Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de martie - aprilie 2005 (15)


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns

mamacitaid="blue">, multumesc frumos de raspuns! Maine dimineata o sa avem si noi rezultatul, sa vedem ce iese. sper sa nu te superi, dar indraznesc sa te intreb cum stii tu cat mananca Alex la fiecare masa?? extragi cu pompa si ii dai cu biberonul?? sau ii faci proba suptului la fiecare masa??[flo]

 

Astazi dupa amiaza, dupa ce a papa la tzitzi, Rares a dat semne ca nu se satura(plangea, apuca tzitzi si ii dadea drumul), am verificat tzitzi si intr-adevar nu mai era cine stie ce laptic. I-am servit biberon, i-am preparat 90 ml de Humana 1, din care cu chiu cu vai am mancat 40 ml. Nu stie deloc sa suga cu biberonul. I-am cumparat o mie si una de tetine, de silicon, de latex, cu un orificiu, cu doua, cu supapa, fara supapa, mai mari, mai mici...degeaba, nu suge din biberon si pace. Il mesteca, trage de el, se enerveaza, se stramba, impinge cu limbutza.. Cum sa-l fac sa suga din biberon?? HELP!!! id="red">id="size3">Daca o sa fie nevoie de supliment, ce ma fac cu el, cum il hranesc??

 

[flo]

 

 

 

 

mamica lui Rares(10.03.2005)

http://community.webshots.com/user/andrruzza

________________________

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andruzza , la noi a functionat urmatoarea schema: avem tetine pentru 0-4 luni (de la chicco), mai lunguiete. Cand ii bag in gura, am grija sa apese putin pe cerul gurii. Daca nu intra suficient de mult, nu trage din ea. Doar o molfaie si o scuipa. Dar asa, daca e suficient de adanc (nu cat sa o inec [:D]), o apuca si mananca. Atat m-am priceput! Mult succes! [pup]

 

Noi am facut azi vaccinul si suntem bine. Nu a plans asa de rau ca la primul, de acum 2 luni. In schibm sufera de cald si isi suge hainele toata ziua!

Are 6.9 kg si 65 de cm. De maine incepeam cu sucul de morcovi. Din pacate mi s-a confirmat ceea ce credeam: transpiratia rece de la picioare e de la o posibila lipsa de calciu, asa ca va trebui sa ii dam. Sper sa se "repare" repede. [bang]

 

[pup]-aturi tuturor!

 

P.S. Am pus pozici noi...

 

 

Anca Micaela, mama Emei Ioana

 

http://community.webshots.com/user/AncaMicaela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!!

Am aparut si eu pe aici. Inca nu am citit nimic din urma, dar o sa recuperez, sper repede.

Am venit duminica seara, dar am fost foarte ocupata intre timp (cumparaturi, mancare, rufe si chiar mers la doctor cu Mariuca).

Postez maine si lista updatata, o sa o includ in mesajul asta ca sa fie pe prima pagina.

Ioana s-a simtit super la tara, a mai crescut, e foarte vesela si gangureste de zor, a inceput timid sa rada si sonor, dar mai ales in somn si scurt si doarme 9 ore peste noapte. Dar saliveaza de parca i-ar iesi toti dintii acum (nu-i iese nici unul) si isi uda toate hainutele. Isi mananca manutele tot timpul, se apuca de orice e in raza ei de actiune, dar nu se intinde inca dupa jucarii.

Gata, ma apuc sa citesc cate ceva sa vad ce ati mai facut.

[pup] tuturor!

 

 

 

 

Asta e listuta. Mai astept inscrieri!

 

 

[copil] Mihai Alexandruid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Ninocikap (n.17 februarie, 4 kg., 52 cm., APGAR 9)id="size1">

[copil] Stefan Catalinid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Cameron (n.23 februarie, 3 kg., 48 cm.)id="size1">

[copil] Stefan Costinid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Ellinia (n.25 februarie, 2,9 kg., 50 cm., APGAR 10)id="size1">

[copil] Irina Mariaid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Betilina (n.27 februarie, 3 kg., 49,5 cm)id="size1">

[copil] Aliciaid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Caramella (n.1 martie, 2,8 kg., 50 cm., APGAR 9)id="size1">

[copil] Sylvia Eloiseid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Mary-Jane (n.1 martie)id="size1">

[copil] Sonia Maraid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Ariadnabr (n.2 martie, 3,580 kg., APGAR 9)id="size1">

[copil] Bernhardid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Alessia 105 (n.2 martie, 3,970 kg., 56 cm., APGAR 10)id="size1">

[copil] Alexiaid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] CatXO (n.5 martie, 4,3 kg., 54 cm.)id="size1">

