Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ati nascut foarte greu?


Recommended Posts

Pentru ca am vazut subiectul"Ati nascut foarte usor?", mi-am zis ca probabil sunt mai multe mamicute care au nascut greu decit cele care au nascut usor. Hai sa incep eu: Mi s-a rupt apa la 4 dimineata, dureri suportabile, la ora 7 eram la spital. Monitorizare, dureri mari, gaz ilariant, dureri insuportabile, oxitocin pentru ca bataile inimii bb nu mai erau regulate, grabit nastere, dureri de ma urcam pe pereti, montat catheter epidurala, pus epidurala NU pentru ca trebuia sa grabesc nasterea, iar oxitocin, iar ma urc pe pereti si urlu ca un animal ranit, vreau sa imping insa moasa zice ca nu, iar dureri de moarte, simteam ca daca nu iese mai repede, mor si gata, dupa nici nu mai stiu cit timp, moasa URLA la mine sa imping, ca de ce nu imping insa desteapta a uitat sa-mi spuna (dupa ce a zis sa nu imping) sa imping, incep sa imping, mi se spune sa ma opresc, sunt probleme, bb are dubla circulara de cordon iar eu MOR, CIND IMI DA MINA LIBERA, IMPING DE 3 ORI PE O CONTRACTIE SI IESE TOT. Am uitat sa spun ca am vazut foarfeca atunci cind mi-a facut epiziotomie dar cui ii mai pasa de o taietura cind aveam asa dureri. Cind am revazut caseta video cu urletele pe care le-am scos, era ca-n filmele de groaza, parca eram posedata. Soc, bb cu capul tuguiat, 2295, 45cm, dar scor 9. Toata tarasenia a tinut 25 ore luuuuuungi si dureroase. N-am mai simtit asa durere niciodata. De aia mi-e asa frica de a doua nastere. Apoi, liniste si pace, parca nu mai simteam nimik. N-am scris asta sa sperii pe cineva dar trebuie sa spunem si noi, cele care am nascut greu si cu dureri mari prin ce-am trecut, nu? K35+ Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/gtataru2001/my_photos"]Poze cu noi[/url] "Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Asta se intimpla in Finlanda.

In primul rind am "intarit" monitorizarea lui bb pe toata perioada sarcinii, am facut multe eco si controale in plus decit la prima sarcina, voi cere epidurala, ma voi plimba pina am dilatatie maxima, voi profita de toate metodele pentru a nu mai avea asemenea dureri.

 

 

Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004)

 

Poze cu noi

"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu dupa 12 ore de travaliu am nascut prin cezariana, dar acele 12 ore nu am sa le uit vreodata. La 42 sapt sarcina m-am internat si mi s-au pus perfuzii pt declansarea contractiilor care atunci cand au aparut au fost INFIORATOARE. Asa dureri nu credeam ca exista. Dupa 2-3 ore de contractii si dilatatie 4 mi se pun alte perfuzii,plus injectii in burtica(pt stimularea uterului). In toate aceste 12 ore dr a incercat sa ma dilate manual din 1/2 in 1/2 de ora.Pentru cine a mai suferit dilatare manuala stie cam ce se simte. Am tipat cred mai mult decat in toata viata mea. Contractiile erau extrem de lungi si la interval scurt ca nici nu mai puteam sa respir.

Dupa 12 ore de travaliu ,descris mai sus, se constata deflectarea capului fatului, tahicardie si se impune cezariana. Atat erau contractiile de puternice ca nu puteam sta sa mi se puna sonda. Asistenta de la sala de operatii mi-a zis ca daca mai dura mult uterul s-ar fi rupt.

Important e ca dupa 12 ore de calvar a aparut Eduard-George 4050g 51 cm si perimetrul cranian 37cm. Aparitia lui in viata mea a insemnat o fericire pe langa care cele 12 ore de chin par un fleac.

Nici eu nu vreau sa sperii viitoarele mamici! Oricat de multa suferinta presupune nasterea(chiar daca e cu cezariana!) venirea pe lume a unui pui de om iti da aripi sa treci peste toate!

 

------------------------------------------------------------------------

"Faptul ca ai un pian nu te face pianist dar nasterea unui copil sigur te va face parinte"-Michael Levine

 

CORNELIA_LAURA mamica lui bb Eduard (21 06 2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crinuta, pentru ca sunt dobitoci. Mi-ar fi putut face o eco sa vada ce se intipla dar...asta a fost.Ingrozitor.

