Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

De ce nasc vedetele prin cezariana?


Recommended Posts

Cred ca le e mai comod si nici nu vor sa faca prea multi copii, asa ca aleg calea cea mai simpla. Sau poate unele sunt chiar nevoite so faca...

Dar sunt si cazuri care prefera nasterea normala...

Nu cred ca neaparat vedetele prefera cezariana, dar cazurile lor sunt mediatizate mai mult si poate de aceea ies in evidentza...

Cred ca si printre femeile de rand e aceeasi problema, sunt tot mai multe care nasc cu cezariana, insa nu fac atata tam-tam[cool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Parerea mea e ca motivele sunt doua:

1. chestii psihologice de genul: se considera mult prea doamne ca sa dea picioarele in sus in fata "oricui"; se tem de durere de orice fel si orice grad; se tem ca se vor schimba lucrurile "acolo jos" dupa aia si nu vor mai avea aceleasi satisfactii de ordin sexual;

2. datorita faptului ca in situatii critice pentru copil in care orice minut conteaza, cezariana este o indicatie si nu o optiune (pentru ca la cezariana scoti copilul in 3 minute, pe cand o expulzie poate dura mult mai mult sau poate tocmai cu expulzia e problema) - datorita acestui fapt s-a incetatenit, prin extensie, conceptia falsa ca in orice conditii cezariana e "mai sigura" pentru copil.

 

_________________________________

In God we trust, all others bring data.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dupa parerea mea e o prostie ca mamica sa-si aleaga felul cum naste. Cezariana oricat de simpla e, dar e o operatie, riscurile sunt mult mai mari decat la o nastere normala, refacerea e lunga si nasoala. Nu poti alapta primele zile dupa operatie, si nici mamica nu trece prin clipele fantastice cand isi vede copilasul nascandu-se.

Cat despre Victorita B., io zic ca noi suntem mult mai sanatoase si fizic, si psihic la greutatea noastra pe care o avem decat ea la 45 de kile. Sper ca vedetele si de fapt in general femeile sa se trezeasca la realitate si sa dispara moda cezarienelor. Cezariana ar trebui sa fie caz de forta majora si nu o moda!!!!!

 

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002

http://community.webshots.com/user/gabibarta

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am nascut prin cezariana si am avut o recuperare usoara. Nu ma vait. Insa cezariana NU este usoara, nu stiu cum e nasterea naturala pentru ca nu am trecut prin ea deci nu cred ca am dreptul sa imi dau cu parerea. Dar cezariana nu este usoara si uneori stau si ma intreb cum ar fi fost sa nasc natural si sa imi vad copilul din prima clipa.

Cred ca vedetele aleg cezariana pentru ca poate fi programata, pentru ca se spune ca la cezariana nimic nu poate scapa de sub control, poate pentru ca nu au timp si rabdare sa se petreaca minunea..... sau poate procentele cezariana/nastere naturala sunt aceleasi numai ca mediatizarea distorsioneaza realitatea.

 

Mina si

Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati

din:09.09.2004

http://community.webshots.com/user/vizigotu

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am un copil dar ma gandesc la cezariana ca o optiune in cazul in care voi ramane vreodata gravida. Si nu de fitze, si nu pentru "statul cu picioarele in sus", si nu pentru ca e mai comod, si nu pentru ca e la moda.. ci pur si simplu pentru ca e o optiune.

Mi-e mai teama de ex de o epiziotomie decat de o taietura pe abdomen. Ma gandesc la mine si la viatza de dupa bebe: refacerea fizica, activitatea sexuala de dupa. Si oricum, nici o parere nu poate fi obiectiva pentru ca fiecare are un organism, un medic, o recomandare de la medic.

