Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de martie - aprilie 2005 (15)


vilma

Recommended Posts

shumi,"La multi ani",sa te faca bucuroasa baietelul tau si iti doresc,chiar daca nu e grasun,sa fie numai fibra si sanatos tun!

Multumesc ptr.raspunsul cu pernuta,chiar nu stiam.Sa-mi spui si mie cum a decurs cu suculetul;eu as incepe cu cereale de orez imbogatit cu fier,urat mi-a fost toata viata de anemii si cum baietelul meu seamana cu mine,cu pielea extrem de alba,nu prea pot sa-mi dau seama daca e culoarea constitutionala sau anemie...Dar mai am timp sa ma gandesc;sper...[:D]

Nu stiu sigur cand trebuie sprijinit pe perne,dar citisem undeva ca pe la 4-5 luni.Pacat ca cristinatwo n-a mai intrat cu niste sfaturi mai competente decat ale mele in materie de pediatrie.

zuzunaki,tu nu stiai faza cu banii,e demult?S-ar parea ca totusi e o cale,daca demonstreaza ca au unde sa locuiasca(hartie validata la voi ca te angajezi sa ii tii si raspunzi ptr.ei),dar nu stiu daca mai e valabil,incearca sa te interesezi.

rrox,mersi de raspuns;sanatate Mariucai si bravo mare Ioanei ca va tine piept la toti[:D]

andira,si eu tot cu sosete il tin,probabil si din cauza ca eu toata viata cand am racit mi s-a tras de la picioare goale,iar noi cu caldurile astea am tinut aerul cond toata ziua.Dar cred ca daca nu e nici un curent,ca asta e periculos,e foarte bine cum ai procedat;nu e sanatos nici sa se supraincalzeasca.

cameron,aprecierile mele nu le-ai citit[:D]?Fata este la fel de frumoasa ca baietii?

 

http://pg.photos.yahoo.com/ph/balcanalina/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns

shumi,id="blue"> noi iesim afara tot asa mai tarziu, dupa ora 19 si stam cam 2 ore, uneori chiar 3. dimineata nu iesim, desi as vrea sa-l scot, insa eu am probleme cu spatele si nu pot ridica carutul, nici pe bebe din carutz. asa ca iesim doar seara tot familionu'! cat despre asezatul in funduletz, dr. pediatru cand am fost la vaccinul de 4 luni, mi-a spus sa incep sa-l pun intre perne. dar nu am de gand. sincer mi se pare cam devreme la 4 luni sa-i fortze coloana. sta in fundulet cate 5 minute de 4-5 ori pe zi la mine in brate si-l simt cand nu mai vrea sa stea in pozitia asta.

 

zuzunakiid="blue">, deja l-ai invatzat sa citeasca??[:-)))] e un scump!!

 

mamacitaid="blue">, foarte mult despre diversificare se dicuta pe forum la parinti, daca cumva intri pe site.. am luat rezultatul la urocultura, care suna cam asa: nesemnificativ! cei de la laborator au expilcat ca n-ar avea, dar sa repetam peste o luna!

 

Si acum problema problemelorid="blue">id="size4">: Rares cu fiecare zi ce trece transforma ziua in noapte si noaptea in zi. Doarme ziua ca o placinta, iar noaptea se culca dupa 12 noaptea, adica cam intre 12-3. doarme de cele mai multe ori 6-7 ore, dar adoarme foarte tarziu. si are un chef de joacaaaaa!! am incercat sa-l tin mai mult treaz ziua, i-am facut baie mai devreme...rezultatul: degeaba! nu mai stiu ce sa-i fac, astept sugestiile voastre![flo]

 

mamica lui Rares(10.03.2005)

http://community.webshots.com/user/andrruzza

________________________

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns la zi [:D]

 

Dariaid="red"> ma bucur ca ati reusit ce vroiati, o sa ma uit duminica. La ce ora e emisiunea?

