Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ati nascut foarte greu?


Recommended Posts

Oana, ABSOLUT CUMPLIT. Si eu eram plina de mine la prima nastere si dupa asa o experienta, m-am pleostit rau de tot.

Sunteti asa frumoase, amindoua, ca doua papusele.Bine ca a trecut.

 

Crinuta e bine ca vei naste prin cezariana.Nu te mai stresezi gindindu-te la nastere. Oricum, voi cere epidurala.

K35+

 

Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004)

 

Poze cu noi

"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Kultaid="red">, eu am nascut in dec.

Am avut 2 declansari nereusite, care l-au chinuit pe Rayan pentru nimic.

In schimb am asistat la chinurile altor mamici care au nascut natural, si de aceea stiu ce groaznic e.

Bine, mai sunt si exceptii: unele nasc foarte rapid si usor, dar cate sunt in situatia asta?

 

Crinuta si [copil] Rayan

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crinuta, tocmai de aia am deschis subiectul. Simteam nevoia sa spun si in acelasi timp sa vad: OARE SUNT SINGURA CARE A NASCUT GREU????.Pentru ca la nasteri usoare s-au inscris muuuuuuuuuulte fete.

Oare sa fie mai multe mamici care au nascut usor decit cele care au nascut greu?

 

 

Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004)

 

Poze cu noi

"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, imi pare tare rau pt voi. Eu am nascut foarte usor, nu gasesc subiectul cu nasteri usoare, asa ca scriu aici. Contractiile au inceput la 7 dimineata, dar nu mi-am dat seama atunci. Am crezut ca tre sa ma duc la baie. Pe al ora 10, mi-am dat seama ca-s contractii, de fapt, cand erau mai puternice. Am sunat, le-am zis, si mi-au zis ca e "false labour", cand le-am descris contractiile, si nu ma durea cine stie ce. Dar, ca o sa vina totusi pe la ora 1 o moasa sa ma vada. La 12 le-am sunat din nou, ca aveam cam la 3 minute contractii, si mi se pareau prea putin dureroase, si prea scurte. La 12 jumate au fost la mine, aveam dilatatie 7, iar contractiile erau regulate si durau cam 50 secunde (mie mi se pareau cam de 10 secunde). M-au trimis direct la spital. Am ajuns acolo la 1, mi s-a rupt apa aproape imediat, si au inceput contractiile mai puternice. Dar destul de suportabile. La 2 au venit moasele, iar la 2 jumate deja ma saturasem de contractii. Le-am intrebat cat cred ca mai dureaza, au zis ca cu siguranta cateva ore, ca-s la prima nastere. In 10 minute de atunci, am nascut. Am stat un pic cu bebe, cam 2 ore, apoi m-am dus si mi-am facut dus.

 

Cert este ca daca si urmatoarea nastere va fi la fel, nu-mi fac probleme. Eram ingrozita inainte de prima nastere, dar s-a dovedit ca n-am avut de ce. Nu am plans, nu am tipat, am plans un minut doar cand mi-au zis ca va mai dura cateva ore. Nu ca era prea nasol, dar m-am gandit ca totusi, la 1 minut, cateva ore inca, e cam mult.

 

Va urez o a doua nastere mult mai usoara decat prima. Eu una abia astept, si de data asta, daca nu-s probleme, sunt decisa sa nasc acasa [:D]

 

Ahh, bebe a avut 3.050 kg, 47 cm, iar diametrul capului 33 cm. Apgar 9-10

 

[gravi] Ancuta id="red"> 10+ & [copil] Martijn, id="blue">(24.10.2003)id="Book Antiqua">

Poze cu Martijn

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu as putea sa zic ca am nascut greu dar nu-i chiar asa...

 

la alex am trecut prin 24 de ore de contractii dar doar ultimele 3 ore -dupa ce mi-au rupt apa au fost cu dureri rele.Pe vremea aceea nu se facea epidurala, asa ca am tacut si am muscat si eu de mana...de impins a iesit repede, ca nu mai puteam...eu zic ca n-a fost usor, dar nici greu, greu...

 

Lia-9 ore de contractii- ultimele 3 tot asa dupa ce mi-au rupt apa rele, rele...dar la ea am cerut epidurala dupa ce am rabdat o ora- sigur ca a venit anestezistul dupa o jumatate de ora, le-a mai luat jumatate sa ma intepe si sa-si faca efectul si dupa aia m-am ofticat ca n-ma fost viteaza pana la sfarsit-ca peste o ora nasteam ...(mie mi s-a facut cam rau de la epidurala)...

 

cezariana n-as face, ca la Lia m-am refacut destul de repede (dupa vreo 2 zile )si am sanse ca la bebe 3 sa ma refac si mai repede...

 

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-20 [baietel]id="blue">

poze de copii cuminti

 

povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa va suparati pe mine dar nu ingroziti bietele viitoare mamici cu povesti de genul asta,chiar daca sunt adevarate si se intampla, stiu ca si eu am nascut si stiu ce inseamna, dar trebuie sa le incurajam. Trebuie sa fim constiente ca nu se naste usor, dar trebuie sa avem credinta si sa trecem mai departe, copilul nostru merita efortul depus si va asigur ca se uita...sigur se uita durerea in momentul in care il tii in brate.

