Mai apar incidente, mai ales cand vine cate unul cu o jucarie noua, dar in general se inteleg bine si eu ma bucur ca Mariuca si-a creat deja o "comunitate" cu care interactioneaza si in care se simte in largul ei.

In schimb bona noastra, desi nu foarte in varsta, n-o lasa deloc sa o "fure" de la vreun copil, imediat o ia de acolo, dar compensam noi...

 

Legat de culori, Mariuca stie rosu, galben, albastru, verde, gri, portocaliu, roz, iar ultimele achizitii sint mov, maro si negru, la care am ramas si eu uimita ca le recunoaste.

 

Va pup si sper sa scriu si eu mai des cat de curand.

 

Madi si Mariuca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani Emmaid="red"> si pupici mamicii tale. Va asteptam cand va reveniti dupa calatorie.

 

Crisa, apropos de ce zicea Madishor cu Aqua din Mamaia si eu am auzit cam la fel dar stii ca si noi suntem fani piscina asa ca ... Anul trecut era prea mica nu am incercat.

 

va pup,

nicol

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani Briana, Jasmina si Emma, sa cresteti mari si frumoase!

 

Martta si Magda, va doresc multa sanatate!

 

Pufulet, am nascut ambii copii la 38 saptamini. Dar nasterile au fost diferite, la prima nu am avut contractii, la a doua le-am simtit bine.

 

Mihaela, bine ca s-a terminat cu bine povestea cu cc canalul. Bietul copil, ce s-o mai fi speriat!

 

Va las ca tre' sa facem baie la Printesa.

 

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor.

 

La multi ani, Emma ! Sa fii fericita si sanatoasa !

 

S-a intors si Catalina mea aseara, uraaaaaaaaa ! Nu mi se pare schimbata, doar ca s-a blonzit si mai mult de la cat a stat la soare. Si, incredibil, dar e foarte cuminte si ascultatoare. Azi nu am avut nici un incident in parc, ce i-am spus aia a facut de fiecare data. Spune tot mai multe cuvinte si propozitii scurte, dar pe "da" si "nu" tot nu le spune.

Mihaela, Madishor, s-ar putea ca de pe 5 august sa fiu si eu la mare, in Eforie Nord.

Cornela, Cata doarme 10 ore pe noapte si doarme si la pranz vreo doua ore.

 

Va pup.

 

Ioana & Maria Catalina

 

http://photos.yahoo.com/ioana_sora

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu stiti cat ma bucur ca se intaresc randurile la mare dupa 5 august!!! uraaa!![bis][bis][bis]

Azi cand am intrat in curte imi veneasa fac stanga imprejur; a venit in sfarsit cineva sa ne faca un gard foarte frumos "asa ca la casele boieresti" cum ar spune bunica, si am trecut pe langa fire, fiare etc si printre ele am dat si de fiu'miu mare amator de chestii electrice gen aparat de sudura: ce cerdeti ca facea?! se uitat cum se numeste, a da, electrodul de sudura cum sta in maner... in fine am dat sa intru pe usa si am fost intampinata de cele doua tipe de la zugravit care mi-au spus ca tb sa intru pe geam ca altfel nu se poate...moloz, var si toate alea ca nu le mai descriu... Flaviu era foarte fericit ca poate escalada geamul fara probleme ba chiar avea si un scaun pe care sa se urce[:D]

Nu mai spun ca in bucatarie era un praf si totul vraiste... Incat imi venea sa tip:"VREAU SA SE TERMINE ODATA!" usi nu prea mai sunt ca de, si astea se schimba, doamne cine se muta in casa noua la cheie ar tb sa pupe pamantul! si cand se zugraveste sa plece de acasa si sa vina la final dupa ce altii au facut curat!

Copilul insa era super fericit pt ca putea sa prepare culori nebanuite de vazul ochilor, in niste caldaruse in care avea ceva var alb si se distra cu astea; evident ca era vopsit tot tot... "to, to ,to " cum spune el.

Ba la un moment dat era si in putza goala ca i s-a parut ca amesteca mai bine culorile, mai plin de inspiratie![8D]

Asa ca m-am resemnat si am incercat sa rad si sa ma amuz, cu, si de, el.

M-a ajutata sa facem un pic de curatenie prin gradina la flori ca de la atata umezeala trandafirii mei minunati erau napaditi de buruieni; si mare mi-a fost placerea cand l-am vazut ca-si aduce roaba si o incarca cu buruieni ca sa o rastoarne in tomberon, ce mai e tare saritor si priceput (mi-a rupt si flori dar nu conteaza...)[:o)]

Pacat ca atunci cand va fi mare eu voi fi destul de batrana pentru a mai face cate ceva impreuna pe langa casa!

am vazut ca vorbiti iar de somn! Nici nu stiu ce sa va spun :oricum ma bucur ca nu mai este marait atunci cand nu doarme la pranz, dar de fasnet toata ziulica este iar sera il intreb:"esti obosit?" si el spune dulce tare "da, obo!"

 

Cam atata cu vestile ne mai auzim!

 

 

 

 

 

 

Mihaela si [copil] Flaviu

Poze Flaviu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

hai sa dau si eu un semn de viata acum cit pot.

 

La multi ani ptr toti sarbatoritii, sa cresteti mari, frumosi si fericiti!

 

Luca doarme noaptea de pe la 10-11 pina la 7:30-8, iar la prinz 2 ore - 2 ore jumate. Cind e obosit seara e clar miriit, dar mai nou ne spune sa mergem sa "facem lapticul, facem baita".