[copil] Melissa Ioanaid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Claudia_2803 (n.7 martie, 3,180 kg., 51 cm.)id="size1">

[copil] David Emilid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Erix (n.9 martie, 3,850 kg., APGAR 10)id="size1">

[copil] Rares Andreiid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Andrruzza (n.10 martie, 3,5 kg., 53 cm., APGAR 9)id="size1">

[copil] Alessandraid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Giuliatm (n.10 martie, 3,050 kg., 51 cm., APGAR 10)id="size1">

[copil] Brien Constantinid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Dariaevelin (n.10 martie, 3,7 kg., 51 cm., APGAR 10)id="size1">

[copil] Lorianaid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Danitin (n.10 martie, 3,4 kg., APGAR 8)id="size1">

[copil] Vlad Antoniuid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Coco (n.11 martie, 3,4 kg., 52 cm., APGAR 9)id="size1">

[copil] Eva Mariaid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Ana71 (n.13 martie, 3,3 kg., 51 cm., APGAR 9)id="size1">

[copil] George Alexandruid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Simonnete (n.13 martie, 2,750 kg., 47 cm., APGAR 9)id="size1">

[copil] Bianca Ecaterinaid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] An-k (n.14 martie, 2,975 kg., 48 cm., APGAR 9)id="size1">

[copil] Ema Ioanaid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Anca Micaela (n.17 martie, 3,280 kg., 48,5 cm., APGAR 9/10)id="size1">

[copil] David Andreiid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Smmiha (n.18 martie, 3 kg., 50 cm., APGAR 8)id="size1">

[copil] Alexandros Xenofonid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Zuzunaki (n.19 martie, 3,820 kg., 52 cm., APGAR 9/10)id="size1">

[copil] Rares Mihaiid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Carmenduta (n.21 martie, 3,7 kg., 52 cm., APGAR 8)id="size1">

[copil] Maraid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Rp (n.22 martie, 3,5 kg., 49 cm., APGAR 9)id="size1">

[copil] Ioana Alexandraid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Rrox3 (n.23 martie, 3,3 kg., 48 cm., APGAR 8/9)id="size1">

[copil] Georgeid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Coral (n.24 martie, 3,4 kg., 53 cm., APGAR 9)id="size1">

[copil] Nicola Adrianaid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Raluk (n.26 martie, 3,350 kg., 48 cm., APGAR 9)id="size1">

[copil] Julia Dianaid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Marox (n.29 martie, 3,110 kg., 48 cm., APGAR 10)id="size1">

[copil] Karenid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Hiroral (n.30 martie, 3,148 kg., 51 cm.)id="size1">

[copil] Iosifid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Kathywsha (n.31 martie, 3,8 kg., 52 cm., APGAR 9)id="size1">

[copil] Rada Valentinaid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Carmissis (n.2 aprilie, 2,6 kg., 49 cm., APGAR 9)id="size1">

[copil] Stefanid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] ClaudiaH (n.3 aprilie, 3,4 kg.)id="size1">

[copil] Gabriel-Stefanid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Gabrianah (n.5 aprilie, 3,8 kg., 54 cm., APGAR 9/10)id="size1">

[copil] Adina Nicoletaid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Giliutza (n.7 aprilie, 3,450 kg., 49 cm.)id="size1">

[copil] Thomas Danielid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Gabrielaveres (n.8 aprilie, 3,230 kg., 49 cm., APGAR 10)id="size1">

[copil] Thea Ioanaid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Crangutalil (n.9 aprilie, 3,5 kg., 50 cm.)id="size1">

[copil] Danielid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Corrinutza (n.9 aprilie, 3,3 kg., 50 cm.)id="size1">

[copil] Emilia Alexandraid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Geta Sava (n.11 aprilie, 3,6 kg., 51 cm., APGAR 9)id="size1">

[copil] Jennyid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Simmypo(n.13 aprilie, 3,1 kg., 49 cm., APGAR 9/10)id="size1">

[copil] Irina Ana-Mariaid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Andira (n.14 aprilie, 3,950 kg., 51 cm., APGAR 8/9)id="size1">

[copil] Alexandraid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Adela 20 (n.14 aprilie, 3,310 kg., 50 cm., APGAR 10)id="size1">

[copil] Ioan Raresid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Oanamaria Luiza (n.14 aprilie, 4,180 kg., 53 cm.)id="size1">

[copil] Alexandraid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Adseana (n.15 aprilie, 3,6 kg., 53 cm., APGAR 9/10)id="size1">

[copil] Davidid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Ocrainic (n.17 aprilie, 3,750 kg., 51 cm.)id="size1">

[copil] Mihai Cosminid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Danuta t (n.20 aprilie, 3,250 kg., 50 cm., APGAR 8/9)id="size1">