Hai sa le incurajam, stiu din proprie experienta ca eram terorizata de gandul de a naste normal numai din cauza povestilor citite.

Si sa stiti ca NU EXISTA NASTERE USOARA!!!!!!!!! poate doar de durata mai scurta, durerea si intensitatea contractiilor este aceeasi, depinde si de felul fiecarei persoane.

Doresc tuturor un copil sanatos!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by KULTA

 

Oare sa fie mai multe mamici care au nascut usor decit cele care au nascut greu?

 


id="quote">id="quote">

 

Poate de fapt si la ele a fost greu, dar li s-a parut usor. De ce oare? [flo]. Eu consider c-am nascut usor pentru ca ma asteptam sa am dureri mult mai mari decat cele pe care le-am avut si pentru ca n-au fost complicatii! Fiecare simte diferit pe propria piele[:D]. La urma urmei, totul e bine cand se termina cu bine, nu?

Uite si topicul celalalt, am scris si acolo: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44081

 

Cristina

Robert, 14.12.2002

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crina,id="red"> ma bucur ca ai nascut usor. Sa-ti triasca pupitul si sa fiti sanatosi.

La fel si tie Anamariaid="red">, sa iti dea Dumnezeu tot ce-ti doresti pentru tine si puiutii tai. Nici eu n-as alege cezariana, chiar daca am nascut foarte greu primul copil.

Doamna Bibiid="red">, nu ma supar insa daca as fi stiut inainte de a naste ca poate fi si foarte greu, as fi privit nasterea cu alti ochi. Am plecat la lupta fara sa-mi cunosc dusmanul asa ca....imi pare rau ca trebuie sa te dezamagesc insa nu-s deloc de acord cu tine ca sperii viitoarele mamici. Nimeni nu e obligat sa citeasca in topic si la urma urmei fiecare ia din ce-am scris, doar ce vrea.

Cristinaid="red">, ai fost o fericita ca te-ai asteptat la dureri mai mari si au fost mai mici, insa eu care eram viteaza ca tin la durerile nasterii(mama si alte persoane binevoitoare ,ca sa nu ma sperie mi-au spus ca nu e greu si nu prea eram membru activ al DC ca sa citesc povestirile voastre) am dat-o-n bara pina la urma.

K35+

 

Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004)

 

Poze cu noi

"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, uite ca ma bag si eu in vorba.

Nu stiu sa zic daca a fost greu sau usor. Comparativ cu unele posturi de pe aici, probabil ca a fost mai usor.

Fiind in saptamana 41-42, a decis doctorul sa ma interneze pe 2 iunie si sa-mi faca analize, sa monitorizeze puiul si daca e cazul sa intervina cu cezariana. Eu stabilisem impreuna cu el ca va fi nastere naturala, ca eu ma vindec greu de felul meu si mi-era teama de taietura. Pe 2, nu au observat nimic in neregula cu BB, asa ca a zis sa dorm in spital, pentru mai multa siguranta si pe 3 : cutitul.

Iaca pe la 22.30 mi s-a rupt apa, drept care doctorul de garda, ma muta in sala de travaliu, ca sa ma monitorizeze incontinu.

Si de aici cidatenia : eram pregatita pentru dureri, dar nu pentru ceea ce a fost. Pe mine m-a durut spatele, mai exact coloana. Si nu aveam contractii !!! Doar o durere cumplita, de nesuportat, de coloana. Iar apa curgea intruna, daca incercam sa ma plimb ca sa-mi mai treaca durerea lasam paraiase in urma mea. M-au schimbat si pe mine si patul de n ori.

M-am chinuit in halul asta pana la 5.30 dimineata cand am decis ca Dl Doctor a dormit destul si l-am sunat sa dea dispozitii sa-mi se puna epidurala, ca sa nu mor de inima si nu mai aiba cui. Zis si facut, cu ajutorul moasei, care l-a mintit la telefon ca am dilatatie 4 (eu aveam cam 2-3) a venit anestezistul pe la 7 si mi-a pus cateterul.

De aici distractia a fost pe cinste. Nu am mai simtit dintr-o data nici o durere si am nascut destul de usor. Sa traiasca anestezistul !!!

Am nascut la 10.45, un baietel de 4,350 si 53 cm.

Din pacate, insa, m-am chinuit cu epiziotomia, care a fost mare si care s-a vindecat greu.

 

Nu vreau sa sperii pe nimeni, dar si eu sunt de parere ca fetele ar trebui sa fie pregatite psihic.

In mod sigur nu moare nici o femeie de la durerile alea, iar la sfarsitul chinului ai in brate un bot de om, care e suflet din sufletul tau si pentru care merita orice chin.

Pupici la mamici si puiuti.

 

Andreea, mama lu' Tiberiu

http://community.webshots.com/user/axia1

Spiritele mari discuta idei; oamenii normali discuta fapte;

spiritele meschine flecaresc pe seama celorlalti.id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...