Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de septembrie-octombrie 2004(64)


Recommended Posts

Salut!

 

Am inceput sa nu mai pot tine pasul cu cititul, aveti viteza la scris nu gluma.

 

Vizigotu si-a revenit cu burtica,a fost doar o diaree trecatoare. Acuma tre sa variem f tare meniul ca i-a disparut pofta de mancare din motive de monotonie, deci ne intoarcem la dovlecelu-dragostea lui cea mare.

 

Cu ce sa ne mai laudam? Pai nu=s cine stie ce progrese. De olita nu ma intrebati ca va injur. In rest e distructiv, face numai ce vrea, de regula ce nu are voie, se baga peste tot, papa cand are chef si doarme la fel. Inca nu merge singur in picioare dar de ce ar face=o cand e mai simplu in 4 labe.

 

Va pup in grup organizat si ma duc sa-i gatesc ceva.

 

Mina si

Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati

din:09.09.2004

http://community.webshots.com/user/vizigotu

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Gata. Am ajuns la birou... cam tarziu ce-i drept.

Natyid="red"> Eu am inceput dieta cu o luna inainte de Paste si am tinut exact o luna. Dupa asta am evitat sa mananc multa paine in schimb slabitul a continuat (deci atentie nu tine dieta disociata mai mult de o luna!!!) Nu trebuie sa te infometezi cand tii dieta: trebuie sa ai gija ce mananci: nici pic de faina, orez, zahar, cartofi..daca-mi dai adresa de mail iti trimit exact ce am primit eu de la o alta mamica care a slabit tot cu aceasta dieta. Daca tu mananci numai un iaurt seara (iaurtul de fapt nu este f indicat la aceasta dieta..are mult zer care este FFF gras) nu faci decat sa te infometezi; mananca gratar de pui/porc sau la cuptor, peste.. cu legume.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tot nu a aparut link-ul cu poze [:(]. unde trebuie sa-l pun ca sa apara ca la voi in partea de jos a mesajului?

In alta ordine de idei: vrea sa-mi iau mandra si sa mergem in concediu in Spania, in zona Barcelona. A mai fost cineva acolo cu bb mic? Credeti ca este prea cald pentru un bebelus de 10 luni?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de tot pentru urari![s] La multi ani sarbatoritilor! [s]Andreea multa sanatate.Georgiana sa stapiniti sanatosi scaunele [;)]

quote:Originally posted by mina

De olita nu ma intrebati ca va injur.


id="quote">id="quote">Daca te simti mai bine, eu inca nu i-am luat olita [:D].Pediatru imi zice ca inca nu e cazu', e prea mica... asistenta imi zice ca ea are deja copii care la varsta Elenei nu mai fac decat la olita...[foto]La mare... la soare...id="red">
[pup] Elianaid="size4">
id="right">
Poze cu Elenaid="size4"> – 23 octombrie 2004id="size3">id="red">Elena – iubita noastraid="size4">id="blue">id="Script MT Bold">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iubitelor, in primul rand vreau sa felicit sarbatoritii (cei care au ma iimplinit o luna - si pe parintii lor care au implinit si ei inca o luna de cand sunt parinti). Imi exprim si eu parerea de rau pentru puisorii care a uavut buba (care pe unde a avut-o).

 

Vreau sa va felicit, aveti niste copilasi foarte destepti, fac pa, va "dau papa", "merg", inteleg ca si vorbesc unii? Si fetita mea a fost tot asa, la 9 luni jumate zicea "papa, apa si pa!", comunica cu noi si acum vorbeste ca omu' mare (3 ani), dar baietelul (Filip, 10 luni pe 26) e mai moaka, nu prea da semnale de comunicare. E gras, se ridica de toate mobilele si merge pe langa ele, face si el "bravo" (aplauda la comanda) si "vorbeste" in lalaiala lui acolo (tatatata, dadadada, babababa etc.). Si e foarte vesel, avem probleme doar cu somnu' (detalii mai jos).