Cornelia, cumplit ce ti s-a intimplat.Si celelalte viitoare mamici ar trebui sa stie ce li s-ar putea intimpla.

E ridicol sa sustii ca nasterea e ceva usor si ca toate-s bune si frumoase, nu se pot ivi complicatii, etc.

E bine sa se stie tot, chiar si partile nashpa.

K35+

 

Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004)

 

Poze cu noi

"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoleo fetelor prin cate ati trecut. Recunosc ca m-ati speriat cu povestile chinurilor voastre, dar se pare ca uneori intrarea in meseria de mamica se face mai greu. Kulta, iti tin pumnii ca la urmatoarea nastere sa te vad pe topicul "ati nascut foarte usor".

pupici la mamici curajoase

 

Raluca, leoaica in asteptarea puiului

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici la mine povstea nasterii n-a fost prea roz. Eram adepta convinsa a nasterii naturale, stiam ca nu sunt f sensibila la durere, facusem multa miscare in timpul sarcini...ce mai, credeam ca stiu ce ma asteapta si eram pregatita sa indur orice ca sa vina micuta mea pe lume. Marti, 17 mai ora 12 au inceput contractiile. De fapt, ma durea mai mult spatele. Am facut baie, am calcat, mi-am verificat bagajul...intre timp, devenisera regulate si mai puternice. Am vorbit cu doctorul, la ora 21 m-am internat, intre timp aveam dureri din ce in ce mai mari, dar dilatatie...ioc. Toata noaptea m-am chinuit, n-am inchis ochii, asistentele imi spuneau sa DORM daca era posibil, cu contractii la 3 minute. Abia dupa ce le-am dat "atentii" mi-au facut mialgin ssi nospoa sa ma mai calmeze, dar deja nu mai aveau efect. Dimineata la 8 a venit doctorul, mi-a rupt apa, mi-a bagat oxitocina si...n-am crezut niciodata ca pot exista asemenea dureri. Ma simteam taiata pe viu in doua, cu toporul. l fel ca la Cornelia, veneau moasele sa ma "ajute" , ma dilatau manual-nu vreau sa descriu partea asta, dar ma stapaneam cu greu sa nu-i trag moasei un picior in fatza. Am avut colul lung si dur, dar cu greu a cedat pana la urma. La 12.30, cand ma pregateau de suirea pe masa, si-au dat seama ca bb intrase in suferinta fetala, inimioara lui ajunsese de la 155 batai pe minut la 90- era clar circulara de cordon. Culmea e ca eu am avut cosmaruri pe tema asta, mi-am facut eco in ultimele 2 sapt, la 2 medici si ambii mi-au spus ca nu sunt probleme. In sfarsit, am fost bagata in operatie de urgenta. Drumul din sala de travaliu(la et 6) la sala de naster(et.7) a fost un calvar -m-au suit pe un scaun cu rotile fara spatar, mi-au pus sacosa cu ce aveam eu in brate si m-au carat asa...imi spuneau sa stau dreapta...mie imi curgea lichid, sange si ce mai aveam pe acolo, eram intr-o contractie continua, ciufulita si botzta dupa atatea ore de chin...nu mai conta ca holul era plin de lume, de pacienti dar si de vizitatori care se uitau la mine ca la o nebuna!

In sala de nasteri anestezista a inceput sa tipe la mine, sa-mi spuna ca asa-mi trebuie daca nu am vrut epidurala, ca doar sunt fmeie moderna! Eu auzisem, dar doctorul ma speriase ca dc e copilul mare exista posibilitatea sa-l scoata cu forcepsul si n-am vrut sa ma expun la asa risc. Oricum, imi amintesc cu placere momentul cand si-a facut efectul rahianestezia, simteam ca plutesc. Apoi momentul cand a iesit mica printesa....am uitat toata durerea. Eu m-am simtit f bine dupa operatie, s-a vindecat excelent, iar fetita mea e o minune...se uita tot, dar daca ar fi sa repet experienta, nu as mai avea acelasi curaj.

 

Oana,[mamica]de Alexandra-Elena (18 mai 2005)

Poze

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Toate povestile voastre nu fac decat sa imi confirme ca cezariana e cea mai buna, in special pentru copil.

E mai mult decat clar, si nu o sa ma poate nimeni convinge de " beneficiile" nasterii naturale.

 

Kulta, sper sa ai o nastere usoara. Sa ne povestesti.

Daca tot nu se poate cezariana, macar cere clar epidurala.

 

pupici

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...