 

Mamacitaid="red"> eu i-am dat zymafluor Mariucai si are niste dinti albi si frumosi, nu a avut nici o problemuta cu ei desi nu s-a prea spalat cum trebuie. Acum, de vreun an, abia se spala o data pe zi. Dar ea nu prea are treaba cu apa de la robit, bea numai apa plata. Sunt inclinata sa ii dau si Ioanei, dar as vrea sa stiu ce parere are tatal tau despre fluor administrat copiilor care consuma doar apa plata. Asta daca esti tu draguta sa-l intrebi si sa-mi zici si mie [flo]

Felicitari pentru dintisorii lui Alex!! [pup]

 

CatXO id="red"> ii tin pumnii micutei tale sa fie sanatoasa si sa creasca frumos! Si felicitari pentru dintisor!

 

Ariadnabr si Adseanaid="red"> felicitari si sa va traiasca micutele crestine!

 

Coralid="red"> imi pare tare rau de ce aud de la tine. Sper ca sunt bine acum toti din familia ta. Trebuie sa fii mai optimista pentru George! Numai bine iti doresc!

 

Ralukid="red"> bine ai revenit!

 

Andruzzaid="red"> iti tin pumnii sa faca Rares turul zilei complet si sa ajunga din nou sa doarma noaptea. Lasa-l pe intuneric, incearca sa nu-l prea bagi in seama, sa nu faci lumina prea multa si nici nu vorbi cu el cand se trezeste noaptea. Pentru culcatul mai devreme nu prea am solutii, Mariuca ne-a chinuit cu asta multi ani, recordul a fost cand ne-am culcat la 8 dimineata abia!!! si in mod obisnuit se culca pe la 2 dimineata. Din fericire Ioana nu-i seamana.

 

[pup] tuturor!

 

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si [copil] Ioana (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

N-am mai intrat de mult pentru ca tare prost stau cu timpul. Victor e in vacanta, a inceput cu mici accese de gelozie (de genul:"pe Eva o iubiti mai mult decat pe mine?", de obicei punand intrebarea in momentele cand lui i se refuza ceva)si incerc sa-i aloc destul de mult timp. Sotul meu trebuie sa-si pregateasca o delegatie in strainatate, vine numai dupa 10 seara si vineri va pleca pentru o saptamana. Asa ca mai devreme de miezul noptii nu ma culc niciodata si sunt f. obosita.

Am fost si noi la vaccinul de 4 luni alaltaieri, l-am cumparat ca si pe cel de 2 luni. Culmea este ca la cel de 2 luni nu a facut nici o reactie , dar la asta a facut o usoara febra noaptea. Dar s-a rezolvat destul de repede cu Panadol. Inca o alaptez exclusiv, dar as vrea de saptamana viitoare sa incerc si cu Bebelac (multa lume il lauda si am zis sa-l incerc si eu). Cred ca vom ajunge cu totii la mare, desi ma cam ingrozeste ideea, gandindu-ma la bagajele pe care trebuie sa le luam . Noi in fiecare an mergem la niste prieteni foarte buni din Constanta. Vrem sa o luam si pe mama si ma gandesc ca ar fi bine ca Eva sa aibe macar o masa de lapte praf . Ea se trezeste in continuare noaptea pe la 3 si cam la 3-4 ore mananca. Am cantarit-o si are 6500g si 63 cm.

Mamacitaid="red">, felicitari pentru dintisori. Lui Victor i-a iesit primul dintisor pe la 9-10 luni, toata lumea imi spunea ca o sa aibe dantura foarte buna si de la 4 ani tot ne-am chinuit cu 2 carii. Altor copii de varsta lui le-au aparut dintisorii la 3 luni si pana acum (la 6 ani) nu au avut nici o carie. Sper sa fie o alarma falsa cu infectia urinara. Si eu stiu ca in majoritatea cazurilor este de vina recoltarea urinei sau o supraincarcare de laborator.

