Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de martie - aprilie 2005 (15)


vilma

Recommended Posts

andruzza,dar ce in nocturna ai intrat...Eu iti doresc exact asa,sa fi fost o simpla intamplare ca a necesitat supliment:iti doresc in primul rand ptr.bb,dar si ptr.mine,sa am cu cine ma conversa despre alaptatul exclusiv.Cine mai e in club cu noi si cand intentionati sa faceti primul pas in diversificare?Am vazut un milion de scheme,care ba incep cu suc,ba cu cereale de orez imbogatite cu fe,ba supa...

Sa stii andruzza ca nu fac mare lucru,decat il pun pe cantar 3sec inainte si 3 dupa supt si notez;nu e nici pierdere de timp,nici traumatizant ptr.bb,ba chiar era dragut pana pe la 2 luni ca dormea beton pe cantar(daca vad ca ii e groaznic de foame,sarim si peste cele 3 sec,dar de obicei nu se intampla).E o solutie personala,prin prisma experientei acumulate dupa cum ti-am spus in reanimare,care m-a facut sa nu ma stresez,prin urmare sa nu-mi fie afectata secretia de ganduri negre ca n-as avea lapte,ca nu se satura cupilu'etc.

zuzu,mama,da'ce bucatareasa te-ai facut,tine concurenta tare,nu te lasa!Numai vezi ca asa incep ai nostri barbati sa faca burta...Si eu obisnuiam sa gatesc pana am vazut crescand o burta,si crestea,si crestea,de nu se mai oprea,asa ca am renuntat.Ma rezum la chestii extrem de simple,ptr.mai complicat mergem la restaurant sau gateste mama soacra,dar sincer salate,fripturi,cartofi prajiti,oua,mamaliga,gris etc.cred ca sunt suficient de satioase.Iar de dulciuri nu m-am mai apucat de peste 10 ani,caci ma facusem si eu cat Casa poporului.

In alta ordine de idei,Alexutu a dormit azi nopate 9 ore,lucru nemaintalnit pana acum la noi,iar acum a papat si doarme iar de vreo jumatate de ora.Sa dea D-zeu tot asa...

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/balcanalina/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns

AncaMicaela id="blue">, m-am uitat si eu acuma la poze. Cred o mai facusem , dar sti tu varsta. Am vazut ca ai scris ca are 6,9 kg. Im poze pare mai grasunica. Poate din cauza bucilor. Ce picioare zdravene are. F simpatica, imi pace de ea.

 

mamacitaid="blue">, vorbeam ieri cu niste babe in parc. De fapt ele cu mine. Si cica , spuneau ele, ca copiii facuti mai tarziu (sa zicem la batrinete, desi nu-mi place cum suna) sunt precoce. Asha ca vezi, e si un avantaj sa faci copilul mai tarziu un pic.

 

cameronid="blue"> pana la urma cu soacra ai lasat copilul? stiu ca te plingeai mai demult de prestatiile soacrei! Oricum cred ca esti o raritate, la cate activitati poti sa te imparti. Nu am mai cunoscut pe nimeni cu copil mic, cu baiat student, ea la rindul ei studenta si cu serviciu pe deasupra. Felicitari pt puterea asta de munca!

 

zuzunachiid="blue">, felicitari pt chiftele. Mi-a facut pofta!

 

Si eu am gasit sute de scheme de diversificare si nici nu stiu cum sa fac, cand va fi cazul. Eu ma gandeam sa incep cu fructe si apoi supa si cerelale sa nu fie chiar meniul lui zilnic, pt ca ele cam umfla. As vrea tare sa-l invat sa manince fructe si sa-i ramana obicei. Eu sunt mare consumatoare de fructe, dar sotul nu. Nu stiu ce sa fac, habar nu am cand sa incep diversificarea. Ce ma enerveaza lucrurile astea la care parerile sunt atit de impartite. Tre sa iau eu decizia si tare mi-e frica sa nu gresesc.

