Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

De ce nasc vedetele prin cezariana?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 68
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by Androix

Ma, poate sunt io dusa cu pluta, am mai intalnit asta dar nu mai scap ocazia sa intreb: acum te rog eu pe tine sa fii mai explicita: ce dreq inseamna q.e.d asta??? Andreea mamica lui [bb] Filip StefanPozici cu FilipCum s-a nascut Filip


id="quote">id="quote">Aista q.e.d. inseamna, Coana Andreeio, ca cica "ceea ce era de demonstrat". Adicatelea pe latineste quod erat demonstandum, nu dati cu rosii daca am scris gresit, in mintea mea suna tare bine. Ca io nu am inteles cine ce a demonstrat e partea a doua. Dati-le naibii de vedete si de cezariene, scopul unei nasteri e ca bebu si mama lui sa fie sanatosi. As sta si in cap pentru asta, asa ca ce discutam atat, pana la urma? Va pup si sa aveti parte de zile frumoase.Mina siMatei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tatidin:09.09.2004http://community.webshots.com/user/vizigotu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai mai, si eu sunt de acord ca bebe si mama sa fie santaosi ... Dar sa ma duc singura la operatie asa de voie, doar ca sunt vedeta (daca as fi)..? Cred ca aceeasi situatie e si la medicii ginecologi femei care multe prefera cezariana decat sa se cracaneze si sa screama in fata asistentelor si moaselor.

 

Eu n-am vrut cezariana pentru ca am avut fericita ocazie ca pana la data cand am ramas insarcinata sa fac niste interventii chirurgicale si sa stiu ca nu e nici o fericire sa fii taiata (pe burta sau in alte parti esentiale) si mai mult decat atat sa te simti asa meserias dupa anestezie[alcool]. La cea mai usoara anestezie din cate am facut m-am simtit mahmura vreo 2 zile.

 

Ana Maria si bebe Victor Stefan [bibe](15 12 2004)

 

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cataghe- pariez ca nu esti adepta cezarianei? Nu poti fi obiectiva, poti avea doar o opinie, fara a fi malitioasa...

Cand vei trece prin ambele tipuri de interventie, abia atunci vei putea pune in balanta raspunsurile

In rest... sanatate tuturor, cred ca e mai importanta

 

cami

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

scuza-ma da` chiar nu inteleg termenii astia de specialitate[:D]

quote:Originally posted by Siminaf

Cred ca totusi Cataghe poate sa-si exprime o opinie f. avizata, fiind de specialitate... [:D]Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burticaHome, wherever you are...Excursie la Lake ArrowheadLaguna BeachBeach Cities


id="quote">id="quote">Carmen[8**]id="red">,Ilinca[bibe]id="purple">&Ionut[bonjovi]id="green"> tzucurei de august Toti pentru unul!...Iata-ma-s !id="green">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va spun si parerea mea

Am doua cezariene la activ si ma paste inca una!! Nu ca as fi ales eu asa nici prin gand nu-mi trecea dar asa a fost sa fie, din necesitate. Cu toate ca m-am recuperat repede de fiecare data a fost operatie si nici chiar asa supla nu ramai dupa cezariana.

Eu una, asta e parerea mea, e poate mai mult o moda doar asa sa-ti faci cezariana ca sa nu te chinui. Atunci nu simti nimic dar simti dupa pe cand dupa o nastere normala te poti ridica si merge sau face dus eu a trebuit sa astept 2 zile !!