CatXoid="red">, eu zic sa stai linistita. Poate asa este felul copilului. Cred ca e mai important sa aibe un tonus bun decat greutatea.

Rroxid="red">, bine ai revenit si sanatate Mariucai.

Fetelor, eu am tot intrebat-o pe dr. de calciu si fier si mi-a zis destul de indiferenta sa-i dau Ca Pharco (5 ml 10 zile pe luna) si Fe Haussman 2 picaturi pe zi. dar daca n-o intrebam nu-mi zicea nimic. Voi le dati asa ceva?

 

Si am mai observat la Eva, la unul dintre sani un mic nodul, in academia Larousse scria ca este frecvent la bebelusi (tocmai d-aia o tot cautam pentru ca am citit acolo pentru ca, cu ochiul liber nu se vede) datorat hormonilor mamei (lucru confirmat si de pediatru, care mi-a spus s-o las in pace ca nu e nimic grav)dar fiind foarte obosita devin ipohondra. Voi ati observat asa ceva (sper ca nu va dau si voua idei de stres in plus)?

 

Eu in afara de san ii dau doar ceai de chimen si anason si dr. mi-a zis sa aman cat pot diversificarea in timpul verii (de preferat sa-i dau completare cu lapte praf si nu altceva).

 

Si inca ceva, voua v-a venit menstruatia? Mie mi-a venit vreo 2 zile la 2 luni dupa nastere si de atunci (adica de 2 luni si ceva) nimic.

 

Va pup si sper ca am fost coerenta (pic de somn),

 

Ana, Victor (n.2.01.2000) si Eva (n.13.03.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rrox,id="blue"> de cand am venit acasa din maternitate dormim in bezna! sper sa isi schimbe ora de culcare macar la iarna cand vom intra devreme in casa.acum s-a culcat, e ora 1, sper sa nu se trezeasca peste o ora sa incepem joaca. thx de raspuns![flo]cat despre zimaflour, nepotelul meu de la 6 ani a inceput sa aiba probleme cu dintii, dar daca mariuca nu are probleme, fff bine[cool]

 

ani71,id="blue"> ref la nodul poate fi vorba de criza genitala la bebelusi, dr. pediatru nu a vazut??? cat despre menstruatie, la mine nimik nimik de cand am nascut.

 

 

 

mamica lui Rares(10.03.2005)

http://community.webshots.com/user/andrruzza

________________________

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri 20.07 am tras chiulul [:D]dar am fost "cumintita si am citi absolut tot....

 

Andruzzaid="red">..Aici in Olanda (si am vazut si pe cateva site-uri romanesti)sunt biberoane si tenine "Avent" care au forma si dimensiunea sinului Cu astea l-am "pacalit" pe Benny si nu am avut nici un fel de problema...insa nu accepta alt biberon sau tetina dar se gasesc tot felul de accesorii de la tetine in functie de varsta , ptr diversificare ..chiar si ptr supa ,sunt de calitate buna si pretul e bun.Eu pe Benny nu l-am alaptat decat 1 luna jumate ptr ca 1 ..el era un nesatul si nu aveam sufucient ptr el si doi ptr ca din cauza laptelui ma constipam atat de tare incat am ajuns sa ma roage dr sa renunt daca nu vreau sa ajung la operatie[:I] ..( cand l-au inmormantat pe Papa am incercat sa ma duc la toaleta 18 ore ..radeau prietenii si fam de mine ca nici macar travaliul cu Benny nu a durat atat ca dusul la Wc....Benny s-a nascut in 15 minute de la primele contractii si 1 ora jumate de cand mi s-a rupt apa)

Cat despre dormit nu prea stiu ce sa iti spun Benny doarme ff bine (doarme toata noaptea de la 1 luna..se culca la 10-11 si pana la 7-8 dimineata nu stii ca ai copil) ..Sebi nu dormea si nici acum la 7 ani nu doarme nici sa il pici cu ceara (sa il treci la culcare e cea mai mare pedeapsa)...imi aduc aminte ca atunci cand era bb trebuia sa am o rabdare de fier cu el