 

 

 

 

Eu si Raducu (22.04.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamacita nu m-am suparat ca nici nu aveam de ce si nu suntem noi suparacioase de fel.In privinta alaptatului exclusiv pana la 6 luni,ma inscriu si eu in club.Aici nu iti zice nimeni nimik cand sa incepi si cum,cel putin mie pana acum nu mi-a zis nimik doctorul.Insa ca tot veni vorba astazi i-am dat putina zeama de pepene(harbuz)ca se uita la mine cu niste ochi..sper sa nu se intample nimik,nu stiu daca am procedat bine,dar i-am dat vrei 3 lingurite de suculet,si ce mai tocaia..cred si eu ca ii placea,daca e dulce.

Nu stiu ce sa mai fac e asa de mofturoasa in ultimele zile si plange din orice,nici in bratenu se mai linistete,doar cu tzatzi atat.Am controlat si eu gingiile,dar nici un semn,nu stiu ce sa mai cred asta ar fi ultima explicatie cu dintisorii care apar,dar...

Merg sa respir si eu putin ca a adormit in sfarsit.

Pupici la bebici!!

 

Raluca&Karen(30 martie 2005)http://community.webshots.com/user/hiroral

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamacita, felicitari pt cele 9h!!

 

Rrox - bine ai revenit!!

 

Chiar vroiam sa va intreb, ca mie mi se pare ca nu mananca destul: Irina mea doarme de la 10 la 7 dimineata. Si dupa ce termina de mancat la 8, mai doarme pana la 12.30-13.00. E normal??

Asta de 2 zile. Se mai trezea noaptea, pe la 4, si mai manca, insa vad ca de 2 zile nimic. E drept ca s-a culcat nitel mai tarziu, pe la 11. Azi-noapte ii dadeam tarcoale pe la 3-4, m-am dus de vreo 3 ori la ea, dar dormea si n-am vrut sa o trezesc sa-i dau sa manance.

Si azi, cand am vazut ca deja se faceau 5h de cand nu mai mancase, am trezit-o eu pe la 1 fara ceva, ca mi-e ca slabeste copilu'.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]

noi astazi implinim 3 luni si prin urmare sarbatorim.am fost la medic, ne-am cantarit si ne-am intristat un pic cand am vazut ca am luat numai 650 grame luna asta.insa per total stam bine cu greutatea(5750-adica dublu fata de cea de la nastere).in rest suntem un baietzel sanatos,am scapat de colici,papam destul de bine(ne mai alintam noi un pic in timpul mesei,zambim si gangurim insa mama are rabdare pana papam suficient) si dormim 7-8 ore noaptea.

 

ma inscriu si eu in clubul mamicilor care vor sa alapteze exclusiv pana in luna a 6-a .am observat ca ultima tendinta e sa se inceapa diversificarea mai taziu, desi eu stiam ca se face la inceputul lunii a 5-a.oricum depinde de cum va lua bebe in greutate si luna asta.as vrea insa sa incep sa-i dau putin suc de fructe(de fapt sa tatonez terenul pentru ca in momentul in care voi incepe diversificarea sa stiu care ii place).

 

[?] pentru mamicile din bucuresti: voi cand iesiti cu bebeii la plimbare? e foarte cald si eu ies doar dupa 7-8 seara si bineinteles ca nu putem sta decat 1-2 ore(am auzit ca unele mamici stau si 6 ore afara).eu m-am nascut in zona de munte si mi-e tare greu sa suport caldurile astea.

daca ati sti fetelor cat va "invidiez" pe cele care reusiti sa plecati in vacanta!din pacate eu nu pot pleca nicaieri vara asta.sper ca la sfarsitul lunii viitoare sa reusesc sa dau o fuga pana la parintii mei,in piatra neamt si sa mai scap un pic de atmosfera asta din bucuresti.

 

referitor la pernuta am citit undeva ca e recomandat ca pana la 2 ani bebeii sa doarma fara.iar despre baitza impreuna, am aceeasi parere ca si mamacita.exista posibilitatea ca noi,parintii sa avem diverse infectii(urinare,genitale,etc)care nu sunt de dorit sa le transmitem bebelului.

 

inca o [?]:la ce varsta incepeti sa asezati "gandacelul" in funduletz,sprijinit de perna?.

 

gata. fugim la plimbarica.

 

[pup] pentru mamici si bebei.

