Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi de iunie-iulie 2003 (58)


Recommended Posts

Dana nu stiu daca trebuie sa-ti faci probleme... faptul ca Stefania invata literele sa stii ca va invata sa citeasca usor.Si oricum cand va vorbi va fi ca la carte!Asa ca nu te mai baga sub pat! Iesi de acolo![amoras]

Si nu ma numar nici printre cei ce ar putea spune ca puiul meu stie literele alfabetului, mi-ar placea insa sa vorbeasca si el mai mult dar ma gandesc ca evolutia copilului e extrem de diferita de la unul la altul si ma uit ca are alte calitati dezvoltate; sunt sigura ca aude si intelege ce spun... asa ca vorbitul va veni si el la un moment dat.

 

Mihaela si [copil] Flaviu

Poze Flaviu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns

stefan stie cateva litere, dar nu ma stresez sa il invat, doar daca ma intreaba! cu vorbitul...trancane tot timpul...inventeaza...

pipi si caca facem la olita, wc si afara. incepand de ieri l-am lasat si peste noapte fara pampers. nu a facut in pat...acum sa vedem cum evolueaza.

cum afara l-am invatat sa faca pipi "la foicica"(floricica)...ieri la ai mei s-a suit pe scaunel si dadea sa faca pipi la vaza cu flori![:D]...

daca vreti sa ne votati si pe noi: www.tiffanyshop.ro/kids la galeria de poze a bebelusilor. vrem 10![:D] multumim!

pupici si sanatate tuturor.

 

cgaby

http://community.webshots.com/user/cgaby100

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gaby_costescu/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani ! Paula, sa cresti mare si frumoasa .

 

Buna Fetele,

 

Si Irina are de luni seara diaree, drept sa spun nu mi-a clar de la ce, dar e nasol. Dupa ce ca era ca un tzar, a mai slabit un pic cel putin asa mi se pare. Nu se prea omoara cu mancarea, biscuiti si sticksurile sunt de baza.

Si noi facem progrese cu olita, in casa o tin numai cu chilotei , iar dupa ce ii trece burtica o s-o iau si afara tot cu chilotei ca vad ca imi zice de fiecare data cand face.

 

Pentru litere a avut pasiune acum vre-o juma de an si atunci le stia destul de bine, dar s-a plictisit si acum cred ca le-a uitat. Parerea mea e ca un moment dat ei sunt foarte interesati de ceva si retin foarte usor, dar tot asa de usor uita. Cel putin la Irina asa s-a intamplat cu cifre, litere sau cantecele. I-au placut le stia atunci, dar acum n-o mai interesaza si cred ca le-a uitat. Acum avem pasiune pentru culori si poezii, toata ziua ma pune sa ii citesc poezii si ea repeta cat poate din ele sau ma intreaba fiecare lucru ce culoare e.

V-am mai povestit eu ca a inceput si Irina sa dea in copii, sa se bage in fata la topogan si in general sa faca toate tampeniile pe care le vede in parc, faza e ca mai nou bate fetitzele, nu stiu de ce are ura pe ele. Ma dispera, fara nici o treaba, mergea aseara pe alee in parc, se intalneste cu o fetitza si zdrang o palma, zicand "Nu fetitza".

 

Pupici, Adi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele,

mi-e dor de Tudor de nu mai pot. Abia astept sa ma duc la el si sa il iau acasa (de fapt o sa merg cu el la tara, pentru o saptamana). Schimbam marea cu muntele.

 

Ioana, ma bucur pentru revedea ta cu Catalina. Inteleg ce simti!!!

 

Noi stam in continuare foarte prost cu olita desi socrul meu i-a cumparat una aratoasa... ca "nu se poate, baiat asa mare sa nu faca la olita". Iaca se poate si inca cu succes [:D]. Si suntem si "tare rasfatati". Oricum, ma bucur tare ca l-am dus acolo, sa il cunoasca si el pe bunicul si pe rudele lui Petru (unchi, matuse, verisori). Ce-o sa ii mai pomeneasca.

 

Ma intreaba mereu de Luca si David, cu care a fost la mare. Si automat, dupa ce zice Luca, zice "si Andra, si Dani..". II stie pe familii, de nici sa vreau nu pot sa ii incurc [:D].

 

Culorile, le cam incurca. Cand zic ca le stie, o da in bara. Oricum eu i le tot repet si il incurajez, chiar daca nu le recunoaste. Le repeta dupa mine si io zic "Bravo mami, vezi ca stii....".

 

Am pus-o pe doamna Mandica sa il "studieze" de ciuperci. Sa speram ca suntem "curati". Vreau sa il duc in weekend la delfinariu. Va spun impresii. La planetariu i-a placut mult de tot.

 

"La multi ani" pentru Paulaid="size4">id="red">, sa ai o viata frumoasa alaturi de surioara ta (care sunt convinsa ca te iubeste tare mult) si de parintii dragi.

 

Ne zicea o cunostinta ca, in cartile de psihologia copilului, se recomanda sa nu i se spuna ceva copilului foarte direct (cand e vorba de o actiune), de genul "Plecam acum" si in clipa urmatoare iesi pe usa. Cica trebuie sa il pregatesti spunandu-i "In zece minute plecam" sau "Te mai joci 5 minuute si apoi plecam" (daca facea ceva si il sustragi de la treaba respectiva. Sper ca intelegeti ceva.

 

Mai intru maine si apoi fac o pauza de 10 zile.

 

Cornelia, cum mai sunteti?