Mamacitaid="blue"> ..doamne Fereste sa ma fi suprata ...nici pe departe ,tu ai avut dreptate, dar aici toata lumea face asa si stii cum e ..spiritul de turma...Cu Sebi nu s-a intamlat asa ceva ,dar cu Benny pur si simplu a venit papi cand faceam eu baie si mi l-a pus in brate ca sa intru si eu in randul lumii [:D]Oricum sarut mana ptr toate sfaturile pe care le dai aici pe forul eu le citesc si bag la cap[pup]

 

zuzunakiid="green">..Welcome in the club....si mie imi e catodata rusine ca sunt romanca[q] ..ultima "perla"..mi-au venit prietenii din Ro special sa il boteze pe Benny ...nu a fost posibil si m-a luat tata popa (roman care e singurul pe Benelux ) de urechi ptr ca nu am fost o crestina buna si nu m-am inscris la Biserica Romanesca sa platesc o cotizatie de vreo 200-300 de euro anual si ca el nu are timp de asa ceva si ne mai si spune ca in ziua respectiva mai boteaza un roman in Antwerp (iar biserica ortodoxa te trimire la popa roman asa ca tot la el ajungi ) ..l-am rugat cu frumosul m cu bani cu orice vrea el si nu a vrut .Uite asa a ramas Benny nebotezat ( o sa mergem in sept-oct acasa ca macar o sa fiu sigura ca gasesc un popa disponibil).asa ca ....nu ma mai mira nimic ..noi sa fim sanatosi

 

Ana71id="brown"> mie mi-a venit CM la 1 luna de la nastere (si cu sebi la fel) si in acea perioada alaptam ..normal 5 zile ..ca sa nu mai zic ca primul raport sexual a fost la 10 zile dupa nastere[:I][:I] (nu am avut decat un fir care s-a absorbit dupa 2 zile) dar clocoteau hormonii in mine ...sincer ma gandeam ca am facut vreo prostie ,dar dr mi-a zis ca totul e ok ..si acum ma simt super bine

...dar nu te ingrijoar stiu pe cineva cre nu a vut CM in primele 11 luni de la nastere si a aplaptat doar 5 luni ..cred ca depinde f mult de organismul si metabolismul fiecaruia

 

Si Sebi e gelos ( ma rog la noi e si distanta el e inca in Ro , ptr ca e la Liceul de muzica si pana nu gasesc ceva prin zona nu as vrea sa il iau ptr ca e f talentat si el si-a ales singurel la 3 ani drumul si sa faca zilnic o naveta de 70-100 de km e cam obositor , dar in vacanta e la noi) dar incerc pe cat se poate sa il implic in cresterea lui bb sa ii arat ca bb e mai mic si neajutorat la varsta asta si ca el in calitate de "frate mai mare" are anumite responsabilitati ..merge ..chair a invata sa puna singur scutecul si e f mandru de el...dar a devenit o "Soacra MARE"..."Aoleu plange bb...aoleu ii e foame ..aouleu face kk " HA HA HA

 

 

Am si eu o problema de vreo luna imi cade parul intr-un stil barbar[q][q]...am ajuns sa imi fie frica sa ma piepten a sa nu zic ca las par in toata casa [bang]...de vopsit nici nu poate fi vorba ..eu am parul f lung si f des ...in mod normal...dr mi-a zis sa iau vitamine[q]

 

 

Va pupam dulce pe toate si pe toti [bibe] m va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE![bis][bis][bis][pup]

 

 

scuze de scris dar tastatura e ca stapana ...cam suie[:I][:X]

 

Alessia[vampa], Benny (02.03.05) [nl] si Sebi (16.01.98)[poc]

 

 