 

As vrea sa va spun deasemanea ca premergatoru' nu e pentru mers, ci ca sa stai putin linistit, insa nu scapati puiu' din ochi! Daca vreti sa-i "invatati" sa mearga, va cocosati putin de spinare sa-i tineti de manute - desi copiii invata singuri sa mearga, nu va faceti griji - unul azi, unul maine, altul cand i-o fi vremea lui. Sa nu va suparati ca va spun, o fac cu toata iubirea si buna intentie, din experienta mea cu fetita mea Sofia de 3 ani (face in august). Stiti ca au fost fcute studii si multi copii au reusit sa cada cu premergatoru' si se lovira rau. Plus ca, asa cum stiti, induce mesul pe varfuri si lipsa sustinerii corpului in timpul asa-zisului mers.

 

Si vreau sa va cer si eu un sfat: ce sa fac daca copilul meu care a invatat de vreo doua luni sa se ridice se trezeste, se ridica in picioare la patut, dupa ce plange putin singur s e asaza in fund si nu se mai culca la loc, plange si uneori nici in brate nu ma ipot sa-l adorm ca s-a facut un zdrahon puternic si plin de kile! Iar ziua, daca nu adoarme la tzitzi, nu-i chip sa-l fac sa doarma: il pun in patut, urla si se ridica si iar nu se mai culca, il iau in brate, se zbate, ii pun muzica, sta atent la ce se intampla etc. Am incercat taote metodele (sa-l culc cu mine nu se pune problema, ca a mai cazut de doua ori din pat), spuneti-mi, ce pot sa fac? Stie cineva?

 

Si ultima chestiune: sa-mi spuneti si mie cum se face sa pun pozele de pe Yahoo! aici, sa le vedeti si voi, ca io-s tampi, nu ma pricep.

 

Va pup cu drag,

 

bebe

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sofia bebe

 

 

Intri aici http://login.yahoo.com/config/login?.src=ph&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos&.intl=us te inregistrezi , apesi Get Started id="red">apoi Continue to yahoo photos id="red">, Created new album id="red">, sau daca nu ai instalat programul urmezi pasii care tii spune acolo.

Spar ca te-am putut ajuta![pup]id="purple">

 

[foto]

 

Povestea Loreemeiid="red"> Site Loreemaid="red">

[cit] Ramona & [zana] Loreema (6 sept 2004)id="purple">

Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !id="size3">id="pink">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by sofiabebe

Au fost fcute studii si multi copii au reusit sa cada cu premergatoru' si se lovira rau. Plus ca, asa cum stiti, induce mesul pe varfuri si lipsa sustinerii corpului in timpul asa-zisului mers.


id="quote">id="quote">Copilul unor cunoscuti a cazut cu premergatorul sia ramas fara un dinte. Iar legat de mersul pe varfuri si eu am auzit acelasi lucru... Deci noi nu folosim premergator.
quote:Originally posted by sofiabebeSi ultima chestiune: sa-mi spuneti si mie cum se face sa pun pozele de pe Yahoo! aici, sa le vedeti si voi, ca io-s tampi, nu ma pricep.
id="quote">id="quote">Selectez si copiezi adresa de yahoo care iti apare sus in bara, la adress (http://www. si ce mai urmeaza) atunci cand ai albumul cu poze deschis. CTRL+C ca sa copiezi sau boton dr. de la mouse si COPY, apoi cand deschizi forumul ai in partea stanga niste butoane... toate forumurile, subiecte active... etc. Te duci la profil personal. Undeva ai Semnatura. Acolo dai CTRL+V sau bton dr. mouse si PASTE la adresa copiata anterior. Apoi cand scri mesajele jos (deasupra la trimite un raspuns) ai Selecteaza pentru a va introduce si semnatura. Trebuie sa fie bifat.Sper ca am reusit sa-ti explic.... nu prea le am pe astea cu explicatul...[foto]La mare... la soare...id="red">
[pup] Elianaid="size4">
id="right">
Poze cu Elenaid="size4"> – 23 octombrie 2004id="size3">id="red">Elena – iubita noastraid="size4">id="blue">id="Script MT Bold">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Sofiabebe, bine ai venit (sau re-venit, memoria mea e plecata intr-o lume mai buna....).