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/miraklucker/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by cami30

Cataghe- pariez ca nu esti adepta cezarianei? Nu poti fi obiectiva, poti avea doar o opinie, fara a fi malitioasa... Cand vei trece prin ambele tipuri de interventie, abia atunci vei putea pune in balanta raspunsurile In rest... sanatate tuturor, cred ca e mai importantacami


id="quote">id="quote">Cami, draga mea, am patru ani de rezidentiat de ginecologie la activ, am participat la sute de cezariene si la multe alte tipuri de operatii, si crede-ma ca dupa tot ce am vazut, nu am nici un motiv sa imi doresc sa trec prin aceasta experienta - sa ma fereasca Bunul Dumnezeu! Cezariana, la gradul redus de risc la care a ajuns azi, e un mare castig al medicinii moderne si salveaza probabil milioane de vieti, insa cu toate astea nu cred ca e ceva ce sa iti poti dori.Hai sa o luam altfel, daca maine ti s-ar spune ca trebuie sa te operezi de un nodul fibromatos, sau de fiere, sau de apendicita, sau de sarcina extrauterina, presupun ca ai fi extrem de ingrijorata. Ce te face sa crezi ca cezariana e altfel? Este exact la fel ca orice alta operatie pe abdomen, deci mi se pare absolut logic sa o faci ca pe orice alta operatie, si anume numai atunci cand este neaparata nevoie.Eu personal daca ar fi sa mai fac un copil (pe primul l-am nascut natural), nu m-as supune pentru nimic in lume unei operatii daca nu ar fi strict necesar, si crede-ma ca nu am nascut deloc usor ca sa zici ca oi fi avut vreo experienta "fericita" cu nasterea naturala care sa ma indreptateasca sa gandesc asa. Peridurala, da, da nu cezariana "la cerere". Asta e parerea mea, si aici nu e vorba de subiectivitate, e vorba de niste chestii foarte obiective cum ar fi statistici medicale, cursuri de specialitate, plus realitatile cu care m-am confruntat zi de zi in clinicile de obstetrica._________________________________In God we trust, all others bring data.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cataghe... ok, esti cu muult mai indreptatita sa faci afirmatiile pe care le-ai facut, dar tot nu trebuie sa le uitam pe viitoarele mamici , care nu au "experienta" ta, care nu au vazut si nu stiu nici ce inseamna o nastere normala si nici riscurile unei cezariene. Pentru multe teama e motivul numarul 1. Mama mea a nascut 2 copii prin cezariana pentru ca a avut frica nebuna ca va muri la nastere eaa fiind mignona si cu bazinul f ingust. Si pe vremea cand nici nu se auzea de asa ceva, adica cezariana la cerere. Noroc cu pilele si atunci. Si uite eu nu am stiut decat foarte tarziu ca mama a avut operatie. S-a recuperat fantastic si cicatricea nici ca se vedea.

Exista un risc, de acord. Dar te teama, uneori iti asumi riscul cel mai mare, atunci cand ti0e teama de nenorocita de durere, si de tot ce implica o nastere naturala. Si fugi de cele mai multe ori catre o solutie drastica dar care aparent iti pare tie mai la indemana.

Imi aduc aminte ca eram intr-o maternitate si asteptam sa nasca cineva, si aveam vedere catre o sala unde alta doamna nastea. La ea urlau asistentele sau moasa in cel mai josnic fel posibil.

Daca totul ar fi cum se vede asa de frumos la tv, cu mangaiat de maini, cu sali de nastere confortabile cu pereti roz si floricele :), cu asistente dragutze care sa se poarte cu tine omeneste, fara nenorocita de epiziotomie... totul ar fi minunat.

Unele doamne au noroc cu cunostine si pile, altele au pur si simplu noroc... dar cele mai multe dintre ele, necunoscand pe nimeni... trec prin clipe de cosmar in timpul nasterii.

Multe dintre ele nu mai povestesc, sau uita in clipa in care li se pune in brate minunea mult asteptata, fara sa constientizeze ca vor ramane cu sechele pe viata uneori...

Nu e bine nici asa nici asa... Daca un pic s-ar schimba conditiile in spitalele din Romania jur ca as fi prima care as naste natural.. cu sotzul tinandu-ma de mana.. Dar spune-mi tu mie ca se poate... si apoi ma voi linisti...

Iti multumesc pentru intelegere

 

cami

 

cami

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...