Culori stie clar rosu, galben si albastru, pe verde nu-l prea nimereste din prima, ii zice albastru, iar azi m-a intrebat ce culoare e maimuta (care e neagra), deci incepe sa manifeste interes ptr "sportul" asta, ca pina acum le-a invatat de gura mea.

 

De joi pina ieri seara a fost cu ai mei la Breaza, i-a priit fr. tare, acum urca si coboara scarile singur fara probleme, cere de mincare (m-a uimit ptr ca el intotdeauna a mincat in sila), nu mai chinuie cateii (prea tare [:D]), e in general neobisnuit de cumintel. Si vorbeste si mai multe, pune o mie de intrebari, din care favorite sint "ce e asta?" si "a cui e?". Azi dimineata m-a intrebat studiind noptiera "mami ce ai in sertare?", asa ca nu mai am ascunzisuri pe nicaieri [:D]

 

Mi-am adus aminte de faza cu bataile: v-am zis ca si Luca e cam bataus in ultima vreme, sau mai bine zis agresiv cu copiii mai mici; noi avem niste prieteni care si stau linga noi, ne mai intilnim seara si mergem in parc sau la noi/ la ei cu copiii, fetita lor e mai mica cu 8 luni decit Luca. Saptamina trecuta cind veneam din parc seara impreuna dam nas-in-nas cu parintii ei, care stau si ei pe aproape si venisera in vizita. Mai stam la povesti afara pe bancute, ducem copiii sa se dea in leagane, acolo e nisip pe jos, Luca ia un pumn de nisip si i-l pune Ioanei in cap, la care bunica-sa sare ca un uliu si isi ia nepoata si-i zice lui Luca (pe care eu il apostrofam evident): "vezi ca daca imi mai chinui fata, te bat eu!" , si asta pe tonul cel mai serios si clar, va jur!!! Eu n-am comentat, ca stiu ca-i nebuna, dar aveti grija ca exemplare de-astea chiar exista prin parcuri. Dupa ce-a plecat rideam cu mama Ioanei de ce sa faca cu maica-sa ca-i dusa, dar daca nu esti pe faza la o adica chiar o incaseaza copilul.

 

pup u,

Andra

 

Luca Pituid="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

Mihaela de fiecare data cand citesc pataniile lui Flaviu ma minunez [:D]. Nu stiu cum poti tu sa ai atata rabdare, esti un fenomen. Noi ne amuzam, dar tu trebuie sa faci fata [:D]. Apropo de roman, eu ti l-am dat exemplu ca idee, nu este de specialitate, este numai un roman de fictiune, asa ca nu trebuie sa il citesti [:D]. Acum am trecut la "Evanghelia dupa Iisus Christos" a lui Saramago (recomandare de pe forum ca alternativa la Codul lui da Vinciid="size1">) si este destul de interesanta, dar greu de citit (are un stil ciudat complet fara dialoguri, daca vorbesc personajele pur si simplu pune replicile una dupa cealalta si le deosebesti numai ca incepe cu litera mare).

 

La capitolul culori eu am renuntat, nu prezinta nici un interes [bang]. Uneori ma intreb daca le distinge... In schimb avems ucces cu invatatul literelor, momentan stie vocalele si am inceput usor usor cu consoanele sa nu imi ziceti acum ca ccc copiii vostri le stiu deja pe toate ca ma ascund sub pat id="size1">. A fost o drama acum cateva zile, il pierduse pe "O" prin casa, a plans jumatate de ora si l-a strigat "O, O", pana l-a gasit [:D].

 

Are diaree de duminica seara, ieri a avut 6 sau 7 scaune, asa ca suntem la regim. E un chin sa ii dau paine prajita sau branza de vaci, ceai de menta nici gand sa bea, in schimb ii place pilaful. Nu are febra, dar imi tot arata ca o doare burtica...

 

Duminica am fost la un botez, chef mare, vreo 70 de invitati, ca la nunta [:D]. Erau cam 10 copii pana in 7 ani dintre care numai unul era baiat, in rest numai fete. Dar alergau non stop ca niste caprite [:D]. Am dansat cu fi-mea in brate, dar in rest a fost cam timida si mataita, poate si de la burtica.

 

Duminica asta avem alt botez si caut cadou. Daca ati vazut pe undeva seturi de la Nenuco, cu bebelus, patut, carucior si altele asemenea va rog sa imi spuneti ca sa merg la sigur. Eu am fost pana acum in Selgros dar nu aveau.

 

Nu stiu ce sa facem cu vacanta de cand cu atentatele astea tot mai multe [q]. Nu imi vine sa renunt dar pe de alta parte imi este frica...

 

Noi [nani] cam 10 ore pe noapte si inca doua in timpul zilei.

 

Fetele (Gio si Madishor) nu va mai puneti telefoanele pe forum [pup]. Trimiteti PM si gata.

 

Anamaria ce mai faci?

 


Luminous beings we are, not this crude matter.id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna.

 

La multi ani pentru sarbatorita Emma. Ce mai faceti? Cum ati petrecut in Romania?

 

Acuma ca iesim si noi afara cam tragem chiulul de pe forum, nici nu prea avem timp sa facem de mincare decit la prinz cind e caldura mai mare, asa ca eu fac in permanenta sauna.

 

Pufulet: La mine la a doua sarcina, Alin s-a nascut exact in ziua in care aveam DPN, doar ca eu la inceput nu vroiam sa bag de seama semnele prevestitoare, asa ca la 15,30 am plecat de acasa si la 17 era nascut .

 

 

 

http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003

 

si mail pentru poze

bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com

 

******************************************

 

Nulla dies sine linea!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...