 

Pufulete, cand trebuie sa nasti?

 

Pupa Crisa

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunt foarte incantata!alexandra mea deja de o saptamana iese afara fara pampers, face pipi la wc mare-pe reductor si nu numai-iar eu plutesc!mai are accidente, dar in mare spune!!!

 

la multi ani sarbatoritilor dragi!!![pup][pup][pup]

 

 

 

 

Alexandra mare si Alexandra mica(10 iulie 2003)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Top bunici imposibile: la groapa cu nisip o bunica striga la nepotul sau "nu mai pune nisip in galetusa altuia!!! Ai galetusa ta!!".

 

Dana - mie imi place foarte mult Saramago. Iti recomand si „Istoria asediului Lisabonei” si „Anul mortii lui Ricardo Reis”. Celelalte doua care au aparut la noi sunt mai groaie si, cred eu, mai patrat traduse. Si tot apropo de carti: am vazut ca aveai un citat din 'hitch-hiker's guide...' - stii cumva daca s-a tradus in romana, ca eu l-am citit in engleza dar lui Andrei ii e lene sa-l citeasca netradus.

 

Cat despre culori, sunt sigura ca le distnige dar nu are chef sa le spuna pe nume. Si eu ma intrebam daca Matei le recunoaste pentru ca daca il intrebi "ce culoare e asta?" te ignora total, dar se trezeste cerand "creionul verde" sau vorbind cu respect despre "masina maaa'e 'oooshie".

 

pe curand madishor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI, PAULA! SA CRESTI MARE SI SANATOASA SI ROAG-O PE MAMI SA PUNA O POZA PE AICI, SA-TI VEDEM SI NOI CARLIONTII id="size2">id="orange">[:D].

 

Fetelor, am fost aseara in parc, in IOR, cu Mariuca si restul gastii si pe la 18:30 am inceput sa simtim un usor miros de insecticid, dar initial am zis ca ni se pare, pentru ca peste o jumatate de ora sa vedem un nor de insecticid venind dinspre lac, de n-am stiut cum sa plecam mai repede. Nemernicii astia (ca altfel nu le pot spune) n-au gasit alta ora de stropit contra tantarilor decat cand era parcul plin de copii, ba unii veniti cu bunicii au mai ramas acolo, desi nu se mai putea respira. Asta e, mai tarziu se culcau tantarii si nu-i puteau deranja in somn (sic).

 

Hai sa va spun poezia cu piticul in varianta Mariuca, strigata in gura mare pe strada, ca si masina laba (alba, am mai spus [alcool]):

Un pitic mic, mic

Facea baie ibic

De 'pun 'cat

Si piticu 'cat

Vai, vai ce pacat

Ca piticu 'cat (am incheiat citatul).

 

Si tot din ciclul "ce copil cuminte are mama", aseara in toata iarba din parc a gasit o "oaza" de praf si acolo sarea de zor cu ambele picioare si canta cu gura pana la urechi joaca, joaca, titza, moasa gaofitza, in timp ce praful se aseza pe ea linistit, ca am omis sa va spun ca tocmai o lasem numai in pampers.

 

Amik - felicitari pt olita/, la noi nici un semn de cooperare, decat ca de cate ori intra in baie coboara capacul la WC si zice ata veceu, kk, pipi.

 

Crisa - mama, ce vacanta are Tudor. Cred ca o sa fie tare suparat cand o reveni la programul "normal" de stat la bloc.

 

Dana, Aditzu - stiu ca bantuie o enterocolita "de vara" destul de nasoala, in gasca noastra majoritatea copiilor au facut o forma mai mult sau mai putin grava, dar noi am scapat pana acum, sau poate a aparut focarul cand eram noi in concediu. Sanatate multa la fete si burtici "incuiate".

 

Mai voiam sa va spun ceva, da' roza saraca nu ma lasa. Revin daca-mi aduc aminte.

V-am pupat.

 

Madi si Mariuca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Paula, sa fii fericita si sa ai mult noroc in viata [s]id="red">.

 

quote:Originally posted by madishor

Dana - mie imi place foarte mult Saramago. Iti recomand si „Istoria asediului Lisabonei” si „Anul mortii lui Ricardo Reis”. Celelalte doua care au aparut la noi sunt mai groaie si, cred eu, mai patrat traduse. Si tot apropo de carti: am vazut ca aveai un citat din 'hitch-hiker's guide...' - stii cumva daca s-a tradus in romana, ca eu l-am citit in engleza dar lui Andrei ii e lene sa-l citeasca netradus.


id="quote">id="quote">

Multumesc de recomandari, le-am trecut pe lista [flo]. Si eu tot in engleza l-am citit, si numai prima parte (ca sunt vreo 5), nu cred ca l-au tradus. As vrea sa il vad si eu pe ala care reuseste sa il traduca fara sa piarda 90% din farmec [:D].

 

Madic - noi am patit asta cu insecticidul cand eram inca bebe mic. Ce sa zic [}:)], ar trebui reclamati, dar eu stiu daca ar avea vreun rost?

 

Crisa, Pufulet are DPN pe 10 august, parca.

 

Noi nici nu am mai insistat cu olita acum cat are diaree. Ieri a fost mai bine, nu a "iesit" decat seara...

 

Stefania nu da in copii si nu ii imbranceste, in schimb le ia jucariile si dupa aceea urla ca nu mai vrea sa le dea inapoi. Eh, vom trece noi si de faza asta.

 

Va pup.

 


Luminous beings we are, not this crude matter.id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...