 

http://community.webshots.com/user/alessia1055

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata,

 

am lipsit vreo 2 zile ,am citit aproape tot dar de scris nu am mai apucat , nu stiu ce are cezar e tare marait, nu prea are pofta de mancare , pun toate astea pe seama caldurii, nu mai vrea nici la san nici la biberon, decat asa cand e lesinat rau de foame, mananca la un san intre 5 si 10 min la celalalt suge de 2 ori si il apuca vorba si rade si vorbesteeeeeeeee dupa o ora iar il apuca foamea si iar o luam de la capat, am incercat sa-i dau biberon crezand ca nu mai vrea san degeaba pe ala chiar nu-l suporta mai mult de 60 nu vrea sa pape la biberon , il las asa probabil ca stie el mai bine ceface, o sa-l cantaresc maine sa vedem cat a luat sapataman asta in care nu prea a avut pofta de mancare, cred ca ii iese si lui un dintisor ,jos, avem un prieten stomatolog si s-a uitat la el si a zis ca ii iese dar mai dureaza putin, acum doarme , cand se trezeste iesim afara , ne-am facut prieteni afara o fetita de 1 luna si un baietel de 6 luni, nu ne mai plictisim afara

 

sambata mergem la tara la strabunica, la campina sper sa-i placa acolo e tare frumos si aer curat , din pacate stam doar o zi

 

v-am spus ca am cunoscut o mamica cu un baietel de 6 luni, daca va sopun ca si el a facut infectie urinara la 5 luni...si tot asa era vioi manca nu si-a dat seama de la inceput, doar cand a facut putina temperatura dar nu mare, si m-a sfatuit sa fac in felul uramator, in fiecare zi la aceeasi ora sa-i iau temperatura lui cezar de 2 ori pe zi ar fi mai bine, si sa o notez ca sa am ideee cam care ar fi temepratura lui , am inceput sa fac chestia asta de ieri, cand o veni dr la noi o sa-i spun ca vrem si noi urocultura

mamacita multa sanatate lui alex, sa dea Domnul sa fie o alarma falsa

 

gata ma duc sa pap si eu ceva si sa ma pregatesc sa ies afara cu bebe

 

apropo voi cum suportati caldurile , e groaznic de cald noi am dat drumul la aer conditionat ca muream , sper sa nu pateasca cezar nimic

 

v-am pupat

 

http://community.webshots.com/user/cezargeorgian

 

Adriana si [copil] Cezar (n. 23 Aprilie 2005 )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Am fost la medicover si l-a vazut o dna dr. pediatru(Mirela Scoret). mi-a placut de ea, l-a sucit pe toate partile, am stat de vorba, consultatia a durat cam 40 de minute. L-a cantarit, masurat; avem 6,900kg si 69 cm [cool]Pe 3 august avem programare la ortoped, la dr. Jianu (multumim andira), desi dna dr. a fost convinsa ca nu are nici o problema.

 

Azi noapte s-a culcat la 12,20 si a dormit pana la 7, dar acum iar doarme ca placinta, l-a obosit vizita la dr. Sper sa doarma si la noapte,sa ne revenim incet incet.

 

Alessiaid="blue">, o sa cumpar si tetine avent, sa avem in casa; deocamdata ramanem doar cu papa de la tzizti. multumesc de informatie[flo]

 

 

 

mamica lui Rares(10.03.2005)

http://community.webshots.com/user/andrruzza

________________________

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mamacita.. scuze de o mie de ori![pup]

Citesc si scriu in mare graba..

O sa pun si poze cu Isabelle[hippi]

Mi-e un dor de mare..de ma topesc! Asa as ajunge la Costinesti la Vox Maris..dar cred ca anul asta .. nu prea din pacate.

La Vox mi se pare cel mai frumos de pe litoral..si e verdeata si liniste (numai bune de alergat bebe pe acolo..)

 

http://community.webshots.com/user/mhorobet

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...