[copil] Antonia Mariaid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Teodora Racz (n.20 aprilie, 3,450 kg., 52 cm., APGAR 9/10)id="size1">

[copil] Vlad Georgeid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Shumi (n.20 aprilie, 2,860 kg., 48 cm., APGAR 10)id="size1">

[copil] Letitia Medeeaid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Oanamc (n.21 aprilie, 3,7 kg., 51 cm., APGAR 9)id="size1">

[copil] Andreea Mariaid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Andreoti (n.21 aprilie, 4,1 kg., 52 cm.)id="size1">

[copil] Adela Mariaid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Cristinatwo (n.22 aprilie, 2,550 kg., 47 cm., APGAR 9)id="size1">

[copil] Rares Ionutid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Cristinatwo (n.22 aprilie, 2,950 kg., 48 cm., APGAR 9)id="size1">

[copil] Raduid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Ligia 13 (n.22 aprilie, 3,6 kg., 52 cm., APGAR 9)id="size1">

[copil] Alexander Christianid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Lantana7 (n.22 aprilie, 3,720 kg., 52,5 cm., APGAR 9/9)id="size1">

[copil] Cezar Georgianid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Adrianafedorca (n.23 aprilie, 3,850 kg., 56 cm., APGAR 10)id="size1">

[copil] Dalia Larisaid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Lauradaria (n.24 aprilie, 3,1 kg., 52 cm., APGAR 10)id="size1">

[copil] Alexandruid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Mamacita (n.25 aprilie, 3,6 kg., 52 cm., APGAR 10)id="size1">

[copil] Deliaid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Loreen (n.26 aprilie, 2,8 kg., 49 cm., APGAR 9)id="size1">

[copil] Miruna Ioanaid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Miska (n.28 aprilie, 3 kg., 48 cm., APGAR 9)id="size1">

[copil] Sara Narcisaid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Danna J (n.29 aprilie, 3,990 kg., 53 cm., APGAR 8/9)id="size1">

[copil] Vladimirid="blue"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Sibip (n.30 aprilie, 3,2 kg., 50 cm.)id="size1">

[copil] Delia Melissaid="red"> id="size2">id="Comic Sans MS"> [mamica] Mamanati (n.30 aprilie, 3,7 kg., 49 cm.)id="size1">

 

 

 

Acum suntem 33id="red"> [fetita] si 28id="blue"> [baietel]

 

Aici am asteptat sa soseasca in viata noastra

Aici am inceput 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

 

 

 

 

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si [copil] Ioana (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi e o furtuna afara acum de zici ca ne ia casa cu totul. Radu doarme, sotu lucreaza, da pe laptopul lui si eu mi-am mai revenit asha ca am reusit sa citesc ce ati mai scris.

 

La noi astazi a fost prima zi anul asta cu adevarat calda. Adica a fost cald de la 8 dim la 10 seara.

Si apropo de asta, te mirai mamacitaid="blue"> ca in pozele de la cameron id="blue">apare pilota in actiune.

Eu noaptea il culc pe Radu in saculet de dormit si ziua il invelesc cu pilota. Nu toata lumea traieste pe litoral..[:D]. Voi va doriti racoarea de la munte , iar noi de dorim soarele de la voi. Asta-i viata.

 

Va multumesc la toate pentru sustinere si pt urarile de bine.

Ma simt mult mai bine, falca s-a mai retras. merg la pansat , dar sper ca totul sa evolueze bine.

 

rrox3 bine ai revenit. Sper ca ti-a priit vacanta asta. Ce a patit Mariuca?

 

mamacitaid="blue">, acum am citit de rezultatul de la urocultura. Mie mi se pare ciudat, da prea iese la toata lumea pozitiv. Parca nu as pea crede ca atitia bebelusi au infectie urinara. Intrebare: la infectie urinara nu trebuie sa aiba si un pic de febra? Adica nu e musai?

Tinem pumnii sa fie bine.

Pana la urma, deci dintii au iesit? gata nu mai sunteti maraiti?

 

CatXo id="blue">, nu fi chiar asha de suparata, ca poate pur si simplu asha e felul ei, nu ca ar fi bolnava. Multa bafta la analize.

 

dariaevelinid="blue">, da a durut operatiunea. Adica nu f tare pt ca mi-a facut anestezie locala. Mai tare a durut astazi la pansat.

 

Norocul meu a fost ca am fost recomandata unui medic chirurg rezident (anul 4), tanar, si care nu e deja asha rutinat si a fost ff dragut si amabil cu mine.

 

kathywsha id="blue">ce de va mai plimbati! Bravos!