 

 

mihaela si vladutz

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunt plina de nervi...imi vine sa ma duc sa[bruta]spintec guvernu lu tariceanu -n cinshpe...auziti si voi?mai cer si bani la vama celor care au invitatii[:0]pai ce ma fac eu cu oamneii care vin la nunta care saracii deja au facut un efort sa vina ...de unde sa mai arate si bani???deja le am trimis invitatiile...si l sunai si pe socru sa faca o hartie care sa demonstereze ca pt nunta ii chem...sunt patrioata de felul meu...dar mi se face din ce in ce mai sila sa spun ca s romanca...

 

scuze de off topic...

 

am pus pozici noi in albumul iulie.

 

de dormit,puiu meu doarme 12 ore pe noapte.adoarme de obicei intr 10-11 si se trezeste sa pape pe la 6-7 dupa care baga somn la loc.sunt fericita din pctul asta de vedere.ziua mai doarme adunat vreo 2 ore jumate.

kg in plus mai am...10...din 30.tin dieta si sper samabata la proba rochiei sa nu ma apuce crizele...ca si cu toata dieta mea parca dau jos incet rau!

 

schumi,la multi ani![bum][:0]

 

Nicole-mami de pici cu lipici (19.03.2005) http://pg.photos.yahoo.com/ph/nezdravana/my_photos

 

People see God every day, they just don't recognize him.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adseana, marox .. saru'mana de aprecieri!

ligia 13.. din fericire nu acea persoana are grija de bebe. Ma ajuta fica mea cat este in vacanta. Cand va incepe cursurile...vom vedea (asta in cazul in care nu voi claca pana atunci..si voi sta acasa..

mamacita..pilota o punem doar cand este mai rece ..in rest..doar un scutecel..sau nimic. Aseara ii facusem baita..si a dormit intr-o salopeta foarte subtire..dar tot i-s fost foarte cald.

CatXo..eu stau pe Rapublicii. O sa-ti dau um PM si stabilim o mica intalnire cu bebeii.

In rest..nu stiu..am senzatia ca psihic stau tare prost..sper sa imi revin

 

http://community.webshots.com/user/mhorobet

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]

Mai am inca de citit vreo 7 pagini din capitolul 14, dar am intrat intai aici la 15.

Multumim pentru urari, bine v-am regasit! [grup]

 

Mamacitaid="red"> eu intentionez sa incep diversificarea la 5 luni fiindca am o grasunica de fetita si mi-e frica sa mai intarzii si din cauza cresterii nivelului de "refractar la schimbari" al bebeilor. Si mai vreau si ca inainte de a face 5 luni sa-i fac cunostiinta si cu biberonul de formula, daca o sa-l vrea. Nu-i place laptele meu congelat si decongelat, se separa cumva grasimea si nu-l bea nici de frica. Si eu s-ar putea sa plec in septembrie cateva zile din tara, asa ca trebuie sa fie obisnuita. In septembrie face oricum 6 luni si cam atat intentionam s-o alaptez.

Mariuca a scapat de bronsita, dar a mai pescuit o viroza si are o rinofaringita. Nu mare lucru, dar puse cap la cap e cam de o luna tot racita. Ma mir de Ioana, e sanatoasa tun si noi am tusit toti ca magarii [:D]

Gata, updatez listuta si mai citesc din urma.

[pup] tuturor!

 

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si [copil] Ioana (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am pus in pagina 1 listuta. Daca mai lipseste cineva va rog sa-mi spuneti. Am vazut ca lipsea Coral din lista si a adaugat-o cineva in lipsa mea, am adaugat-o si eu in varianta updatata. Ciudat sa lipseasca... cred ca nu si-a exprimat dorinta sa o trec pe lista totusi...

 

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si [copil] Ioana (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zuzunaki, deci nu sunt singura cu dormit atatea ore. M-am mai linistit.

Cred insa ca e si de la caldurile astea.

 

Mai am o intrebare: voi tineti copiii cu sosete? eu am tinut-o pe Irina, dar de cand murim de cald i le-am scos, e ok?

 

Rrox - multa sanatate Mariucai!

 

[pup] tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...