Cred ca daca ai posibilitatea de a alege, atunci e bine sa alegi, iar motivatiile nu mai sunt importante. Majoritatea femeilor care aleg cezariana o fac din teama, iar aceasta teama e o motivatie suficienta si nu are nimeni dreptul sa o judece. Victoria Becham e slaba pentru ca are grija de ea, ca si multe alte mamici. Si poate ca multe dintre aceste mamici celebre chiar au grija de copiii lor nu trebuie sa aruncam in ele cu roshii. FIecare isi creste copilul dupa posibilitati, asta nu inseamna ca sunt mame mai putin bune pentru copiii lor.

Inca o data, nici una dintre mamicile care raspund si care au trecut printr-o nastere fie ea cezariana sau naturala, nu poate da un raspuns obiectiv si mai ales nu poate face o recomandare. Pentru ca fiecare dintre ele a simtit ceva la momentul acela si fiecare experienta e unica.

Pana la urma faci ceea ce crezi tu ca e mai bine pentru tine sau pur si simplu actionezi sub impulsul momentului.

Cumnata mea de ex a plecat la spital hotarata sa nasca normal insa cand a ajuns acolo, si cand a intrat in sala de travaliu si le-a auzit pe bietele femei tzipand de dureri, de teama a cerut cezariana ( si bine a facut pentru ca bb avea ceva probleme).

Asta este opinia mea...

 

cami

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt tot vedeta si ce? am ales cezariana din motive obiective si ori ma dau cu oja rosie ori nasc normal sau prin cezariana e optiunea mea, so? chiar nu inteleg de ce atat tam tam pe un subiect ca oricare altul, discutat si rasdiscutat pe Dc sau poate nevoia de a seamana vint?[detectiv]

 

Carmen[8**]id="red">,Ilinca[bibe]id="purple">&Ionut[bonjovi]id="green">

tzucurei de august

 

Toti pentru unul!...Iata-ma-s !id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by carmenp

si eu sunt tot vedeta si ce? am ales cezariana din motive obiective si ori ma dau cu oja rosie ori nasc normal sau prin cezariana e optiunea mea, so? chiar nu inteleg de ce atat tam tam pe un subiect ca oricare altul, discutat si rasdiscutat pe Dc sau poate nevoia de a seamana vint?[detectiv]Carmen[8**]id="red">,Ilinca[bibe]id="purple">&Ionut[bonjovi]id="green"> tzucurei de august Toti pentru unul!...Iata-ma-s !id="green">


id="quote">id="quote">Corect!Crinuta si [copil] Rayan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati, dar nu pot sa nu ma intreb oare ce o fi in mintea unor persoane care considera ca a te supune unei interventii chirurgicale majore pe abdomen e o "optiune" de importanta comparabila cu a-ti da sau nu cu oja pe unghii[bang]... sau in mintea unora care considera ca trebuie sa te supui unei interventii chirurgicale majore pe abdomen pur si simplu pentru ca este o "optiune"[bang][bang]...­ Vorba unui professor al meu, o "optiune" este si sa iti transplantezi degetul medius de la picior pe varful nasului...

 

Scuze, am editat, sper ca acuma se intelege[:D]id="size1">

 

_________________________________

In God we trust, all others bring data.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fii mai explicita sau foloseste alte caractere pentru ca nu se intelege nimic din mesajul tau

quote:Originally posted by cataghe

Ma scuzati, dar nu pot sa nu ma intreb oare ce o fi in mintea unor persoane care considera ca a te supune unei interventii chirurgicale majore pe abdomen e o ¡°optiune¡± de importanta comparabila cu a-ti da sau nu cu oja pe unghii[bang]¡­ sau in mintea unora care considera ca trebuie sa te supui unei interventii chirurgicale majore pe abdomen pur si simplu pentru ca este o ¡°optiune¡±[bang][bang]¡­ Vorba unui professor al meu, o ¡°optiune¡± este si sa iti transplantezi degetul medius de la picior pe varful nasului¡­_________________________________In God we trust, all others bring data.


id="quote">id="quote">Carmen[8**]id="red">,Ilinca[bibe]id="purple">&Ionut[bonjovi]id="green"> tzucurei de august Toti pentru unul!...Iata-ma-s !id="green">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...