 

Am avut si eu cu Matei perioada asta cu ridicatul in picioare in patut. Din pacate nu ma tineau nervii prea mult si il luam intre noi in pat. INsa la un moment dat am inceput sa il las acolo si eu sa fac pe mortu in papusoi, bombanea el ce bombanea si se culca la loc. Adevarat ca nu l-am lasat sa planga, daca plangea cedam si il luam in pat.

Pe de alta parte eu aveam aparatoare la patut si de multe ori mi se parea (mai ales in timpul zilei) ca se ridica fiindca nu vede ce e in jur. Am dat aparatoarele mai jos (cam pana la jumatea inaltimii) si parca nu se mai ridica in picioare asa repede dupa somn. Re-educarea inca nu e completa, adica inca ne mai trezim dimineata cu cupilu stand in picioare in pat si aruncand cu ursii in noi...dar perseveram.

 

In timpul zilei ai incercat sa il adormi in carucior? Nu e nici asta prea indicat, insa daca nu se poate si nu se poate, oricum e mai bine decat sa il tii numai in brate.

 

 

Va las ca vizigoru are zi de dat cu capu'....

 

Paaaaa

 

Mina si

Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati

din:09.09.2004

http://community.webshots.com/user/vizigotu

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor

LA MULTI ANI TUTUROR SARBATORITILOR ACESTOR ZILE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!id="red">

 

Noi nu avem mari noutati.

Amelia tot mai plinge noaptea. Cred ca e de la dinti, deja m-am obisnuit, desi e aiurea de tot.

Vorbeste si ea de toate pe limba ei, silabe diverse si neintelese.

daca o intreb cu face catelul: face cu o voce grava: ab, ab.... asta a inteles ea de la mine, na....

 

In schimb ma bucur ca maninca mai bine parca...poate nu asa bine ca Loreema sau alti copii mincaciosi, dar eu st multumita si de atit.

 

ANDORA, felicitari ptr dintoc

 

ELIANA, LA multi ani ptr ziua de ieri. Daca nus puneai in veci nu as fi stiut ca numele tau vine de la Ilie. Sanatate multa.

 

intreba cineva de ardei umpluti. Eu i-am facut intr-o zi un ardei maare umplut: carne de pui, morcov, dovlecel, patrunjel, putina rosie.

dar nu a fost asa incintata, a mincat doar jum din el. L-am pus in frigider si a doua zi i-am adaugat cartof si smintina si a mincat tot.

Aaa, am uitat sa zic ca atunci cind ii place mincarea face: nea-nea, asta insemnind: neam-neam , ca asa ii zic eu cind ne asezam sa mincam.

M-a suprins ca a mincat cu cea mai mare pofta si deschidea singura gurita la cea mai simpla mincare posibila: piure de cartof cu galbenus de ou si 2 lingurite de smintina. Asta i-am facut intr-o zi in graba ca nu aveam timp de altceva.

 

Cit despre diete... si eu as vrea sa dau jos 3-4 kg. Ca la majoritatea mamicilor s-a depus pe solduri si pe burtica. Si cred ca la burtica nu am ce-i face decit sa-i dau cu gimnastica....of, of usor de zis, mai greu de apucat...

 

 

AAA, TIMEA felicitari ptr bb 2, sarcina usoara si sa ne tii la curent.. mi se par asa departe zilele cind umblam cu burticuta!!!!!!

 

Nu mai stiu ce am vrut sa zic....

 

MIHAELA, eu am inteles ca tu ai poze deja pe Yahoo, vrei sa le pui in semnatura, sau nu am inteles bine? asta ca sa stim ce sa iti raspundem...

 

Vroiam sa va intreb: poate sunt ignoranta, dar voi ii spalati pe bebici in fiecare zi pe cap?id="red"> Eu, nu. Poate si ptr ca la noi nu e baie in cadita si ca sa o spal pe cap tr sa o tina tati de-asupra la ceva si eu am adoptat solutia cu spalatul capului la 2 uneori chiar 3 zile daca e mai racoare. Gresesc?

Ah, azi tr sa ajunga Mihaela(Roandre) acasa. Abia astept sa ne spuna ce reactie a avut Alexia cind i-a vazut... si invers [alcool]

 

Lilia si printesa ei Aid="red">Mid="orange">Eid="blue">Lid="red">Iid="purple">Aid="red">id="orange"> (26.09.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...