 

Eu in continuare admir, dar ma si mir de parintii care pleaca pe distante mari cu bebelusi asha de mici(a se vedea si oanacrainic). Eu eram mai comoda si fara Radu, dar acum cand vad ca tre sa plec cu catel cu purcel imi piere si mai tare cheful.

Si chiar eu sunt mai prapastioasa si din cauza asta il cam tin pe Raduc mai mult acasa, fara sa-l scot in lume prea mult. Deja e asha de obisnuit cu patutul lui, ca in weekend cand mergem la mama nu mai vrea sa doarma prea bine.

 

zuzunachi id="blue">, la multi ani pt bubu. Bine ca i-ai convins pe grezi sa te astepte cu cumparaturile, ca sa fie totul pe placul tau. Ti-e dor de soacra?[:D][:D]

 

adianafedorcaid="blue">, iti mai scoate Cezarica limba? Nu ne-ai spus cu cine seamana asha inalt!

 

alessia105 id="blue">, simpatic Benny al tau! Sa-ti traiasca!

 

raluk id="blue">, ce dulce e d-ra ta, cu rochita ei rosie! Hmm, o pun si pe ia pe lista posibilelor nore[:D]

 

 

 

Eu si Raducu (22.04.2004)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pediatrul a zis la fel ca mine,sa repetam dar nu crede.Nu a avt febra,dar oricum nu era obligatoriu,insa atat timp cat mananca,ia in greutate,nu e palid,nu vomita etc.nu are nici o suspiciune de infectie.Multumesc tuturor fetelor care sunt alaturi de mine.

alessia si hiroral,nu va suparati pe mine,am pus o intrebare exact ptr.ca 100 bordeie 100 obicee,si eram curioasa voi ce stiti de baia cu un adult...

andruzza,fac proba suptului la fiecare supt.Nu se indica,nu se face,eu am facut-o din formatia pe acre o am de medic de terapie intensiva,unde atat la copii cat si la adulti se masoara exact zinic intrarile si iesirile.Pot sa spun ca nu mi-a parut rau nici o clipa,stiu exact,notat,in cifre,cum stau cu lactatia,cat suge bubulinul,cate scaune si pipi are etc.,de cand am venit acasa,deci ma autoscutesc de stresuri suplimentare si am si un document in fata colegilor mei cand merg cu el.

zuzunaki,"la multi ani!"

Fetelor,chiar nimeni nu are de gand sa alapteze exclusiv pana la 6 luni,am ramas singura care nu se gandeste inca la diversificare??

raluk,ce n-as da sa mai am anii tai:frumoasa mama,superba fata!Nici nu zici ca ai nascut!

ligia,noi stam la body cu maneca scurta si asta in conditii de AC altfel,la 33 grade cum avem de vreo 2 zile cred ca il tineam in pielea goala...Azi Alex nu a fost marait chiar deloc,e adevarat ca i-am dat si putin Calgel la gingie si a prins bine.

rrox,bine ai revenit;ce-a patit Mariuca?

anca micaela,Ema e din ce in ce mai dulce,o scumpete...

 

 

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/balcanalina/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumim mult de urari![flo]

raluk,

ai o scumpete de fata!!!si tu esti o frumoasa!!!toata familia,ce mai!

ligia,

sanatate multa si refacere rapida!

nu ,nu mi e dor deloc de soacra[zz]ca ma suna in fiecare zi sa vada ce i mai gatesc lu fiu sau[zz]spre surprinderea ei,chiar nu l las sa flamanzeasca[:D]numai bunatati ii fac sa nu i duca doru masii[:D]si,ca bonus,mi a zis azi ca am facut chiftelutze mai bune ca mama sa[8D]sunt tare,ce mai!

rox,

bine ai revenit si pupici fetelor!

andruzza,sorry da chiar n am idee ce ai mai putea face...

va pupacesc si merg la odihna ca mi a rupt salele buburelu azi[:D]

 

Nicole-mami de pici cu lipici (19.03.2005) http://pg.photos.yahoo.com/ph/nezdravana/my_photos

 

People see God every day, they just don't recognize him.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc frumos de raspunsuri![flo]

 

mamacitaid="blue">, ref la alaptatul exclusiv pana la 6 luni, mi-am dorit mult sa-l alaptez exclusiv pana la 6 luni. Pana acum, cu exceptia celor 40 ml de formula de astazi, pot sa zic ca a fost alaptat exclusiv, nici macar apa sau ceai. se pare insa ca n-o sa ajungem pana la 6 luni doar cu tzitzi, desi inca mai sper sa fii fost doar astazi o zi cu productia proprie mai scazuta.

esti o eroina mai daca i-ai facut atata timp proba suptului![flo]

 

 

 

mamica lui Rares(10.03.2005)

http://community.webshots.com/user/andrruzza

________________________

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...